MENÜ

Odtü

Odtü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Odtü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.072 Odtü haberi bulunmuştur.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ya da kısaca ODTÜ (İngilizce: Middle East Technical University, kısaca METU), 15 Kasım 1956 tarihinde, zamanın Türkiye başbakanı Adnan Menderes, Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker ve bir grup İTÜ'lü akademisyen tarafından Ankara'da kurulmuş bir devlet üniversitesi. Mersin'de bulunan Deniz Bilimleri Enstitüsü ve KKTC'de bulunan ODTÜ KKK (Kuzey Kıbrıs Kampüsü) dışında bütün binaları aynı kampüstedir. Bugüne kadar 120 binin üzerinde mezun veren üniversitenin eğitim dili İngilizcedir.

Yabancı dilde eğitim vermek, merkezî bilgisayar sistemi kurmak, üniversite müzesi açmak, teknokent kurmak, internet bağlantısı gerçekleştirmek gibi ülke çapında birçok ilki gerçekleştiren üniversite, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi ile yalnızca en üstteki %3'lük dilimden öğrenci kabul etmektedir. 2014'te Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması'nda 85. sırada yer alan ODTÜ, bu listede ilk yüze girebilen tek Türk üniversitesidir.

Odtü Haberleri

Erdoğan ODTÜ’lü öğrencilerden şikâyetini geri çekti

Erdoğan ODTÜ’lü öğrencilerden şikâyetini geri çekti

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, ODTÜ mezuniyet töreninde taşıdıkları pankart nedeniyle haklarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan dava açılan öğrencilerle ilgili şikâyetini çekti. Mahkemeye verilen dilekçede, öğrencilerin Erdoğan ile yapılan görüşmede üzüntü ve özür içeren beyanlarda bulunduğu belirtildi. Dört öğrenci yaklaşık bir ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilmişti.

17.10.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ODTÜlü gençlerle ilgili davadan vazgeçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ODTÜ'lü gençlerle ilgili davadan vazgeçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ODTÜ'lü gençlerle ilgili davadan vazgeçti

17.10.2018Ankara
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, ODTÜ davasını geri çekti

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, ODTÜ davasını geri çekti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pankart açan ODTÜ'lü öğrencilere açtığı davayı geri çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam pankart açan öğrenciler ile Beştepe'de buluşmuştu. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatlarının davayı geri çekeceğini söylemişti.

17.10.2018Gündem
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelikten ODTÜlü öğrencilerle ilgili açıklama

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten ODTÜ'lü öğrencilerle ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ODTÜ mezuniyet töreninde açtıkları pankartın ardından gözaltına alınan öğrencilerle görüştü.

16.10.2018Haber
AK Partiden açıklama geldi... Başkonsolos neden ülkesine gitti

AK Parti'den açıklama geldi... Başkonsolos neden ülkesine gitti?

AK Parti'nin MYK toplantısı sonrası, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Erdoğan ile Bahçeli görüşmesi için "Cumhur ittifakına verilen önemin altını çiziyoruz. Her iki partide Cumhur ittifakı konusunda hassas" dedi. Çelik Af tartışmalarıyla ilgili ise "farklı yaklaşımlar olabilir bunlar ittifakı bozmaz" değerlendirmesinde bulundu. Çelik Suudi Konsolosun ülkesine gitmesiyle ilgili soruya da "Seyahatinin engellenmesi söz konusu olamaz. Bunların faaliyetleri Viyana Sözleşmesi'yle garanti altına alınmıştır" cevabını verdi.

16.10.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, pankart açan ODTÜlü öğrencilerle görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pankart açan ODTÜ'lü öğrencilerle görüştü

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, ODTÜ mezuniyet töreninde açtıkları pankartın ardından gözaltına alınan öğrencilerle görüştü.

16.10.2018Gündem
Hazer Şef kimdir MasterChef Hazer Amani hakkında bilgiler

Hazer Şef kimdir? MasterChef Hazer Amani hakkında bilgiler

Hazer Amani kimdir sorusunun yanıtı, MasterChef izleyicileri tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Tüm Türkiye'de adını duyurmuş olan Hazer Amani'nin hayatı hakkında bilgiler merak ediliyor. Peki, Hazer Şef kimdir? İşte, MasterChef Hazer Amani hakkında bilgiler.

15.10.2018Televizyon
Cem Yılmaz’ı ODTÜ’de solladı

Cem Yılmaz’ı ODTÜ’de solladı

Medya, havacılık, turizm, savunma, hizmet, online alanlarında faaliyet gösteren Saran Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Saran, son dönemlerde üniversitelerde yaptığı konuşmalarla dikkat çekiyor. En son ODTÜ’de yaptığı konuşmada Cem Yılmaz’dan daha fazla öğrenci topladığı iddiaları için “ODTÜ çok kalabalıktı. Merdivenlerde bile öğrenciler vardı. Ama bilemem, öyle söyleyenler oldu. Cem Yılmaz’ın konuşması da eminim çok ilgi görmüştür” dedi.

12.10.2018Ekonomi
TİM ve TEB Türkiye’nin en iyi girişimcilerini İstanbul’da buluşturdu

TİM ve TEB Türkiye’nin en iyi girişimcilerini İstanbul’da buluşturdu

TİM ve TEB Türkiye’nin en iyi girişimcilerini İstanbul’da buluşturdu

12.10.2018Merkez
MasterChef Türkiye jürileri kimdir İşte MasterChef’in jürilerine dair bilinmeyenler

MasterChef Türkiye jürileri kimdir? İşte MasterChef’in jürilerine dair bilinmeyenler

MasterChef Türkiye yarışmacıları ve jüri üyeleriyle gündeme gelmeye devam ediyor. Dünyaya açılan üç ödüllü şef, MasterChef yarışmacılarına yol gösteriyor. Peki, MasterChef Türkiye’nin jüri üyeleri kimler?

8.10.2018Televizyon
Bakan Varanktan TÜBİTAK Uzaya ziyaret

Bakan Varank'tan TÜBİTAK Uzay'a ziyaret

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünü (TÜBİTAK Uzay) ziyaret etti.

8.10.2018Teknoloji
Türkiyeyi 5Gye taşıyacak laboratuvarlar kuruluyor

Türkiye'yi 5G'ye taşıyacak laboratuvarlar kuruluyor

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen, "Servis sağlayıcıların büyük gayret ve kaynak aktarmasıyla 5G laboratuvarları, üçgen alana (Hacettepe, Bilkent, ODTÜ) kurulmaya başlandı." dedi.

5.10.2018Teknoloji
8 işçinin öldüğü maden kazasında aileler davanın sonuçlanmasını istiyor

8 işçinin öldüğü maden kazasında aileler davanın sonuçlanmasını istiyor

8 işçinin öldüğü maden kazasında aileler davanın sonuçlanmasını istiyor

3.10.2018Merkez
Burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri

Burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri?

Burs veren kurumlar ve vakıflarla ilgili araştırmalar milyonlarca öğrenci tarafından sorgulanmaya başladı. Üniversite sınavını kazanıp, ailesinin yanından ayrılarak başka bir şehre eğitimleri için giden öğrenciler, eğitim hayatları için maddi destek alabilmek adına burs veren kurumları sorguluyor. Peki, burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri?

2.10.2018Gündem
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna: “Ulaşımda da suda da ekmekte de de zam yapmıyoruz”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna: “Ulaşımda da suda da ekmekte de de zam yapmıyoruz”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Ulaşımda da suda da ekmekte de de zam yapmıyoruz” dedi. 

2.10.2018Gündem
Başarının sırrı yaparak öğrenmede

Başarının sırrı yaparak öğrenmede

Okulların açıldığı şu dönemde aileler ve öğretmenler de çocukların eğitim hayatında nasıl başarılı olabileceğinin yollarını arıyor. Ancak okullarda izlenen anlatım yoluyla öğretim, öğrenilen bilgilerin uzun vadede kalıcı olmasına katkıda bulunmuyor. Bunun yerine öğrencilerin yaparak öğrenebileceği, yani soyut bilgileri günlük hayatta kullanabileceği şekilde eğitim verilmeli.

24.09.2018Eğitim
MasterChef Türkiye jürileri kimdir İşte MasterChef jüri üyeleri hakkında bilgiler

MasterChef Türkiye jürileri kimdir? İşte MasterChef jüri üyeleri hakkında bilgiler

MasterChef Türkiye jürileri kimdir sorusunun yanıtı sevilen yarışma programının takipçileri tarafından araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. 3 yetenekli şefin yarışmacılara verdiği eğitim ve yapılan yarışmalar heyecan yaratmaya devam ediyor. Peki, MasterChef Türkiye jürileri kimdir? İşte MasterChef jüri üyeleri hakkında bilgiler.

22.09.2018Televizyon
82 sınırlamasının olmaması lazım

82 sınırlamasının olmaması lazım

Bazı yollardaki 82 hız limitine gerek olmadığını söyleyen Başkan Tuna, “trafiğin şartlarına göre ayarlanmaları lazım” dedi. Güvenpark’ın yayalaştırılması gerektiğini söyleyen Tuna, Ulus meydan çalışmaları kapsamında Melike Hatun Camii’nden Hacı Bayram’a kadar tramvay hattı planladıklarını aktardı.

21.09.2018Ankara
Roket yarışları nefes kesti

Roket yarışları nefes kesti

Türkiye’de ilk kez düzenlenen Teknofest Roket Yarışması nefes kesti. Lise ve üniversite öğrencilerinin ürettiği roketler, Tuz Gölü’nden gökyüzüne fırlatıldı. Tarihi anlara Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da şahitlik etti.

14.09.2018Gündem
Sanayi ile iç içe üniversite eğitimi

Sanayi ile iç içe üniversite eğitimi

Üniversite-sanayi iş birliğine önem veren kurumlar artıyor.

11.09.2018Kampüs
Türk teknoloji şirketleri sınırları aşıyor

Türk teknoloji şirketleri sınırları aşıyor

Türkiye'de teknokentlerde doğan ve başarılı birer işletmeye dönüşen girişimler, çözüm ve ürünleriyle yurt dışı pazarlarda talep görüyor, yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor.

10.09.2018Teknoloji
Burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri İşte 2018 burs veren kurumların listesi

Burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri? İşte 2018 burs veren kurumların listesi

Burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri sorusu yüz binlerce öğrenci tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Okulların açılmasına çok az bir zaman kala üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler, maddi destek alabilmek amacıyla kurum ve vakıflara burs başvurusu yapıyor. Peki, burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri? İşte 2018 burs veren kurumların listesi.

10.09.2018Gündem
Burs veren kurumlar ve vakıflar Hangi vakıf ne kadar burs verecek

Burs veren kurumlar ve vakıflar! Hangi vakıf ne kadar burs verecek?

Üniversite öğrencilerine burs veren kurumlar ve vakıflar, okulların açılmasına çok az bir süre kala belirlendi. Belirledikleri kontenjanda öğrencilere burs veren vakıflar ve kurumlar, yapacakları aylık ödemeleri ise belirli kriterlere göre gerçekleştiriyor. Peki, üniversiteye ilk kez başlayacak ve ara sınıf öğrencilerinin merakla araştırdığı burs veren kurumlar arasında hangileri yer alıyor? İşte, Hurriyet.com.tr'nin derlediği 2018-2019 eğitim öğretim dönemi için burs veren yerler ve ödeme miktarları

7.09.2018Eğitim
Üniversitelilerin can simidi: Burslar

Üniversitelilerin can simidi: Burslar

Kayıtların 7 Eylül’de bitmesiyle üniversiteli olanlar burs arayışına hız verecek. Birçok kurum öğrencilere destek oluyor. Ancak bundan faydalanmak için başvuru tarihini kaçırmamak gerekiyor. İşte burs veren birkaç kurum ve şartları:

5.09.2018Eğitim
AİHM adayları elemeyi geçti... Sırada mülakat ve seçim var

AİHM adayları elemeyi geçti... Sırada mülakat ve seçim var

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görev yapan Işıl Karakaş’ın yerine görev yapmak üzere Türkiye tarafından Avrupa Konseyi’ne bildirilen Prof. Dr. Selami Kuran, Prof. Dr. Necati Polat ve Prof. Dr. Esra Gül Dardağan Kibar elemeyi geçti.

5.09.2018Gündem
Masterchef Türkiye Sunucusu Hazer Amani kimdir

Masterchef Türkiye Sunucusu Hazer Amani kimdir?

Masterchef Türkiye programının hem jüri hem de sunucularından biri Hazer Amani oldu. Hazer Amani, televizyon programları, gastronomi alanındaki çalışmaları ve yorumlarıyla da adından bahsettirmişti. İşte Hazer Amani’nin hayatına ilişkin bilgiler

31.08.2018Televizyon
Ruslar ve Türkler yeni galaksiler peşinde

Ruslar ve Türkler yeni galaksiler peşinde

TÜRK ve Rus bilim insanları, Antalya'da 2547 metre yükseklikte kurulu, dünyanın en önemli uzay gözlem merkezlerinden TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde (TUG), Ruslara ait RTT 150 teleskobuyla yeni galaksi keşifleri için çalışma başlattı.

30.08.2018Gündem
Ruslar ve Türkler, yeni galaksiler peşinde

Ruslar ve Türkler, yeni galaksiler peşinde

Ruslar ve Türkler, yeni galaksiler peşinde

30.08.2018Antalya
CHP PMde sert tartışmalar: İnceden ilk tepki

CHP PM'de sert tartışmalar: İnce'den ilk tepki

CHP Parti Meclisi (PM) toplantısı sona erdi. PM'de, partide değişim isteyen üyelerle yönetim arasında sert geçen tartışmalar yaşandığı öğrenildi. PM'nin ardından Twitter'dan açıklama yapan İnce “Seçimden 66 gün sonra seçim sonuçlarını değerlendirmek amacıyla Parti Meclisi toplantısı yapıldı. Bu toplantıya Cumhurbaşkanı Adayını davet etmemek sorun, toplantıda yalan söylemek ayrı bir sorun" ifadelerini kullandı.

29.08.2018Gündem
Üniversiteden sanayicilere davet

Üniversiteden sanayicilere davet

Üniversiteden sanayicilere davet

27.08.2018İzmir
1 Eylülde düğün heyecanı

1 Eylül'de düğün heyecanı

Kılıçdaroğlu Ailesi’nde düğün heyecanı yaşanıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu, Mine Alşan’la 1 Eylül’de dünya evine girecek.

23.08.2018Gündem
Düğün tarihi belli oldu... Muharrem İnce de davetli

Düğün tarihi belli oldu... Muharrem İnce de davetli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu, 1 Eylül'de düzenlenecek törenle dünyaevine girecek. Düğünde genç çiftin nikahını Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in kıyması bekleniyor. CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin de davetliler arasında olduğu öğrenildi.

23.08.2018Gündem
ODTÜlü öğrenciler serbest

ODTÜ'lü öğrenciler serbest

ODTÜ’de mezuniyet töreninde taşıdıkları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili karikatürlü pankart için tutuklanan 4 öğrencinin tahliyesine karar verildi.

10.08.2018Gündem
Üç büyük üniversitenin rektöründen tercih önerileri

Üç büyük üniversitenin rektöründen tercih önerileri

Times Higher Education (THE) ve QS gibi saygın yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarının dünya sıralamalarında, Türkiye’den de üniversiteler yer alıyor. Sayısız program arasından hangisini tercih edeceğinize karar veremediyseniz, bu listelerde olan, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin rektörlerine kulak vermeye ne dersiniz?

8.08.2018Eğitim
Menzerin hikâyesi

Menzer'in hikâyesi

Menzer Pehlivan, 17 Ağustos depreminden etkilenip inşaat mühendisi olmaya karar verdi. Doktora için gittiği ABD’de deprem bölgesi Seattle’ın zemin mühendisliği ondan soruldu. ‘Mühendisliğin 10 Yeni Yüzü’ listesine girdi. Üç mühendisle birlikte hayatının anlatıldığı film Netflix’te.

6.08.2018Gündem
Havacılık yükselen yıldız

Havacılık yükselen yıldız

Havacılık sektörü, dünyada ve Türkiye’de en hızlı büyüyen sektörlerden biri. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) verilerine göre 2016 yılında dünyada havayoluyla 3.8 milyar yolcu taşındı. Bu rakam 2015 yılına göre yüzde 7 artış anlamına geliyor. Türkiye’de ise bu büyüme oranı dünya ortalamasının çok üzerinde ve yaklaşık yüzde 14 olarak gerçekleşiyor.

6.08.2018Eğitim
Savunma sanayiinde 4 bin ODTÜ’lü

Savunma sanayiinde 4 bin ODTÜ’lü

ODTÜ ve mezunlarının savunma sanayisine hız kattığını belirten ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, mühendis, araştırmacı ve yönetici pozisyonunda 4 bin ODTÜ mezununun ASELSAN, ROKETSAN, TAI-TUSAŞ, FNNS, Havelsan gibi savunma sanayisi şirketlerinde çalıştığını söyledi.

5.08.2018Ankara
ODTÜ’lülere Cumhurbaşkanı’na hakaretten dava

ODTÜ’lülere Cumhurbaşkanı’na hakaretten dava

ODTÜ’deki mezuniyet töreninde üzerinde bir karikatürün bulunduğu afişi taşıdıkları için tutuklanan dört öğrenci ve tutuksuz yargılanan kırtasiye sahibi hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

3.08.2018Gündem
MIT araştırmacısı ve ODTÜ’lü öğretim üyesi Şeyda Ertekin’den meslek tüyoları

MIT araştırmacısı ve ODTÜ’lü öğretim üyesi Şeyda Ertekin’den meslek tüyoları

MIT araştırmacısı ve ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin, bilgisayar mühendisliğinin keyifli ve zor yanlarıyla birlikte eğitim sürecini anlattı. Üniversitede bu dalı seçmek isteyenlere önerilerde bulundu.

2.08.2018Eğitim
Odtü’den iki derece

Odtü’den iki derece

Türkiye Gençler Kürek Şampiyonası ve Deniz Küreği/Masterler Federasyon Kupası, Sapanca Gölü’nde yapıldı

1.08.2018Ankara
‘İnce, Erdoğan’la mı yarıştı partiyle mi

‘İnce, Erdoğan’la mı yarıştı partiyle mi?'

CHP; seçim sonrası tartışmalarda kritik güne geldi. Bugün muhalifler saat 17.30’a kadar yeterli imzayı toplarsa parti kurultay kararı alacak. Peki bu noktaya nasıl gelindi? Yönetim seçim sonuçlarıyla ilgili nasıl bir muhasebe yaptı? CHP neden iktidar olamıyor ve hep aynı tartışmada kitleniyor? Partinin seçim gecesinden bu yana en tartışılan isimlerinden Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’la konuştuk. Tezcan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘üstünü çizdiği’ iddialarına da yanıt verdi…

29.07.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Kadavra uzmanlığından kemik testereli cinayete

KONSOLOSLUK cinayetinde başından beri gözüm hep iki kişi üzerinde.

17.10.2018

Bu ülkede Atatürk'ü eleştirmek yasakmış

ÇIKMIŞLAR, “Atatürk’ü eleştiriyorum” diyerek...

11.10.2018

Türbanlı kız matematikten ‘pekiyi’ alırsa inanır mısınız

ALMANYA Şansölyesi Merkel Türk kökenlilerle sohbet ediyor.

27.08.2018

İşte şort olayının olay yeri raporu

İSTANBUL Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan aradı.

15.08.2018

O kantine gelseydim dayak yiyecektim, işte o yüzden görmedin beni

BUGÜN yazılarıma şahsi ama eğlenceli bir konuyla başlıyorum.

4.08.2018

Hayatımın fırsatını nasıl kaçırdım?

HOCAM çok şanslısın! Hayatının fırsatı çıkmış karşına...

28.07.2018