MENÜ

Libya

Libya ile ilgili tüm haberleri, son dakika Libya haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Libya haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 12.739 Libya haberi bulunmuştur.

Libya, Akdeniz kıyısında, doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad, güneydoğusunda Sudan ile komşu olan bir Kuzey Afrika ülkesidir.

Libya Haberleri

Atatürk ve arkadaşları bugün bizimle Türkiye’ye baksalardı ‘Bardağın  yarısı dolu, devam’ derlerdi

Atatürk ve arkadaşları bugün bizimle Türkiye’ye baksalardı ‘Bardağın yarısı dolu, devam’ derlerdi

100 yıl önce bugün Cumhuriyet’in ilk adımı atıldı. Mustafa Kemal, Samsun’a indiğinde sadece Milli Mücadele’yi değil, modern bir ülkeyi de planlamaya başlamıştı. O kahramanlar önce bağımsızlığımızı kazandılar.

19.05.2019Hürriyet Pazar
Orta Doğu’daki gerilim petrol arzını tehlikeye sokabilir

Orta Doğu’daki gerilim petrol arzını tehlikeye sokabilir

ABD'nin İran'dan petrol ithalatı için 8 ülkeye verdiği muafiyet hakkını sonlandırması, ‘İran tehdidine karşı’ bölgeye 120 bin asker göndereceğine ilişkin iddialar, bölgedeki petrol boru hatları ve tankerlerine yönelik saldırılar küresel petrol arzına yönelik endişeleri artırdı.

17.05.2019Ekonomi
Hafterden Trablus saldırısında manevra değişikliği

Hafter'den Trablus saldırısında manevra değişikliği

Libya'nın doğusundaki silahlı lider Halife Hafter, başkent Trablus'u ele geçirmek için başlattığı operasyonda taktik değişikliğine gitti.

16.05.2019Dünya
BM: Avrupa Birliği’nin Libya’ya ateşkes çağrısını memnuniyetle karşılıyoruz”

BM: "Avrupa Birliği’nin Libya’ya ateşkes çağrısını memnuniyetle karşılıyoruz”

Birleşmiş Milletler'in Libya’daki Destek Misyonu ‘UNSMIL’, Avrupa Birliği Dış İlişkeler Konseyi’nin Libya’ya yaptığı ateşkes çağrısının memnuniyetle karşılandığını açıkladı.

15.05.2019Dünya
Küresel petrol arzı nisanda azaldı

Küresel petrol arzı nisanda azaldı

Küresel petrol arzı nisanda bir önceki aya göre günlük 300 bin varil azalışla 99 milyon 330 bin varil oldu.

15.05.2019Ekonomi
Putin, Pompeo ile uluslararası konuları görüştü

Putin, Pompeo ile uluslararası konuları görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü.

14.05.2019Dünya
OPECin üretimi nisanda azaldı

OPEC'in üretimi nisanda azaldı

OPEC'in günlük ham petrol üretimi nisanda bir önceki aya göre 3 bin varil azalışla 30 milyon 31 bin varil oldu.

14.05.2019Ekonomi
Tusk, Libya UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Serrac ile görüştü

Tusk, Libya UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Serrac ile görüştü

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es Serrac Brüksel'de bir araya geldi.

13.05.2019Dünya
Gaziye, ABDli asker görünümlü dolandırıcılık tuzağı

Gaziye, ABD'li asker görünümlü dolandırıcılık tuzağı

Adana'da, gazi uzman çavuş Uğur Dağdeviren (28), sosyal medyada kendisini Libya'da görevli ABD'li asker olarak tanıtan John isminde bir kişi tarafından dolandırılmaya çalışıldığını öne sürerek siber polis ekiplerine şikayette bulundu. Dağdeviren, kendisiyle iletişime geçen kişinin Savaş olduğu için parayı burada bankaya yatıramıyorum. Göndereceğim 1 milyon Doların yüzde 30'unu sana vereceğim, kalanını savaştan sonra gelip alacağım. Kargonun sana ulaşması için kargo şirketine 392 Dolar göndermen gerek dediğini belirterek uluslararası bir dolandırıcılık şebekesine karşı vatandaşları uyardı.

13.05.2019Haber
Adana’da akılalmaz olay ‘1 milyon doların yüzde 30unu vereceğini söyledi...’

Adana’da akılalmaz olay! ‘1 milyon doların yüzde 30'unu vereceğini söyledi...’

ADANA’da, gazi uzman çavuş Uğur Dağdeviren (28), sosyal medyada kendisini Libya'da görevli ABD'li asker olarak tanıtan John isminde bir kişi tarafından dolandırılmaya çalışıldığını öne sürerek siber polis ekiplerine şikayette bulundu.

13.05.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan sert tepki: Topraklarında darbeci katilleri ağırlayanlar, bize hukuk dersi veremez

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert tepki: Topraklarında darbeci katilleri ağırlayanlar, bize hukuk dersi veremez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 39. Birlik Vakfı iftar programında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Türkiye hiç kimsenin müstemlekesi, mandası değildir. Topraklarında darbeci katilleri ağırlayanlar, bize hukuk dersi veremez." ifadelerini kullandı.

11.05.2019Gündem
Çatışmalar yeniden patlak verdi...

Çatışmalar yeniden patlak verdi...

Libya'da uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve Halife Hafter güçleri arasında iki gün aradan sonra başkent Trablus'un güneyinde yeniden çatışmalar patlak verdi.

11.05.2019Dünya

Libya'da çatışmalar yeniden patlak verdi

Libya'da uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve Halife Hafter güçleri arasında iki gün aradan sonra başkent Trablus'un güneyinde yeniden çatışmalar patlak verdi.

11.05.2019Dünya
Halı sektöründen dünyanın dört bir yanına ihracat

Halı sektöründen dünyanın dört bir yanına ihracat

Halı sektörü yılın dört ayında dünyanın 158 noktasına 800 milyon doları aşkın ihracata imza atarken, sektörün en büyük alıcıları ABD, Suudi Arabistan ve Almanya oldu. Gaziantep, ülkenin dört aylık halı ihracatının yüzde 67'sini tek başına sırtladı.

11.05.2019Ekonomi
Biz NATO üyesiyiz dedi ve ekledi: Kabullenmemiz mümkün değil

"Biz NATO üyesiyiz" dedi ve ekledi: Kabullenmemiz mümkün değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyükelçiler ile iftar programında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Biz NATO üyesiyiz, diğer NATO üyelerinin bize yanlış yapmalarını kabullenmemiz mümkün değil. Hem NATO üyesi olacaksın, hem stratejik ortak olacaksın, ondan sonra yaptırım konuşacaksın. Bu kabul edilebilir değil." ifadelerini kullandı.

10.05.2019Gündem
Son dakika... Tunusta göçmen faciası

Son dakika... Tunus'ta göçmen faciası

Tunus'un Safakes kenti açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu en az 70 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

10.05.2019Dünya
Petrol rezervleri zengin kendileri fakir 3 ülke

Petrol rezervleri zengin kendileri fakir 3 ülke

Dünyanın petrol rezervlerinin yaklaşık yüzde 50'sine sahip 3 ülke Venezuela, İran ve Irak aynı zamanda halkları dünyanın fakir ülkeleri arasında yer alıyorlar. Bu üç ülkenin ortak özelliği ise ABD'nin yoğun yaptırım ve müdahalelerini yaşamış olmaları.

10.05.2019Ekonomi
Sessizlik bozuldu yeniden başladı.... Bilanço ağırlaşıyor

Sessizlik bozuldu yeniden başladı.... Bilanço ağırlaşıyor

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı birlikler ile Halife Hafter güçleri arasında, Uluslararası Trablus Havalimanı'nın olduğu bölgede çatışmalar yeniden patlak verdi.

8.05.2019Gündem
‘BM şemsiyesi altında siyasi sürece dönülmeli’

‘BM şemsiyesi altında siyasi sürece dönülmeli’

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, başkent Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. Görüşmede Merkel, Libya’da BM şemsiyesi altında siyasi sürece dönülmesini talep etti.

8.05.2019Avrupa
Hafter güçlerinden UMH savaş uçağını vurduk iddiası

Hafter güçlerinden UMH savaş uçağını vurduk iddiası

Libya'nın doğusundaki silahlı lider Halife Hafter'e bağlı güçler, Trablus'un güneyinde UMH'ye ait savaş uçağını düşürdüklerini ve Portekizli pilotu yakaladıklarını iddia etti.

7.05.2019Dünya
Halife Haftere bağlı uçaklar Trablusun güneyini vurdu

Halife Hafter'e bağlı uçaklar Trablus'un güneyini vurdu

Libya'da Halife Hafter'e bağlı savaş uçakları, başkentin güneyindeki UMH'ye bağlı güçleri vurdu.

7.05.2019Dünya
İbrahim Kalın, John Bolton ile telefonda görüştü

İbrahim Kalın, John Bolton ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

6.05.2019Gündem
İranın Ankara Büyükelçisi: ABDdeki B takımı İranla savaş istiyor

İran'ın Ankara Büyükelçisi: ABD'deki B takımı İran'la savaş istiyor

İran'a yaptırımlardan Türkiye'nin muafiyeti kaldırıldı ve Suriye sahasında Amerika Birleşik Devletleri İran'ı sıkıştıracak hamlelerini arttırıyor. İran'ın Ankara Büyükelçisi Mohammed Farazmand, bu kritik gündemle ilgili CNN TÜRK'ün sorularını Sena Alkan'ın özel röportajında yanıtladı.

6.05.2019Dünya
Nefrete ve ırkçılara en güzel cevap; iftar sofrasıdır

Nefrete ve ırkçılara en güzel cevap; iftar sofrasıdır

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, ramazan ayı dolayısıyla yayınladığı mesajında, Türk toplumundan düzenleyecekleri iftar programlarına Alman komşu ve dostlarını da mutlaka çağırmalarını isteyerek “İftar sofraları, nefrete ve ayrıştırıcı söylemlere verilebilecek en güzel cevaptır” dedi.

6.05.2019Avrupa
ABD’nin kullandığı araçlarda  sorun var

ABD’nin kullandığı araçlarda sorun var

Venezuela’da ABD güdümlü darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Bu kez masada askeri harekat var. ABD bir yandan da Türkiye’yi S400’ler için sıkıştırmayı sürdürüyor. Son olarak Savunma Bakan vekili Shanahan, ‘Eğer S400’de kararlıysa Türkiye’yi bu projeyi çıkarmak zorunda kalırız’ dedi. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet’e göre bizim de uluslararası hukuktan doğan haklarımız var, bu uçakları geri alamazlar, onlar bize ait!

6.05.2019Gündem
Libyada yaklaşık 200 tutuklu firar etti

Libya'da yaklaşık 200 tutuklu firar etti

Libya'nın güneyindeki Sebha ilinde askeri eğitim karargahına düzenlenen silahlı saldırı sonrası aralarında terör örgütü DEAŞ üyelerinin bulunduğu yaklaşık 200 tutuklu firar etti.

4.05.2019Dünya
Hafter güçlerinin karargahına saldırı: 9 ölü

Hafter güçlerinin karargahına saldırı: 9 ölü

Libya'nın Sebha kentinde ülkenin doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter birliklerine bağlı bir karargaha düzenlenen saldırıda 9 kişi öldü.

4.05.2019Dünya
ABD-Rusya çekişmesi

ABD-Rusya çekişmesi

Venezuela’da muhalefetin askeri darbe girişimi hükümet tarafından püskürtülürken, diplomatik manevralar kızıştı. Muhaliflerin yanındaki Beyaz Saray ve Maduro destekçisi Kremlin’in karşılıklı ithamları sürüyor. Trump ile Putin, uzun bir aradan sonra dün telefonda görüşerek krizi ele aldı.

4.05.2019Dünya
Büyük Çamlıca Camiinde görkemli açılış

Büyük Çamlıca Camii'nde görkemli açılış

Temeli 6 yıl önce atılan, 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği bir kompleks olarak tasarlanan Türkiye'nin en büyük camisi "Büyük Çamlıca Camisi" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla resmen açıldı. Erdoğan açılıştaki konuşmasında önemli mesajlar verirken "Dünyanın farklı köşelerinde terörün insanlık dışı yüzüne her geçen gün muhatap oluyoruz. Yeni Zelanda’da katliam ile Sri Lanka’daki terör saldırısı tehdidin boyutlarını bir kez daha ortaya koymuştur. Artık hiç kimsenin terör karşısında; fakatlı amalı cümleler kurma lüksü yoktur. Bundan sonra hiçbir devlet teröristler arasında iyi kötü ayrımına gidemez. Terör örgütlerine karşı artık daha ilkeli, tutarlı, net bir tavır alınması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

3.05.2019Gündem
LPG ithalatı şubatta azaldı

LPG ithalatı şubatta azaldı

Türkiye'nin LPG ithalatı şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,66 azalarak 181 bin 384 tona geriledi.

3.05.2019Ekonomi
S-400 komisyonuna Trump ve Putin sıcak baktı ama...

S-400 komisyonuna Trump ve Putin sıcak baktı ama...

AK Parti’nin, yerel seçimlerden sonra yaptığı ikinci Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, dış politikadaki gelişmeler ve seçim sonuçları masaya yatırıldı. Türkiye’nin Rusya’dan satın almayı planladığı S-400 füzeleriyle ilgili kriz, iktidar partisinin MYK toplantısında da gündem oluşturdu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bu konuda yaptığı telefon görüşmesi nedeniyle toplantıya gecikmeli katıldı.

3.05.2019Gündem
OPEC Genel Sekreteri Barkindo: İranın petrol piyasasından silinmesi mümkün değil

OPEC Genel Sekreteri Barkindo: İran'ın petrol piyasasından silinmesi mümkün değil

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo "İran'ın petrol piyasasından silinmesi mümkün değil. İran'ın sorunları sadece bu ülkeyi değil tüm OPEC'i etkiliyor" dedi.

3.05.2019Ekonomi
Kaddafinin altınları diyerek vurgun yaptılar

'Kaddafi'nin altınları' diyerek vurgun yaptılar!

Balıkesir'de kendilerini MİT personeli olarak tanıtan ve Kaddafi'nin altınlarını Türkiye'ye getirdiklerini iddia ederek toplam 1 milyon 400 bin TL'lik vurgun yapan dolandırıcılar polisin operasyonuyla yakalandı.

2.05.2019Gündem
İran Dışişleri Bakanından ABD açıklaması

İran Dışişleri Bakanı'ndan ABD açıklaması

İran Dışişleri Bakanı Zarif, "İran, ABD ile gerginliği artırmak istemiyor. ABD, Hürmüz Boğazı'nı bizim için güvensiz hale getirme kararı alırsa İran buna izin vermeyecektir." dedi.

2.05.2019Dünya
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan Trumpın Türkiye ziyaretine ilişkin açıklama

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan Trump'ın Türkiye ziyaretine ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump'ın haziranda Normandiya çıkarmasının yıl dönümü için Avrupa'yı ziyaret edeceğini belirterek, "Hemen onun arkasından gelip gelmemeyi gözden geçiriyordu ama geçerken uğramak yerine belki bir ay sonra daha geniş kapsamda Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmek istediklerini söylüyorlar. Kesin tarih henüz belli değil." dedi.

2.05.2019Dünya
Oktay, genç diplomat adaylarıyla bir araya geldi

Oktay, genç diplomat adaylarıyla bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Sudan'a, Venezuela'ya bakın, hepsi aynı odaklardan beslenen, tasarlanan, uygulamaya alınan ve bir enstrüman olarak kullanılan, seni, senin insanın üzerinden vuran, maliyetini de sana ödeten bir uluslararası yapıdan bahsediyoruz." dedi.

2.05.2019Gündem
‘Teröristlerden daha hızlı olmalıyız’

‘Teröristlerden daha hızlı olmalıyız’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Burkina Faso, Mali, Moritanya, Nijerya ve Çad olmak üzere 5 ülkeyi kapsayan Batı Afrika gezisine çıktı. Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’da 5 ülkenin cumhurbaşkanlarıyla bir araya gelen Merkel terör saldırılarına karşı hızlı mali yardım sözü verdi.

2.05.2019Avrupa
Libya ABDden net tavır bekliyor

Libya ABD'den net tavır bekliyor

Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, ABD'nin Libya'daki krize ilişkin politikasının net olmadığını, açıklık beklediklerini söyledi.

1.05.2019Dünya
‘Türkiye vilayeti’ iddiasına Ankara yorumu: ‘Aklı sıra korku salmaya çalışıyor’

‘Türkiye vilayeti’ iddiasına Ankara yorumu: ‘Aklı sıra korku salmaya çalışıyor’

Irak ve Suriye’de ağır yenilgiye uğrayan terör örgütü DEAŞ lideri Ebubekir el Bağdadi’ye ait olduğu iddia edilen videoda ‘Türkiye vilayeti’ diye de bir dosyanın gösterilmesi Türk güvenlik birimleri tarafından incelemeye alındı. Yetkililer, “Aklı sıra korku salma çabasında. Terör örgütlerine karşı her türlü önlem alınıyor” dedi.

1.05.2019Dünya
Bolton ile kritik görüşme: Trump’ın ziyareti konuşuldu

Bolton ile kritik görüşme: Trump’ın ziyareti konuşuldu

CUMHURBAŞKANLIĞI Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Büyükelçi John Bolton ile dün telefonda görüştü.

1.05.2019Gündem
Hiçbir dayatmayı kabul etmeyiz

Hiçbir dayatmayı kabul etmeyiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Türkiye’nin dışlandığı bir F-35 projesi tamamen çökmeye mahkûmdur. Türkiye siyasi, diplomatik ve ekonomik alanda olduğu gibi savunma alanında da hiçbir dayatmayı kabul etmemiştir, etmeyecektir” dedi. Erdoğan, çok sayıda ülkeden savunma bakanları ve generallerin de katıldığı 14’üncü IDEF 2019 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nın açılışında özetle şu mesajları verdi:

1.05.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştü.

30.04.2019Gündem
Modern çay evleri, dünyada en çok çay tüketen toplum olan bizlere yeni bir çözüm sunuyor

Modern çay evleri, dünyada en çok çay tüketen toplum olan bizlere yeni bir çözüm sunuyor

Çay kafeler ya da modern çay evleri, Türkiye’de ve özellikle büyükşehirlerde artık sık sık görülmeye başlanıyor. Çayın sofistike yapısını ve çay kültürünü, şehrin gündelik yaşantısı içerisine taşıyan bu tarzdaki çay evlerinin varlığı tam olarak Türkler’in çay sevdasıyla da aynı düzlemde yer alıyor.

30.04.2019Kobi
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan AB üyeliği açıklaması

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan AB üyeliği açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "AB üyeliği hala Türkiye için stratejik hedef. AB bizi almak istemiyorsa kararını vermeli." dedi.

30.04.2019Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğandan IDEF19da kritik mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan IDEF'19'da kritik mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen IDEF’19 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda konuştu. Erdoğan konuşmasında, "Türkiye'nin dışlandığı bir F-35 projesi tamamen çökmeye mahkumdur" dedi.

30.04.2019Gündem
Çavuşoğlu’ndan FETÖ okulları bilançosu: 75 ülkede halen faal

Çavuşoğlu’ndan FETÖ okulları bilançosu: 75 ülkede halen faal

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, aralarında Maldivler, Azerbaycan ve Rusya’nın da olduğu 22 ülkede FETÖ iltisaklı okul ve dil kursunun faaliyetlerinin sonlandırıldığını belirterek, “75 ülkede FETÖ iltisaklı olduğu değerlendirilen okulların bir kısmı halen faaldir” dedi.

30.04.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Bölgede bir savaş daha mı

Suriye savaşında kaç kişi hayatını kaybetti, artık sayan bile yok. Irak’ta can veren yüzbinlerce insan çoktan unutuldu gitti.

17.05.2019

Pilotlar çok yoruluyor

Kokpitte uyuyan pilot fotoğrafları sizi endişelendirmesin. Bu fotoğrafların çoğundaki gerçek, verilen bir hakkın kullanımı. Doğru olmayan davranış, bu fotoğrafları çekilen pilotların sosyal medyada paylaşılması. Belki de kokpitte fotoğraf çekiminin yasaklanması gerekir.

15.05.2019

Haramilerin arasında

Huntington’ın ‘Medeniyetler Çatışması’ tezi gittikçe doğrulanıyor...

13.05.2019

Ya Dünya Atlantis olursa?

Kayıp kıta Atlantis masalını nedense herkes bilir. Ama Dünyamızın kayıp gezegen olmaması için kaçımız çaba gösteriyoruz?

2.05.2019