MENÜ

Hipokrat

Hipokrat ile ilgili tüm haberleri, son dakika Hipokrat haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Hipokrat haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 893 Hipokrat haberi bulunmuştur.

Hipokrat Haberleri

Sezon açıldı: Sahnenin altın çağı

Sezon açıldı: Sahnenin altın çağı

Tiyatroya ilgi dört koldan artmış durumda. Sezona 300’den fazla yeni oyunla giriyoruz bu sene. TÜİK verilerine göre 2018’de seyirci sayısı 2017’ye oranla yüzde 11.9 yükseldi. Bu yıl da benzer bir tablo şaşırtıcı olmaz. Peki ne oldu da oyun izlemek bu kadar popüler hale geldi? Bu niceliksel artış, nitelik olarak neye tekabül ediyor, tiyatro için yeni bir yolun başında mıyız? Uzmanlara sorduk...

Canan Ergüder ile Kenan Ece aynı sahnede

Canan Ergüder ile Kenan Ece aynı sahnede

İki yıl önce evlenen Canan Ergüder ve Kenan Ece, şimdi de tiyatro sahnesinde buluşuyor.

9.10.2019Magazin
Ve sahne

Ve sahne!

Klasiklere güncel yorumlar, yerli yazarlardan yeni metinler, dünyadan çağdaş seçkiler, müzikaller... Tiyatro sezonu yüzlerce oyuncu, 300’den fazla yeni oyunla başlıyor. Sahneleri hareketlendirecek oyunlarla ilk tanışma tadında bir seçki...

3.10.2019Kitap Sanat
Kos’ta Türklere özel bayram şenliği

Kos’ta Türklere özel bayram şenliği

Kos, en sevdiğim Yunan adalardan biri. Defalarca gitmiş olmama rağmen bu kez araba kiralayarak gezdiğim Kos adasında… Cırcır böceklerinin cıvıltısı eşik etti bana. Burada Yunanlı seyehat ve yemek yazarlarıyla bir araya geldim. Ada’nın ünlü şefleriyle Türk ve Yunan yemeklerinin sırlarının konuşulduğu geleneksel ve modern mutfağın birleştiği değişik tatları tattığımız harika bir deneyim oldu.

9.08.2019Seyahat
Beslenmenin Ağrı Üzerine Etkileri

Beslenmenin Ağrı Üzerine Etkileri

Uzman Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu, beslenmenin ağrı üzerindeki etkilerini sizler için anlattı.

Rodos’ta  üç gün

Rodos’ta üç gün

Kanuni Sultan Süleyman’ın, Pargalı İbrahim Paşa’nın, St. Jean Şövalyeleri’nin, Cem Sultan’ın izleri halen adanın sokaklarında. Yunanistan’ın 12 Adalar yönetim merkezi olan Rodos, konumu, turkuaz rengi koyları, mezeleriyle ünlü tavernaları ve konukseverliğiyle sizi kendine bağlıyor.

10.06.2019Seyahat
Fizyoterapist nedir

Fizyoterapist nedir?

Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünden mezun olanlar ‘Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Lisans Diploması’ ile birlikte ‘fizyoterapist’ unvanını alırlar. Fizyoterapinin geçmişi Hipokrat zamanına kadar gitmektedir. Hastalar o zamanlarda da masaj, manuel terapi yöntemleri ya da hidroterapiyle, yani suyun tedavi edici özellikleri kullanılarak tedavi edilmeye çalışılıyordu. İşte, fizyoterapist mesleği hakkında detaylı bilgi

8.04.2019Gündem
Fizyoterapistler günü ne zaman kutlanıyor

Fizyoterapistler günü ne zaman kutlanıyor?

Fizyoterapistler günü, 1985 yılından bu yana Türkiye'de kutlanmaya devam edilmektedir. 1985 yılında alınan kararla 8 Nisan tarihinde kutlanmaya başlanan fizyoterapistler günü, 1995 yılında Türkiye Fizyoterapistler Derneği adına Prof. Dr. Hülya Kayıhan tarafından WCPT Genel Kurulu'nda yapılan öneri doğrultusunda 8 Eylül tarihinde 'Uluslararası Fizyoterapi Günü' olarak kutlanmaya başlandı. İşte, Türkiye'de fizyoterapinin Türkiye'deki gelişimi hakkında bazı bilgiler

8.04.2019Gündem
Hidrosefali (beyinde su toplaması) nedir

Hidrosefali (beyinde su toplaması) nedir?

Sinsi bir hastalık olan hidrosefali, halk tarafından beyinde su toplaması olarak bilinir. Hidrosefal, hafıza kayıpları, yürüme güçleri ve idrar tutamama gibi belirtilerle kendisini gösterebilir. Tedavisi geç kalındığında ölümcül sonuçlar yaratabilir. İşte, hidrosefali hakkında detaylı bilgi

14.03.2019Sağlık
Damla sakızı nasıl kullanılır, faydaları neler

Damla sakızı nasıl kullanılır, faydaları neler?

Özellikle Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nde sıklıkla kullanılan damla sakızı, gerek aromasıyla gerekse de sağladığı faydalarla rağbet görüyor. Damla sakızının yatıştırıcı ve bazı preparatlara koku verici, ağız kokularını giderici, diş etlerini kuvvetlendirici özellikleri var. Peki, damla sakızı nasıl kullanılır, faydaları neler?

Histeri nedir Histerikli kişide görülen özellikler

Histeri nedir? Histerikli kişide görülen özellikler

Günlük hayatta kullanılan bir terim olan histerinin altında pek çok neden yatar. Histerik bireyin en başat özelliği reddedilmekten korkmak ve sürekli birileri tarafından onaylanma arzusudur. İşte, histeri hakkında diğer detaylar

26.02.2019Sağlık
Grip nasıl geçer Gribe neler iyi gelir

Grip nasıl geçer? Gribe neler iyi gelir?

Sıcaklığın yurt genelinde azalması ve kışın kendini hissettirmesi grip vakalarını artırdı. Özellikle yaşlılarda ve altta yatan kronik hastalığı olanlarda ölümcül sonuçlar doğurabilen grip, ciddiye alınması gereken bir sağlık problemi olarak dikkat çekiyor. Gripten muzdarip vatandaşlar, gribe nelerin iyi geleceğini ve gribin nasıl geçeceğini öğrenmek istiyor. Peki, grip nasıl geçer? Gribe neler iyi gelir?

7.01.2019Sağlık
26 Aralık hadi ipucu: Damla sakızı nereden elde edilir

26 Aralık hadi ipucu: Damla sakızı nereden elde edilir?

Damla sakızı, tıbbın babası Hipokrat tarafından sindirim problemleri ve grip tedavisi için kullanılmıştır. Yaklaşık 2500 yıllık geçmişe sahip damla sakızı günümüzde kahve ve dondurmalara da aroma vermek için kullanılıyor. Peki, damla sakızı nereden elde edilir?

26.12.2018Gündem
Hidrosefali nedir, ne anlama geliyor

Hidrosefali nedir, ne anlama geliyor?

Hidrosefalik kafataslarına olan atıflar MÖ 2500'den MS 500'e kadar olan zamanı kapsayan tıbbi kayıtlarda bulunmaktadır. Hidrosefali Hipokrat tarafından MÖ 4. yüzyılda açık bir şekilde tarif edilse de daha iyi bir tanımlama MS 2. yüzyılda Romalı hekim Galen tarafından yapılmıştır. Peki, hidrosefali nedir, ne anlama geliyor?

17.12.2018Gündem
Sanayide Dijital Dönüşüm Günleri gerçekleşti

Sanayide Dijital Dönüşüm Günleri gerçekleşti

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, Türkiye sanayisinin halen ağırlıkla düşük ve orta-düşük teknoloji ile üretim yaptığını kaydederek, "Artık bizim yüksek kalitede üretime geçmemiz gerekiyor." dedi.

18.09.2018Ekonomi
Sürprizlerle dolu Kos adası

Sürprizlerle dolu Kos adası

Plajları, masmavi denizi, bembeyaz evleriyle, eşsiz mimarisi ve gece hayatıyla ünlü Yunan adalarında şu an olmayı kim istemez ki? Size üzüm bağları, zeytin ağaçları ve harika deniziyle Kos adasından bahsedeceğim. Kos adasında deniz, kum ve güneş üçlüsü dışında ilginç bilgiler de elde edeceksiniz. Örneğin Hipokrat Meydanı’ndaki koca ağacın altında Hipokrat’ın ders verdiği söyleniyor. İşte size sürprizlerle dolu Kos adası gezi rehberi…

Fizyoterapi nedir

Fizyoterapi nedir?

Son yıllarda üniversite tercih dönemlerinde öne çıkan alanlardan biri de fizyoterapi oldu. Fizyoterapide amaç, bireylerin yaşamsal faktörleri sağlıklı olarak yerine getirebilmesini sağlamaktır. İşte, fizyoterapi hakkında detaylı bilgiler!

1.08.2018Gündem
Bu görüntüler Türkiyenin gündemine oturmuştu... Benim için gitti cenazesi geldi

Bu görüntüler Türkiye'nin gündemine oturmuştu... 'Benim için gitti cenazesi geldi'

Giresun’da polis şiddetine kurban giden Yusuf Topal’ın (82) felçli eşi Emine Topal’ın gözyaşları dinmiyor. Eşinin kendisi için eve doktor getirmeye uğraştığını söyleyen yaşlı kadın, “Benim için gitti cenazesi geldi” dedi.

1.08.2018Gündem
Feribotla kolayca ulaşabileceğiniz Yunan adaları

Feribotla kolayca ulaşabileceğiniz Yunan adaları

Doğal güzellikleri, restoran, otel ve plajları ve leziz yemekleriyle Yunan kültürünü yerinde yaşamak isteyenler için sadece bir feribot uzaklığındaki adalar, tam aradığınız yerler olabilir.

9.07.2018Seyahat
Bir doktorun gözünden tıp sanatı

Bir doktorun gözünden 'tıp sanatı'

Prof. Dr. Doğan Şenocak, Doktorluk Sanatı isimli kitabıyla ‘doğru doktorluk nasıl olmalı?’ sorusuna yanıt arıyor.

3.07.2018Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Şimdi o elindeki ‘vicdan’ı yavaşça yere bırak...

Hipokrat, her birimizin vicdanlarımızı yarıştırdığı bugünlerde, “Başına gelene kadar bilemezsin!” diyen, korunaklı hayatlarımızı iğneleyen bir oyun. Geneline yayılan pürüzlerin ayıklanmasıyla çok daha çarpıcı bir işe dönüşme potansiyeli var...

9.11.2019

Nezle ve gribe ev işi çözümler

Gripte de nezlede de can sıkıcı sorunlar yaşarız. Kimimiz yorgunluk, bitkinlik, ağrılar ve halsizlikten, kimimiz ateş, öksürük gibi sorunlardan yakınırız. Ama en çok “boğaz ağrıları, akıntı ve yanmaları”nın canımızı yaktığı kesindir. Peki bu gibi durumlara “ilaçsız çözümler” var mı? İlk akla gelen 7 çözümü biz sıraladık. Diğerlerini siz araştırın...

22.10.2019

Bir yerde bir sıkıntı var

İlk başladığı zaman adı İstanbul Moda Günleri’ydi.

4.10.2019

EXPO’ya yeniden aday olmalıyız

İZMİR’in EXPO sevdasının peşinden koşması gerektiğine inananlardanım. Çünkü iki yarışı alamasak da, bu heyecanın kente iyi geldiğini gördüm.

20.09.2019

5 yıldızlı otel konforunda hastane

SAĞLIK alanında pek çok başarılı işe imza atan Özel Tınaztepe Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Bektur, Bayraklı’ya 5 yıldızlı otel konforunda hastane yaptı.

18.08.2019

Sığla yağı mide sorunuma iyi gelir mi?

Geçmeyen mide rahatsızlığından şikayetçiyim. Son çare olarak sığla yağını denemeye karar verdim. Bu konuda doğru bir yol izlediğimden ise emin değilim.

16.05.2019

Bilgi tıbbı homeopati

Bir bilgi tıbbı olarak tanımlanan homeopati hakkında bilgi almak üzere ülkemizdeki sayılı homeopati uzmanlarından olan, aynı zamanda Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Dr. Elif Güler Kazancı ve Homeopati Vitalist Derneği Başkanı Demet Gülseven ile bir araya geldik.

22.03.2019

San Sebastian ve Toscana İzmir size rakip geliyor

ERTUĞRUL Özkök’ün bıraktığı yerden devam edeyim.

10.03.2019

Bitkilerle Tedavinin Tarihçesi ve Tarifi

Fitoterapi (Bitkilerle tedavi), ülkemizde son yıllarda daha sık gündemimize girmeye başlanan, kökeni binlerce yıla dayanan tedavi uygulamasıdır.

29.01.2019

Kalsiyum haplarını kullanırken dikkatli olun

Kalsiyum destekleri özellikle menopoz döneminde kadınların vazgeçilmez takviyelerindendir. Yaşı 50’yi geçen kadınların çoğu bu haplardan birini yutar. Ancak kalsiyum haplarını kullanırken dikkatli olmakta fayda var.

12.07.2018

Kan yağları can yağları

TRİGLİSERİD de kolesterol gibi damarlarınızda dolaşan yağlardan biri. Hepimizin belirli bir miktarda ona da ihtiyacı var. Sağlıklı bir insanın kanında trigliserid seviyesi 150 mg/dl’yi geçmiyor. Bu seviyeleri geçmesi halinde, özellikle 500 mg’ı aştığı durumlarda sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Örneğin yüksek trigliserid seviyeleri damarlarda plak oluşumu ve tıkanmayı kolaylaştırıyor.

8.07.2018