MENÜ

Deniz Gezmiş

Deniz Gezmiş ile ilgili tüm haberleri, son dakika Deniz Gezmiş haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Deniz Gezmiş haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.419 Deniz Gezmiş haberi bulunmuştur.

Deniz Gezmiş Haberleri

Deniz Gezmişin annesi vefat etti

Deniz Gezmiş'in annesi vefat etti

6 Mayıs 1972 tarihinde, arkadaşları Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte idam edilen 68 Kuşağı'nın öğrenci hareketi liderlerinden Deniz Gezmiş'in annesi Mukaddes Gezmiş vefat etti.

21.11.2014Gündem
Bora gezmiş: Deniz’in annesi olarak çok sevilen bir kadınmış

Bora gezmiş: 'Deniz’in annesi" olarak çok sevilen bir kadınmış'

68 Kuşağı’nın öğrenci hareketi liderlerinden Deniz Gezmiş’in dün vefat eden 94 yaşındaki annesi Mukaddes Gezmiş yarın toprağa verilecek. Mukaddes Gezmiş’in oğlu ve Deniz Gezmiş’in de ağabeyi olan Bora Gezmiş, duygularını "Gelen tepkilere de bakıyorum çok sevilen Deniz’in annesi olarak, çok sevilen bir kadınmış. O da bizi mutlu ediyor" diyerek dile getirdi.

21.11.2014Gündem
Teslim Törenin kızı O Ses Türkiyeye katıldı

Teslim Töre'nin kızı O Ses Türkiye'ye katıldı

Türkiye Komünist Emek Partisi'nin (TKEP) kurucusu Teslim Töre'nin kızı Sidenur Töre, Tv8'de yayınlanan "O Ses Türkiye yarışmasına katıldı.

12.11.2014Gündem
Dev Yol’un ‘Nasuh Abi’si öldü

Dev Yol’un ‘Nasuh Abi’si öldü

TÜRKİYE’de özellikle 70’li yıllarda sol-sosyalist hareketin en önemli mecralarından olan Devrimci Yol’un kurucuları arasında yer alan ve 1.5 yıldır kanser hastalığıyla mücadele eden Nasuh Mitap hayatını kaybetti.

4.11.2014Gündem
Vandal cezası

Vandal cezası

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti grup toplantısında konuştu.

16.10.2014Gündem
Boğaziçili Nejat Ağırnaslı Kobani’de öldürüldü

Boğaziçili Nejat Ağırnaslı Kobani’de öldürüldü

Kobani’ye yönelik IŞİD’in kuşatması 29’uncu güne girerken ölüm haberleri de gelmeye devam ediyor. Dün gece ölüm haberi yayılan isimlerden biri Boğaziçi’li S. Nejat Ağırnaslı. Babası Hikmet Acun oğlunun ölümü üzerine yayınladığı mesajda “Oğlumu, yoldaşımı, Nejat’ı Kobani’de kaybettim” dedi. Nejat Ağırnaslı’nın dedesi Niyazi Ağırnaslı ise Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının avukatı olarak biliniyor.

13.10.2014Gündem
Bayramda bunlar yaşandı

Bayramda bunlar yaşandı

Türkiye bir kurban bayramını daha geride bıraktı. Bayram süresince ülkemizde ve dünyada çok sayıda önemli olay yaşandı.

8.10.2014Gündem
Gezi soruşturmasında Deniz Gezmiş adı da şüpheli

Gezi soruşturmasında Deniz Gezmiş adı da şüpheli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘terör örgütü’ kurmakla suçlandıkları Gezi soruşturmasında, 42 yıl önce idam edilerek hayata veda eden Deniz Gezmiş’in de şüpheli olarak yer aldığı öne sürüldü.

6.10.2014Gündem
Güvercin sesi, salyangoz izi

Güvercin sesi, salyangoz izi

Hayko Bağdat’ın Salyangoz’u, “Müslüman mahallesinde salyangoz satmayı değil, bizzat salyangoz olmayı anlatıyor.” Ama, üstüne tuz atanlara kırgın değil hiç. Eski yaralarından bakıp gülümsüyor.

3.10.2014Keyif
Muharrem İnce: Ruh doktoru Bekaroğlu CHPye iyi gelir

Muharrem İnce: Ruh doktoru Bekaroğlu CHP'ye iyi gelir

CHP'li Muharrem İnce, parti yönetimine giren Mehmet Bekaroğlu için ''Kendisi ruh doktoru olduğu için o konuda da partiye bir katkısı olabilir'' dedi ve ekledi: ''Bu olacak iş mi yani? Bekaroğlu, benim amirim pozisyonunda. Ömrüm on beş yaşından elli yaşına kadar bu partide geçti. Partiye bir gün olsun çay içmeye gelmemiş kişi, partinin neyini yönetecek?''

24.09.2014Gündem
Utanç Müzesi Ankara’da

Utanç Müzesi Ankara’da

Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından uzun yıllar süren arşiv çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan belge, doküman ve tarihe ışık tutan özel eşyaların sergilendiği 12 Eylül Utanç Müzesi, bu yıl ‘İyi şeyler de oluyor hayatımızda’ temasıyla 5’inci kez Ankara’da vatandaşlarla buluştu.

13.09.2014Gündem
Utanç Müzesi bu yıl 5. kez açıldı

Utanç Müzesi bu yıl 5. kez açıldı

DEVRİMCİ 78’liler Federasyonu tarafından uzun yıllar süren arşiv çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan belge, doküman ve tarihe ışık tutan özel eşyaların sergilendiği 12 Eylül Utanç Müzesi, bu yıl ’İyi şeyler de oluyor hayatımızda...’ temasıyla 5. kez Ankara’da vatandaşlarla buluştu.

13.09.2014Sağlık
Metin uzaktan akrabam gibi

Metin uzaktan akrabam gibi

Şevval Sam, “Toprağın Kokusu” konserlerinin ikincisini 27 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda verecek. Şevval’le konser öncesi oturduk, aşkı, evliliği, anne olmayı, müziği ve hayatı konuştuk...

7.09.2014Magazin
CHP karnavalı

CHP karnavalı

CHP'nin olağanüstü kurultayının yapıldığı Ankara ATO Kongre Merkezi'nin içinde, renk renk kartlarla girilebilen salonlarında "siyaset" var.

5.09.2014Gündem
Kılıçdaroğlunun konuşmasının şifreleri

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının şifreleri

Kılıçdaroğu konuşmasında "elitist" eleştirilerine de yanıt verdi ve "Elitizmi reddediyorum ben. Ben bir Cumhuriyet çocuğuyum. Dersimli Kemal'im ben. Devrimci Kemal'im ben" dedi.

5.09.2014Gündem
Kılıçdaroğlundan önemli mesajlar

Kılıçdaroğlu'ndan önemli mesajlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin 18. Olağanüstü Kurultayı'nda konuştu. Kılıçdaroğlu konuşmasında, "CHP elitist bir parti diyorlar. Elitlere saygım var, aydındır. Ama bir elitistler var. Rakı sofralarında Türkiye’yi kurtarırlar. Bunlardan partiyi temizleyeceğim. Bunu herkes iyi bilsin. Bana çalışan adam lazım, rakı sofralarında konuşan adam değil" ifadelerini kullandı.

5.09.2014Gündem
İpekçi’nin kanlı gömleği Utanç Müzesi’nde

İpekçi’nin kanlı gömleği Utanç Müzesi’nde

1979 yılında öldürülen Gazeteci Abdi İpekçi’nin vurulduğunda üzerinde bulunan eşyaları ilk defa Utanç Müzesi'nde sergilenecek. İpekçi’nin kanlı ve kurşun izleri bulunan gömleği, mendili, kravatı müzede sergilenecek eşyalara arasında yer alıyor. Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki sergi, 12-23 Eylül tarihleri arasında açık olacak.

4.09.2014Gündem
Geziciler örgüt üyesi

Geziciler örgüt üyesi

Ankara Gezi eylemlerinin ikinci dalga savcılık iddianamesi tamamlandı. 26 şüpheli, 9 ayrı sol örgüt üyesi olmak ve oturma eylemlerini terör eylemine dönüştürmekle suçlandı.

28.08.2014Gündem
Ünlü avukat Kemal Bingöllü kalp krizinden öldü

Ünlü avukat Kemal Bingöllü kalp krizinden öldü

MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’nde oturan avukat Kemal Bingöllü bu sabaha karşı yazlığında uyurken kalp krizi sonucu öldü.

2.08.2014Gündem
Mehmet Kesim Müsaadenizle dedi

Mehmet Kesim 'Müsaadenizle' dedi

Antalyalı gazeteci Mehmet Kesim'in ''Müsaadenizle'' adlı şiir kitabı Avrupa Yakası etiketiyle raflardaki yerini aldı.

16.07.2014Keyif
Masumdular raflarda

'Masumdular' raflarda

Bir Kolektif kitabı olan Masumdular, Ömer Özer editörlüğünde Litera Türk etiketiyle raflardaki yerini aldı.

10.07.2014Keyif
Türkiye benim kızımı kaybetti

Türkiye benim kızımı kaybetti

Gezi eylemlerine katıldığı ve kırmızı fular taktığı için cezaevine girdi. Avukatları itiraz etmesine rağmen PKK’lılarla aynı koğuşa verildi. 4 ay sonra hapisten çıktı. Tiyatro okumak istiyordu ama PKK’ya katıldı. 21 Mayıs’ta bıraktığı veda mektubuyla kızının dağa çıktığını öğrenen anne “Türkiye benim evladımı kaybetti” dedi.

20.06.2014Gündem
Aşık Veysel rolü gözümü korkutuyor

Aşık Veysel rolü gözümü korkutuyor

Çekimlerine ağustos ayında başlanacak “Uzun İnce Yol” filminde halk ozanı Aşık Veysel’i İnanç Konukçu canlandıracak. Konukçu, gelecek yıl gösterime girecek filmdeki bu önemli rol için hazırlıklara aylar öncesinden başladı.

7.06.2014Magazin
Feyzioğlu: Vereceğimiz rahatsızlık son bulmadı

Feyzioğlu: Vereceğimiz rahatsızlık son bulmadı

TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Ege Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu’nun düzenlediği ’Gençler soruyor, Feyzioğlu yanıtlıyor’ etkinliğine katıldı.

13.05.2014Gündem
46 yıl sonra Denizin yolunda

46 yıl sonra Deniz'in yolunda

Türkiye Gençlik Birliği (TGB), 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda “Güneş Ufuktan Şimdi Doğar” sloganıyla Samsun’dan Ankara’ya yürüyecek.

12.05.2014Gündem
68den Geziye yansıyan kareler

68'den Gezi'ye yansıyan kareler

KONAK Belediyesi ve 68’ler Birliği Vakfı, idam edilişlerinin 42. yılında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan anısına “68’den Gezi’ye” adlı fotoğraf sergisi açtı.

11.05.2014Ege
Cadı avıysa cadı avı

'Cadı avıysa cadı avı'

Başbakan Erdoğan, partisinin Afyon kampında Gülen cemaatine yönelik ''Bu ülkeye ihanet edenlerin görevlerini değiştirmek cadı avıysa, biz bu cadı avını yapacağız, bunu da bilin. Nefes aldığım sürece unutmayacak ve affetmeyeceğim'' dedi.

11.05.2014Gündem
42. yıl

42. yıl

ANKARA Ulucanlar Cezaevi'nde 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, ölümlerinin 42. yıldönümünde anıldı.

7.05.2014Gündem
Deniz Gezmiş ve arkadaşları sessiz eylemle anıldı

Deniz Gezmiş ve arkadaşları sessiz eylemle anıldı

İZMİR'de, Atatürkçü Düşünce Derneği Gençlik Kolları üyeleri, ölümlerinin 42. yıldönümünde idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ı düzenledikleri sessiz eylemle andı.

7.05.2014Ege

Yazar Sonuçları

Olmasaydı sonumuz böyle

O bizim “farklı” olduğumuz için dışlanan, azarlanan, hatta kovulan/kovalanan yanımızdı. Ama biz sustuk o şarkılarını söyledi. Oysa gittiğimiz bir yerin, yaptığımız bir şeyin “özel”liğini, güzelliğini o kelimeyle anlatırdık biz.

16.11.2014

Özetin özeti...

Saçmalama hakkı ne bitip tükenmez şey.

15.11.2014

Deniz Gezmiş bu soruyu sorar mıydı

DENİZ Gezmiş tertemiz bir devrimciydi...

14.11.2014

Mevsimlik komedi

AFYON, Şırnak, Adıyaman, Urfa’da mevsimlik tarım işçileri çeşitli kazalarda ölüyor, hükümet derhal el koyuyor.

12.11.2014

CHP'nin sorunu lider mi...

Şurası bir gerçek ki, Türkiye'nin etkin bir muhalefete ihtiyacı var. Bu muhalefetin, AK Parti iktidarını soldan eleştirmesi çok önemli. "Soldan eleştiri" nasıl olur? MHP ile her seçimde giderek artan bir ittifak çizgisine başvurması CHP'nin sola değil, katı milliyetçiliğe açılma yolunda ilerlediği anlamına geliyor.

11.09.2014

Soru ve cevaplarla kurultay ve cuma

“CHP kurultayında cuma arası verilmeliydi” diye yazdım.

6.09.2014

Son Mohikan'ın ardından

Arda Uskan’ı, eskilerin deyimiyle ‘Bab-ı Ali’nin Son Mohikanı’nı ebedi yolculuğuna uğurladık. Son yolculuk diyorum çünkü ölümün bir boyut değişimi olduğuna inananlardanım. İnsan ruhu bazen alıp başını gitmek ister… Arda Abi aslında aramızdan ayrılmamak için çok direndi ama ruhu bedenine galip geldi, ilk safhaya kaynağına gitti. Sevginin en saf, yaratıcılığın sınırsız olduğu o mükemmel yere… Burada bizi aydınlatan Uskan’ın orada da yolu ışık olsun…

29.08.2014

Bir günlük açlık grevi demokratik hak

Açlık grevi, en basit şekliyle daha çok siyasi taleplerin kabul edilmesi için kişinin kendi vücudunu yaşamı pahasına protesto biçimi olarak kullanması şeklinde tanımlanabilir.

17.06.2014

Adile Naşit yıllarca doğumgününü neden kutlamadı?

Salon her zaman olduğu gibi yine kahkahadan kırılıyordu. Sahnedeki üç usta Gönül Ülkü, Gazanfer Özcan ve Adile Naşit formlarının zirvesindeydi o gece...

16.06.2014

Sevim koş Alex gelmiş!

Taraftarlık rüzgârının çok kuvvetli estiği futbol ikliminde, bir kulübün sembolü olmuşken, aynı zamanda bütün futbolseverlerin sevgilisi olabilmenin sırrını, sadece başarıyla çözmeye çalışmak saçmadır.

10.06.2014

‘Davam’ lafını duyunca

ÖFKEDEN, genizden, hançereden, bağırıştan, çağırıştan, tehditten, kinden, nefretten bitap düşmüş bir ülkeye, siyaset yazmak içimden gelmiyor.

13.05.2014

Che, Deniz ve tam bağımsızlık?

Geçtiğimiz hafta sosyal medyada en popüler gönderileri arasında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın ölüm yıldönümüyle ilgili olanlar vardı.

10.05.2014