MENÜ

Darbe Komisyonu

Darbe Komisyonu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Darbe Komisyonu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Darbe Komisyonu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.676 Darbe Komisyonu haberi bulunmuştur.

Darbe Komisyonu Haberleri

15 Temmuzun perde arkasını kitaplaştıran Küçükşahin: En büyük soru işareti,beşli karanlık ekipten Adil Öksüz

15 Temmuz'un perde arkasını kitaplaştıran Küçükşahin: En büyük soru işareti,beşli karanlık ekipten Adil Öksüz

TBMM Darbe Komisyonu’nun raporunu ve bu rapora CHP’nin bin sayfalık muhalefet şerhini ayrıntılarıyla araştıran gazeteci-yazar Şükrü Küçükşahin, elde ettiği verileri ‘15 Temmuz Gerçekleri’ adıyla kitap haline getirdi. Komisyon raporunun yayınlanmadığını ve darbe gecesiyle ilgili birçok sorunun halen yanıt beklediğini söyleyen tecrübeli Ankara gazetecisinden iddianamelere, tanıklara ve belgelere dayanarak yazdığı kitabı dinledik.

14.07.2018Gündem
Darbe Komisyonu: AK Partili 9 üyeden 5i liste dışı

Darbe Komisyonu: AK Parti'li 9 üyeden 5'i liste dışı

MECLİS’te 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak üzere kurulan komisyonun AK Partili 9 üyesinden 5’i liste dışı kaldı.

22.05.2018Gündem
AK Partinin suçladığı vekilden açıklama

AK Parti'nin suçladığı vekilden açıklama

CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, "Ben, '15 Temmuz darbe teşebbüsünde FETÖ'nün parmağı yoktur' demedim. FETÖ'yü aklamaya da çalışmadım. Bu bir darbe teşebbüsüdür; ama birçok yönden değerlendirilmesi lazım. 15 Temmuz şehitlerinin anıları önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

9.08.2017Gündem
OHALin 3 ay uzatılmasını teklif edeceğiz

'OHAL'in 3 ay uzatılmasını teklif edeceğiz'

Başbakan Binali Yıldırım, tartışma yaratan 15 Temmuz afişlerine ilişkin, “Alınganlık gösterecek bir şey yok. TSK’yı hedef alma düşüncesi yoktur” dedi. Yıldırım, OHAL’in üç ay daha uzatılmasını isteyeceklerini söyledi. Yıldırım, dün Çankaya Köşkü’nde bir araya geldiği medya temsilcilerine özetle şu açıklamalarda bulundu:

14.07.2017Gündem
CHP, TBMMdeki 15 Temmuz törenine katılmayacak

CHP, TBMM'deki 15 Temmuz törenine katılmayacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 15 Temmuz gecesi mecliste yapılacak törene katılmayacaklarını söyledi. CHP'nin 15 Temmuz gecesi TBMM Genel Kurulu'nda yapıalcak oturuma ise katılacağı belirtildi.

14.07.2017Gündem
Darbe raporuna CHP ekine tepki

Darbe raporuna CHP ekine tepki

TBMM Darbe Komisyonu’nun Meclis Başkanlığı’na sunduğu rapora, muhalefet şerhi yazıldıktan sonra ‘CHP’nin, FETÖ ile amaç birliği içinde olduğu ve FETÖ’yü cesaretlendirdiği’ yönünde değerlendirmelerin eklenmesi tartışma yarattı.

13.07.2017Gündem
Darbe Komisyonu raporunda kavga çıkaracak ifade

Darbe Komisyonu raporunda kavga çıkaracak ifade

15 Temmuz Darbe Girişimi Komisyonu raporunda CHP, 15 Temmuz darbesine giden süreçte FETÖ’yü cesaretlendirmekle suçlanırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da 17-25 Aralık’tan sonra bu örgütle sıkı bir amaç birliği içine girdiği savunuldu.

13.07.2017Gündem
Başından beri söylüyorduk

'Başından beri söylüyorduk'

ERGENEKON, Balyoz operasyonları döneminde İstanbul Güvenlik Şube Müdürü olarak görev yapan eski Emniyet Müdürü Yunus Dolar’ın itiraflarında adı geçen kumpas mağdurları Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, CHP milletvekili İlhan Cihaner ve gazeteci Çağdaş Ulus, Hürriyet’e konuştu.

6.07.2017Gündem
MHP: O gece karanlıkta kalmıştır

MHP: O gece karanlıkta kalmıştır

MHP, TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Komisyonu’nun raporuna ilişkin muhalefet şerhini hazırladı. Komisyonun MHP’li üyesi Mehmet Erdoğan şerhinde, “Raporda, FETÖ’nün siyasi ayağından hiç bahsedilmemiştir. Devletin bir birimine ihbarın gelip gelmediğine bile netlik kazandırılamamıştır” eleştirilerini yöneltti.

12.06.2017Gündem
CHP’den Darbe Komisyonu şerhi: Kontrollü darbe

CHP’den Darbe Komisyonu şerhi: Kontrollü darbe

CHP’li üyeler, TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Komisyonu’nun raporuna 300 sayfalık muhalefet şerhi yazdı. Şerhte, 15 Temmuz gecesi ile ilgili olarak, “Öngörülen, önlenmeyen ve sonuçları kullanılan kontrollü bir darbedir. Bu hain darbe girişiminin olacağını bilen ve bekleyenler de vardır” görüşü savunuldu.

12.06.2017Gündem
Bahçeli Akara sahip çıktı: Dimdik komutan

Bahçeli Akar'a sahip çıktı: Dimdik komutan

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Meclis Darbe Komisyonu’na verdiği yanıtlarla ilgili eleştirilere tepki göstererek, “Dimdik bir komutan. Devleti düşünmek lazım. Eleştirecek adam mı kalmadı?” diye konuştu.

2.06.2017Gündem
Bahçeli Akar’a destek: Tartışmaya açmak tarihi hata olur

Bahçeli Akar’a destek: Tartışmaya açmak tarihi hata olur

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a yönelik eleştirilere tepki göstererek, “Şu an Suriye ile Irak’la, ABD’si, Almanyası ile uğraşırken, Komutanı tartışmaya açmak tarihi bir hata olur. Komutanı kırmamak, incitmemek lazım” dedi.

2.06.2017Gündem
CHPden alternatif darbe raporu

CHP'den 'alternatif' darbe raporu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Darbe Komisyonu Raporu’nu eleştirerek milletvekillerinden, 15 Temmuz’a ilişkin ‘alternatif rapor’ hazırlamalarını istedi. Alınan bilgiye göre Kılıçdaroğlu, önceki önceki gün toplanan MYK’da özetle şunları söyledi:

1.06.2017Gündem
Reşat Petek: Darbe girişiminin haber alınamaması istihbarat zaafı

Reşat Petek: Darbe girişiminin haber alınamaması istihbarat zaafı

Darbe Komisyonu Başkanı Reşat Petek TBMM Araştırma Komisyonu darbe girişimi raporunu açıkladı... Petek, havacı subayın verdiği istihbaratın darbenin öne çekilmesini sağlayarak başarısız olmasına neden olduğunu söylerken, darbe girişiminin önceden haber alınamamasının bir istihbarat zaafı olduğunu belirtti. Yarım asırdan bu yana darbe için hazırlık yapıldığına işaret eden Petek darbe girişiminin başarısız olacağının anlaşılması üzerine örgüt üyelerine "Darbeyi şiddetle kınayan açıklama yapın" talimatı verildiğini aktardı. Darbenin siyasi ayağına ilişkin de açıklamalarda bulunan Petek, örgütün dönemsel olarak siyasi iktidarda bulunan partilere yakın davranıp devlete sızmak için siyaseti kullanma yolunu seçtiklerini söyledi. Darbe Komisyonu Başkanı Petek, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'dan istenilen sorulara yanıt alamadıklarını da sözlerine ekledi.

26.05.2017Gündem
Son dakika: MİTin 15 Temmuz raporu Mecliste

Son dakika: MİT'in 15 Temmuz raporu Meclis'te

Meclis 15 Temmuz Darbe Girişimi'ni Araştırma Komisyonu'nun taslak raporu bugün açıklanacak. MİT'in ve Genelkurmay'ın 15 Temmuz'a ilişkin raporları da komisyona ulaştı. Komisyon Başkanı Reşat Petek bugün saat 10.30'da basın toplantısı düzenleyecek.

25.05.2017Gündem
15 Temmuz darbe komisyonu: Rapor tamam

15 Temmuz darbe komisyonu: Rapor tamam

TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, Hürriyet’e, “Raporumuzu tamamladık, son rötuşlarını yapıyoruz” dedi.

24.05.2017Gündem
Kaftan 12 yıl sonra yeniden türbede

Kaftan 12 yıl sonra yeniden türbede

Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi dönüşünde ‘Üzerime örtün’ diye vasiyet ettiği çamurlu kaftanı 17 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Kendi adına yaptırılan türbede sandukasının üstünde özel cam vitrin içinde segilenen kaftan 2005 yılında restorasyon amacıyla kaldırılmıştı. Uzun yıllar sandukanın üstünde alüminyum derme çatma bir kutu içinde yıpranan kaftan özel bir ekip tarafından restore edildi.

20.04.2017Gündem
ByLock listesi varsa gizlemeyin

'ByLock listesi varsa gizlemeyin'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, The Economist Dergisi’nin referandum öncesi çıkacak sayısındaki kapaktan verdiği, “Türkiye diktatörlüğe kayıyor” yorumunu eleştirdi ve “Görüyoruz ki onları çok büyük bir telaş, korku sarmış durumda. Eminim ki Türk halkı Pazar günü yapılacak halkoylamasında The Economist’te kapak olacak bir cevabı sandıkta verecektir” dedi.

13.04.2017 Gündem
Kılıçdaroğlundan Adil Öksüz soruları

Kılıçdaroğlu'ndan Adil Öksüz soruları

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'kontrollü darbe girişimi' iddiasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, darbe girişiminin iki kilit ismi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulisi Akar ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın komisyona davet edildiğini ancak hükümet tarafından engellendiğini öne sürdü. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın "Siyasi hayatımda ne aldanan oldum, ne aldatan oldum" sözlerine ilişkin "Bu laf çok güzel bir laf. Bu laf aslında bütün bu olaylardan kendisinin haberinin olduğunu itiraf eden bir cümledir. Hiç aldatılmamışsa ve hiç aldanmamışsa bütün bu olaylardan kendisinin bilgisinin olduğunu söylüyor zaten. Bundan büyük itiraf olamaz." derken, 'Bu cümleyi acaba başka yerden mi aldı, gazeteci arkadaşlar soruştursun.' diye konuştu.

5.04.2017Gündem
Son dakika... Şehit Ömer Halisdemir davasında ara karar

Son dakika... Şehit Ömer Halisdemir davasında ara karar!

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz günü, Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in şehit edilmesiyle ilgili görülen duruşmada mahkeme, ara kararını açıkladı.

22.03.2017Gündem
Arka bahçe diyemezler

Arka bahçe diyemezler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Merkez Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu ve milletvekilleri ile dün Konya’da bir araya geldi. Bahçeli, “Kimse bize ‘Beştepe’nin arka bahçesi’ diyemez. Bana onu teklif edecek bir yiğit de henüz doğmadı” dedi.

11.02.2017Gündem
Görüşme var içerik yok

Görüşme var içerik yok

BAŞBAKANLIK, Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü, Meclis Darbe Komisyonu’nun, dönemin gazetelerine yansıyan eski Başbakan Bülent Ecevit ve Fetullah Gülen görüşmesiyle ilgili sorusuna yanıt verdi.

27.01.2017Gündem
Abdullah Gülden Fetullah Gülen yanıtı

Abdullah Gül'den Fetullah Gülen yanıtı

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Darbe Komisyonu’nun terör örgütü lideri Fetullah Gülen’le ilgili sorusuna, “Siyaset hayatımda bu yapı ve lideriyle ilişkim olmadı” yanıtını verdi. Gül, Hakan Fidan'a ilişkin olarak, "İfadeye çağrılan MİT Müsteşarı'na tek sahip çıkan bendim. Beni ilk rahatsız eden 2010'daki referandum süreciydi" dedi.

4.01.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Orgeneral Ümit Dündar’ın tanıklığı

SON günlerde Afrin’deki ‘Zeytin Dalı’ harekâtı ve Suriye ile ilgili gelişmelerin sıcaklığı nedeniyle 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili davalar belli bir tempoda ilerlemesine karşılık kamuoyunda hak ettiği ilgiyi görmüyor.

28.02.2018

Bir daha asla

TÜRKİYE’de darbeler dönemi kapandı diye yazdığımda beni fazla iyimser bulanlar oldu. Daha önce de böyle yazmıştım ama 15 Temmuz darbe girişimi olmuştu.

16.07.2017

Cuma hutbesi bir, Milli Birlik korteji iki

HEPSİ anlamlı, hepsi değerli birçok etkinlik düzenlendi. Ama nasıl ki bu ikisi olmasa, 15 Temmuz’un yıldönümü anmaları eksik kalırdı...

15.07.2017

15 Temmuz ve istihbarat 10: Darbeyi getiren hatalar zinciri

GERİDE bıraktığımız iki hafta boyunca 15 Temmuz darbe girişimine giden süreçteki istihbarat zafiyetini, bu alanda kurumsal yapı ve mevzuattan kaynaklanan sorunları, ayrıca Gülen cemaatinin devletin resmi tehdit değerlendirmelerindeki iniş-çıkışlı algısını muhtelif açılardan değerlendirmeye çalıştım.

7.07.2017

Ne yaptın Darbe Komisyonu!

15 Temmuz Darbe Komisyonu, FETÖ tarzı örgütlenmelerin önlenmesi için alınması gereken tedbirleri de sıralamış.

31.05.2017

Kontrollü şekilde 6 saat öne mi alındı

GENELKURMAY Başkanı Hulusi Akar’ın, 15 Temmuz Darbe Komisyonu’na gönderdiği cevapları tek tek alt alta yazdım.

30.05.2017

Ankara'da birileri Binbaşı Tarık olayı gizli kalmasın istiyor

HOPPALA bu Binbaşı Tarık da nereden çıktı diyeceksiniz...

29.05.2017

Bunu nereye bağladığımı okuyunca şaşıracaksınız

ŞİMDİ anlatacağım olayın sonunu nereye bağlayacağımı görünce şaşıracaksınız...

27.05.2017

Referandum duası mı yoksa hayır duası mı

İHLAS Haber Ajansı’na göre, Türkiye’den umreye giden bir gruba “referandum duası” okutulmuş...

30.01.2017