GeriGündem Yanıtlarım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yanıtlarım

Yanıtlarım

TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun 9 soru yönelttiği eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel’den yanıt geldi.

Necdet Özel, Hürriyet’e şu değerlendirmeyi yaptı: “Soruları aldım. Soruların yazılı gönderilmesi yönündeki talebimi kabul ettikleri için komisyon başkanı ve üyelerine teşekkür ederim. Soruları yanıtlayacağım. Komisyon çalışmalarına katkısı olmasını umuyorum. Komisyon çalışmalarının devletimize, ülkemize, milletimize yararlı olmasını diliyorum.”

YILDIRIM: BİLGİ VERİLMEDİ
Komisyonun yazılı sorularını yanıtlayan eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut da şunları kaydetti: “Başbakan olarak görev yaptığım süre içersinde gerek bakanlar ve gerekse Genelkurmay başkanlarıyla FETÖ yapılanmasıyla ilgili herhangi bir değerlendirmede bulunmadık. MİT ve Genelkurmay Başkanlığı ‘Fetullah’ illegal yapıya dair bana herhangi bir bilgi vermediler ve takibat, soruşturma hususunda da izin talebinde bulunmadılar. 15 Temmuz FETÖ darbe ve işgal girişiminin hedefi devleti ele geçirmek ve bir daha dönülmemek üzre demokrasiye son vermektir. 1970’li yıllarda kurulan bu örgütün yaşadığımız olaylar dikkate alındığında iyi niyetle kurulmadığı anlaşılmaktadır.”

SORU YOK
TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a yazılı soru göndermeme kararı aldı. Komisyonun ön taslak raporunda ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 15-16 Temmuz gecesi hareket seyrini saat saat ortaya koydu. Buna göre Erdoğan 00.11’de Marmaris’ten Atatürk Havalimanı’na hareket ediyor, 00.26’da canlı yayına bağlanıyor, 03.20’de İstanbul’a geliyor, 04.42’de Marmaris’te konakladığı otele helikopterlerden ateş açılıyor ve ablukaya alınıyor, 10.22’de otele ateş açan askerler bölgeden kaçıyor. Raporda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın da saat 23.30’da rehin alındığı, saat 08.32’de de Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’na operasyonla kurtarıldığı kaydedildi. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle