EKSTRA
MENÜ

Necdet Özel

Necdet Özel haberleri sayfasında güncel ve son dakika Necdet Özel hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 6.181 Necdet Özel haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Necdet Özel 1950, Ankara doğumlu, Türk asker. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 28. Genelkurmay Başkanı'dır.

Necdet Özel Haberleri

Eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’a veda... Siyasi hayata da damga vurmuştu

Eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’a veda... Siyasi hayata da damga vurmuştu

Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türkiye’nin yakın siyasi hayatına ‘e-muhtıra’ ile damgasını vurdu. Şemdinli sanığı hakkındaki “İyi çocuktur” sözü, “Laiklik ve demokrasiye sözde değil özde bağlı cumhurbaşkanı” tanımı ve dönemin Başbakanı Erdoğan ile Dolmabahçe’de yaptığı görüşme de Büyükanıt’la özdeşleşti.

22.11.2019Gündem
Hulusi Akarın eski yaveri Türkkana ağırlaştırılmış müebbet

Hulusi Akar'ın eski yaveri Türkkan'a ağırlaştırılmış müebbet

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın yaveri olan eski yarbay Levent Türkkan, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

20.06.2019Gündem
Orduevine giriş yasağı şahsıma değil TSK’ya yönelik söylemler içindi

Orduevine giriş yasağı şahsıma değil TSK’ya yönelik söylemler içindi

ANAYASA Mahkemesi’nin emekli Albay Hüsnü Şimşek’e altı ay süreyle TSK’nın sosyal tesislerine giriş yasağının yasal dayanağının olmadığı, ifade özgürlüğüne müdahale edildiği gerekçesiyle verilen ihlal ve 4 bin lira tazminat kararı üzerine dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Hürriyet’e açıklama yaptı.

12.12.2018Gündem
Orduevlerine giriş yasağına tazminat

Orduevlerine giriş yasağına tazminat

Anayasa Mahkemesi (AYM), eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel tarafından konulan orduevi yasağının ifade özgürlüğüne müdahale olduğu gerekçesiyle, emekli albayın ihlal başvurusunu kabul etti. AYM, emekli albaya 4 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti. Karar, Genelkurmay’a girişi yasaklanan ve davaları reddedilen askerlere de tazminat yolunu açıyor.

11.12.2018Gündem
Suç ve Cezanın prömiyeri yapıldı

'Suç ve Ceza'nın prömiyeri yapıldı

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, dünyaca ünlü Rus roman yazarı Dostoyevski’nin ölümsüz eseri ‘Suç ve Ceza’yı 15 yıl aradan sonra Başkentli sanatseverlerle buluşturdu.

1.11.2018Kitap Sanat
Yeni sistemin ilk kararnamesi... 39 ilin valisi değiştirildi

Yeni sistemin ilk kararnamesi... 39 ilin valisi değiştirildi

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yeni hükümet sisteminde yayınlanan ilk valiler kararnamesinde dokuzu büyükşehir olmak üzere 39 ilin valisi değişti. Merkez valiliğinin kaldırılması nedeniyle görevden alınan 21 ilin valisi Mülkiye Başmüfettişi olarak görevlendirildi.

27.10.2018Gündem
Altay 7 yıl sonra 1. Ligde

Altay 7 yıl sonra 1. Lig'de!

İzmir'in köklü ekiplerinden Altay, Spor Toto 2. Lig Beyaz Grup'ta şampiyonluğunu ilan ederek 7 yıl aranın ardından Spor Toto 1. Lig'e yükseldi.

5.05.2018Futbol
Başvurusu AYM gündeminde

Başvurusu AYM gündeminde

Anayasa Mahkemesi, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında bir yıldır tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın başvurusunu 6 Aralık tarihinde yapacağı duruşma gündemine aldı.

30.11.2017Gündem
Son dakika... Demirtaşın yargılandığı hakaret davasında karar

Son dakika... Demirtaş'ın yargılandığı hakaret davasında karar

Genelkurmay Eski Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için beraat kararı verildi.

30.11.2017Gündem
Müthiş bir iddia: ‘O gece 187 general neredeydi’

Müthiş bir iddia: ‘O gece 187 general neredeydi?’

TSK’daki FETÖ’cüleri 15 Temmuz öncesinde kamuoyuna açıklayan Askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, darbe gecesinden sonra ihraç edilmeyen 187 generalin o gece ne yaptığını sordu.

14.09.2017Gündem
Denizde devir törenine davet yok

Denizde devir törenine davet yok

BALYOZ davasında meslektaşlarına verilen hapis cezalarına tepki olarak istifa eden eski Donanma Komutanı emekli Oramiral Nusret Güner, 22 Ağustos’ta düzenlenen Deniz Kuvvetleri Komutanları devir teslim törenine davet edilmedi. Deniz Kuvvetleri’nden emekli olan oramirallerin ve bazı amiral rütbesindeki emekli askerlerin davet edildiği törene çağrılmayan Nusret Güner, istifa eden eski Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’ye de davet gitmediğini öğrendiğini söyledi.

4.09.2017Gündem
İstihbarat Beştepeye

İstihbarat Beştepe'ye

Olağanüstü Hal (OHAL) çerçevesinde dün yayımlanan 694 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yeniden yapılandırıldı. MİT, cumhurbaşkanına bağlandı. MİT müsteşarı ve tepe yönetimi artık doğrudan cumhurbaşkanı tarafından atanacak. ‘Teşkilata intibak edemedikleri üstlerince tescil edilenlerin’ 17 gün içinde MİT’le ilişiği kesilecek. 694 sayılı KHK’yla MİT ve istihbarata ilişkin yapılan düzenlemeler özetle şöyle:

25.08.2017Gündem
O geceyi Meclis’te anlattılar

O geceyi Meclis’te anlattılar

Darbe girişimini önlemede kilit rol üstlenen isimler, o gece yaşadıklarını daha sonra Meclis’te FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na anlattı.

Bahçeli Akara sahip çıktı: Dimdik komutan

Bahçeli Akar'a sahip çıktı: Dimdik komutan

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Meclis Darbe Komisyonu’na verdiği yanıtlarla ilgili eleştirilere tepki göstererek, “Dimdik bir komutan. Devleti düşünmek lazım. Eleştirecek adam mı kalmadı?” diye konuştu.

2.06.2017Gündem
Darbe davasında Cemil Turhana o fotoğrafları gösterildi...

Darbe davasında Cemil Turhan'a o fotoğrafları gösterildi...

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında, Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili sözde "Yurtta Sulh Konseyi" üyelerinin de arasında bulunduğu 221 kişinin yargılandığı davanın duruşmasına, TSK mesaj sisteminden gönderilen sıkıyönetim belgesinde imzası bulunan sanıklardan eski Genelkurmay Başkanlığı General-Amiral Şube Müdürü Albay Cemil Turhan'nın çapraz sorgusuyla devam edildi. Turhan'a darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı'ndaki fotoğrafları gösterildi.

23.05.2017Gündem
FETÖcü yarbayı Genelkurmaydaki görüntüleri yalanladı

FETÖ'cü yarbayı Genelkurmay'daki görüntüleri yalanladı

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin çatı davası sanıklarından, 15 Temmuz'da Genelkurmay Başkanlığı Emniyet Subayı olarak görev yapan eski yarbay Eski'nin, darbe girişimi gecesi Karargah'ta oynadığı etkin rol, güvenlik kamerası kayıtlarıyla belgelendi.

21.03.2017Gündem
Özel: ‘Tümüyle gerçekdışı’

Özel: ‘Tümüyle gerçekdışı’

ESKİ Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel, CHP Milletvekili Dursun Çiçek’in perşembe günü TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada ortaya attığı iddialara ilişkin açıklamada bulundu.

11.02.2017Gündem
Ahmet Davutoğlundan 71 sayfalık cevap

Ahmet Davutoğlu'ndan 71 sayfalık cevap

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, darbe girişimiyle ilgili Meclis Araştırma Komisyonu'nun sorularına 71 sayfalık cevap gönderdi.

12.01.2017Gündem
FETÖcüler savunması: ‘Hainlik yapmaz’ diye düşündük

FETÖ'cüler savunması: ‘Hainlik yapmaz’ diye düşündük

Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, “Askerlik andı içen ve bu yüce milletin bir evladı olan kişilerin hainlik yapmayacağı düşüncesi” nedeniyle FETÖ’nün TSK’ya sızmasının fark edilemediğini söyledi.

7.01.2017Gündem
Yanıtlarım

Yanıtlarım

TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun 9 soru yönelttiği eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel’den yanıt geldi.

29.12.2016Gündem
Orgeneral Hulusi Akar’a 10 soru

Orgeneral Hulusi Akar’a 10 soru

TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a, cevaplaması için 10 soru gönderdi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a da soru yöneltme kararı alan komisyonun Orgeneral Hulusi Akar’a yazılı yolladığı sorular şöyle:

28.12.2016Gündem
Kozmik Oda savcısından iddialar: Gizli belgeleri o getiriyordu

Kozmik Oda savcısından iddialar: Gizli belgeleri o getiriyordu

‘Kozmik Oda’, ‘28 Şubat’ gibi kritik soruşturmaları yapan ve FETÖ operasyonunda tutuklanan eski savcı Mustafa Bilgili iki soruşturmayla ilgili dikkat çekici iddialarda bulundu. Kozmik Oda’da aramanın, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın ‘uygun olacağını söylemesi’ üzerine yapıldığını ileri süren Mustafa Bilgili, Muharrem Köse’nin (adli müşavir) çok gizli belgeleri kendisine teslim ettiğini öne sürdü. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak ve Başsavcıvekili Hakan Pektaş koordinesinde FETÖ’ye yönelik yürütülen soruşturmada eski savcı Bilgili, 3 gün süren sorgusunda özetle şunları söyledi:

9.12.2016Gündem
Darbe girişiminin kritik ismi Başçavuş Pahsa her yerde aranıyor

Darbe girişiminin kritik ismi Başçavuş Pahsa her yerde aranıyor

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında sivil kıyafetlerle Genelkurmay Başkanlığında görülen, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın 27 Mayıs'ta emekliye ayrılan emir astsubayı Başçavuş Serhat Pahsa'nın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında aranmasına devam ediliyor.

1.12.2016Gündem
Darbe Komisyonu’na ifade yanıtı: Suriyeden gelemiyorum

Darbe Komisyonu’na ifade yanıtı: Suriye'den gelemiyorum

TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun dinlemek istediği Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Başkanlık Divanı’na ‘Suriye’de olduğu için bu hafta gelemeyeceği’ bilgisini verdi.

14.11.2016Gündem
Bir askere yakıştıramadım

Bir askere yakıştıramadım

ESKİ Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in, darbe girişimini araştıran Meclis komisyonu davetini reddetmesinden sonra gelen eleştirileri yanıtlarken, “Kaçsaydım 2011’de kaçardım. O dönem gidenler gibi yapmadım, görevi üstlendim” sözlerine sert yanıt geldi.

2.11.2016Gündem
Işık Koşanerden Necdet Özele cevap

Işık Koşaner'den Necdet Özel'e cevap

Eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, halefi Necdet Özel’in kendisi hakkındaki sözlerine cevap verdi.

2.11.2016Gündem
Emniyet Müdürü Çalışkan: Sniper konusu şehir efsanesi

Emniyet Müdürü Çalışkan: Sniper konusu şehir efsanesi

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, darbe komisyonunda 15 Temmuz gecesiyle ilgili bilinmeyen bir ayrıntıyı anlattı. Çalışkan açıklamasında "Sniper konusu şehir efsanesi. Boğaziçi Köprüsü'nde sniper yoktu. O köprünün bir bacağının üzerindeki sallanan şey sniper değildi" dedi.

2.11.2016Gündem
Komisyonda partiler ittifakı: Gelsin

Komisyonda partiler ittifakı: Gelsin

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel’in Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun davetine karşılık mektup yazması AK Parti, CHP, HDP ve MHP’li üyelerden tepki çekti. CHP’li Aytun Çıray “Belki de yargılanacak bir isim” derken, AK Partili Hüseyin Kocabıyık “Siyaseten aklanması için gelmesi lazım” dedi.

31.10.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Hepimiz Özden Örnek Amiral’e ve ailesine özür borçluyuz!

Donanmanın altın çocuğuydu... Üç ay önce oğlu vefat etti, geçen hafta da kendisi... Bu ülke nice evladını yedi biri de Örnek Amiral’di…

6.05.2018

MİT’te ilk adım atıldı, sırada ne var?

12 Mart’tan kısa bir süre önceydi. Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, İran Şahı Rıza Pehlevi’den aldığı çağrı üzerine Tahran’a gitmişti.

27.08.2017

Erdoğan MİT’i neden kendisine bağladı?

Akla ilk gelen, 15 Temmuz askeri darbe girişiminde gözlenen vahim istihbarat zafiyetine karşı MİT in daha geniş yetkilerle, daha güçlü otoriteye bağlanmış olması. Ancak tablo bundan daha fazlasına, istihbaratın devlet yönetiminde daha da etkin bir unsur haline gelmesine işaret ediyor.

25.08.2017

15 Temmuz ve istihbarat 10: Darbeyi getiren hatalar zinciri

GERİDE bıraktığımız iki hafta boyunca 15 Temmuz darbe girişimine giden süreçteki istihbarat zafiyetini, bu alanda kurumsal yapı ve mevzuattan kaynaklanan sorunları, ayrıca Gülen cemaatinin devletin resmi tehdit değerlendirmelerindeki iniş-çıkışlı algısını muhtelif açılardan değerlendirmeye çalıştım.

7.07.2017

15 Temmuz ve istihbarat (4): Darbe istihbaratı ve MY 114-1 (C)'nin şifreleri

“MY 114-1 (C)” ile ilk kez Abdulkadir Selvi’nin bir yazısında tanıştık.

29.06.2017

15 Temmuz ve İstihbarat 3: İş darbe istihbaratına gelince herkes topu birbirine atıyor

FETULLAH Gülen’in müritlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en aşağıdan en yukarılara doğru bütün kademelerine nüfuz etmesi, general-amiral kadrolarının neredeyse yarısını ele geçirmesi, bu organizasyona dayanarak bir darbeye kalkışabilmesi uzun yıllar, on yıllar boyunca yürütülen sistematik, planlı bir çabanın sonucu olarak ortaya çıktı.

28.06.2017

15 Temmuz ve İstihbarat 2: MGK’nın 2004 Gülen kararı neden uygulanmadı?

TBMM’de 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak üzere oluşturulan komisyonun çalışmaları, devletin kurumlarının geçmişte Gülen cemaatini bir “tehdit” olarak değerlendirerek önemli uyarılarda bulunduklarını, ancak uygulamaya gelindiğinde AK Parti iktidarının bu uyarıları önemsemediğini ve alınmış olan kararları da rafa kaldırarak Fetullahçı organizasyona geniş bir hareket serbestisi tanıdığını ortaya koyuyor.

27.06.2017

Darbe tartışmasında nereye geldik

HABERTÜRK yazarı Nagehan Alçı ile  MİT’in TSK içinde istihbarat yapıp yapmadığına ilişkin bir tartışmayı yürütüyoruz.

18.06.2017

15 Temmuz Tartışması 6: Strateji dairesi mi darbeci laboratuvarı mı

Darbe girişiminin kilit isimlerinden Genelkurmay Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli,  18 Temmuz 2016 tarihli savcılık ifadesinde kendisini savunurken “Ben komutanla 16 yıldır değişik kademelerde çalıştım. Komutanı ailemin bir parçası olarak gördüm” şeklinde konuşuyor.

12.06.2017

MİT’le ilgili gizli talimat kime ait

O soruyu ancak Sedat Ergin sorabilirdi. O da sordu.                  

11.06.2017

Her şey o ‘ikinci dönemde’ oldu

ESKİ Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel’in, TBMM Darbeyi Araştırma Komisyonu’nun yazılı sorularına verdiği yanıtlarda ilginç bir değerlendirme var.

10.01.2017

Türk usulü dokunulmazlık

ESKİ Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, bazı yol inşaatı ihalelerini aile dostu bir işadamına vererek yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle suçlanıyor.

29.12.2016

Işık Paşa’nın takdiridir

BİR önceki Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel’in, Meclis Araştırma Komisyonu üyelerinden gelen eleştirilere yanıtını dün yansıtmıştım.

2.11.2016

Özel: ‘Kaçmadım’

MECLİS’te kurulan FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, davetiye gönderdiği eski genelkurmay başkanlarından Hilmi Özkök ve Işık Koşaner’i dinledi.Yaşar Büyükanıt rahatsızlandığı için gelemedi, İlker Başbuğ daha ileri bir tarih verilmesini istedi.

1.11.2016