Gül’e Kayseri’de anıtmezar

KAYSERİ’den gazeteci Recep Bulut, ‘Kayseri Yenihaber’in başyazısında Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin bir basın toplantısında “11’inci Cumhurbaşkanı hemşerimiz Abdullah Gül’ün ölümü halinde Kayseri’ye gömülmek istediği ve kendisine şehir mezarlığında bir mezar yeri ayrılmasını istediğini” açıkladığını yazıyor.

Haberin Devamı

Bilindiği gibi Gül 28 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı makamını Erdoğan’a devrettikten sonra İstanbul’a taşınmış, yani bundan sonraki yaşamını İstanbul’da sürdüreceğini, eski Cumhurbaşkanlarının yaptığı gibi, sosyal ve kültürel işlere kendisini adayacağını açıklamıştı. Siyasi gündem nasıl hızla değişiyor.
Recep Bulut’un yazısına dönüyoruz: “Gül’ün, “Cumhurbaşkanlığı görevim sona erdikten sonra kurucusu olduğum partime dönüp aktif olarak siyaset yapacağım” demesinin üzerinden üç hafta geçmemişti ki, “Artık kesinlikle siyaset yapmayacağım!” deyiverdi.
Karambollerin ve oldubittilerin diz boyu olduğu şu ülkede kimin ne olacağı hiç belli değil!
Örneği ortada!
Bakın Gül, Kayseri’ye yaptığı son ziyarette, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’den mezar yeri talep ediyor.
Bir ay öncesine kadar siyaseten kendisinden medet umulan bir isim şimdi yönünü değiştirmiş ve onca dünya nimetine sırt dönerek, ahret hazırlığına koyulmuş, mezar yeri talep ediyor memleketinde.
Vasiyeti böyle. Diğer Cumhurbaşkanları gibi İstanbul ve Ankara’nın görünür yerlerinde değil, Kayseri Asri Mezarlığı’ndan...
Başkan Mehmet Özhaseki de, 11’inci Cumhurbaşkanı’na yaraşır bir ‘anıtmezar’ olması için kolları sıvamış!
Asri Mezarlık’ta taziyelerin kabul edildiği bölümün hemen arkasındaki yeşil alana Abdullah Gül için bir ‘Devlet Mezarlığı’ yeri hazırlanacak...
Ne diyelim? Allah gecinden versin!
Bildiğim kadarıyla Gül ailesinin genetik yapısı uzun ömürlüdür.”

Haberin Devamı

Kentleşme konusunda niye DPT’ye hiç danışılmaz!


İNŞAAT Mühendisi Halim Küçükali gazete365.com sitesine verdiği röportajda ‘Rant kâbusu demiş ve ‘gecekondu derken, seçimkondu, şimdi de ‘hükümetkondu’ demiş. Yazıdan çarpıcı noktaları alıntılıyoruz:
“Kentsel dönüşüm projeleriyle İstanbul’un rahatlatılması beklenirken, kalan boş yerler gökdelenlerle dolduruluyor. Ülke genelinde 1 milyon adet satılık konut bulunmakta, bunun da yapım maliyeti yaklaşık olarak 60 milyar dolardır ve bu para atıl olarak bekletilmektedir. Bu konutlar hangi makro ekonomik plana dayanıyor?
Bilen var mı? Yook...
Peki Devlet Planlama Teşkilatı’nın planları dahilinde mi yapılıyor? Hayır...
Büyükşehir imar planında var mı? Yook...
Peki nerede var?
Hükümete yakın işadamının beyninde...
Yani kısacası mevcut hükümet kendi iktidarını sürdürebilmek için yaratmak istediği sermaye birikimi uğruna bir milletin geleceği mahvediliyor.”

Haberin Devamı

Anayasa ihlalini kayıt altına aldım


CHP Konya Milletvekili Atila Kart, ‘TBMM Başkanı’nın Anayasal ihlali hakkında’ bir açıklama yaptı ve şöyle dedi:
“Başkanın (Cemil Çiçek’in) 15 Ağustos 2014 tarihinden itibaren gerçekleştirdiği anayasal ihlallerle ilgili olan işlem aleyhine, tarafımızdan 25 Eylül tarihinde Ankara İdare Mahkemesi’ne dava açılmıştır. Hukuk devletlerinde her kim olursa olsun herkes, görev suiistimallerinin ve anayasal ihlallerin hesabını mutlaka ve bir gün verecektir.
Yargı organları her ne kadar siyasi iktidar tarafından kuşatılmış ise de hem bu ihlalleri kayıt altına almak ve hem de bu yöndeki yeni girişimleri önlemek ve hukuk haysiyetinin tümüyle yok edilemeyeceği inancıyla bu yöndeki çalışmalarımızı bundan böyle de kararlılıkla sürdüreceğiz.”

Haberin Devamı

MESAJ PANO


ZİNCİRLİKUYUMetrobüs durağında “Asansörde yenileme çalışması yapılacak olup güvenlik nedeni ile hizmet dışıdır” yazısı yazılalı 6 ay oldu! Halen asansör arızalı ve yenileme yapılmadı! Dr. Hakkı SAĞLAM
MARKETİNG- Hazırladığı seçim kampanyalarıyla AK Parti’nin üst üste 9 seçim kazanmasında önemli rol oynayan Erol Olçak sürpriz bir kararla görevi bıraktığını duyurdu. Peki, bu durum AK Parti’nin iletişim stratejilerini nasıl etkileyecek? Erdoğan’ın hitabet gücünden ve Erol Olçak’ın iletişim tecrübesinden yoksun bir AK Parti’nin aynı başarıyı yakalaması mümkün mü?
DOĞAN Akın (T24)- “Torunlar İnşaat Mecidiyeköy’deki projesiyle ilgili bir reklam verse yayınlamayız.”

Haberin Devamı

Bu soru yanıtlanır mı?


BAŞBAKAN Davutoğlu’na, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu zor bir soru yöneltiyor:
“Ataşehir Belediyesi’ne bağlı iken Ataşehir Barbaros Mahallesi’nin Ümraniye Belediyesi’ne bağlanmasının gerçek nedeninin, bu mahaldeki 13.4 bin m2’lik arazinin TOKİ tarafından hangi tarihte, gerçek veya tüzel kişiye, ne kadar bedelle satılmıştır? Daha sonra satışın iptal edilerek bir vakfa satılmıştır; bu vakfın adı nedir? Arazinin 1 Ocak 2011–12 Eylül 2014 arasındaki dönemde tapu kayıtlarındaki tüm maliklerinin isimleri ve unvanları nedir? Barbaros Mahallesi’ndeki kupon arazilerin sayıları ve her bir kupon arazinin m2 cinsinden miktarı ne kadardır?

Haberin Devamı

Başakşehir’de; olmayan imam hatipe kayıt aldılar

BAHÇEŞEHİR, 50.000 nüfuslu bir mahalle. Mahallenin bağlı olduğu ilçe ise Başakşehir. Bahçeşehir’de 50.000 kişinin çocuklarını gönderebilecekleri 1 okul bulunuyor. Abdi İbrahim İlaç Sanayi tarafından yaptırılan Abdi İbrahim Ortaokulu... Bahçeşehir’in en yakın ilçe merkezine uzaklığı 25 km, il merkezine uzaklığı ise 45 km. Yani, Bahçeşehir’de oturanların mahalle mektebi Abdi İbrahim.
19.09.2014 tarihinde Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden, Şube Müdürü Paşali Beşli imzasıyla bir yazı ulaşıyor. Yazıda; “İlçemiz Şahintepe İmam Hatip Ortaokulu’na yoğun talep olması, imam hatip eğitimine olan talebin karşılanamaması nedeniyle bölgemizdeki Güvercintepe Ortaokulunun kullanılmayan 10, Abdi İbrahim Ortaokulu’nun 5 ve Boğazköy İlköğretim Okulunun 5 dersliğinin Kaymakamlık oluru ile Şahintepe İmam Hatip Ortaokulu’na ayrılması uygun görülmüş olup, belirtilen dersliklerin hazır hale getirilmesi, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi“ istenmiştir.
Yazıdan Şahintepe İmam Hatip Ortaokulu’nun yeterli dersliği olduğu ve Abdi İbrahim Ortaokulu’nun ise kullanmadığı dersliğin bulunduğu anlaşılmaktadır.
Ancak gelin görün ki durum öyle değil. Abdi İbrahim Ortaokulu’nda 1200 öğrenci öğrenim görüyor. Boş dersliği yok üstelik, iyi bir okul olması nedeniyle talepleri yarısını bile karşılayamıyor. Bölgede bilinen ve rağbet gören bir okul. Hatta, okula kayıt yaptırmak için Bahçeşehir’e taşınan aileler var.
Gelelim Şahintepe İmam Hatip Ortaokuluna ve dersliklerine. Şahintepe İmam Hatip Ortaokulu, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesinde 20 Ağustos 2014 tarihli bir yazıyla yeni açılan okul olarak kamuya duyurulmuş.

Bu duyuruyu okuyunca insan ister istemez yeni bir okul yapıldığını ve 2014-2015 eğitim öğretim yılında İmam hatip olarak öğretime başlayacağını düşünüyor. İşin aslı öyle düşündüğünüz gibi değil.
Şahintepe İmam Hatip Ortaokulu diye bir bina arasanız boşuna, bulamazsınız, çünkü yok. Okulun sadece ismi var, bir de dağıtılmış derslikleri. 690 kişi bu duyuru dolayısıyla çocuğunu Şahintepe İmam Hatip Ortaokulu’na kayıt ettirmiş. Ama ortaokul, Hacı Fatma Gül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasındaki 9 derslikte, birde Güvercintepe Ortaokulu’ndaki 8 derslikte toplam 2 okulda geçici olarak eğitim verecek. Birde ilçe milli eğitim müdürlüğünün, çabuk boşaltın sınıfları dediği 2 okul daha var.
Şahintepe halkı, Şahintepe İmam Hatip Ortaokulu’na çocuklarını kaydettirmiş olabilir. Ama çocukları, Hacı Fatma Gül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Güvercintepe Ortaokulu, Abdi İbrahim Ortaokulu ve Boğazköy İlköğretim Okullarından birine gidecek. Şahintepe ile bu okullar arasındaki uzaklık 20 km.
Gelelim Abdi İbrahim Ortaokulu’na, veliler konu hakkında çocukların mağdur edildiğine dair hem ilçe milli eğitime, hem de kaymakamlığa dilekçe ile başvurdular. Okuluma dokunma kampanyası başlattılar. Veli inisiyatifi oluşturup, geri adım atılana kadar her türlü yasal haklarını kullanacaklarını dile getiriyorlar.
Özellikle vurguladıkları Bahçeşehir’de 4 tane devlet okulu var, Bahçeşehir dışında ilçenin nüfusu 280.000 ve 62 okul var. Bu okullardan 6’sı imam hatip. Tüm finansmanını Başakşehir Belediyesi’nin sağladığı, Türkiye’nin en büyük imam hatip Anadolu lisesi yine ilçe sınırlarında bulunuyor. Veliler soruyor : “Bizim çocuklarımızı gönderebileceğimiz tek okula, imam hatip sınıfı açmakta neden ısrar ediliyor? “


Alper Bey, kaldırım yenileyen bu özensiz taşeron kimdir?

SON bir aydır Belediyeniz tarafından Çankaya Hilal Mahallesinde kaldırım yenileme çalışmaları yapılmaktadır. İnşaat malzemelerinin gelişigüzel sokaklarda bırakılması ve yaratılan pislik nedeniyle bırakınız araçla geçmeyi ve park etmeyi, sokaklarda yürümek dahi imkansız hale gelmiştir. Ayrıca toz toprak ve pervasızca gezinen iş makinaları yüzünden evlerimiz ve sağlığımız da tehdit altındadır.
Ayrıca, inşaat faaliyetlerinin ehliyetsiz insanlar tarafından yaptırılması sonucu kaldırımlar çok alçak yapılmış, iş makinaları tarafından ağaçlara zarar verilmiş ve bahçe duvarlarımızdaki taş kaplamalar sökülerek tahrip edilmiştir.
Daha vahim olarak, yapılan kaldırımlarda kalitesiz taş ve eksik çimento kullanılmış, taşlar son derece özensiz döşenmiştir. Taşlar uygun bir alt zemin üzerine döşenmediği kışın yağmurlu havalarda bu kaldırımlarda yüründüğü takdirde altta biriken suyu yukarı fışkırtarak insanların giysilerini kirletecektir.
Apartmanların kendi imkanları ile yaptırdığı muntazam kaldırımlar müteahhidiniz tarafından sökülmüş yerine bu vasıfsız ve kişiliksiz taşlar döşenmiştir. Yaptırdığınız bu kaldırımlar için kat maliklerinden katkı payı talep edildiği takdirde Belediyenizin çok sayıda davaya muhatap olması kaçınılmazdır.
Belediye Başkanlığına seçilmenizden sonra bu kadar kısa zaman içinde çevre sakinlerinin nefretini kazanmış olmanız da üzücüdür. Bu nedenle gelecek genel ve yerel yönetim seçimlerinde partinizin bu yörede büyük hayal kırıklığına uğraması mukadder olacaktır.
4. Caddeye komşu 710 ve 711 sokaklardaki mezbele yıllardır göz ardı edilip çevre sakinlerine eziyet edilirken, sokaklardaki yeni kaldırımları söküp yerine daha kalitesiz ve çirkin kaldırım döşenmesi Belediyenizin kamu kaynaklarını kullanmada sorumluluk ve iyi niyeti hakkında ciddi kuşkular yaratmaktadır.
Bu icraatınızla sadece çevre sakinlerinin nefretini kazanmıyorsunuz, aynı zamanda Partinize de ihanet ediyorsunuz. Zira insanlar artık tıpış tıpış CHP’ye oy vermiyorlar.
Necla GÜRKAN

Yazarın Tüm Yazıları