Piyango sevinci

Milli Piyango’nun satışıyla ilgili düzenlen ‘road show’a yatırım bankaları ve danışman şirketler dahil 110 katılımcının ilgi göstermesi Özelleştirme İdaresi’ni memnun etti. Başkan Mehmet Bostan, şimdiden şartname alan sayısının 5’i bulduğunu belirterek, “İhaleyi kazanan yatırımcı, Milli Piyango’yu devralmadan hisseleri rehin vererek kaynak bulabilecek” dedi.

Haberin Devamı

ÖZELLEŞTİRME İdaresi, geçen hafta Milli Piyango’nun satışıyla ilgili İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde Başkan Mehmet Bostan liderliğinde bir road show gerçekleştirdi. Yatırım bankaları, danışman şirketler dahil katılımcı sayısının 110 dolayında olması Özelleştirme İdaresi’ni memnun etti.Bostan, şimdiden şartname alan sayısı 5’i bulan Milli Piyango’yla ilgilenen yatırımcılara öncelikle şu mesajı verdi:


- Şartnameyi kafanızı aydınlatacak, netleştirecek şekilde yeniden düzenledik.Ardından şartnamedeki yeni ve önemli maddelerin ayrıntılarına girdi:- Daha önceki şartnamede “münhasırlık” konusu net değildi. Malumunuz, Milli Piyango’yu 10 yıl süreyle özelleştiriyoruz. Alacak yatırımcının bu süre, yani 10 yıl boyunca “münhasırlık” hakkı olacak. Karşısına rakip çıkarmayacağız.Önceki şartnamede peşinatın yüzde 40 olduğunu anımsattı:

Haberin Devamı


- Yatırımcıya şirketi alır almaz yatırım yapacağı, işletmeye koyacağı kaynak kalabilsin diye peşinatı yüzde 20’ye indirdik. Bir yıl sonra ikinci yüzde 20’lik dilimi isteyeceğiz. İki yıl sonra yüzde 30, en son dilim yüzde 30 da onu izleyen dönemde tahsil edilecek.Yüzde 20’lik peşinat sonrası kalan bölüme uygulanacak faiz bilgisini de paylaştı:


- Ödeme dolar bazında olursa “Libor + 2”, TL bazında olursa “Sabit getirili kamu borçlanma aracı faiz oranı + 1” faiz uygulayacağız.İhalede yarışın ABD Doları bazında olacağının altını çizdi:- İhaleyi kazanana sözleşmenin imzası aşamasında ödeme konusunda ABD Doları veya TL ödeme hakkı tanınacak.Yatırımcıyı rahatlatacak en önemli ayrıntıya işaret etti:


- İhaleyi kazanan yatırımcı, Milli Piyango’yu devralmadan hisseleri rehin verme yoluyla kaynak arayışına girebilecek. Geçmişte böyle bir hak yoktu.Önceki şartnamede bulunan 100 milyon dolarlık teminat mektubuna vurgu yaptı:


- O teminat mektubu hem sistem kurulumu, hem de devletin geliri için garanti gibi düşünülmüştü. Teminat mektubunu da kaldırdık.Yatırımcılara devir sonrası tanınan yeni haklara da dikkat çekti:


- Milli Piyango’da aynı oyun için günde bir çekiliş söz konusuydu. Aynı oyunda 24 saatte iki çekiliş yapabilme hakkı tanındı. Yatırımcı Milli Piyango’nun oyun sayısını artırıp, çeşitlendirebilecek. Ayrıca yeni bayilikler verebilecek. Böylece bayi sayısı da artacak.Mehmet Bostan’la road show sonrası buluştuk, şu noktanın altını çizdi:

Haberin Devamı


- Yatırımcının özelleştirmeye ilgisini Milli Piyango ile test edeceğiz.Şartnamede yatırımcı lehine önemli değişiklikler var...Sağlanan kolaylıklar, Milli Piyango’ya yatırımcı ilgisini artıracak gibi görünüyor...Bakalım şartnamedeki kolaylıklar ihalede ortaya çıkacak fiyata nasıl yansıyacak?


ŞİRKET ÇEKİLİŞTEN YÜZDE 25 PAY ALACAK


ÖZELLEŞTİRME İdaresi Başkanı Mehmet Bostan, Milli Piyango’da özelleştirme sonrası her 100 liralık çekilişin nasıl dağılacağını şöyle sıraladı:

* İkramiye: Yüzde 59

* Alan şirketin payı: Yüzde 25

* Şans Oyunlar Vergisi: Yüzde 10

* Milli Piyango İdaresi payı (devlete): Yüzde 3

* Kamu payı (Maliye’ye): Yüzde 3

Bostan, KDV’yi de anımsattı:

- Satılan biletlerde yüzde 18 KDV var. O ayrıca Maliye’nin kasasına gidiyor.

Haberin Devamı


SATIŞI AĞUSTOS SONUNA KADAR TAMAMLARIZ


MEHMET Bostan, Milli Piyango ihalesine girecek yatırımcıların tekliflerini 5 Ağustos 2016’dan itibaren alacaklarını belirtti:


- Hedefimiz ağustos ayı sonuna kadar bütün süreçleri tamamlayıp, ihaleyi de noktalamak.


FİNANSÇI VE OPERATÖRKOL KOLA GİRİP GELSİN


MEHMET Bostan, Milli Piyango’yla ilgili şu beklentisini paylaştı:


Milli Piyango ihalesine girecek yatırımcıların “finansçı-operatör” birlikteliğini sağlamalarını tavsiye ederim. Milli Piyango’yu böyle bir yapının almasını isterim.

Yazarın Tüm Yazıları