Ünal Özüak

Güç Fenerbahçe'de

19 Ekim 2021
Gücünü tam kapasite koordine etti.

Kadıköy kapışmasında dün akşam Yıldız Savaşları filmlerinin ‘Kontrolsüz güç güç değildir’ gerçek oldu. Gücünü, kapasitesini koordine edip skora yansıtan F.Bahçe yerli derbinin kazananı oldu. İlk üç haftayı kayıpsız geçen iki ekibin maçında, son 39 farklı ‘KAZANdibi’ ziyafetiyle iştahı açılan Fenerbahçe, Simon ve Anderson eksikliğine, birde Micic eklenince iyice kadro kısırlığı yaşayan Efes karşısında baştan Booker ile vurup geçmeye karalıydı ama Efes ilk çeyrekte oyunu dengede tuttu.

iLK YARIDA MAÇ BiTTi 

Şehmuz Hazer Fenerbahçe’deki varlığını giderek hissettirirken takımı da maçı kırdı. Pastayı dağıtmak adına ev sahibi
kenar yönetimi rotasyona girdi ama takım şahlanmıştı bir kere. Son yarıda da iyice dağılan Efes’in geri gelmesine müsaade etmeden güç baskısını sürdürdüler. Djordovic Avrupa arenasındaki ezeli rakibini 20 farkla sürklase etmesinin ötesinde, zorlu Avrupa maç programı öncesi, taraftarından güvenoyu alarak bir maçtan fazlasını kazandı. Takımı SOS veren Ataman’a gelince; Naismith’in ‘Basketbol uzunlar ve kısalar oyunudur’ özlü sözünün sadece sonunu dinlemiş olacak ki; 3 ve 5 numarası eksik iken gene bir kısa ABD’li guard/kısa forvet Elijah Bryant’ı transfer etmiş!

Euroleague ve bizim ligde olması gereken uzun kısa oyuncu kompozisyonunu bir türlü kuramayınca her maçtan başı önünde çıkıyor.

Yazının Devamını Oku

Anadolu Efes tıknefes

16 Ekim 2021
Kısa rotasyon yüzünden, ileride çok yanacağımız bir maç daha verdik.

Doymuşluk, son şampiyonun yaşayacağı normal sıkıntıdır... Diye düşündük ama günler gelip geçiyor ve maçlar peş peşe elden gidiyor. Düne kadar namağlup Milano ile hepmağlup temsilcimizin maçının enteresan tarafı; biz ligin en fazla sayı yiyen (ortalama 85.7 sayı) takımıyken onlar da en fazla (81.7) atanıydılar. Ergin Ataman’ın akıl oyunlarına rağmen matematik gerçek değişmedi maalesef. Koçları Messina, “Onlarla karşılaşmak için en kötü zaman olduğunu biliyoruz çünkü buraya çok motive bir şekilde gelecekler” diyordu.. Korktuğu reaksiyonu maça 3 uzunlu ve agresif akıllı seçimiyle başlayarak verdi Ataman ama nefes çabuk tükendi...

Sete set yarı saha basketbolunu tercih ederek Armani Milano’yu kontrol altında coşturmadık. Sağlam savunmayla oyunun dümeni elimize geçti. Sakalı kaptıran ev sahibinde sinirler gerildi, düzenleri bozuldu ama üçlüklerden beslenerek oyundan kopmadılar.

ZORLADIK AMA OLMADI

Simon ve Anderson’un yokluğunda rotasyon yetersizliği yaşadığımızdan direncimiz giderek düşünce ev sahibi 140’lık seriyle geri dönüş rüzgarını ilk yarı sonunda yakaladı. Datome ve Melli de sıcak elleriyle katkı verince Armani Milano hep önde oynadı. Çok zorladık, çok da geri geldi maç ama bir daha rakibi yakalayamadık. Kısa rotasyon yüzünden, zaman içinde çok yanacağımız bir maç daha verdik.

Yazının Devamını Oku

'Kazan'dibi iştah açtı!

15 Ekim 2021
Fenerbahçe, yıldızları daha yüzde 40'la bile oynamazken kazanmayı başardı.

Euroleague’i oluşturan 18 takımın hemen tamamı ilk sekiz adayı. Aynı zamanda tamamı da klasmana giremeyebilirler... Ganyanı olmayan ligde evinde oynadığın her maç ilk sekiz vizesi gibi... Mutlaka kazanman lazım. Önceki üç maçında ilk yarılarda oynadığı savunmadan başlayan başarılı basketbolunu maç sonlarına taşıyamaması Fenerbahçe’nin olumsuz yanıydı. Dün gece bunun üstesinden gelerek oyundaki etkinliğini bütün maça yaymayı mükemmel becerdi sarı lacivertli ekip. Oyuna dağınık başlayan, ideal beşlerini bulmak için sürekli oyuncu değiştiren, boş gidip boş dönen her iki takım, birbirlerini dışardan ısırırken, sıcak eliyle maçı bize çeviren Nando De Colo oldu.

HER ŞEY DAHA GÜZEL OLABİLİR

Galibiyete acıkmış Fenerbahçe ritmini bulunca bütün yıldızlar geçmiş güzel günlerini hatırlayarak klaslarını sahaya yansıttı. Temsilcimiz farkı açarken sayı atamaz hale gelen, üçüncü çeyrekte 5 sayıda kalan, dişe göre rakip Kazan’ı skoru ikiye katlayarak söndürdü. Fenerbahçe amaçsız koşmayıp, fast break sonunu geçiş oyunlarıyla değerlendiren komple katı ve kararlı bir takım hüviyetini yavaş da olsa giderek kazanıyor.

İşin güzel tarafı Guduric, De Colo, Vesely, Shayok, Pierre, Polonara vb. olağan sayı makinaları daha yüzde 40’larına bile ulaşmadılar... Yıldızları henüz ışık vermeyen takım düşük skorla da olsa maç kazanıyorsa... Her şey neden daha güzel olmasın?

Yazının Devamını Oku

Avrupa’da çifte üzüntü akşamı

13 Ekim 2021
Euroleague’de tadımız yok...

Euroleague’e iyi başlamayan takımlarımız Fenerbahçe ve Anadolu Efes çok kötü oynadıkları maçlar sonunda deplasmanda gönül kırıcı mağlubiyetler alarak çok üzdüler taraftarlarını... Nerdeyse tüm uzunların sakat olduğu Alba Berlin-F.Bahçe maçında oyun kurucular Sikma ve Vesely’nin kapışmasında sınıfı Sikma geçti maalesef.

NEFESiMiZ KESiLDi

Alba alan ve kombi savunmalar yaparak, seyirci yoğunluğu sayesinde kendini evinde hisseden Fenerbahçe’yi sayı kısırlığına sokarak farkın açılmasına izin vermedi. Bizim nefesimiz kesilince 2.yarıda iyice havaya gire Alba 11-0’lık seriyle dengemizi iyice bozdu. Son çeyrekte bizim kaybettiğimiz güveni onlar yakalayınca başımız önde çıktık sahadan.

Real Madrid ve CSKA yenilgilerinden sonra üçlemekten korkarak, yoğurdu üfleyerek yiyen Efes, kalite uzunlarıyla sete set kaldığı takdirde boyalı alan üstünlüğü olduğunu bildiği ASVEL önünde başlangıç baskısıyla, oyun ritmi ve süratini yüksek tuttu... Simon olmayınca forvette güç eksikliği yaşadık.

ÇOK TOP KAYBI YAPTIK

Ünlü Parker ailesinin takımı ASVEL; atletik uzunları Fall, Osetkowski, Antetokounmpo, James Gist’le ve çembere gitmeyi seven kısaları Jones ve Okobo’yla uzun süre takip ettikten sonra vurdu geçti. Maç sonunda top kaybını 20’ye çıkaran son şampiyon A.Efes’in korktuğu başına geldi.

Yazının Devamını Oku

Kadınların lideri Fenerbahçe!

7 Ekim 2021
Kadın takım oyunlarında yerini Filenin Sultanları’na kaptıran basketbol adına akşamki keyifli maç, taht kavgası gibiydi.

FIBA Avrupa Kadınlar Ligi/Euroleague Women’da haftanın maçı olan Türk kadınlar derbisine; Tuğçe Canıtez’in “Gerçekten çok zor bir lig. Biz her zaman finale geldik ama o kupayı kaldırmak bir türlü nasip olmadı. İnşallah bu sezon o sezon olur...” şeklinde ifade ettiği gibi hep şampiyonluk eşiğinden dönen Fenerbahçe, 10-0’lık seriyle kararlı başladı maça.

Galatasaray her zamanki gibi Pelin Derya Bilgiç ile maça tutundu. Galatasaray’ın yeni ve doğru seçim transferi Tina Krajisnik sahanın iki tarafını da domine edince Cimbom maçı yakaladı.

G.SARAY'IN SOLUĞU YETMEDİ

Fenerbahçe’de yıldız Alina Iagupova başta alışılmışın dışında suskunları oynarken, birkaç gün önce takıma katılan Elizabeth Williams ve Kayla McBride Kanarya’yı sırtladılar. Covid dolayısıyla WNBA programı devam ettiği için orada oynayan aslardan yoksun iki takımda da önemli eksikler olmasına rağmen seyir zevki yüksek, sürekli öne geçeni değişen mücadelede iki taraf da geri adım atmadı.

Kafa kafaya girilen ikinci yarıda pota altından bulunan sayılarla seyreden oyuna özüne dönen Iagupova ve Williams’ın sıcak elleriyle üçlük isabeti de ekleyen Fenerbahçe, maçı bir daha kaptırmamak üzere ele geçirdi. Kaçtı arayı açtı. Kovalamacada Galatasaray’ın soluğu yetmeyince kendi evinde yenik ayrıldı sahadan.

Yazının Devamını Oku

"Küçük devimizi kaybettik"

2 Ekim 2021
Lakabı ‘Küçük’ kendi büyük adam Nur Germen basketbol ailesini yasa boğarak aramızdan ayrıldı.

Mekanı cennet olacağı kesindir çünkü sevgili dostum Nur, eşi bulunmaz, dünya beyefendisi adamdı. Çekişmenin ve yarışmanın bol olduğu basketbol ve günlük hayatında tek bir kişiyle problem yaşamamış, herkes tarafından sevilen ve sayılan adamdı Nur. Oyunculuğu, sahanın iki tarafında hem savunmada hem hücumda mükemmeldi.

Ankara TED Kolejliler ekolünden yetiştiği için basketbolu çok iyi bilir ve oyunu çok iyi okurdu. Asist kavramı istatistiklerde onun zamanında olsa, pivotları en iyi besleyen ‘Küçük’ açık ara her sezon asist kralı olurdu. İkili oyun ve ‘perdele devril’leri basketbolumuza kazandıran isimdir.

Pivotların istediği en iyi pasları verir ve savunması onu ihmal edip içeri kapandığı zaman da cezayı keserdi. Koçluğun ötesinde ağabeylik yapardı çalıştırdığı takımlarda.. Takımlar derken, gönlünü ve yüreğini verdiği tek takım Galatasaray’dı. Basketbolumuzun semasından bir yıldız daha kaydı ve çok ama çok eksildik...

Yazının Devamını Oku

"Geceyi kurtardık ama..."

2 Ekim 2021
Son şampiyon Efes, Madrid’de lige kötü giriş yapınca gözlerimizi kolay olacağını umduğumuz maç için Kadıköy’de çevirdik.

Eski alışkanlıklarıyla yarı saha kontrol basketbolu oynayan takımı kısa sürede ‘koş, koş, at/running game’ oynatmak gerekiyor teşhisi koymuş koç. Ama yarı saha hücum organizasyonunu fena halde ihmal etmiş.

Yıldız skorer guardını bir türlü bulamadı. Yıldız daha kaydı ve çok ama çok eksildik... Nando de Colo 1 numara oynayınca etkisiz eleman oluyor. Ancak 14-0 önde, baskılı ve hızlı koşarak atarken, değişiklikler yaparak takımla oynamaya başlayınca rotasyonla birlikte ritmi düştü sarı lacivertlilerin.

Kalinic etrafında yeniden yaratılan ve akşam 5 eksikle gelen, dar bütçeli kolay lokma vaziyetinde ki Kızılyıldız, biz enerji kaybedip, gaz kesince, oyuna geri döndü tabii ki. Futbol tabiriyle ‘golsüz geçen maç’ halinde ki oyunun sonunda kadro kalitesi farkıyla tık nefes kazananı olduk ama, elindeki malzemeyi henüz tanıyamamış koçumuz da; gecenin dersini daha fazla çalışması gerekeniydi kesin

Yazının Devamını Oku

Sasha Fenerbahçe'yi nereye uçuracak?

12 Ağustos 2021
Fenerbahçe Beko'nun yeni koçunun başarıya aç olması avantaj ancak...

Etkileyici bir oyunculuk kariyerine sahip; Partizan, Olympia Milano, Fortitudo Bologna, Barcelona, Real Madrid ve Scavolini Pesaro gibi önemli takımlarda forma giyen Sasha Djordjevic, EuroLeague tarihinin en özel oyun kurucularından biri. Bu ona, başaltı takımlarda geçirdiği 13 yıllık koçluk kariyerinde büyük avantaj sağladı. Artık Avrupa’nın zirve ligin de şampiyonluk yaşamaya susamış bir koçu var sarı lacivertlilerin. Ancak dikkat edilmesi gereken çok önemli 2 şey var... Yeni koç, pek çok maçında gözlemlediğimiz, hiper yapısını, küpüne zarar vermeyecek dozda tutmayı başararak altıncı adam seyircisiyle birlikte öfkesini takımın maç kazanma karakterine yansıtabilmeli. Yoksa başarıya değil, havaya uçurur takımı!

GERÇEK 1 VE KALIPLI 5 HALA YOK

Gerekli şart ise kadro mühendisliğini baştan yapması... Bademcik kontrolü için kolonoskopi yapma yanlışını yineledi yönetim! Par pirincipe (ilke olarak) önce koç seçilir, onun istekleri doğrultusunda takım kurulur. Koçun kucağına bırakılan takımın, gelenler-kalanlar denkleminde hâlâ gerçek 1 ve kalıplı 5 numarası yok.

Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda Nando de Colo’nun yanında iyi oyun kurucu olunca Fransa Milli Takımı’nda nasıl harikalar yarattığını gördük. Geçen yıl takımı sahadan çekmeye kalkacak kadar konuya Fransız(!) Sertaç Komsuoğlu ile kayıp yılların sorumlusu Maurizio Gherardini’nin yakın geçmişte 8 oyun kurucu birden alarak yılların F4 gediklisi takımını sıradanlaştırdıklarını unutmadık.

ABUR CUBURA PAYDOS!

Kimin, nasıl ve hangi akla hizmetle toparladıkları muamma olan; Pieria Henry (Baskonia), Marial Shayok (Bursaspor), İsmet Akpınar (Bahçeşehir Koleji), Devin Booker (Khimki), Achille Polonara (Baskonia), Metecan Birsen (Pınar Karşıyaka) Fenerbahçe’yi yukarı taşıyacak kalibrede değil. Bunlar, geçen sezondan kalan Dyshawn Pierre, Melih Mahmutoğlu, Nando De Colo, Jan Vesely, Marko Guduric, Tarık Biberovic, Ahmet Düverioğlu ve Danilo Barthel’i de aşağı çekerler. Dolayısıyla kadroyu abur cuburla doldurmak yerine, herkesin bulduğu gibi marka uzun bularak ve mesela adı Anadolu Efes için geçen, kariyerine Avrupa’da devam etmek istediğini açıklayan Sırp oyun kurucu Milos Teodosic ile spektaküler nokta atış yapmalı.

Yazının Devamını Oku