Vefa arıyorum, dost arıyorum

Bir Hanna-Barbera klasiği olan ‘Scooby-Doo’, sevimli, dağınık ve kocaman yürekli Danua cinsi bir köpekle karakter olarak benzer özelliklere sahip bir çocuğun, birlikte büyüyerek yeşerttikleri dostluk üzerineydi. Bu ikilinin yakın arkadaşları Velma, Fred ve Daphne’yle hırslı bir kötüye karşı verdikleri mücadeleyi anlatan ‘Scoob!’ ise yalnızlık, vefa, dayanışma, özgüven gibi temalara ilişkin mesajlarla yüklü bir film.

Haberin Devamı

Vefa arıyorum, dost arıyorum
Çocukluğunu 70’lerde yaşayan ve ülkenin, tek kanallı TRT vasıtasıyla ‘televizyon’ denen icatla tanışmasına şahitlik eden kuşağı, Hanna-Barbera  (William Hanna ve Joseph Barbera) ikilisinin elinden çıkan animasyon (eski dildeki karşılığıyla ‘çizgi film’) klasiklerine; yani ‘Taş Devri’ (‘The Flintstones’), Jetgiller’ (‘The Jetsons’) ve ‘Ayı Yogi’ye (‘Yogi Bear’) fazlasıyla vâkıftı. Efsanevi yaratıcıların bir başka serisi olan ‘Scooby-Doo’nun Türkiye macerasındaysa artık büyümüştük ve dolayısıyla bizde pek bir karşılığı yoktu. Nitekim ben bu serinin varlığından 2002 tarihli uzun metraj vasıtasıyla haberdar oldum. Raja Gosnell imzalı filmin bence problemi, ne miniklere ne de büyüklere seslenen bir yapıya sahip olmasıydı. Kimi Amerikalı eleştirmenler de söz konusu yapıma ilişkin, karakterlerin 70’lerdeki orijinal hallerine bağlı kalınarak öyküye dahil edildiğini ve bunun demode bir havaya neden olduğunu yazmışlardı. 

Haberin Devamı

2004’te yine Gosnell imzalı ikinci bir hamlenin ardından şimdi aynı sulara yepyeni bir animasyonla dönüyoruz. ‘Scoob!’ adlı bu adım, serinin ana karakterleri Shaggy ve Scooby-Doo’nun tanışmalarını ve ekibin diğer parçaları Velma, Fred ve Daphne’yle kaynaşmalarını  anlatan giriş bölümünün ardından kötü adam Dick Dastardly’ye karşı verilen mücadeleye odaklanıyor. Yönetmenliğini Tony Cervone’nin üstlendiği, senaryosuna altı ismin katkıda bulunduğu yapım, modern göndermeleri, ‘politik doğruculuk’ içeren mesajları ve kimi esprileriyle güzel bir harman olmuş.

Kaliforniya’da bir Yunan kafesinden çalınan dönerle başlayan dostluğun izlerini süren öykü, miniklere yönelik yalnızlık, dostluk, vefa, dayanışma gibi temalara ilişkin vurgularda bulunuyor. Koca yürekli bir Danua köpeğiyle benzer bir karaktere sahip Shaggy Rogers’ın sıkı dostluğu zamanla tartışılır çizgilere taşınıyor ve yeni sınavlardan geçiyor. İkilinin, idolleri olan ‘Blue Falcon’la karşılaşmaları ve karşılarında gerçek kahraman yerine emekliye ayrılmış babasının yerine geçen özgüvenden yoksun oğlunu bulmaları da filmde yeni kapılar aralıyor. Burada da babalarının mirası altında ezilen çocuklara ilişkin mesajlar var.

Haberin Devamı

‘Döner’i Yunanlara mı mal ediyor?

Sonuç? ‘Scoob!’ minik seyircileri tatmin edecek bir çalışma ama bu türden bir yargı ‘normal’ zamanlar için geçerliydi. Salgın dönemi içinde seyircisini bekleyen sektör, umut bağladığı ‘Tenet’ ve ‘Mulan’ gibi yapımlarla aradığı heyecanı bulamadı. Peki bu sevimli çalışma aranan kan olacak mı? Bekleyip görelim.

Bu arada ‘Scoob!’ kimi yanlarıyla (üç başlı köpek ‘Cerberus’la özellikle) mitolojiye göz kırpıyor ama öykünün başlarındaki döner meselesi dolayısıyla “Film döneri Yunanlara mal etmiş” türü yeni bir tartışma da başlar mı acaba diyerek suyu biraz bulandırayım!

Biz onları çok sevmiştik…

Adeta bir animasyon fabrikası olarak çalışan ‘Hanna-Barbera Productions Inc.’, 7 Temmuz 1957’de kuruldu ve yarattıkları, neredeyse bütün dünyada tanınan ve sevilen karakterleriyle animasyon tarihine damga vurdu. İkilinin seri üretimindeki ilk halkalar bizde ‘Akıllı Bıdık’ olarak tanınan ‘The Huckleberry Hound Show’ ve ‘Ayı Yogi’ olarak zihinlere yerleşen ‘The Yogi Bear Show’du. Vefa arıyorum, dost arıyorumAyı Yogi

Haberin Devamı

Türkiye’de bu iki çizgi dizi TRT vasıtasıyla aynı anda yayın hayatına katılmış ve çok tutulmuştu. Sonra ‘Taş Devri’ (‘The Flintstones’) ve ‘Jetgiller’ (‘The Jetsons’) geldi. Nihayetinde ‘Scooby-Doo’ tanındı ve sevildi. İkiliden William Denby Hanna 2001’de, 90 yaşında aramızdan ayrıldı. Joseph Roland Barbera ise 2006’da, 95 yaşında hayata veda etti.Vefa arıyorum, dost arıyorumTaş Devri

Vefa arıyorum, dost arıyorumJetgiller

VİZYON TURU

Haftanın diğer seçenekleriyse şöyle: Terry Spears imzalı ‘Ajan Jade Black’ (‘Agent Jade Black’), Richard Kumble’nin yönettiği ‘After Paramparça’ (‘After We Collided’), Marie Curie’nin hayatından kesitler aktaran, yönetmenliğini ‘Persepolis’le tanıdığımız Marjane Satrapi’nin üstlendiği ‘Radyoaktif’ (‘Radioactive’) ve yerli komedi ‘Ben Böyle Şansın’ (yönetmen Samet Çakırtaş).Vefa arıyorum, dost arıyorumRadyoaktif

Yazarın Tüm Yazıları