"Uğur Vardan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Vardan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Vardan

Taksici görünümlü ‘Meddah’...

Son dönem (ki bu dönemin zaman aralığı neredeyse 10 yıllık bir süreye tekabül ediyor) yerli yapım komedilerinde karşımıza çıkan temel problem, filmlerin zayıf bir omurgaya eklemlenmiş skeçler dizisinden oluşmasıydı. Hal böyle olunca da bölük pörçük ve genele ulaşamayan filmler izliyorduk; hâlâ da izliyoruz. Haftanın iddialı komedisi ‘Yok Artık!’ böylesi bir ‘örtülü’ durumu ortadan kaldırmış ve “Biz, direkt skeçler anlatacağız” diyerek yola çıkmış gibi.

Taksici görünümlü ‘Meddah’...

Film hoşsohbet taksici Fikret’in etrafına anlattığı dört öyküden oluşuyor. Projenin yaratıcıları bu birleştirici unsuru, karakterin eline baston vererek bir tür ‘Meddah’ geleneği içine oturtmak istemişler.

Taksici görünümlü ‘Meddah’...

Lakin bütün bu kâğıt üzerindeki iyi niyetli çabaların peliküle yansımasında etkileyici bir film ya da skeçler toplamı bulamıyoruz. ‘Ayrılık’ adlı öykü diğerlerinin önünde birkaç adım önde duruyor, ama diğer üçü vasatı aşamıyor. Filmin bir başka problemi de elindeki son derece güçlü kadroyla istenilen verimi alamaması olmuş. ‘Olağan Şüpheliler’e yapılan gönderme de ‘Hoş bir sada’dan öteye gidememiş. Bu durumda insan şöyle düşünüyor: “Bu kadar sinema bilgisi ve sevgisinin karşılığı, böyle bir film mi olmalıydı?”

Taksici görünümlü ‘Meddah’...

Önümüzdeki tabloda da bize (yani ‘eleştirmen’ tayfasına) düşen de, bu yaratıcı ekibin ve oyuncu kadrosunun daha iyi ve derin projelerde karşımıza çıkma ihtimalini sevmek!

Taksici görünümlü ‘Meddah’...

X