Kusura bakmayın ama pek korkutamıyorsunuz!

‘Lanetli Göl’, kendisine şiddet uygulayan kocasından kaçarak yeni bir hayata yelken açmaya çabalayan genç bir kadının küçük oğluyla birlikte yerleştikleri evin yanındaki gölden çıkan canavarla kâbus dolu günlere dönüşünü anlatıyor. Ancak geremeyen, korkutamayan ve de hedefine varamayan bir yapım olmuş. Filmin ana karakteri Laura Butler’ı Christina Ricci canlandırıyor.

Haberin Devamı

Lanetli Göl (BEŞ ÜZERİNDEN İKİ YILDIZ)

Yönetmen: Chris Sivertson

Oyuncular: Christina Ricci, Santino Barnard, Don Durrell, Colleen Camp, Lew Temple, Carol Anne Watts, Peter Hodge, Nick Vallelonga, Jennifer Novak Chun, Rachel Edlow, Aimey Beer 

ABD yapımı

Kusura bakmayın ama pek korkutamıyorsunuz

Savaş sonrası dönem; 1950’li yıllar... Laura Butler, 7 yaşındaki oğlu Cody’yle birlikte Kaliforniya kırsalında, bir göl kıyısındaki evi kiralar ve yeni bir geleceğe doğru yelken açmaya çabalar. Genç kadın yakındaki kasabada bir sekreterlik işi bulurken oğlu da okulun yolunu tutar. Ne var ki dingin görünen bu denklemin ardında, kaçtıkları bir geçmiş ve bu geçmişin yarattığı travmanın izleri vardır. Laura, kimi telefon görüşmelerinden anladığımız kadarıyla eşinden şiddet görmüş ve evi terk etmiştir.

Haberin Devamı

Yeni öykülerinde Cody, giderek başına buyruk bir kişiliğe bürünmekte, okulda arkadaşlarıyla da iletişim sağlayamamaktadır. Derken geceleri zaman zaman çığlıklarla uyanarak evin yakınındaki gölden çıkan bir yaratığın kendisini ziyaret ettiğini iddia eder. Laura, oğlunun söylediklerine inanmaz ama çok geçmeden o da söz konusu varlıkla bizatihi yüz yüze gelecektir. Sonraki gidişatta genç kadın için kötü olan şudur; Cody canavardan yanadır ve onun yanına gitmek, onunla daha çok vakit geçirmek için çabalar.

Hiçbirini izlemediğim ama aldığı notlar itibariyle vasat görünen yapımlara (bazıları gerilim) imza attığını anladığım Chris Sivertson’ın yönettiği ‘Lanetli Göl’ (Monstrous), ‘düşük bütçeli korku filmi’ formatında bir çalışma. Lanet bir kocadan kaçarak yeni bir hayat kurma hayalleriyle hareket eden bir anneyle oğlunun gittikleri yerde tuhaf bir yaratığın yaşam alanına girmeleriyle bırakın huzur bulmayı, yeni kâbuslar içine sürüklenmesini anlatan yapım ne yazık ki sıradanlığı aşamıyor. Anlaşılan, anne Laura rolünü bir zamanların büyük umut vaat eden isimlerinden Christina Ricci’ye vererek filmine sınıf atlatacağını düşünen Sivertson, Carol Chrest’in kendi içinde inandırıcılık sorunları içeren senaryosunun da yardımıyla (!) ‘Lanetli Göl’ü korkutmayan, germeyen ve terse yatırmaya yönelik finalini de sanki çarpıcı bir çabayla sunamayan bir yapıttan öteye götürememiş.

Haberin Devamı

Şu araların popüler dizisi ‘Wednesday’in ilham kaynağı olan ‘Addams Ailesi’nin 1991 ve 1993’te çekilen uzun metraj versiyonlarında Wednesday Addams’ı canlandıran Christine Ricci (ki şimdiki dizide Marilyn Thornhill’e hayat veriyor), kuşkusuz filmin en değerli yanı. Artık 40’larında, deneyimli bir oyuncu olarak ‘Lanetli Göl’ü bir nebze sürüklüyor ama senaryo ve reji, filmi daha üst noktalara taşıma konusunda pek de yaratıcı bir maharete sahip değil. Bu durumda fena durmayan 50’ler dekoru, dönemin kimi şarkıları, görüntü yönetmeni Senda Bonnet’nin kadrajları, 50’lerin ‘canavar filmleri’ne gönderme çabası gibi artı unsurlar da heba edilmiş oluyor. Ricci’nin ardından az-biraz öne çıkan performanssa ev sahibi Langtree’nin eşi Lenora rolündeki Colleen Camp’ten geliyor.

Haberin Devamı

Sonuçta ‘Lanetli Göl’, kâğıt üzerinde iyi duran şaşırtıcı finaline güvenerek sahaya çıkılan ama o finale gelene kadar seyircisini sarıp sarmalamayı pek de başaramayan bir gerilim hamlesi olmuş.

Kusura bakmayın ama pek korkutamıyorsunuz
Filmdeki fena durmayan 50’ler dekoru, dönemin kimi şarkıları, görüntü yönetmeni Senda Bonnet’nin kadrajları gibi unsurlar da heba edilmiş.

Ve diğer seçenekler...

Operasyonla yakalamak istediği suçlunun köpeği Bal’a da bakmak durumunda kalan polis Murat Kaya’nın öyküsünü anlatan ‘Dikkat Köpek Var’ı Ece İşbilen Dağ-Deniz Cem Dağ ikilisi yönetmiş, oyuncular Nusret Toplar, Onur Büyüktopçu, Güney Kılınç ve Mutlu Güney. Darcy ve Tom’un düğünleri bir grup suçlu tarafından basılır ve akrabaları rehine alınır. İkili, bu mutlu günlerinde ailelerini kurtarma çabasına girecektir. Jason Moore imzalı ‘Hayalimdeki Düğün’ün (Shotgun Wedding) başrollerinde Jennifer Lopez, Josh Duhamel, Lenny Kravitz, Jennifer Coolidge, Sonia Braga, Cheech Marin, Steve Coulter, D’Arcy Carden gibi isimler yer alıyor. Haftanın menüsündeki diğer yapımlar ise şöyle: ‘Ali Çevlik’ (Yön: Mahmut Baldemir), ‘Orman’ (Yön: Mohsen Rabiei) ve ‘Şeker Kız ve Arkadaşları Macera Adasında’ (Tarsilinha / Yön: Kiko Mistrorigo-Celia Catunda).

 

Yazarın Tüm Yazıları