Millerinizi sanal mağazada harcayın

Uçuyorsunuz, alışveriş yapıyorsunuz ve mil kazanıyorsunuz.

Haberin Devamı

Ama bu miller çoğu zaman ödül bilete dönüşemiyor. Türk Hava Yolları, dört yıllık çalışmanın ardından mille alışveriş yapılacak sanal mağaza uygulaması başlattı. İster mille seçtiğiniz ürünleri alın isterseniz miliniz yetmediğinde üzerini ödeyin.


Havayollarının tüm dünyada başını ağrıtan en önemli konulardan biri de ödül bilet. Herkesin uçmak istediği tarihlerde ve hatlarda ödül bilet için istenilen mil miktarı, inanılmaz rakamlara ulaşıyor. Yolcu topladığı mili harcamak isterken havayolu da çok dolu olan bir uçakta o koltuğu ücretli satmanın peşinde. Harcamada yaşanan sorunlar nedeniyle yolcuların hesaplarında ciddi mil birikiyor. Hesapta kalan millerin de geçerlilik süresi var. Havayoluna göre değişmekle birlikte ortalama üç yıl kullanılmayan mil siliniyor. Bazen 2-3 bin mil gibi bilet alamayacağınız miktardaki miller buharlaşıyor.
Son yıllarda birçok havayolu bu tür durumlarda yolcularını mağdur etmemek ve hizmet yelpazesini genişletmek üzere alışveriş yapılabilecek sanal mağazalar kuruyor. THY de yaklaşık dört yıllık çalışmanın ardından Shop&Miles adında bir mağaza açtı. İkram Başkanı Ahmet Doğan ve ekibi tarafından hayata geçirilen çalışmada, THY bu konuda 15 yıldır faaliyet gösteren Sanal Mağazacılık ile işbirliği yapıyor. Toplam 5 bin adetlik ürünün olduğu mağaza için hazırlanan kataloglar uçaklara konulmaya başladı. İnternet üzerinden de girilebilen sanal mağazada satın alacağınız ürün için miliniz yetmiyorsa, üzerini TL olarak ödeyebiliyorsunuz. İsterseniz kargo masraflarını da millerinizden düşebilirsiniz.

Haberin Devamı


11 Los Angeles’a bir iPhone 6


Sitede en çok bakılan ürünlerden biri iPhone 6 Plus. 16 GB’lik olan altın renkli telefonu almak için 220 bin 749 mil vermeniz gerekiyor. Yani business class İstanbul’dan Los Angeles’a uçtuğunuzda en fazla gidiş-dönüş 20 bin 596 mil kazanıyorsunuz. 11 defa bu hatta uçtuğunuzda bir iPhone 6 Plus alabilecek kadar mile ulaşabiliyorsunuz. Ama bu telefonu ödeme yaparak satın almak istediğinizde, Türkiye’deki Apple mağazasının internet satış fiyatı ile aynı rakamı yakalayabiliyorsunuz. Genellikle bu tür pahalı ürünler, milli alışverişlerde ilgi çekmesi amacıyla konuluyor.
Havayollarının bu tür sistemleri kurarken asıl amacı, daha düşük miktarda, bilet alınamayacak millerin değerlendirilmesi. Bu konuda Shop&Miles mağazasında farklı ürünlere yer verilmiş. THY, önümüzdeki günlerde başta Atatürk Havalimanı olmak üzere mağazalar açacak.

Haberin Devamı


Özel koleksiyon hazırlandı

Mağazadaki en önemli satış kalemlerinden biri de ‘TK Collection’ olarak adlandırılan özel ürünler. Bu markanın altında ilk etapta satışa sunulacak olan ürünler arasında farklı modellerde ‘Widen Your World’ sloganlı çantalar, defterler, uçuş noktaları için sabunlar, kulaklıklar, cep telefonu kapakları yer alıyor. Maketler de unutulmamış. Örneğin iPhone 5/5S serileri cep telefonları için hazırlanan plastik koruyucular 2418 mil veya 29TL karşılığında satılıyor. 1/200 ölçek A330-300 modeli 6 .195 mil veya 74.34 TL. Shop&Miles sanal mağazada, 23 ana kategori ve 93 alt kategoride 5 binin üzerinde ürün çeşidi bulunuyor. En ucuz ürün, 456 mil veya 5.46 TL’ye satılan boya kalemi. En pahalısı ise 549 bin 917 mil veya 6599 TL’lik LED televizyon.

Yazarın Tüm Yazıları