Hoş gel, güzelliklerle gel 2024

Değerli okurlar... 2023’ün son günündeyiz. Genel anlamda bir değerlendirme yapacak olursak, görüştüğüm, konuştuğum, takip ettiğim kadarıyla çoğumuzun görüşü, geride bıraktığımız bu senenin tüm insanlık için zorlu bir süreç olduğu yönünde.

Haberin Devamı

Ve tabii şimdi hepimiz merak içerisinde gözlerimizi ve umutlarımızı gelmekte olan 2024’e çevirmiş durumdayız. Umut, en güzel ilaçtır. Hani hep ‘zaman en iyi ilaçtır’ derler ya, ben zaman yerine umudu koyuyorum. Çünkü umut zamansızdır, süresizdir. Umudumuz var oldukça yaşama sevincimiz de varlığını sürdürür. O yüzden 2023’te her ne yaşadıysak yaşamış olalım, her ne türlü sınavlar verdiysek vermiş olalım, biz yeni yıla tüm sevgimiz, tüm umudumuz ve tüm pozitif inancımız yüreğimizde olarak girelim. Kolektif bilinç olarak bunu başarabilirsek, her türlü senaryoyu en iyiye ve güzele çevirmek mümkün. Bunu hiç aklımızdan çıkartmayalım.

Hoş gel, güzelliklerle gel 2024

Haberin Devamı

YENİ YIL RİTÜELLERİ

Her geleneğin, her kültürün, yeni bir yılın gelişini kutlama şekli farklıdır. Kimimiz bir kutlamaya gerek duymazken, kimimiz de yeni bir yılın gelişini içimizi umutla doldurmak için bir vesile olarak görür ve yılın bu zamanını onurlandırmak isteriz. Bu seçeneklerden hiçbiri acayip değildir, tam tersine hepsi son derece insanidir. Ben yeni yılı hem kutlamak isteyen hem de kutlamak istemeyenler için, kadim öğretilerden bu zamana kadar gelmiş bazı yeni yılı onurlandırma ritüellerinden bahsedeceğim sizlere. Uygulayıp uygulamamak tamamen sizin özgür iradenize kalmış bir durumdur.

1-31 Aralık günü evinizi, odanızı, yaşadığınız alanı güzelce temizleyin ve iyice havalandırın.

2-Tercihinize göre doğal ve organik şekilde üretilmiş aromatik tütsülerle evinizin enerjisini de arındırın. Ben bunu yaparken en çok defne yaprağı, adaçayı ve palo santo ağacı tütsüsü kullanıyorum.

3-Yeni bir yılı karşılarken, sene boyunca evinizden bolluk ve bereketin eksik olmaması için mutfağınızda bulgur, pirinç, arpa, bakliyat, buğday gibi besinler pişirin.

4-Mümkün olduğu kadar kullanılmayan eşyalarınızdan kurtulun, ayıklama yapın. Sizin kullanmadığınız bir eşyanın bir başkası tarafından aranan bir nimet olabileceğini de aklınızdan çıkartmadan, kullanılabilecek durumda olan malzemelerinizi yardım kuruluşlarına veya ihtiyaç sahiplerine verin.

Haberin Devamı

5-Evinizin giriş kapısı eşiğinde bir nar kırın ve sonra ayıklayıp tüm aile fertlerine ikram edin. Kendiniz de yiyin. Bu da bolluk ve bereket için uygulanan ve kökeni çok eski çağlara uzanan bir yeni yıl karşılama ritüelidir.

6-Gün ve gece boyunca canlı ve sevdiğiniz renkleri giyin.

7-Maddi veya manevi anlamda muhakkak en az 1 canlıyı sevindirin. Onun sevinci evrene yayılır ve o mutluluk o yıl içinde gelir size de bulaşır. Sevindirmek illaki maddi anlamda algılanmamalı. Yaşlı bir teyzenin poşetlerini taşımak, bir çocuğa gülümsemek, bir sokak hayvanını beslemek veya sevmek de ‘sevindirmek’tir.

8-Yeni yılın ilk günü uyandığınızda mutlaka meditasyona zaman ayırmalısınız. ‘Benim yeni yılda önerdiğim ve uyguladığım meditasyon hangisi’ diye soracak olursanız, aşağıda bundan detaylıca bahsediyor olacağım.

Haberin Devamı

9-Doğada vakit geçirin, doğayla bütünleşin. Hiçbir şey yapamıyorsanız gidip bir ağaca sarılın. Toprağa fide dikerek hediye verin. Evinizde küçük saksılarda da bunu yapabilirsiniz.

10-Evinizin çeşitli köşelerine ametist, sitrin, kaplangözü gibi enerjiyi dengeleyen, arındıran ve aynı zamanda her anlamda bereketi simgeleyen doğal taşlardan yerleştirin. Bu doğal taşları yılbaşı pazarlarında ve otantik ürünler satan dükkânlarda uygun fiyata bulabilirsiniz.

Hoş gel, güzelliklerle gel 2024

Hoş gel, güzelliklerle gel 2024

YENİ YIL OLUMLAMALARI

2024’e girmemize saatler kalan bugünde, aşağıda vereceğim olumlamaları kullanarak hem motivasyonunuzu tazeleyebilir hem enerjinizi dengeleyebilir hem de frekansınızı olduğundan daha yüksek bir seviyeye çıkarabilirsiniz:

-Ben saf sevgiyim.

-Ben değerliyim.

-Ben başarılıyım.

Haberin Devamı

-Mutluluk ve huzur her daim benimle.

-Bedenimi seviyorum.

-Bedenimin her hücresi, her kası, her parçası, her kemiği ve tüm organlarım sağlıklı.

-Ben kendime ve yeteneklerime güveniyorum.

-Hedefimi biliyor ve hedefime yönelik yolda sağlam adımlarla ilerliyorum.

-Olumlu olay ve durumlara odaklanıyorum.

-Kendimi olduğum gibi kabul ediyor ve seviyorum.

-2024’ün bana ve herkese iyilik, güzellik, sağlık, neşe, bolluk, bereket ve huzur getireceğini, tüm olumsuz olayların yerine pozitif bir akış koyacağını biliyorum. Ve öyle de oldu.

Hoş gel, güzelliklerle gel 2024

YENİ YILI KARŞILARKEN MEDİTASYON ÖNERİSİ: ‘VİPASSANA’

Meditasyonda Vipassana tekniği, gerçek gönül rahatlığına ulaşmanın ve mutlu, faydalı bir yaşam sürmenin hem basit hem de pratik bir yoludur. Vipassana ‘her şeyi gerçekte olduğu gibi görmek’ anlamına gelir. Bu aslında, kendini gözlemleme yoluyla mantıksal bir zihinsel arınma sürecidir. Zaman zaman hepimiz tedirginlik, hayal kırıklığı ve uyumsuzluk yaşarız. Aydınlanmış insanlar ‘Kendini bil’ tavsiyesinde bulunmuşlardır, bu, yalnızca kendimizi entelektüel düzeyde bilmek veya duygusal veya adanmışlık düzeyinde kabul etmek anlamına gelmez, aynı zamanda kendimiz hakkındaki gerçeği, kendi içimizde deneyimsel düzeyde deneyimlemek anlamına gelir. Bunu başarmak için, 2500 yıldan daha uzun bir süre önce Hindistan’da evrensel sorunlara evrensel bir çare olarak bir Vipassana meditasyon tekniği öğretilmiştir. Vipassana, zihni arındırarak, onu acılardan ve acının derin nedenlerinden kurtararak huzur ve uyumu deneyimlememizi sağlar. Uygulama adım adım tüm zihinsel kirliliklerden tam kurtuluşa yönelik en yüksek manevi hedefe götürür. Çoğu zaman ‘Vipassana meditasyonu’ terimi ‘farkındalık meditasyonu’ ile birbirinin yerine kullanılır, ancak Vipassana daha spesifiktir. Düşüncelerinizi ve duygularınızı yargılamadan veya üzerinde durmadan olduğu gibi gözlemlemeyi içerir. Vipassana’da deneyimi bilinçli olarak kontrol etmek yerine sadece içsel benliğinizi gözlemlersiniz. Amaç size yardımcı olmaktır.

Haberin Devamı

VİPASSANA UYGULAMASI

Hoş gel, güzelliklerle gel 2024

1-Vipassana meditasyonu şu anda olup biteni kucaklamak ve dikkatinizi çeken şeyin açıkça farkında olmakla ilgili olsa da meditasyon genel olarak dikkat dağıtıcı veya zorunlulukla çevrelendiğinde daha az etkilidir. İdeal zaman, sabah herhangi bir şey yapmanız gerekmeden ilk uyandığınız zamandır. Sürece, pratik yapmak için özel bir süre ayırarak başlayın. (15 dakika başlangıç için ideal bir zaman dilimidir.)

2-Meditasyon yapmak için sessiz bir yer bulun. Önemli olan, tamamen rahat olabileceğiniz ve dikkat dağıtıcı unsurlardan mümkün olduğunca uzak olabileceğiniz bir yerde olmaktır. Bol miktarda alana sahip, aydınlık ve açık bir oda meditasyon sürecine yardımcı olabilir, dağınık bir oda ise sürece zarar verebilir. Konumunuzu ses geçirmez bir hale getirmeye çalışmayın. Bazı dış seslerin olması aslında sürece yardımcı olabilir.

3-Rahat bir pozisyonda oturun. Bacaklarınızı çaprazlayın ve yaklaşık 90 derecelik bir açıyla dik bir duruşta oturun. Uzun süre kavisli bir sırtla oturmak ağrıya veya yorgunluğa neden olabilir ve meditasyon sürecinde dikkatinizi dağıtabilir. Sırt sorunlarınız varsa ve normal bacak bacak üstüne atma pozisyonu rahatsız ediciyse, o zaman sandalye kullanmak doğru duruşa girmenize yardımcı olabilir. Pozisyonun 15 dakika boyunca rahatça oturabileceğiniz bir pozisyon olduğundan emin olun.

4-Gözlerinizi kapatın ve rahatlamaya başlayın. Gözlerinizi kapatmak, dikkat dağıtıcı unsurları azaltmanıza ve tamamen meditasyona odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

5-Normal nefes almaya başlayın. Nefes alma şeklinizi değiştirmenize gerek yok. Sadece doğal nefes alın ve nefesin burun deliklerinden göğsünüze doğru ilerleyerek ciğerlerinizi ve karnınızı doldurduğunu düşünün.

6-Dikkatinizi dağıtan şeyler olursa bunlara kısaca odaklanın. Ne zaman dışarıdan bir gürültü gelse, herhangi bir rahatsızlık duyulsa, bilinçli olarak ve anında farkındalıkla o sese odaklanmalısınız. Sonra o duyduğunuz ses size normal gelmeye başlayacaktır ve artık size rahatsızlık vermiyor olacaktır.

7-Şimdiki zamana odaklanınız. ‘Şu an tam olarak ne görüyor ne hissediyor, ne düşünüyorum?’

8-Aklınıza gelen düşünceleri, duyguları ve hisleri gerçekte oldukları gibi kabul ediniz. Değiştirmeye veya onlardan kurtulmaya çalışmayınız.

9-Tüm bu düşüncelerin ve duyguların akmasına ve akıp gitmesine izin veriniz. Geçmişe daha az takılıp pişmanlıkları azaltmayı ve gelecek hakkında daha az endişelenmeyi hedefleyiniz.

10-Endişeler veya ön yargılı düşünceler yerine gerçekliğe dayalı durumlara yanıt veriniz. ‘Gerçekte böyle bir durumla karşı karşıya mıyım yoksa bu kaygı veya endişem sadece bir varsayımdan mı ibaret?’ gibi... Hazır olduğunuzda yine normal nefes alış ve verişlerle gözlerinizi açınız ve meditasyonu sonlandırınız... Hepinize tüm sevdiklerinizle beraber mutlu ve neşeli an’ı çok olacak, sevgiyi iliklerinize kadar tüm hücrelerinizde buram buram hissedeceğiniz, sağlıklı, başarılı, huzurlu bir yıl diliyorum. Şifa olsun! Sevgiyle...

Yazarın Tüm Yazıları