Galataport’a yanaşmış bir kruvaziyer gibi...

İstanbul’un en kalburüstü mekânlarından Nişantaşı Frankie, pandemide kapanmasından iki yıl sonra yepyeni bir konseptle Karaköy’de açıldı. Bu açılışla birlikte Galataport’un sönük gecelerine de yeni bir renk, yeni bir ses geldi.

Haberin Devamı

Fırat Çelik, Pelin Akil, Serkan Çayoğlu, Ahu Yağtu, İbrahim Çelikkol, Dilan Çiçek Deniz, Mabel Matiz, Gizem Karaca, Berk Oktay... Geçen hafta GQ dergisinin Men of The Year partisi için hepsi bir aradaydı. Yer, Karaköy Galataport’ta açılan Frankie... Nişantaşı’nın pandemide kapanan ikonik mekânı, bu partiyle birlikte iki yıl aranın ardından çok daha ışıltılı döndüğünün sinyalini veriyordu sanki.
Galataport’a yanaşmış bir kruvaziyer gibi...
Yeni Frankie iki katlı. Üst kattaki 250 kişilik teras, yazlık. Havalar tekrar ısınana kadar alttaki restoran-barla yetineceğiz.

Yeni Frankie iki katlı. Üst kattaki 250 kişilik teras, yazlık. Galataport’a yanaşmış bir kruvaziyerin üst güvertesi gibi. Ama havalar tekrar ısınana kadar alttaki restoran-barla yetineceğiz. Merak etmeyin, buranın da Tarihi Yarımada’dan Beşiktaş’a kadar 180 derecelik manzarası ve dışarı çıkılabilen balkonları var.   

Haberin Devamı

Girişte sizi son derece seksi bir kırmızı lobi karşılıyor. İçeride, salonun tam ortasında 360 derece bir bar ve etrafına masalar kondurulmuş. Eğer gitmeye niyetiniz olursa masalara değil, bara rezervasyon yaptırın bence. Çünkü girintili çıkıntı barın yamaçlarında yemeğinizi de yiyebiliyorsunuz. Üstelik gece eğlence saati geldiğinde, herkesin toplaşmaya başladığı yerde ‘mekânın sahibi’ oluyorsunuz.

Tek yaprak menü son derece sade. Ama başlangıçlardan kırmızı et ve deniz ürünlerine her şey nokta atışı: Akya tataki (215 lira) gibi çiğ yemek tabakları, mantarlı spagetti (185 lira) gibi makarnalar, kuzu bacon (235 lira) gibi ızgaralar, karnabahar gibi sebzelerle yapılan tempuralar (155 lira; karnabaharın başına gelmiş en iyi şey olabilir), Mersin jumbo karides (1.650 lira) gibi iki kişilik paylaşım tabakları...Kokteyllerdeyse ‘taklit edilemezler’ bölümü ilginç: İsli sevenler için Mystic bourbon (240 lira), tatlı sevenler için Mezcal rice (260 lira) sunuyorlar mesela.

Eski mekândan 
iki önemli farkı

Manzara: Nişantaşı’ndaki Frankie’nin ferah bir terası ve şehir manzarası vardı ama Galataport’taki yeni Frankie Boğaz’daki bir geminin güvertesi gibi. Köprüyü öyle bir görüyor ki gece olup ışıkları yandığında karşınızda dev bir ‘equaliser’ varmış gibi hissediyorsunuz.

Haberin Devamı

Müzik: Nişantaşı’ndaki Frankie başta Sezen Aksu geceleri olmak üzere sahne performanslarıyla biliniyordu. Galataport’ta canlı müzik olmayacak.
Bu yeni konseptin de 6 ay sonra Dubai’de, 1 yıl sonra da Londra’da şube açması planlanıyor.

Organik diskoda eğlence
Galataport’ta yeme-içme için seçenek çok ama iş gece hareketliliğine gelince şimdiye kadar sadece Vandal vardı. Frankie bu açığı kapatıyor. Frankie’nin sabit DJ’inin dışında perşembe, cuma ve cumartesi akşamları pikap başında
DJ Aksak oluyor. Mehmet Koryürek 18.00-20.00 arası new jazz ve nu soul çaldığını, yemek saatinde tempoyu biraz hızlandırdığını, 22.30’dan sonraysa ‘organik disko’ olarak tanımladığı hareketli müziklere geçtiğini anlatıyor. Tavana sürpriz enstrüman performansları için gerektiğinde aşağı inip yukarı çıkabilen mikrofonlar yerleştirilmiş.

Dersaadet’te yaşıyorsun, peki bunları biliyor musun?

Haberin Devamı

- Maçka Demokrasi Parkı’nda bugün ve yarın Uluslararası İstanbul Lezzet Festivali düzenlendiğini...

Ücretsiz gastroşovlar, panellerin yanı sıra Sefarad, Ermeni ve Rum mutfağı atölyelerinin yapılacağını...

-Nişantaşı’nın en ikonik binası Maçka Palas’ın 100’üncü yaşına Cipriani restoranla girdiğini...

Bellini ve carpaccio’nun mucidi olan dünyaca ünlü restoranın İstanbul’da ikinci kez şube açtığını...

- Kadıköy Festival Park’taki OutdoorFest’te çeşitli markalardan indirimli faydalanabileceğinizi...

Oyun ve deneyimler için günlük girişi 130 lira olan etkinlikte bugün Feridun Düzağaç konseri olduğunu...

 

Yazarın Tüm Yazıları