Kültür Yolu başlıyor

Böyle kapsamlı bir festival dünyada yok.

Haberin Devamı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen, bu yıl 16 ildeki 600 mekânda 40 bin sanatçıyı halkımızla buluşturacak olan Türkiye Kültür Yolu Festivali, bu hızla giderse daha da büyüyerek, 2028’de hedefindeki 35 şehirle Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurabilir.

Canla başla, gece gündüz demeden bu festival için çalışan ekibin dinamizmi, heyecanı, tecrübesi, bilgisi, birikimi ve azmi buna çok uygun.

ADANA İLE BAŞLIYORUZ

Pek çok sanat dalını aynı potada eriten festival bu yıl 13 Nisan’da Adana’da Portakal Çiçeği Karnavalı ile başlıyor.

Sonra sırasıyla 25 Mayıs-2 Haziran arası Şanlıurfa, 1-9 Haziran arası Bursa, 8-16 Haziran arası Samsun, 22-30 Haziran arası Trabzon, 29 Haziran-7 Temmuz arası Van, 3-11 Ağustos arası Nevşehir, 17-25 Ağustos arası Erzurum ve 31 Ağustos-8 Eylül arası Çanakkale ile devam ediyor.

Haberin Devamı

14-22 Eylül tarihleri arasında ise Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali’ni yani Gastroantep’i de çatısı altına almış olan Türkiye Kültür Yolu Festivali Gaziantep var.

21 Eylül’de Ankara ve Konya Mistik Müzik Festivali eş zamanlı olarak sürüyor.

28 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında İstanbul, 12-20 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır ve 26 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında İzmir ile devam edip 2-10 Kasım tarihleri arasında Antalya’da sonlanıyor.

Festivalin Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan geniş katılımlı tanıtım toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, öne çıkan bazı başlıklara dikkat çekti.

Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin sorumluluğu bu yıl yeniden yapılanma ile, Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürlüğü’ne verildi.

Konserler, tiyatro ve sinemayla bağlantılı etkinlikler kültür yollarının öne çıkanları gibi görünse de şimdi yazacaklarımı okumadan karar vermeyin derim.

PICASSO SERGİSİNDE 80 ORİJİNAL ESER

20’nci yüzyılın en önemli sanatçıları arasında yer alan Picasso’nun 50’nci ölüm yıldönümü sebebiyle 2023’te Avrupa ve Amerika’da 50 farklı sergi düzenlenmişti. 2024 Kültür Yolu Festivali kapsamında, 80’den fazla orijinal eserin yer aldığı etkileyici bir Picasso sergisi festivalin belli başlı duraklarının yıldızı olacak.

Haberin Devamı

Misafir edilecek bir diğer usta Sebastiao Salgado. Ve bu işte tam benlik; belgesel fotoğrafçılığı ve foto muhabirliğin bu büyük ismi, doğaya bir saygı duruşu niteliği taşıyan “Genesis Projesi” ile Tophane-i Amire’nin ihtişamlı ortamında 3 ay boyunca herkesi büyüleyecek. Ünlü mimar ve sanatçı Güvenç Özel’in dijital enstalasyonu Holloflux festivalin en çarpıcı işlerinden biri.

Geçen sene Kaliforniya’da düzenlenen Coachella Müzik ve Sanat Festivali’nde de yer aldığını hatırlatayım.

Uzun kuyrukları şimdiden görebiliyorum, çünkü Frida Kahlo The Life of An Icon sergisi Kültür Yolu’na geliyor.

GENÇ DİJİTAL SANATÇILARA DESTEK

Eskizden Piksele Anatolian Edition’ sayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, festival şehirlerimizde keşfedilmeyi bekleyen genç dijital sanatçılara ulusal ve uluslararası görünürlük kazandıracak.

Haberin Devamı

Bu sanatçıların dijital sanatı üretim süreçlerine de böylece destek olunuyor.

Uluslararası dijital marka sanatçımız Refik Anadol’un eserleri festival katılımcıları için eşsiz bir deneyim.

ATATÜRK KÜLTÜR YOLUNDA

Ve işte kültür yolunun en heyecan verici işlerinden biri; yapay zekâ algoritması kullanarak üretilen sanat eserlerinden ‘Atatürk Kültür Yolunda’ dijital yerleştirmesi. “Atatürk bugün hayatta olsaydı festivalimizin hangi duraklarına ilgi gösterirdi?” sorusuna yanıt veren bu şaşırtıcı ve heyecan verici dijital sergi kaçmaz.

Uluslararası iş birlikleri ve büyükelçiliklerimizle yapılan görüşmeler neticesinde Avrupa, Latin Amerika, Asya ve Afrika ülkeleriyle hem görsel sanatlar hem de sahne sanatları alanlarında iş birlikleri gerçekleşiyor.

Haberin Devamı

CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ

Deutsches Senfoni Orkestra Berlin, Estonya Orkestrası ve Korosu, Çin Sahne Performansları ve daha birçok uluslararası sürpriz ekip ve orkestra sahnelerde olacak.

Caz müziğinin en büyük isimlerinden, Grammy ödüllü trompet sanatçısı Chris Botti, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte sanatseverlere muazzam dinletiler sunacak.

Sizlere yıl içinde 16 ayrı yazıyla kültür yolunun geçtiği 16 ilden kültür ve sanat buluşmalarını aktarıyor olacağım.

Sanatla kalın.

 

 

Yazarın Tüm Yazıları