Evde bakıma 2.8 milyar TL destek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu ay 2.8 milyar liralık evde bakım ödemesi yapacak. 562 bin kişi destekten yararlanıyor. Ancak mayısta çıkan yeni yönetmelikle destekten yararlanma şartları değişti. Kimler yararlanabilecek, hangi kriterler aranıyor sorularına yanıt veriyoruz.

Haberin Devamı

EVDE bakım yardımı hesaplara yatmaya başladı. 562 bin kişinin yararlandığı evde bakım yardımı için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu ay toplam 2.8 milyar liralık ödeme yapacak. Peki, evde bakım yardımı nedir ve kimler bu yardımdan yararlanabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla yaşlılara, engellilere, hastalara yönelik özel yardımlarda bulunuluyor. Bu yardımlardan en çok yararlanılanı ise evde bakım desteği. Bu yılın mayıs ayında çıkan evde bakım yardımı yönetmeliği ile destekten yararlanma şartları da değişti.

AYLIK OLARAK ÖDENİYOR

Birinci koşul şu; destekten yararlanacak olan hanede kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisinden daha az olması gerekiyor. 2023’ün sonuna kadar net asgari ücretin üçte ikisi 7 bin 601 lira olduğuna göre; bu yılın sonuna kadar hanedeki kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı 7 bin 601 liranın altında olanlar evde bakım yardımı almaya hak kazanıyorlar. Burada dikkat edilmesi gereken hanedeki toplam gelirin 7 bin 601 liradan düşük olması yanılgısına düşülmemesi. Yani toplam değil kişi başına düşen gelirin bu tutarı geçmemesi gerekiyor.

Haberin Devamı

Evde bakım desteği engelli kişinin kendisine verilmiyor; bakımını üstlenen aile bireyleri, akraba ve vasisine yani, üçüncü kişilere bu ödeme yapılıyor. Bu konuda son yapılan değişikliklerle üvey akrabalar da evde bakım parası alabiliyor. Destek kapsamında hak sahibi başına aylık 5 bin 97 lira, yıllık 61 bin 164 lira ödeme yapılıyor.

Evde bakıma 2.8 milyar TL destek

KİMLER YARARLANABİLİYOR?

Gelelim, kimler için bu desteğin ödendiğine... 18 yaşından büyükler için düzenlenen engelli sağlık kurulu raporunda; ‘ağır engelli’ veya ‘tam bağımlı’, 18 yaşından küçükler için düzenlenen engelli sağlık kurulu raporunda ise ‘ağır engelli veya ‘çok ileri düzeyde özel gereksinimi vardır’, ‘belirgin özel gereksinimi vardır’ ve ‘özel koşul gereksinimi var’ ifadelerinden birinin yer alması gerekiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il müdürlüklerindeki bakım hizmetleri değerlendirme heyeti tarafından engelli bireyin başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek şekilde bakıma ihtiyacı olduğunun tespit edilmesi halinde engelli birey evde bakım yardımından yararlanmaya başlıyor.

Haberin Devamı

Evde bakım yardımından yararlanmak isteyenler engelli bireyin ikametgahının olduğu yerdeki Aile ve  Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekiyor. Ayrıca başvurular, e-Devlet üzerinden de alınabiliyor. Başvurular, engelli bireyin kendisi, bakım vermeyi talep eden kişi, akrabası veya vasisi tarafından şahsen ve yazılı olarak yapılıyor.

BUNLARA DİKKAT

Son yapılan düzenleme ile evde bakım yardımından yararlanmanın şartları da değişti. Burada dikkat edilmesi gereken noktaları satır başları ile paylaşayım.

- Hanede birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli birey bulunması halinde, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının hesaplanmasında birinci bakıma ihtiyacı olan engelli bireyden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engelli birey iki kişi sayılıyor.

Haberin Devamı

- Evde bakım yardımından yararlanan bakıma ihtiyacı olan engelli bireyler, hazırlanacak sosyal inceleme raporu ile uygun görülen süreyle sınırlı olmak kaydıyla gündüz hizmet merkezlerinden ayda en fazla 72 saate kadar hizmet alabiliyor. Bu sürede hizmetten yararlanan engelli bireylerin evde bakım yardımı devam ediyor.

- Engelli bireye bakan kişiler açısından; bakıma ihtiyacı olan engelli bireylerin kardeş olması halinde herhangi bir sayı sınırlaması bulunmuyor. Engelli bireylerin kardeş olmaması durumunda ise en fazla iki engelli bireye bakım hizmeti verilebiliyor.

Yazarın Tüm Yazıları