Kuru ciltlerin kış bakımı

Dışarıda hava giderek soğurken, cildimiz de ekstra bakıma gereksinim duyuyor. Peki, özellikle kuru ve hassas ciltlerin kış bakımı nasıl olmalı?

Haberin Devamı

1- KILCAL DAMARLAR: Havaların soğumasıyla birlikte günler de kısaldı. Ama bu durum, kışın da cildimizi güneş ışınlarından korumamız gerektiğini unutturmamalı. Dolayısıyla ciddi biçimde hassaslaşan cildimizi rahatlatmak ve korumak amacıyla kullanacağımız bakım kremlerinin UV korumalı, özel bakım içeriğine sahip olması önemli. Eğer kılcal damarlarınız da genişlemişse, tercihinizi kesinlikle soğukta etkili kremlerden yana kullanın.

2- KURUYAN CİLTLER: Sıcaklık 8 derecenin altını görünce, yağ bezleri de üretimi yavaşlatıyor, dolayısıyla cilde daha az nem veriyor. Asıl sorun ise soğuktan sıcağa ani geçişlerde yaşanıyor. Cildin su ihtiyacı artıyor, cilt kuruyor. Aynı etki rüzgarlı havalarda da karşımıza çıkıyor. Bu olumsuz hava değişiminden cildi korumanın yolu, zengin içerikli bitkisel yağlardan hazırlanan bakım ürünleri kullanmak. Özellikle çuha çiçeğinin yağı önemli, çünkü dışarıdan gelen mikroplara karşı cildi koruyor. Normal cilt sahip olduğu bariyer sayesinde güçlü bir bağışıklığa sahipken, cilt fazla kuruduğunda bu bariyer şeffaflaşıyor, böylelikle mikropların geçişi kolaylaşıyor. Meyankökü de ciltteki kızarıklığı önlüyor.

3- EKSİ 3 DERECENİN ALTINDA: Cildinizin soğuk kış günlerinde tahrişe açık olmaması için cildin doğal lipid yapısına yakın yoğun bitkisel içerikli ürünleri tercih etmelisiniz. Zeytinyağı, argan yağı, meyankökü tohumu, hodan tohumu yağı bu içeriklerden bazıları. Aynı zamanda shea yağı ve linoleik asit de kış soğuklarına karşı cildi koruyan maddeler arasında.

4- HASSAS BAKIM: Uzmanlar kışın bu soğuk günlerinde kremlerden yana tutumlu davranmamanızı önerirken, temizleme ürünlerinde tam tersi bir tutumdalar. Sabah cildinizi suyla temizleyin, akşam peeling ya da jel yerine alkol içermeyen bir tonik veya temizleme sütü kullanın.

5- ÇATLAYAN ELLER:
Soğuklar, öncelikle kan dolaşımını sekteye uğratıyor. Bunu da ellerinizin kolay kolay ısınmamasından anlayabilirsiniz. Bu nedenle çantanızda her ihtimale karşı eldiven bulundurun. Özellikle ellerinizi yıkadıktan sonra mutlaka kremleyin. Ellerin üst kısmı çok az yağ bezine ve cilt altı dokusuna sahip olduğundan buna ihtiyaç duyacaktır. Zengin içerikli kremlerle el masajı da ellerin yumuşak kalmasına yardımcı olur. İyileştirici özelliği olan kadife çiçeği özü ekstresi, kuru bölgelerin nemlenmesini sağlar.

Harika bir cilt yaratılabilir mi?

Cildin gözle görülebilir olanların yanı sıra gözle görülemeyen problemleri de var. Tedaviye ihtiyaç duyan cilt daha yorgun, daha bitkin ve yıpranmış görünüyor.

Bir serum, cildinizde sadece ihtiyacı olan bölgelerde etki gösterse, sadece o bölgenin endişelerine özel bir tedavi uygulasa ve istenilen cilde kavuşmak mümkün olsa, nasıl olurdu? İşte, Clinique teknolojisinin son harikası bu “hayali” gerçeğe dönüştürmeyi vaat ediyor.
Yeni Clinique Smart akıllı onarım serumu, formülüyle cildin gözle görülebilen ve görülemeyen ihtiyaçlarını anlıyor.
Clinique dermatologlarının geliştirdiği ürün, formülündeki yüksek aktif bileşenlerinin yanı sıra cildi sakinleştirip yatıştıran özel içeriklere sahip. Bu dengeli formül, cildi iyileştirirken aynı zamanda ona ipeksi bir doku kazandırıyor. Fiyatı, 225 lira...

EDİTÖRDEN...

En özel yılbaşı setleri

Haberin Devamı

* Clinique Smart Custom-Repair Serum cilt bakım seti: Avantajlı sette, Clinique Smart akıllı onarım serumu, RepaiRwear Uplifting sıkılaştırıcı krem ve Repairwear Laser Focus kırışıklıklara karşı etkili göz kremi bulunuyor. Fiyatı, 249 lira...
* Clinique High Lenghts maskara set: Avantajlı sette, High Lengths maskara, All About Eyes şişkinliklere karşı etkili göz serumu, Cream Shaper For Eyes göz kalemi yer alıyor. Fiyatı, 75 lira...
* Clinique Tekin Acar Cosmetics özel yılbaşı seti: Bu avantajlı sette, Moisture Surge nemlendirici krem, All About Eyes göz kremi, Take The Day Off göz ve dudak makyaj temizleyicisi, sıvı yüz temizleme sabunu, Superprimer makyaj bazı, Blushing Blush allık, Almost Lipstick ruj, High Impact Curling maskara ve şık kozmetik çantası var. Fiyatı, 89 lira...
* Clinique Whole Lotta Chubby Stick makyaj seti: Avantajlı sette Chubby Stick nemlendirici dudak parlatıcısı, 4 adet Chubby Stick Intense nemlendirici kalem ruj ve mini ruj çantası bulunuyor. Fiyatı, 99 lira...

Yazarın Tüm Yazıları