Nilüfer Pazvantoğlu

Cildinizi kışa hazırlayın

2 Ekim 2015
Kış geldi çattı, hem de bir gün içinde. Peki, cildi yeni mevsime bu kadar çabuk adapte etmenin en etkili yöntemi ne? Tabii ki, yeterince ve doğru temizlik... Böylelikle onu soğuk havanın zorlu şartlarına hazırlamış olursunuz.

Temiz bir cilt, sağlıklı, pürüzsüz ve genç görünümün de anahtarı. Düzenli ve doğru temizlik ise cildin olmazsa olmazı... Uzmanlar, cilt tipine uygun ürünlerle yapılan günlük temizleme işlemini alışkanlık haline getirmek gerektiğinin altını çiziyor, sabahları ise sadece suyun yeterli olduğunu belirtiyorlar.
Çünkü en hassas ürünler bile cildi temizlerken aynı zamanda koruyucu yağları da beraberinde götürüyor ve cilt birkaç saat içinde kendi koruyucu kalkanını yeniden oluşturmak zorunda kalıyor. O yüzden, derin temizliği akşam saatlerine bırakmak daha uygun.

- PEELING: Peeling, haftada iki kez yapılması gereken temizlik uygulamalarından biri. Üstelik son dönemde yaygınlaşan elektrikli temizlik fırçalarıyla daha etkili bir cilt temizliği yapmak mümkün. Böylelikle uygulama sonrası kullanacağınız bakım kremleri, yüzeydeki ölü deri hücrelerinden arındırdığınız cilde daha iyi etki edecektir. Karma bir cildiniz varsa, haftada iki-üç kez peeling yapmanız mümkün. Uygulama sırasında alın, burun ve çene bölgelerini parmak uçlarınızla hafifçe baskı yaparak temizlemeye, yanaklara ise daha hassas davranmaya dikkat edin. Göz çevresi ise bu uygulamadan kesinlikle muaf olmalı...
- ETKİLİ İPUÇLARI: Temizleme işlemi önesinde cildinizin nemli olmasına özen gösterin. Böylelikle ürünlerin içeriklerinin daha derinlere kadar nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Ürünlerinizi buzdolabında saklamanız ise, yüzeydeki kılcal damarların görünürlüğünün azalmasına ve gözeneklerin küçülmesine yardımcı olacaktır.
- KULLANIM SIRASI: Kozmetik ürün kullanımında doğru sıralama, temizlik, serum ve sonrasında günlük bakım kremleridir...
- KREMİNİZİ DOĞRU SÜRÜN: Doğru uygulama tekniğiyle cilt bakımınız da çok daha etkili olacaktır. Bunun için:

Yazının Devamını Oku

Hayatınızı dengelemeyi öğrenin

24 Eylül 2015
Clair Beardson, iyi beslenmenin bireyin sağlığı ve refahı üzerindeki olumlu etkilerini önemseyen bir uzman.

Geleneksel Çin tıbbının olumlu etkilerini uygulama yaptığı kişilerde gözlemleyen ve bu uygulamalar sonunda bireylerin kendi vücut tiplerini anladıklarını, sağlıklı bir yaşam için daha fazla sorumluluk aldığını fark eden Beardson, 2–15 Ekim arasında Mandarin Oriental Bodrum’da olacak. Bu ziyaret öncesi Çin tıbbıyla ilgili merak ettiklerimizi sorduk kendisine...

* Geleneksel Çin tıbbı konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahipsiniz. Uyguladığınız terapiden kimler yararlanabilir?
- Geleneksel Çin tıbbı uygulamaları kişilerin fiziksel, zihinsel ve duygusal tüm özelliklerini, denge ve dengesizliklerini ele alarak oluşturuluyor. Çünkü tüm bu dengelerin sağlığımızla yakından ilgisi var. Katılımcılarla geçirdiğimiz kapsamlı bir danışmanlık seansının ardından, nabız gibi bazı ölçümler yardımıyla bir tanı konuluyor. Tanı sonrası kişiye özel akupunktur veya bitkisel tedavi uygulanıyor. Geleneksel Çin tıbbı, egzama, omuz ağrısı, sırt ağrısı, uykusuzluk, migren, ödem, siyatik, yorgunluk, kabızlık ve sinüzit gibi pek çok rahatsızlığı tedavide etkin rol oynuyor. Bu uygulamanın ardından, kişinin yaşam stili ve mevcut yaşam stiline alternatif olabilecek daha sağlıklı yaşam stilleri üzerine konuşmalar yapılıyor. Yeni beslenme ve egzersiz programları hazırlanıyor. Gıdaların faydaları veya zararları her vücut tipine göre değişkenlik gösterdiği için geleneksel Çin tıbbı standartlarına bağlı kalarak kişiye özel gıda listesi hazırlanıyor. Bu programlarda, yüz akupunkturu ile kadın danışanların daha iyi bir cilt, enerjisi daha yüksek bir vücut ve ruh hali kazanmalarına yardımcı olunuyor. Erkekler ise zihinsel ve fiziksel rahatlamanın yanı sıra yanlış egzersizlerin vücutlarında oluşturduğu yaralanmaları tedavi etme konusunda yardım alıyor.
* Uyguladığınız terapinin özelliklerinden bahseder misiniz?
- Her terapi, Doğu’ya özgü meridyen masajının güçlü etkisi ile özel karışımlı bitki yağlarının iyileştirici özelliklerini bir arada sunan rahatlatıcı vücut masajı ritüelinden oluşuyor. Her bakım seansı kişinin kendine özgü ve güncel sağlık durumunun belirlenmesi için özel terapist danışmanlığı ile başlıyor. Bakım seansı ve yağlar, vücut, akıl ve ruha uyum kazandıracak şekilde kişiye özel olarak belirleniyor. Misafirlere ayrıca programın avantajlarından evde yararlanmayı sürdürmeleri için beslenme ve egzersiz danışmanlığı sunuluyor.
* Bodrum’daki 3 günlük ve 6 günlük programların içeriğinden bahseder misiniz?
- Mandarin Oriental Bodrum’da 2–15 Ekim tarihlerinde gerçekleştireceğimiz bu programlar, bireylerin daha iyi görünmeleri, daha sağlıklı olmaları ve kendilerini daha iyi hissetmelerine imkân sağlayacak türde... Bu programlar kişilere cilt bakımları, vücut masajları, akupunktur tedavileri ve spa deneyimleri yaşatıyor. Günlük grup çalışmaları ve birebir görüşmelerde ise geleneksel Çin tıbbı öğretilerinin ışığında misafirlerin sağlıklarıyla ilgili daha iyi kararlar almalarına yardımcı oluyoruz.

Doğru sıralamayla mükemmel bakım

Yazının Devamını Oku

Mimik çizgileri kabus olmasın

17 Eylül 2015
Yüzümüzdeki kaslar duygularımızı tam olarak aktarabilmek için kasılıyor, geriliyor ve kıvrılıyor.

Zaman geçtikçe de tekrar eden bu mimik hareketleri cildimizde derin çizgiler olarak kendini gösteriyor. Dinamik dolgu yöntemiyle bu mimik çizgileri kabus olmaktan çıkıyor. Uygulamanın detaylarını Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen’e sorduk.

* Öncelikle kırışıklık ve mimik çizgisi arasındaki fark nedir?
- Yıllar geçtikçe cilt kuruyor, inceliyor ve esnekliğinin azalması nedeniyle hassaslaşıyor. Yüzün daha hareketli alanları, işte bu doğal yaşlanma sürecinden daha hızlı etkileniyor. Cilt zamanla sarkmaya ve “ifade” kırışıklıkları görülmeye başlıyor. Bu kırışıklıkları gidermek de her geçen gün zorlaşıyor. Çünkü cildin gerginliğini ve çekiciliğini kaybetmesiyle birlikte bu özellikler iyice belirginleşiyor. Yaşlanmayla birlikte donuk ve yorgun görünümlü bir cilt ortaya çıkıyor. İfade, üzgün ve yorgun bir hâl alıyor. Herhangi bir yüz hareketi yapılmadan yıllar içinde oluşan kırışıklıklar “statik kırışıklık”, mimik hareketlerine bağlı kırışıklıklar ise “dinamik kırışıklık” olarak adlandırılıyor.
* Dinamik dolgunun diğer dolgu uygulamalarından farkı nedir?
- Geleneksel dolgular cilt hareket halinde değilken görülen statik kırışıklıklar düşünülerek uygulanıyor. Dinamik dolgu ise cildi hareket halindeyken de destekleyen ve aynı zamanda yüzünüzün canlılığını ve yumuşaklığını korumaya yardımcı olmak üzere tasarlanmış bir uygulama. Özellikle mimiklerle oluşan problemleri gidermek veya azaltmak için sadece bu bölgeye özgü olarak geliştirilmiş. Cildin ağız çevresi, yanaklar, nazolabiyal kıvrımlar, alın, boyun çizgileri, dudak, kazayağı gibi en hareketli bölgeler için çok uygun.

Zamanın etkilerini durdurmak mümkün mü?

* Dinamik dolgu nasıl etki gösteriyor?- Dinamik dolgu ile artık belirginleşen mimik çizgileri doğal görünüm sağlanarak ortadan kaldırılıyor. Hem kolay hem de güvenilir olan bu yöntem, özellikle alın çizgileri, kaş çatma çizgisi, göz kenarlarındaki gülümsemeyle oluşan çizgiler, dudak ve dudak üzeri çizgiler ile boyundaki çizgilerin açılmasını sağlıyor. Uygulama ayrıca ciltte derin kırışıklıkların oluşmasını engelleyerek zamanın etkisini de durduruyor. Cilt daha taze, dinlenmiş, aydınlık ve ışıltılı bir görünüme kavuşuyor.

Yorgun bedenlere Bali terapisi

Yazının Devamını Oku

Kök hücrenle gençleş

10 Eylül 2015
Organlarımızın faaliyetlerinin devam etmesini sağlayan ve kişinin anahtar hücresi anlamına gelen kök hücre, artık kozmetik sektörüne de hizmet ediyor.

Özellikle estetik ve kozmetik cerrahide adını sıkça duyduğumuz kök hücre ve hücresel tedavilerle ilgili merak ettiklerimizi Prof. Dr. Erdal Karaöz’den öğrendik.

* Hücresel tedavi, estetik ve kozmetik alanında hangi amaçlarla kullanılıyor?
- Fibroblastlar, yaraların iyileşmesinde, deride hücresel yapının sağlanması ve desteklenmesinde etkin bir rol oynuyor. Bu yüzden özellikle cilt gençleştirmede ve cilt hasarlarının giderilmesinde sıklıkla kullanılmaya başlandı.
HÜCRESEL TEDAVİ NASIL UYGULANIYOR

Ciltte yaşla birlikte oluşan kırışıklıklar, lekelenmeler, cilt renginde matlaşma gibi problemlerin tedavisinde, kişinin kendisinden elde edilen fibroblast enjeksiyonları yapılıyor.
Bu fibroblast hücreleri, nakledildikleri bölgede kolajen ve elastin üretimine başlayarak, ciltteki bozulmuş protein yapısının düzenlenmesini sağlıyor.

Yazının Devamını Oku

Erkek bakımında yeni trendler

13 Haziran 2015
Olumsuz dış etkenler, erkeklerin de ciltlerinin kurumasına yol açabiliyor. Neyse ki düzenli krem sürmek, cildin nemini geri kazanmasına yardımcı oluyor, kuruluktan kaynaklanan kaşıntıyı engelliyor.

Pek çok erkek kuru ve kaşınan cilt sorunundan muzdarip. Bu şikayetlerin nedenleri çeşitli olabilir. Duş ürünleri cildi kurutan ana etkenlerden... Yaz aylarında ise erkek cildi sıcaklar ve güneş ışınlarıyla başa çıkmak durumunda.
Dolayısıyla erkeklere öncelikle tavsiyem, her gün düzenli olarak bir vücut kremi kullanmaları. Duş sonrası da mutlaka ciltlerini nemlendirmeleri gerekiyor. Çünkü cilt o an arınmış durumda ve ürünlerin etken maddelerini emme kapasitesi çok daha yüksek...
Pek çok bakım ürünü yeni teknolojileri sayesinde artık cilt tarafından çok çabuk emiliyor ve neredeyse iki dakika içinde yüzeyde hiç iz ya da kalıntı bırakmıyor.
HER CİLT TİPİNE FARKLI BAKIM

Kuru ya da hassas cilt tipine sahip erkeklerin, yoğun yağ içeren ve cildin kendi koruyucu mantosunu yeniden yapılandıran nemlendirici losyon kullanmaları günümüzde artık önemli bir gereksinim.
Ama siz yağlı bir cilt tipiniz olduğunu düşünüyorsanız, yağsız vücut ürünlerine yönelebilirsiniz. Krem sürmeyi sevmiyorsanız, o zaman püskürtmeli losyonları da tercih edebilirsiniz.

Yazının Devamını Oku

Göz kalemi kullanmayı biliyor musunuz?

6 Haziran 2015
Göz makyajı biz kadınlar için vazgeçilmez. Peki, doğru kullanılmayan göz ürünlerinin vereceği zararlardan haberdar mısınız? Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu’ndan konuyla ilgili önemli tavsiyeler aldık. Üstelik bu tavsiyeler uzun süredir bu konuda yapılan kapsamlı bilimsel bir çalışmanın sonuçlarını da yansıtıyor.

Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, bilimadamlarının farklı stillerde makyajlar sonrası, kadınların gözyaşı tabakasındaki göz kalemi parçacıklarının hareketini ve ortaya çıkan sonuçları gözlemlemek, karşılaştırmak için video kaydı dahil birçok tıbbi test yaptıklarını anlatıyor:
“Göz kaleminin içinde balmumu, yağlar, silikonlar, göz kalemini göz kapağına yapıştırmaya ve gözde kalacağı zaman periyodunu uzatmaya yardımcı doğal yapıştırıcılar bulunuyor. Ayrıca göz kaleminin gözün kırpmasına, terlemesine ve doğal yağlarının salgılanmasına uygun olarak üretilmesi de gerekli. Gözyaşı tabakasına giren makyaj malzemeleri, göz kuruluğuna veya parçacıkların yarattığı rahatsızlıktan dolayı gözün hassaslaşmasına neden olur. Göz kaleminin bir günden fazla kullanılması durumunda göz kalemindeki yağ ve mumlar, kontakt lenslere de yapışıyor. Bu da göze zarar verebiliyor.”

YATMADAN ÖNCE MAKYAJINIZI SİLİN
Gözde tahriş ve kızarıklık, göz enfeksiyonları ve bulanık görme, yanlış göz kalemi kullanımı sonucu ortaya çıkabilecek problemlerden bazıları. Diğer çarpıcı sonuç ise göz kalemi sürdükten sonra takılan kontakt lensin gözyaşı tabakasındaki partiküllerden dolayı görüntüyü bulutlandırması...
Op. Dr. Kavalcıoğlu, bir günden uzun süre gözde kalan ve günlük olarak silinmeyen göz makyajının, gözde adeta bir bakteri tabakası oluşturduğunu belirtiyor ve uyarıyor:
* Her makyaj uygulamasından önce göz kaleminin ucunu iyice keskinleştirin.

Yazının Devamını Oku

Doğal güzellik hikâyeleri

9 Mayıs 2015
Biz kadınların hayali her daim güzel görünmek. Ama bunun sadece makyajla olmadığı gerçeğine de vakıfız tabii ki. Güzellik uzmanlarının, diyetisyenlerin, dermatologların yıllardır anlattığı ve artık ‘kural’ haline gelmiş önerilerine bir kez daha göz atmakta fayda var.

Su için, ama doğru bir şekilde!

Her sabah uyanınca en az yarım litre su için. Bu alışkanlık, metabolizmayı harekete geçiriyor ve cilde tazelik, sağlık katıyor. Ayrıca Ayurveda öğretisine göre kaynamış, beklemiş su iyon açısından zenginleşiyor, bu da toksinlerden arınmayı hızlandırıyor.

Kuru şampuan

Saçlara ekspres tazelik kazandırmanın en kolay yolu kuru şampuanlardan geçiyor. Saçlarınızın diplerine belli bir mesafeden sıkın. Özellikle sık yağlanan saçlarda etkili. Bu sayede saçlarınızı her gün yıkamak zorunda kalmıyorsunuz.

Yazının Devamını Oku

Leke ve kırışıklıkları buharlaştırın

2 Mayıs 2015
Pek çok kadın güzelleşmek için yeni uygulamalardan medet umuyor. Ancak cerrahi operasyonlardan çekinenlerin sayısı da oldukça fazla. İşte bu gruba girenlerin imdadına son dönemde Plexr yetişiyor. Söz konusu teknikle, skarlardan yaşlılık lekelerine, kalıcı dövmelerden vücut çatlaklarına kadar pek çok olumsuzluktan kurtulmak mümkün.

Birçok estetik cerrahi işleme alternatif bir uygulama olan Plexr ile ilgili detaylı bilgiyi Dr. Ahmet Karaçam’dan aldık:

“Plexr’in, etkileşim sonucu oluşturduğu iyon bulutu, cilt yüzeyini etkiliyor. Yöntem çok hızlı olarak ince bir kabuklanma ve sonrasında yenilenme sağlıyor.”
* Uygulama nasıl yapılıyor?
- Öncelikle bölge antiseptik sıvı ile temizleniyor. Lokal anestezik krem sürülüyor. 20 dk. sonra işlem uygulanıyor. İşlem, tedavi edilecek bölgenin boyutuna göre, lokal anestezi sonrası 5 ile 30 dakika sürüyor.
* Acı hissedili-
yor mu?

Yazının Devamını Oku