PKK/DEM’e kapatma davası yolda... Yargıtay Başsavcılığı inceleme başlattı

Önce haberi vereyim; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK’nın siyasi kolu DEM’in yönetici, üye ve bağlı belediyelerin Anayasa’ya ve Siyasi Partiler Kanunu’na aykırı fiilleri ile ilgili savcılıklar tarafından yürütülen soruşturmalar hakkında bilgi istedi.

Haberin Devamı

Yargıtay Başsavcılığı açılan soruşturma dosyalarını inceledikten sonra “delillerin toplanması” aşamasını tamamlayarak PKK’nın siyasi kolu DEM hakkında kapatma istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak.

PKK terör örgütünün siyasi kolu HDP, hakkında 2021 yılında Anayasa Mahkemesi’nde kapatma davası açıldıktan sonra, 2023 yılındaki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimine YSP adıyla girdi. YSP seçim sonrası adını HEDEP olarak değiştirdi. “HEDEP” isminin kapatılan HADEP’e benzemesinden dolayı değiştirilmesi istendi.

TBMM’DE TERÖR PROPAGANDASI

PKK’nın siyasi kolu, son olarak ismini DEM olarak değiştirerek 31 Mart 2024 yerel seçimlerine bu isimle girdi. Tüm isim değişikliklerine rağmen PKK’nın siyasi kolu olarak TBMM’de terör örgütü faaliyetlerine devam eden DEM milletvekilleri, TBMM’nin açılışında İstiklal Marşı’na eşlik etmeyerek ilk icraatlarına başladı.

Haberin Devamı

24 Aralık 2023 günü PKK/DEM Parti tarafından “Gençlik Meclisi 1. Olağan Kongresi” adı altında Diyarbakır’da organize edilen toplantıda PKK elebaşı Öcalan lehine sloganlar atılmış, gözaltına alınan 50’ye yakın parti üyesi hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından “suç ve suçluyu övme”, “terör örgütü propagandası yapma” suçlarından soruşturma açılmıştı.

İstanbul’da terör soruşturması kapsamında 27 Şubat 2024 günü DEM Partili Milletvekili Çiçek Otlu’nun evine bir operasyon düzenlenmiş, yapılan baskında terör örgütü üyesi Sıtkı Güngör yakalanırken ayrıca evinde cezaevinde bulunan örgüt üyelerinin mektupları da ele geçirilmişti.

BELEDİYELERDE TERÖR PROPAGANDASI

PKK/DEM milletvekili olan PKK elebaşının yeğeni Ömer Öcalan hakkında da terör örgütü elebaşı ile ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle soruşturmalar açılmıştı.

Yasama dokunulmazlığının” arkasına sığınarak TBMM kürsüsünden ve Meclis dışında PKK terör örgütü elebaşı Öcalan’ın öven, “Kürdistan” ifadesiyle bölücülük yapan PKK/DEM milletvekilleri gibi 31 Mart seçimlerinden sonra PKK/DEM’li belediye başkanları İstiklal Marşı’na, Türk bayrağına ve Mustafa Kemal Atatürk ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiler.

Haberin Devamı

- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda, başkanlık makamında ve internet sitesindeki Türk bayrağını kaldırdılar.

- Diyarbakır Bağlar Belediyesi’ne bağlı Bağcılar’daki bağ evinde terör örgütü PKK marşı eşliğinde temizlik faaliyetlerine giriştiler.

- 31 Mart seçimleriyle PKK/DEM Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanı seçilen Siraç Çelik, PKK terör örgütünün yayın organına çıkarak Türkiye’de baskı ve zulüm altında oldukları yalanını söyledi.

- Diyarbakır Sur Belediyesi mazbata töreni sonrası, makam odasına girildiği sırada grup içinde bulunan bir kişi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duvarda asılı fotoğraflarını eliyle göstererek, Kürtçe hakaret etti.

Haberin Devamı

- Bağlar Belediyesi PKK’lı kadın teröristler için heykel açılışı yaptı.

- Mardin Belediyesi’nde İstiklal Marşı okunması önerisini reddettiler.

- Tunceli Belediyesi’nin sosyal medya hesabının adı Dersim Belediyesi olarak değiştirildi.

İÇİŞLERİ VE ADALET BAKANLARI AÇIKLADI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Diyarbakır ve Mardin’de yaşanan olaylarla ilgili mülkiye müfettişlerinin görevlendirildiğini, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da konuyla ilgili Diyarbakır ve Mardin Cumhuriyet savcılıklarının soruşturma başlattığını açıkladı.

Yargıtay Başsavcılığı’nın PKK/DEM ile ilgili incelemesine Anayasa’nın 69’uncu maddesindeki “Temelli kapatılan bir parti bir başka ad altında kurulamaz” hükmü açısından da bakılacak. Henüz Anayasa Mahkemesi, HDP hakkında kapatma kararı vermemiş olsa da HDP’nin PKK terör örgütünün daha önce kapatılan partilerinin devamı olduğu biliniyor.

Haberin Devamı

ADI DEĞİŞSE DE TERÖRE DESTEĞE DEVAM

Hatırlanacağı gibi PKK’ya yakın milletvekilleri ilk kez SHP listelerinden TBMM’ye girdi. 7 Haziran 1990 tarihinde ise, SHP’den ayrılan onbir milletvekili tarafından PKK’nın ilk siyasi partisi HEP kuruldu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 3 Temmuz 1992 tarihinde PKK’nın partisi HEP hakkında kapatma davası açtı. Bunun üzerine 19 Ekim 1992 tarihinde ÖZDEP kuruldu. Anayasa Mahkemesi, 14 Temmuz 1993 tarihinde HEP’in kapatılmasına karar verdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 29 Ocak 1993 tarihinde HEP’in devamı olan ÖZDEP’in kapatılması için dava açtı. Bunun üzerine 7 Mayıs 1993 tarihinde Demokrasi Partisi (DEP) kuruldu. Anayasa Mahkemesi, 23 Kasım 1993 tarihinde ÖZDEP’in kapatılmasına karar verdi. DEP hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 11 Mayıs 1994 tarihinde kapatma davası açıldı. Bu kez 11 Mayıs 1994 tarihinde Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) kuruldu. 16 Haziran 1994 tarihinde Anayasa Mahkemesi tarafından DEP’in kapatılmasına karar verildi. 29 Ocak 1999 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HADEP’in kapatılması için dava açıldı. Bu arada 24 Ekim 1997 tarihinde Demokratik Halk Partisi (DEHAP) kuruldu. Anayasa Mahkemesi, 13 Mart 2003 tarihinde HADEP’in kapatılmasına karar verdi. DEHAP’ın kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 13 Mart 2003 tarihinde dava açılınca da 9 Kasım 2005 tarihinde DTP(Demokratik Toplum Partisi) kuruldu. DEHAP, hakkında dava süreci devam ederken 19 Kasım 2005 tarihinde fesih kararı aldı. Anayasa Mahkemesi, 11 Aralık 2009 tarihinde de DTP’nin kapatılmasına karar verdi. Süreç, 2012 yılında HDP’nin kuruluşuna kadar geldi. PKK elebaşı Öcalan’ın 18 Temmuz 2011 tarihli avukat görüşme notunda, çatı parti kongresinin en geç ekim ayında toplanması gerektiği şeklindeki talimatı üzerine, 15-16 Ekim 2011 tarihinde HDK ‘nin (Halkların Demokratik Kongresi) kuruluş kongresi gerçekleştirildi. Ardından HDK üyesi iki kişi, İçişleri Bakanlığı’na verdiği dilekçe ile PKK/HDP’li Demirtaş’ın PKK elebaşı Öcalan’ın “20 yıllık projesi” dediği HDP, 15 Ekim 2012 tarihinde resmen kuruldu. HDK’nın bileşenleri bir araya gelerek Yeşil Sol ve Gelecek Partisi adıyla 30 Ekim 2012’de faaliyete geçti.

Haberin Devamı

HAZİNE YARDIMI DURABİLİR

Yani, PKK’nın siyasi sözcüsü olan ve daha önce Anayasa Mahkemesi kararı ile kapatılan partilerle aynı kaderi yaşayacağı bilindiğinden HDP’nin yanında siyasi hilekârlıkta zirve yaparak ikizini kurdu. HDP hakkında verilecek olası bir kapatma kararına karşı, 16 Ekim 2022’de olağanüstü kongreye giden YSP, parti logosunda HDP’nin logosunda benzer bir değişikliğe gitti ve 14 Mayıs 2023 seçimlerine de HDP değil YSP adıyla girdi. HDP milletvekilleri, YSP’li milletvekili oldu. YSP adını HEDEP, son olarak da DEM olarak değiştirdi. Dolayısıyla adını ne olarak değiştirirlerse değiştirsinler PKK terör örgütünün propagandasını yapmaktan vazgeçmediler.

Yargıtay’ın incelemesini tamamlamasıyla PKK/DEM’in Hazine yardımının da durdurulması talep edilebilecek.

 
Yazarın Tüm Yazıları