‘Biden darbe ile yapamadığını tamamlamaya geliyor’

17 Ağustos 2020 tarihinde bu köşedeki yazımın başlığı, ‘Biden darbe ile yapamadığını tamamlamaya geliyor’ idi.

Haberin Devamı

O günlerde, Biden’ın New York Times editörleri ile yaptığı sohbetteki sözleri tartışılıyordu. Biden, Türkiye iç siyasetine neden ve nasıl müdahale edeceklerini şu sözlerle açıklıyordu:

“Şu an ona (Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a) çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Muhalif liderleri desteklediğimizi, bir yol haritamız olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli.

Yani çok endişeliyim. Ama bence daha önce benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan’ı yenecek duruma gelmeleri için hâlâ var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile. Dışarı atıldı. İstanbul’da dışarı atıldı, partisi dışarı atıldı.

Haberin Devamı

‘Biden darbe ile yapamadığını tamamlamaya geliyor’

Peki, biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz.

Yapacağım en son şey, ona Kürtler konusunda boyun eğmek olurdu. Kesinlikle en son şey. Ve onlarla Kürtlerle ilgili olarak birkaç görüşmem oldu. O dönem henüz üzerlerine gitmiyorlardı.

Yani şunu göstermemiz lazım. Türkiye, Rusya’ya bağımlı olmayı istemek zorunda değil. Yani çok endişeliyim. Hava üslerimiz ve onlara erişimimize dair de çok endişeliyim. Bence bölgedeki müttefiklerimizle bir araya gelerek, onun bölgedeki faaliyetlerini nasıl izole edeceğimizle ilgilenmek bizim için son derece fazla iş olacak.

Özellikle Doğu Akdeniz’de petrolle ilgili faaliyetleri ve görüşülmesi uzun sürecek olan çok sayıda başka şey. Ama cevabım. ‘Evet, endişeliyim’.”

BYLOCK’TA BIDEN YAZIŞMASI

“Darbe ile yapamadığını tamamlamaya geliyor” yorumunu yapmamın da somut nedeni vardı.

FETÖ yönetiminden iki önemli isim, 15 Temmuz darbe girişiminden altı ay önce Biden’ın TSK içerisindeki hareketlenmeden haberdar olduğunu yazmışlardı.

ByLock kullanıcı numarası (ID) 283838 olan Rıdvan Kızıltepe ile 146905 ID no’lu kullanıcı Barbaros Kocakurt arasında 2 Şubat 2016 tarihinde gerçekleşen yazışmada, 22 Ocak 2016 günü Türkiye’de bulunan Biden’ın İstanbul’da yaptığı toplantıdan söz ediliyordu. Rıdvan Kızıltepe ile Barbaros Kocakurt arasında şu konuşma geçiyor:

Haberin Devamı

Kızıltepe: Hidayet Bey’in çok selamı var

 Kocakurt: Aro (Allah razı olsun) Aleyküm slm

 Kızıltepe: Bu arada bir bilgi Biden, Can Dündar’ın oğluna, ‘Bu adam (Erdoğan) bizi pek dinlemiyor ama TSK tarafından kokular geliyor’ gibi bir cümle sarf etmiş.

 Kocakurt: Bu adam kim?

 Kızıltepe: Biden Başkan yardımcısı, Obama yardımcısı

 Kocakurt: Ne kokusu, olumlu mu olumsuz mu?

 Kızıltepe: Hareket var manasında kullanmış, rahatsızlıkları var manasında hareket edebilirler gibi.”

FETÖ’CÜLERLE YAN YANA

15 Temmuz darbe girişimini şubat ayında yaptığı görüşmede bildiği anlaşılan Biden, New York Times editörlerine ne diyordu hatırlayalım:

‘Biden darbe ile yapamadığını tamamlamaya geliyor’

“Ama bence daha önce yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan’ı yenecek duruma gelmeleri için hâlâ var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz.”

Haberin Devamı

“Daha önce yaptığım gibi” derken, darbeyi ve halen ülkelerinde korudukları FETÖ’cüleri kast ediyor aslında. Ama bu kez “darbe ile değil, muhalefet liderliğini destekleyerek, seçim süreciyle” diye tamamlıyor düşüncesini.

Bu cümle, 15 Temmuz 2016 FETÖ darbe girişimi sırasında ABD Başkan Yardımcısı olan Joe Biden’ın, bu darbe girişiminden haberdar olduğunu hatta ABD yönetiminin bu alçakça saldırının arkasında olduğunu göstermiyor mu?

‘Biden darbe ile yapamadığını tamamlamaya geliyor’

2016’da yönetimde Obama ve başkan yardımcısı olarak Biden vardı. Sonra Trump geldi. Şimdi Biden başkan oldu. Obama ve Trump gibi Biden da daha önce Türkiye tarafından yedi kez istenen FETÖ elebaşı Gülen’i ve örgüt yöneticilerini vermeyecek, beraber fotoğrafları basına yansıyan ve Beyaz Saray’a girip çıkan firari FETÖ yöneticisi Faruk Taban, Burak Yeneroğlu, Kemal Öksüz dahil FETÖ’cüleri koruyacaktır, tıpkı eski Demokrat ABD Başkanı Clinton ve ailesi gibi...

Haberin Devamı

AMERİKA DÜŞÜNSÜN

Yalnız bu değil, Biden yönetimi ile Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 krizi tırmanacaktır. Ama Türkiye bu konuda geri adım atmayacak, hatta Rusya ile S-500 konusunda ortak üretim girişimleri var.

Terör örgütü PKK’ya desteğini arttıracak, Suriye’nin kuzeyinde bir terör yapılanması oluşturmak için çalışacaktır. Türkiye ile Amerika’nın Ege ve Akdeniz’de, Kuzey Afrika’da, Irak’ta hatta Orta Asya’da karşı karşıya gelmesi kaçınılmaz. Ama geçen dört yılda Türkiye’nin bu konulardaki baskılara duruşu son derece netti. Bundan sonra da farklı olacağını düşünmüyorum. Türkiye’nin işinin zorlaşacağını yazan çizen çok, bence Amerika Türkiye ile nasıl baş edeceğini düşünsün.

Yazarın Tüm Yazıları