Sesimizi duyan olur mu!

Orhaneli’deki doğa harikası Sadağı Kanyonu’nu gezmek isterseniz çok dikkatli olun. Duyarsız ve kendinden başkasını düşünmeyen insanlar yüzünden karşılaşacağınız kirlilik sizi kahredebilir. Umarım sesimizi duyan birileri olur da hiç olmazsa ortalık biraz temizlenir.

 

Sesimizi duyan olur mu
Üç gün önce şehrin stresinden uzaklaşmak ve beraberinde de piknik yapmak için ailecek cennet yurdumuzun en güzel kanyonlarından birisine ev sahipliği yapan şirin ilçemiz Orhaneli’de bulunan Sadağı Kanyonu’na gittik.

Sesimizi duyan olur mu
Eşsiz güzelliğiyle, baş döndüren muhteşem bir doğa harikası. Ancak bu doğa harikasını da kirletmek için elimizden geleni yapmışız... Kanyonda sadece gidiş olarak attığımız 10.346 adımda; sağa, sola saçılmış kirli maskeler, eldivenler, dezenfektan malzemesi, ıslak mendiller ve peçeteleri görünce... Gözlerimize inanamadık! Hele ki pandemi nedeniyle hijyenin çok önemli olduğu ve çevremize daha da dikkat etmemiz gereken günlerde eldiven, maske gibi bulaştırıcı özelliği çok yüksek olan malzemeleri bulmak çok daha üzücü.

Sesimizi duyan olur mu
Bu arada hemen belirteyim yürüyüş sırasında bu görüntüleri görmek ya da aramak için odaklanmamıştık. Sadece yürürken (kanyon içinde) dikkatimizi çekmişti. Bunları fotoğrafladım. Tam 89 kare… İster üzülün, ister kızın… Durum bu.

PES DEDİRTTİ

Sesimizi duyan olur mu
89 kare dedim ama fotoğrafların ancak bazılarını kullanabiliyoruz köşemizde. Ruh halimizi de rahatlatan ve şehir merkezine 65 kilometre uzaklıktaki huzur bulmak için gittiğimiz Sadağı Kanyonu’nda gördüklerim beni gerçekten çok düşündürdü. İnsanların duyarsızlığı, kendinden başkasını düşünmez tavırları, çevresine zarar veren hareketleri pes dedirtti. İnşallah sesimizi birileri duyar da gerekli önlemleri en kısa zamanda alır. Çünkü bazılarımız buraları da kirletmekten hiç geri durmuyor...

Sesimizi duyan olur mu
Unutmayalım nefes alınacak yerlere her geçen gün daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Kendimize, etrafımıza ve çevremize özen ve duyarlılık sadece istenen bu. Bu da çok mu?... Kalın sağlıcakla...

 Yapılan Bildirim;

Nilüfer Belediyesi

Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür ediyor ve tarafıma yollanan e-postalarını olduğu gibi aktarıyorum. “Sayın Muhammet Kösle. Hürriyet Bursa Gazetesi, Okur Köşesi’nde 4 Temmuz 2020 tarihinde yer verdiğiniz şikâyet mektubu değerlendirilmiştir. Konak Mahallesi sakinlerinden Serkan Özgiyay isimli vatandaşımızın Ihlamur Parkı’na giriş çıkış kapısı ile ilgili talebi, zaten iş planımızda bulunuyordu ve Nilüfer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından kısa süre önce yerine getirildi. Fotoğrafta da görüleceği gibi Ihlamur Parkı’nın sokağa açılan kapısından çocukların kontrollü çıkışı için gereken önlem alındı. Bilginize sunarız… Nilüfer Belediyesi Basın Bürosu.” Teşekkürler Nilüfer Belediyesi ve Serkan Özginay.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle
X

Demek ki yazık değilmiş!

BİR buçuk ay önceydi. (08 Ağustos 2020) Bizleri üzen konuyu köşemde ‘Yazık değil mi o ağaçlara’ başlığımla yayımlamıştık. O konunun hikâyesini tekrar paylaşıyorum:

Hürriyet Bursa gazetesi abonelerinden matbaacı Metin Gülşen şikayetini şöyle dile getirmişti: “Geçtiğimiz aylarda Osmangazi ilçesi hudutlarında Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bulunan kaldırımları yenilediler. Sanki gerekliydi de... Orasını bizim bilme hakkımız yok elbette! Ancak çocukluğumdan beri var olan canım ağaçların köklerinden ne istediniz. Umarım yanılırım ama o ağaçlar ölürse yazık etmiş olacaksınız.”

VE KESİLDİ!

Evet, böyle yazmıştık bizleri üzüntüye boğan endişemizi... Ben de geçtiğimiz hafta, yayımlamış olduğumuz şikâyet ve ricaların seyirlerini kontrole çıkmıştım. Aman Allah’ım! Ne göreyim. Öncesinde, disiplinsiz çalışma sonucu kökleri kopartılan ve uçları da meydana çıkartılmış olan canım ağaçların şimdi de kesilmiş olduğunu görmeyeyim mi? Gerçekten şok oldum! O ağaçlar ölmedi Metin Gülşen ölmedi; öldürüldü. Keşke bu yazıyı yayımlamasaydık. Kendimi suçlu gibi hissediyorum. Sözün bittiği yerdeyiz! Çok üzgünüm çok.

BİZ BU İŞİ YAPARKEN ONLAR NE YAPIYOR

Yazının Devamını Oku

Sahilde işler tamam caddemizi hiç sormayın ustam!

Hürriyet Bursa gazetesi abonelerinden adının açıklanmasını istemeyen emekli tümgeneralin e-postasını özetimle aktarıyorum:

“Bursalıyım ve yılın altı ayını Yalova – Çiftlikköy, Çiftlik Mahallesi Seyrantepe Caddesi üzerindeki yazlığımızda geçiriyoruz. Şikâyet adresim Bursa değil ancak biz işimizi Yalova’da çözdüremedik! Bu sebepten dolayı da binlerce sorunun giderilmesinde Bursa halkına umut olan Hürriyet Bursa gazetesindeki köşenizle dertlerimizi paylaşalım istedik. Bundan beş yıl önceydi. No: 3 önünden başlayarak caddemizi bir kazdılar ve kazış o kazış… O gündür bugündür ne gelen oldu ne de giden…"

"Cadde sakinlerinin dört yıldır dert yandıkları ‘kazdığınız gibi kapatın’ mücadelesinin sonuç vermediğini üzülerek izliyorum. Hatta konunun bizzat Çiftlikköy Belediye Başkanı’na aktarıldığını da biliyorum. Geçen haftaydı. Bize çok yakın olan sahil yolunda eşimle birlikte yürüyüş yapıyorduk. Orada hizmet konusunda bir problem yokken, bizim gereğinden fazla mağdur edilmemizin bir izahatı olması gerek diye düşünüyorum! E-postamı yayımlamamı rica eder sevgi ve saygılarımı sunarım.”Elbette yayımlarız Sayın Paşam. Umarım sizlere de faydamız olur. Çiftlikköy Belediye Başkanı Murat Silpagar’ın dikkatlerine…

ÇOK CİDDİ KAZA RİSKLERİ VAR

Yazının Devamını Oku

Öyle feci düştü ki…

“Bana sütçü Atilla deyin” yazısıyla girişi yapılmış olan e-postayı özetimle aktarıyor ve üzüldüğümü belirtiyorum.


“Muhammet Bey. Burası Yıldırım ilçesi Ankara Caddesi No 208 (Onur Market önü) önüdür. Sizlere göstermeye çalıştığım engelli kaldırım başlangıcında elli beş yaşlarında bir kadın düştü. Düşme sebebi de ilgili belediyenin görmek istemediği ihmallerinden kaynaklıdır! Kadın, öyle feci düştü ki inanın içim parçalandı. İşin en ilginç yanıysa oradaki bir esnafın aktardığına göre de daha önce burada bu tür acıların yaşanmış olması!”

ÇOK MU ZOR!
İngilizce öğretmeni Işıl Kırmaz, bakınız ne diyor: “Tarih 16 Eylül 2020 saat, 07.51 Acemler Metro İstasyonu’ndayım. Uludağ Üniversitesi’ne gideceğim. Metroyu bekliyorum. Metronun hareket saatini ve yönünü belirten ışıklı led tabelaya göre istasyona üniversite istikametine gitmesi gereken metronun girmesi gerekirken (tabelada da arka arkaya üniversite yazıyor zaten?) Emek istikametine giden metro geldi. BURULAŞ’a ricam var. Böylesi basit işleri bari takip edin lütfen. Otomasyon sisteminde hata olması çok ilginç! Bunun takibi de mi çok zor?”

YEDEĞİNİN DE YEDEĞİ OLAN TABELA!

Yazının Devamını Oku

Otopark meselesi nasıl çözülür?

Bursa’da öyle bir adres var ki orada her gün (tatil günleri hariç) curcuna diz boyu! Curcunanın sebebi, ‘otopark dolu yine, nereye ve nasıl park edeceğim hadi söyle’ meselesi.

Orası da resmi daireler içinde en yoğun insan ve araç trafiğine tanık olan; Tapu ve Kadastro IV Bölge Müdürlüğü yanında bulunan otoparkın ta kendisi! Bu durum çok zaman öyle bir hâle geliyor ki, Ankara Caddesi’ndeki trafiğinin aksamasına ve sonrasında da polisin müdahalesine kadar uzanan bir yolun izlenmesine sebep oluyor.
Müdürlük yanında bulunan 48 araçlık otopark kesinlikle yeterli değil. (Bina altında otopark var ancak güvenlik açısından kullanımı yasak) Vaziyet böyle olunca da kaosun, curcunanın ve polis meşguliyetinin önüne geçilemiyor? Oysaki bu durumu çok ama çok rahatlatacak, hatta çözüm olacak bir imkan var. O da şöyledir. Tapu müdürlüğü yanındaki otoparka sıfır çizgide olan ve kullanılmayan ve kullanılmadığı gibi atık sahası, çöplük, hurdalık, yetmemiş hayalet evleri gibi terk edilmiş yapıları da bulunan çok büyük bir arazi var. Bu arazinin az bir bölümünü aktif olarak kullanan İl Sağlık Müdürlüğü, bünyesinde hizmet veren Simülasyon Eğitim Merkezi bu işe ne der acaba? Gerçekten çok önemli ihtiyacımıza merhem olmak için mevcut imkânınız varken yardımcı olmayı neden düşünmezsiniz ki?
“Bursa trafiği birinci önceliğimizdir.” diyen Başkan Alinur Aktaş ve Bursa trafiği için 7/24 canla başla koşturan Trafikten Sorumlu İlimiz Emniyet Müdür Yardımcısı Uğur Toksoy. Bu sıkıntımızın giderilmesiyle alakalı olarak desteğiniz olabilir mi acaba?

ORAYA AĞAÇ DİKİN

Yazının Devamını Oku

Bilin bakalım burası neresi?

Hürriyet Bursa gazetesi abonelerinden Çekirge Mahalle Muhtarı Coşkun Alıntaş’ın, bir yandan sorarken diğer yandan cevabını verdiği e-postasını özetimle aktarıyorum:

 

 
“Muhammet Bey. Gördüğünüz gibi ıskarta olarak ayrılmış inşaat atığı kalaslarından yapılmış olan bir basket potası önündeyim! Bu nerede mi? Bu sizin “gözden çıkartılmış” olarak nitelendirdiğiniz, benim de köy olarak tanımladığım, Bursa’nın en pahalı lüks dairelerin bulunduğu merkez bölge olan İntam İş Merkezleri arkasına denk düşen terk edilmiş Çekirge Mahallesi’ndendir! Çünkü oyun, eğlenme ve dinleme alanları yok! Mahalle sakinleri proje üretmeye başladı artık. Diyorum ki; Osmangazi Belediyesi’nce yok sayılan Çekirge Mahallesi’nin kıymetli halkınca seçilmiş muhtarıyım ve ben dertlerin alasıyla baş başa bırakıldım kavruluyorum! Potayı da buna en basit şahit olarak sunuyorum. Seçilmiş bir yönetici olarak kahroluyorum…”

HASTANE ÖNÜNDE BARİ OLMASIN


Okurlarımızdan Uğur Çapkın, diyor ki: “Yıldırım ilçesi Duaçınarı Mahallesi’nde bulunan Doruk Hastanesi önündeki kaldırımı birileri geçen yıl kazmıştı. Daha sonra da gelişi güzel kapatılmaya çalışıldı ve gördüğünüz gibi kapatılamadı! Oradan her hafta onlarca engelli aracı kullanan vatandaşımız da geçiyor. Geçişleri esnasında onların sıkıntılarına tanık olmanın üzüntüsü içindeyim. Her yer kazık, her yer çukur alıştık! Ancak burada, yani hastane önünde bari olmasın bu!” Yıldırım Belediyesi’nin gereğini derhal yapacağına inanıyorum.”
Geçmiş olsun Uğur Çapkın…

 

Yazının Devamını Oku

Kendiliğinden yıkılmasını mı bekliyorsunuz?

Hürriyet Bursa gazetesi abonelerinden olan Emekli Albay Mustafa Aytaç, bakınız ne diyor:


 “Osmangazi ilçesi Şehreküstü Mahallesi Tavukçu Sokak’ta tarihi Tavukçuoğlu Cami yanında bulunan eski mi eski evler adeta ölüme davetiye çıkartıyor. O evlerin altından her geçtiğimde, üzerime bir parça düşecek diye endişe ediyorum. Ayrıca sadece ben geçmiyorum ki oradan... Sorsanız; ‘Bunlar tarihi eser kapsamındadır. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu müsaade etmiyor’ derler! Kusura bakmayın ama kendiliğinden yıkılmasını beklemek biraz tehlikeli diye düşünüyorum. Yoksa konuyu ben mi abartıyorum? (!)”

BARİ SİZ GÖRÜN!


OKURUMUZ Atilla Yakıcı, şikayetini şöyle dile getiriyor: “Yaklaşık altı önce Ankara Caddesi üzerindeki kaldırımda bulunan ve sorumlusu UEDAŞ’a ait olan direğe bir araç çarpmıştı. (DSİ tesisi önü) Köşenizdeki ihbarınız neticesinde o direğin yenisi takılmıştı. Ancak direğin dikilmesi sonrasında artan taşlar da kimsenin umuru olmadı! Bu da hiç yakışmadı.”
Yıldırım Belediyesi’nin kıymetli temizlik işleri ekibi; bari siz görün benzeri işleri! Bu esnada; taşların yanında iki maske ve bir ıslak mendil atığı var. Ama eldiven yok. Onu da atın, tam olsun!

YA BİR ARAÇ O YÜZDEN KAZA YAPARSA...


Yazının Devamını Oku

Bahtsız Trilye’den selamlar!

OKURLARIMIZDAN olan Nuriye ve Ahmet Altın çifti, özetimle bakınız ne diyor:

“Mudanya ilçesinin bahtsız beldesi olan Trilye’den selamlar! Trilye’mizde bakımsızlık modası bu sene pek tuttu. Özellikle de Polutanya mevkisi... Mudanya Belediyesi bizleri dikkate almıyor. Kaldırımlarımız, kanallarımız, yollarımız kan ağlıyor. Parke döşeli olan zeminler onlarca noktada çökmüş ve çökmeye de devam ediyor.”

‘SORUNLAR BİTMİYOR’

“Eşim de ben de rahatsızız. Sorunları bitmeyen yollarda, düşe kalka yürüyoruz. Çok şükür bunu da başarabiliyoruz! Kanalları kanallıktan çıkmış durumda. Geçen gün neredeyse kanallardan birisine düşecektim. Zeminler pislik içinde, hele dere... Onu sormayın kimseye! Güvenli ve rahat bir şekilde yürüyeceğimiz yol da yok, kaldırım da yok! Mudanya Belediyesi’ni göreve davet ediyoruz!”

CANKURTARAN SİMİDİ TAKALIM MI?

ADININ açıklanmasını istemeyen bir zabıta memuru, “Nilüfer ilçesi İzmir Yolu Caddesi üzerindeki (FSM Metro İstasyonuna 30 metre mesafede, İzmir istikameti gidişi) kaldırımda bulunan direğe yapılan başarılı bir dalış olmuştu! Birinci ayına girecek olan dalış sonrası oluşan dalgalar yayalara engel olmaya devam ediyor! Cankurtaran simidi takalım mı?” diyor…

AKMAYAN ÇEŞMEDE ARAÇ NASIL YIKANIR?

Yazının Devamını Oku

Bisiklet yolunda uçma imkânı!

Adını vermek istemeyen bir okurumuz özetimle şöyle diyor:

“Nilüferli olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz! Şöyle ki; sadece Nilüfer ilçemizde bulunan ve bisikletinle ya da motosikletinle güvenli, konforlu ve engelsiz olarak gitmenize imkân vermeyen bisiklet yollarında, uçma imkânının da hediye olarak sunulmuş olduğu hizmetten dolayı çok memnunuz! Bu memnuniyetime ispat olsun diye arkadaşıma çektirmiş olduğum fotoğrafımı yolluyoruz. Uçma merağı olan kardeşlerimiz için adresi veriyorum. İhsaniye Mahallesi 2. İmece Sokak sınırlarında bulunan (Nilvak Nilüfer Kreş ve Gündüz Bakım Evi önü) bisiklet yolu. Saygıyla!”

 

UNUTMAK MODA MI OLDU?

OKURLARIMIZDAN olan Murat Yeşeren, şöyle diyor: “Bursa’nın tarihinde ayrı bir önemi bulunan ve yerli yabancı herkesin uğrak yeri olan Osmangazi ilçesi Alacamescit Mahallesi Çancılar (Tarihi Karakâdi Cami önü) adresi de kazılardan nasibini aldı ve o da unutuldu. Unutmak moda mı oldu?” (!)

3 METREYİ GÖREMEMEK

Yazının Devamını Oku

Gülümsetmek değil gülümsemek istiyoruz!

Nilüfer ilçesi Altınşehir Mahallesi’nde ikamet eden okurumuz, “Yaya yürüyüş yollarındaki parke taşları kalk gidelim derneğine üye olmuş” derken, “Nilüfer’desiniz Gülümseyin” sloganını hatırlatarak, “Gülümsetmek değil gülümsemek istiyoruz” diyor.

Adının açıklanmasını istemeyen bir maliye çalışanı olan okurumuz özetimle bakınız ne diyor: “Ben ve ailem Nilüfer Belediyesi sorumluğunda olan Nilüfer ilçesi Altınşehir Mahallesi’nde ikamet ediyoruz. Çevresine karşı da son derece duyarlı bir aile olarak gördüklerimiz karşısında üzülüyor ve kahroluyoruz. Yürürken bari keyif alalım diyoruz ama bunu dahi başaramıyoruz! Mahallemizdeki ‘Özel Kültür Okulları’nın karşısında (Doğu tarafında) bulunan kaldırımdaki parke taşlarına ne oldu?’ Sorusuna yanıt bulamamanın üzüntüsü içindeyiz.”

KALK GİDELİM DİYOR

“Yine aynı alanda bulunan yeşil alan içindeki yaya yürüyüş yollarındaki parke taşları da kalk gidelim derneğine üye olmuş! Her gün beşer onar ayaklanarak uçuşa geçen taşların uçuş izinlerinin iptali için Başkan Turgay Erdem’e ricada bulunmak istiyoruz. Elbette uçuş yasağı sonrası da o taşların tamamlanmasını bekliyoruz! Hani bizim Nilüfer’in meşhur bir sloganı var ya. Diyeceğimiz şu ki; gülümsetmek değil gülümsemek istiyoruz.”

Zübeyde Hanım Doğumevi bu hale mi gelecekti...

Adının açıklanmasını istemeyen bir jinekolog, şöyle diyor: “Yüz binlerce mutlu ânâ ev sahipliğini yapan ve onlarca yıla damgasını vuran Zübeyde Hanım, yıllardır acıların çocuğu filmini oynuyor! Yetkililerin neden ilgilenmediklerini bilemem ama bu durum beni çok mu çok üzüyor. Çok yakındır burası geceleri uçuşa geçecek gibi bir his var içimde! İl Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkcı. Burası size yirmi metrelik bir mesafede bulunsun ve böyle olsun. Binlerce anılarım oldu orada... Birilerini bilemem ama ben çok üzgünüm... Zübeyde Hanım Doğumevi bu hale mi gelecekti?”

Yol ortasında musalla taşı olur mu?

Yazının Devamını Oku

Kader piyangosu!

‘Ölüm Yolu, Ralli Caddesi, Asıl Derdimiz Anlaşılamamak,

Yanıyoruz Derken Kısmete Bakın’ gibi başlıklı yazılarımda Mudanya Bulvarı’nda (Sırameşeler) oluşan yüzlerce kazayla birlikte (aşırı hızdan kaynaklı) yok edilen onlarca masum cana ve heder edilen milyonlarca liralık milli servetimize dikkat çekmek istemiştik.
Ancak bu haklı talebimde başarısız olunca, ‘hız limitine uyulmuyor. Bulvar, mutlaka EDS ile kontrol altına alınmalı. Sn. Valimizden yardım istiyoruz.’ demiştim.
Geçtiğimiz hafta da yasaklı seyir durumuyla alakalı olarak özel izinle Mudanya Bulvarı’nda tam gaz uçurulan kamyonun canavarı olan sürücü de ocakları söndürdü! Sürücünün canavarlığıyla alakalı olarak; anne, baba ve evlattan oluşan bir ailenin feci şekilde ölümlerine tanık olmuştuk. Vali Yakup Canbolat, bizi duyan yok. Yine söylüyorum. Kural tanımaz ve saygı bilmez hız tutkunlarını cezbeden Mudanya Bulvarı (Sırameşeler) EDS ile kontrol altına alınmadığı sürece bakmışsınız kader piyangosunda büyük ikramiye olarak ecel payı düşmüş kısmetimize!

 Köprünün altı çok kötü!

Tofaş (Fabrika) emeklilerinden mühendis Metin Yavuz, özetimle: “Osmangazi ilçesi Panayır Mahallesi İstanbul Caddesi (17. Noter önü) üzerindeki köprünün altı çok kötü durumdadır! Hatta geçtiğimiz aylarda burada küçük çaplı bir yangın da çıkmıştı. Bizim gördüğümüzü yetkililer görmüyor mu? Saygılarımla...” diyor.

İmdat diyoruz!

Yazının Devamını Oku

O çukuru kim kapatacak?

Hürriyet Bursa gazetesi abonelerinden olan ODTÜ 99 Endüstri Yüksek ve Makine Yüksek Mühendisi, Serkan Özgiray’ın e-postasını aktarıyorum:


“Muhammet Bey, 25 Temmuz 2020 tarihli yayımınızdaki köşenizde, şikâyetim olan Nilüfer ilçesi Cephanelik yaya yürüme yolu üzerindeki can yakıcı çukurun hala var olduğunu görmek beni çok üzdü. Nilüfer ilçesini bizzat gezip gördüğüm onlarca Avrupa ülkesinin gelişmiş şehirleriyle aynı gelişmişlik ve duyarlılık seviyesinde görmeye çalışan biriyim! Vatandaşımızın bacağının kırılmasına dahi sebep olan böylesi riskli bir çukur; Norveç, İsveç, Fransa, Almanya, Amerika gibi ülkelerde olsa, aynı gün içinde etrafı çevrilir, ertesi gün de mutlaka tamir edilirdi. İçini toprakla doldurmaya çalıştığım çukuru ne Büyükşehir Belediyesi, ne de Nilüfer Belediyesi görmüyor! Daha önce yürüyüşümüz esnasında kızımın yaralanmasına neden olan bu çukuru kim kapatacak?”

ASFALT SİLKELENİNCE!


Okurlarımızdan olan Filiz Uysal, bakınız ne diyor: “Nilüfer ilçesi Cumhuriyet Mahallesi Nilüfer Hatun Caddesi başlangıcındaki asfaltı sanki birisi aldı ve silkeledi! Evet, bizim buradaki asfalt tam da böyle. Üstelik iki yıl oldu yetkililerinin umuru değil ne hikmetse!”

DİKKAT YAYA GEÇİDİ…


Yazının Devamını Oku

Bize destek ver Alinur Aktaş Başkan

15 Eylül 2008 tarihli yazımda ve daha sonraki yıllarda da önce Osmangazi Belediyesi, sonra da Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı vazifesiyle görev yapan Recep Altepe’ye “Başkanım, çay bahçesi, kafe, çay ocakları gibi hizmet alanlarımızda otomatik bardak yıkama makinelerinin kullanımını şart koşalım lütfen.


O işi çocukluk yıllarımda ben de yaptığım için çok iyi biliyorum. Özellikle kış aylarında su da soğuk diye bardakların yıkanmadan servis edildiği anlar bile oluyor. Zaten normal zamanda bile çoğu gelişigüzel çalkalanarak kullanıma sunuluyor! Keza bu bardakların bazıları bulaşıcı hastalık taşıyan ağızlarla da buluşuyor! Dolayısıyla; ne olursa olsun soğuk suyla yıkanan ya da çalkalanan bardaklar sağlıklı olmuyor!” demiştim.Malum, yüzyılın en feci hastalığı olan Covid–19’un bulaşmasında en etkin role sahip olan etkenlerin biri de hijyen yetersizliği olduğu gerçeği varken… Fırsat bu fırsat olsun. Benzeri iş yerlerinde otomatik bardak yıkama makinelerinin kullanımına zorunluluk getirin lütfen. Bunu başarırsak; hijyen birinci önceliğimiz olmakla birlikte gereksiz su israfının önüne geçerken bardakları yıkayan kişinin fark edemediği çatlaklar yüzünden kesilerek doğranan parmak acılarına da son vermiş oluruz.
Bursa olarak farklılığımızı ortaya koyup öncü olalım bu haklı ihtiyacımıza. Bize destek ver Başkan Alinur Aktaş.

Not. İlgili fotoğrafımı on gün önce belediyemize ait olan bir işletmemizin çay ocağından çektim.

O KALDIRIMI DARALTIN!Yazının Devamını Oku

Görünen köy kılavuz ister mi

Hürriyet Bursa gazetesi abonelerinden olan Emekli Emniyet Müdürü Taner Sönmezocak’ın e-postasını özetleyerek aktarıyorum:

 

 
“17 Ekim 2019 tarihli yayımınızda bizim de ikamet adresimiz olan Nilüfer ilçesi Beşevler Mahallesi Başarı Sokak No 5 önündeki kazının kapatılması yönünde bir yayımınız olmuştu. Ancak çok şükür gelen giden olmadı! Bunu unutsak da olur. Malum Bursa’da bunlardan on binlercesi var. Ancak hemen bu adresin yanında bulunan ve arapsaçı hikâyesine dönen terki diyar edilmiş olan ölüm çukuru diye adlandırdığım inşaat ne olacak?”

SÜRÜCÜ ÖLÜMDEN DÖNDÜ


“Her gün bir yerleri göçüyor, çöküyor. Hatta geçen yıl oluşan en büyük göçme sonucu ana caddenin bir kısmı da çökmüş ve o an oradan geçmekte olan bir araç sürücüsü ölümden dönmüştü. (Video kayıtları var) Şuraya yazın lütfen! Orada çok ciddi ziyanlar ve acılar oluşacak. Görünen köyün kılavuzluğu da kalmadı artık! Valilik makamı, Nilüfer ilçesi Kaymakamlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Nilüfer Belediyesi başkanları… Böylesine sahipsiz olan bir tek ilçe daha var mı acaba ülkemiz hudutları içinde?”

ZAKKUMLARI TIRAŞ EDİN…


Yazının Devamını Oku

2021 model görünmeyen kameralar

Okurlarımızdan İhsan Denizci, bakınız ne diyor:

“BURULAŞ / Bursaspor Acemler Metro İstasyonu önünde hizmet veren asansör çalışmıyor. Engelli vatandaşlarımız için bu durum hiç de kabul edilir değil. Ayrıca her iki asansörde de ‘Bu asansörler 24 saat kamera ile izlenmektedir’ yazısıyla uyarı yapılmıştır. Ancak ne hikmetse ortada, kıyıda, köşede, içinde ve dışında kamera yok. Yoksa asansör 2021 model görünmeyen kameralarla mı izleniyor?”

ENGELİ OLAN ENGELLİ RAMPASI

Adının açıklanmasını istemeyen zabıta memuru, şöyle diyor: “Tarihi Abdal Köprüsü onarıma girmişti. Onarım sonrası basamaklı alanın bir bölümüne engelli rampası yapılmıştı. Gelin görün ki rampanın önü sizin de gördüğünüz gibi kapalı! Durumu birçok kez “Bu böyle olmamış…” cinsinden ulaşabildiğim yetkililere aktarmıştım. Ancak sonuç; ‘sıfıra sıfır elde var sıfır’ Engeli olan engelli rampası özellikle oraya hiç yakışmadı!”

MENHOL KAPAKLARIYLA İMTİHAN

Bir laf vardır: Sinek ufaktır; ama mide bulandırır. Çalışır didinirsiniz; bir sürü güzel hizmet yaparsınız; ama küçük bir menhol kapağı bu güzel hizmetleri örtüverir. Ne demek istediğimi aşağıdaki iki mesajı okuyunca daha iyi anlayacaksınız; ama sevgili yetkililer; ne olur şu ‘küçük’ menhollerle (rögar) de ilgilenin bir zahmet...

DİKKATE ALINMAYACAĞIMIZI BİLDİĞİMİZ İÇİN...

Yazının Devamını Oku

16 gündür sorun devam ediyor

Hürriyet Bursa gazetesi okuru ODTÜ 99 Yüksek Makine ve Yüksek Endüstri Mühendisi Serkan Özgiray’a dikkati için teşekkür ediyor ve e-postasını özetleyerek yayımlıyoruz:

“Muhammet Bey, 04 Ağustos 2020 tarihli ‘Böyle de olmaz ki’ başlıklı köşenizde sorumluluğu BURULAŞ’taki raylı taşıma sistemi metronun yanıltıcı hareket saatine dikkat çekmiştiniz. Ben de ziyaretime gelen bir arkadaşımı metroya bindirmek için Acemler Bursaspor İstasyonu’na girmiştim.”

‘YANLIŞ PROGRAMLAMA’

“Tarih 16 Ağustos 2020 saat de 16.07’yi gösteriyordu. Işıklı LED tabelada Emek istikametine gidecek metronun istasyona girmesine 7, üniversite istikametine gidecek olan metronun da 12 dakika sonra gireceği belirtiliyordu. Ancak 2 dakika sonra gelen metronun, üniversite yönüne gidecek olan metro olduğunu görünce şaştık! Aklıma sizin tanık olduğunuz konu geldi. Bu esnada sizin şikayetinize konu olan sorun da halen devam ediyor. Oysaki bunlar otomasyon sistemleridir. Kişi yanlış programlama yapmadığı müddetçe sistemin yanlış sunum yazması mümkün değildir. BURULAŞ’ı samimi olmaya davet ediyorum.”

YAYA GEÇİDİNE GEREK VAR MIYDI!

ADININ açıklanmasını istemeyen okurumuz şöyle diyor: “Çekirge Meydanı’na yeni atılan asfalttan iki adet menhol kapağı daha doğum yapmak üzere! Yani ikizlerimiz olacak! Doğum sonrası çocuklara kimin adı koyulacak bekleyip göreceğiz! Araç sahipleri için çok zor bu doğum meseleleri! Doğumlara alıştık artık. Ancak mevzu şudur: Bu doğumu bırakıp da 10 metre yanına yaya geçidi çizgisi çizmek inanın akla mantığa uygun bir durum değildir. Çünkü zaten bu çizilen çizgilere 20 metre mesafede hizmet sunan bir yaya geçidi var.”

SİNİRLERİMİZ TAVAN YAPIYOR ÇÜNKÜ...

Yazının Devamını Oku

Bir buçuk saatte 78 maske!

Dünyayı kasıp kavuran COVID–19 hastalığının yayılmasını önleyen en etkili ve en önemli tedbirlerimiz arasında ilk sırada yerini alan maske kullanım konusunda da sınıfta kaldı Bursa! Yerlere atılan binlerce çirkin maskeyi görmenin üzüntüsü ve endişesi içindeyim.

Bir yandan kendisini çok ciddi hastalıktan koruma hesabı yaparken, diğer yandan bencilce davranan ve bu bencilliğinin sonucunda hepimiz için tehdit oluşturan saygısız insanların çevreye fırlattıkları kirli maskelerin derdindeyim.
Bu haklı üzüntüme sebep olan endişemin delilini okurlarımızla paylaşmak istedim.

ÇEKİRGE’DEN HEYKEL’E

Bu nedenle elime koruyucu eldivenleri takıp, yine sağa sola fırlatılan belediyelerimizin reklam pankartlarının uçlarında kullanılan sopalardan birini söküp yola koyuldum. Çekirge Devlet Hastanesi önünden başladım yürümeye... Yolda yere fırlatılan, belki de bazıları koronavirüs taşıyıcısı olan maskeleri toplayıp sopaya dizdim. 1 saat 36 dakikalık hızlı yürüyüşüm sonrasında Heykel’e vardım.

NE DİYELİM BUNLARA

Daha sonra sopaya dizmiş olduğum maskeleri saydım. Maske sayısının 78 olduğunu görünce dehşete düştüm. Bu kadar uyarıya, duyuruya, denetlemeye rağmen bu 78 maskeye ne diyelim şimdi? Duyarsızlık... Umursamazlık... Bencillik... Dilim varmıyor başka ifadelere; ama siz anladınız zaten...

Yazının Devamını Oku

Direk kalktı, tehlike geldi

Hürriyet Bursa gazetesi abonelerinden iş insanı B. T. şikayetini şöyle dile getiriyor:“Osmangazi ilçesi Kükürtlü Mahallesi 6. Başaran Sokak Keyfi Simit karşısında bulunan kaldırımda bir zamanlar bir elektrik direği vardı! O elektrik direği de betondandı! Ne olduysa oldu, UEDAŞ o direği yıllar önce söktü gitti. Sonra da direğin sökülmesiyle oluşun kuyu öylece bırakıldı. Kuyunun içi bayağı derin. Şuna dikkat çekmek istiyorum. Şayet oralardan geçerseniz o kuyuya çok özen gösteriniz! Allah muhafaza, yoksa içine düşersin de kurtaranın olmaz!”

FAZLA SÖZE GEREK YOK

OKURLARIMIZDAN olan bir kamu çalışanı, özetimle şöyle diyor: “Burası Nilüfer ilçesinde hizmet veren T.C. Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Bursa Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı karşısında bulunan kaldırımdır. Fazla söze gerek yok diye düşünerek; sevgi ve saygılarımı sunarım!”

İŞSEVENLER’DE İŞİNİ SEVMEYENLER

Yazının Devamını Oku

Sanayi bölgesinde de bu olursa…

Adının açıklanmasını istemeyen bir iş insanı özetimle bakınız ne diyor:“‘Gülümseyin Nilüferdesiniz’ sloganıyla meşhur olan Nilüfer ilçesinde yüzlerce çalışanımla birlikte kendime, aileme, çalışma arkadaşlarıma, şehrime ve ülkeme faydalı olabilmenin gururunu yaşıyoruz. Ancak bizleri sahipsiz bırakan Büyükşehir Belediyesi’ne ve Nilüfer Belediyesi’ne kırgınım, kırgınız.

KENDİ İMKÂNLARIMIZLA ONARIYORUZ

Kayapa Organize Sanayi, Gül Sokak’ın zemini topraktandır. Yolda oluşan çukurları kendi imkânlarımızla onarıyoruz. Bozulan kısımları da aynı şekilde düzeltiyoruz. Çünkü yollar bize zimmetli! İşin en üzücü ve en endişe verici kısmıysa sokağımıza bağlanan Gül Caddesi’ndedir. Neden mi? Kanalizasyon giderimiz yok! Şaka yapmıyorum. İşte bunun zimmetine yetemiyoruz! 1960’lı yılların köy evleri tuvaletleri gibiyiz. Kanalizasyon suları işaret ettiğim alanda birikiyor! Nasıl hasta olmuyoruz anlamış değiliz. ”

 

O HEYKELİN KAİDESİ YILLARDIR PASLI


Yazının Devamını Oku

Balıklıdere’ye kaydıraklı sistem şart!

Bazı utançlarımız ve üzüntülerimiz var ki ne siz sorun ne de biz söyleyelim...

Bunların en başında geleni ise Yıldırım ilçesinde bulunan ve yirmi yıl öncesine kadar üzerinden gürül gürül suların aktığı, balıkların tutulduğu bir zamanların meşhur Balıklıdere’sinden söz ediyorum. Şimdilerde her gün boşaltılan ve fırlatılan çöplerle boğulan dereyi görünce üzülüp kahrolmamak için taş insan olmak gerekir.

CEZAİ İŞLEM UYGULANMALI

Sadece biz yazıyoruz ve Yıldırım Belediyesi de yayımlarımız sonrasında tonlarca çöpleri yılmadan, onlarca çalışanıyla, kamyonlarıyla, iş makineleriyle toplayıp temizliyor. Sonra, çöplük ‘doldum yine’ diye imdat verince biz tekrar yazıyoruz ve aynı gün içinde yine temizleniyor.

Velhasıl atma ve fırlatma özgürlüğü olan bir adres olmuş burası! Çünkü belediye ilgili ziyankârlara cezai işlem uygulayıp sorunu kökten kesmek yerine yüz binlerce lira masraf edip temizlemeyi yeğliyor! Yazık...

BÜYÜK PROJE!

Yazının Devamını Oku

Klima suçlu, insan masum!

Okurlarımızdan Reyhan Temizel, özetimle şöyle diyor:

“Metroyu sıklıkla kullanıyorum. COVID-19 hastalığıyla alakalı olarak metrolardaki (Belediye otobüsleri de dahil) klimaların çalışmaması hele şu kavurucu sıcaklarda bizleri öyle bir bunaltıyor ki tarif edemem… Şimdi, ortada ciddi bir bulaşıcı hastalık var. Bu yüzden de klimaların çalışamaması bizlerin sağlığı içinmiş. Vaziyet böyle olunca katlanacağız elbette.”

BU NE PERHİZ...

“Ancak, hastalığın bulaşmasındaki en önemli faktörün insan olduğu gerçeği aşikârdır. Bunun için de ‘sosyal mesafe’ kuralına uymamamız gerektiği her platformda aktarılıyor. Ama sosyal mesafe hiç dikkate alınmıyor. Gelin görün ki klima suçlu ilan edilirken insan masum gösteriliyor. BURULAŞ’a ‘Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu’ demeden edemeyeceğim.”

SORUMLUSUNU BULAMADIM

Adının açıklanmasını istemeyen bir kamu çalışanı okurumuz: “Nilüfer ilçesi İhsaniye Mahallesi Emniyet Caddesi Demircioğlu Sitesi önüne isabet eden alanda bulunan menhol kapağının etrafı oyuldu! Sorumlusunu aradım bulamadım. İnanın cidden aradım. Tek delilim menhol kapağının üzerinde BUSKİ yazıyor olması. Sorumlusunu bulamadım” diyor.

GEÇERKEN ZORLANIYORUZ...

Yazının Devamını Oku