Muhammet Kösle

Nasreddin Hoca için eylem yapacağız

14 Ocak 2021
Okurlarımızdan Şentürk Apartmanı Yöneticisi Neşenur Doğu ve Hürriyet Bursa gazetesi abonesi kalite kontrol baş denetçisi Kadri Aksoy özetimle bakınız ne diyor:

“Osmangazi ilçesi Kükürtlü Mahallesi sakiniyiz. Mahallemizin en sessiz ve en sakin sokaklarından biri olan Posta Sokak’taki 30 yıllık Nasreddin Hoca Çocuk Eğlence Parkı’ndaki çocuk oyun aletlerinin ve oturma banklarının belediye ekiplerince yangından mal kaçırır gibi toplanması karşısında donduk kaldık! Apartmanımıza ait olan bu 259 metre karelik çok kıymetli arsa 1983 yılında belediyemize ÇOCUK PARKI YAPILAMASI KARŞILIĞINDA bağışlanmıştır."

MUHATAP BULUNAMIYOR

"Duyduğumuza göre belediyemizin bu alanı sattığı bilgileri konuşuluyor. Bunu da teyit etmek için Osmangazi Belediyesi’nde parklardan sorumlu olan Cahide Hanım’a ulaşmaya çalışıyoruz. Fakat muhatabımız sekreterden öte gidemiyor maalesef. Başkan Mustafa Dündar’a ulaşmaya kalksak bu zaten hayal ötesi! 12 Ocak 2021 de sokak sakinleri olarak eylem yapacağız. Parkımızı geri istiyoruz. Parkımızı vermezseniz arsamızı geri istiyoruz. Biz o oyun alanını da oluştururuz.”

Neşenur Doğru ve Kadri Aksoy’un oluşturdukları e-postada 63 sokak sakininin de imzası var. Fotoğraflar üzücü duruma şahit. Dolayısıyla; iddia doğruysa gerçekten çok yazık…

 RAHATSIZ OLDUĞU ŞEYE BAKIN!

Yazının Devamını Oku

Paylaşmayan kaldı mı?

12 Ocak 2021
Bizim belediye otobüs duraklarına bi’ haller olmuş ancak ne bilen var ne de gören!

Şöyle ki; kentimizdeki reklam panolarına olan talebin yüzlerce belki de binlerce kat fazlasını uygulamalı şekilde duraklarda görüyor olmanın heyecanı içindeyim! Çünkü BURULAŞ belediye otobüs durağı kabinlerinde; duyuruları, reklamları, iş başvurularını ya da sanatsal oluşumları paylaşmak kontrolden muaf olduğu gibi hem de ücretsizdir!

HAREKET SAATİ OLSAYDI...

Bu yazdığımın aksi olmuş olsaydı bunları göremezdik herhalde! Ancak gönül isterdi ki keşke durak kabinlerine otobüslerin hareket saatlerini ve otobüslerin izleyeceği güzergâhları belirten çizelgeler de asılmış olsaydı. Gel vatandaş gel, sen de gel. Bir şeyler paylaş!

MUHTARIN DERT ETTİĞİNE BAKIN

HÜRRİYET Bursa gazetesi abonesi olan Çekirge Mahalle Muhtarı Coşkun Alıntaş, “Ben de dert ediyordum ‘beni görmüyorlar ve duymuyorlar’ diye” diyor ve şikâyetini bakınız nasıl anlatıyor, özetimle: “Osmangazi Belediyesi’nin duvarına ait olan mermerleri yıllardır kırık vaziyette olmasına rağmen görmüyorlar. Hemen girişinde bulunan zemindeki ağaç yuvası yağmurda çamur, normal günlerde çukur; ilgilenmiyorlar. Vatandaş oraya girmemek için ‘U’ yaparak geçiyor ve başkanlar rahatsız olmuyor! Oysaki böylesi basit sorunlara çözüm sunulmaması manidardır. Ben de dert ediyordum ‘beni görmüyorlar ve duymuyorlar ‘Çekirge’mize ilgi yok’ diye! Saygılarımla.”

AH ŞU BİSİKLET YOLLARI

Yazının Devamını Oku

Bunlara kim dur diyecek?

9 Ocak 2021
Hürriyet Bursa gazetesi abonesi olan zanaatkâr Kerim Ilgaz’ın yerden göğe kadar haklı olduğu şikâyetini dile getirdiği e-postasını özetimle aktarıyorum:

“Geçtiğimiz hafta Nilüfer ilçesinde Odunluk Mahallesi’ndeydim. Yol ortasına atlayan bir dilenci çocuğa rast geldim. Öyle ki az kalsın bir araç ona çarpacaktı. Derken Osmangazi Metro’suna uğradım aynı saatlerde. Orada da bir dilenci çocuk ve milleti resmen tehdit ediyordu. Bu dilenciye on metre mesafe uzaklıkta zabıta memurları vardı ve duruma müdahale etmiyorlardı. Bunlara kim dur diyecek?” Umarım yetkililer bizi duyar Kerim Bey. Pek sanmıyorum ya!

KULLANSINLAR DA GÖRELİM!

OKURUMUZ Didem Esen, bakınız ne diyor: “Yönetimi / kontrolü BURULAŞ’ta olan ve plakası 16 M 10048 göğüs numarası da B38 olan özel halk otobüsünde hizmet olarak sunulan dezenfektan kutusuna dikkat çekmek istiyorum. Fısfıs püskürtmeli kutular el dezenfektanı kullanımı için kesinlikle uygun değildirler. Bu tip püskürtme kutuları yüzey temizliğine sıvı püskürtmek için ya da çiçek sulaması için uygundur. Haksız mıyım? Haksız olduğumu düşünen birileri mi var? Öyleyse şayet, ilgililer bu el dezenfektan kutusunu kullansınlar bakalım nasıl kullanacaklar?”

UÇTU MU YOKSA YAPIŞMADI MI?

OKURLARIMIZDAN Oya Şenay, diyor ki: “Osmangazi Metro İstasyonu yanına halka hizmet olarak kazandırılan Osmangazi Çeşmesi’nin zeminini oluşturan kaya parçacıkları yer çekimine dayanamadı ve uçmaya başladı! Bu tür taşların yer çekimine kafa tutacak olan alanlara döşenmesini tavsiye ederim!” Nasreddin Hoca bir fıkrasında da anlattığı gibi: “Hırsızın hiç mi suçu yok” diyor. Diyeceğim o ki hani, ya yer çekimine kalmış ya ihaleye... Yapıştırıcının hiç mi kabahati yok bu işte Oya Şenay!

Yazının Devamını Oku

O caddede niye kaldırım yok?

7 Ocak 2021
Nilüfer ilçesi sakinlerinden okurumuz Melek Özdemir’in “Yedi yıl oldu her gün korkarak izliyorum” diyerek endişesini dile getirdiği e-postasını özetimle aktarıyorum:

“Balat, Ahmet Yesevi Mahallesi Ergin Evleri sakiniyiz. Plansız yapılaşma burada da var maalesef. Şöyle ki ilgili fotoğraflarımı hemen önümüzden geçmekte olan Başaran Caddesi’nde çektim. Caddenin sağında da solunda da kaldırım yok. Bu sebepten dolayı da değişik zamanlarda yayaların araç çarpması sonucu yaralandıklarını duyduk. Oysaki yolun her iki tarafında da kaldırım yapılmasına müsait alan var.”

SAĞ SALİM YÜRÜYEN...

Gerçekten çok riskli bir durum var orada Melek Özdemir. Yaklaşık iki yıl önceydi. Ben de orada yürümek zorunda kalmıştım. Araçlarla sıfıra sıfır yürümek cidden korkutucu olmuştu. Sonrasında da çamura bulanan ayakkabılarımdan pantolonumun paçasına kadar bulaşan çamurla metroya binerken çok utanmıştım. İşin ilginç yanı, tanesi milyon liradan başlayan daireler var orada... Neyse, orada yürümek zorunda kalan yayalar yürüyüşlerini sağ salim bitirdiklerinde sadaka versinler!

Teslim olduğunu itiraf ediyor!

Okurlarımızdan yüksek makine mühendisi Kemal Kuzucu: “Büyükşehir Belediyesi hudutlarında, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer Belediyesi sorumluluğunda bulunan yerleşim alanlarında bulunan her aydınlatma direğinde mutlak suretle en az iki ilan yapışık vaziyettedir. Eskiden bu ilanları yapıştıranlara oluşturdukları kirlilikten dolayı sitem ederdim. Ama artık etmiyorum. Sebebine gelince çevreme ve kurallara saygı anlamında; disiplinsiz/sorumsuz/saygısız biri olsaydım benim de yapacağım hareketlerden biri olurdu. Çünkü sistem buna müsaade ediyor ve cesaret veriyor! Artık teslim oldum. Bunlara kafamı takmıyorum. Hatta bazen bazı direklerde ilan yapıştırılmaya müsait boş alan görünce ‘buraya da yapıştırsaydınız keşke’ diyorum içimden!” diyor.

 

Yazının Devamını Oku

Gıda mühendisiyim ama…

5 Ocak 2021
Hürriyet Bursa gazetesi abonelerinden Gıda Mühendisi Sevil Kobak: “Şayet ayrıcalıklı olmak buysa” diyor ve özetimle bakınız ne diyor:
“Muhammet Bey, yaşım çok genç olmasına karşın aklımı yitirmek üzereyim! Gıda mühendisiyim; ama yapboz işlerinden de birazcık anlıyorum çok şükür! Adım başı zararla karşılaşmaktan bitkin düştüm. 2020 bitti ve 2021 geldi. Ne değişti ya da ne değişecek? Babamın ve annemin göremediği “Devletin malı deniz” mantığından kurtulduğumuzu ben görebilecek miyim en çok onu merak ediyorum. Size yolladığım fotoğraflarımda göstermiş olduğum çok ama çok üzücü alan yıllardır dikkatimi çekmektedir. Sanırım bu durum kimseyi rahatsız etmemekte ve üzmemektedir! Rahatsız olan sadece bensem şayet, sorun bende demektir! Bu esnada bir Nilüferli olarak şunu sormak istiyorum Başkan Turgay Erdem’e. Hani “Nilüferli olmak bir ayrıcalık” ya! Şayet buysa ayrıcalıklı olmak gerçekten çok başarılı olmuşsunuz! Ne dersiniz?”
Sevil Kobak, adresi de şöyle tarif ediyor: “Dörtçelik Çocuk Hastanesi Metro İstasyonu’nda inin. Bir dakika kuzey yönüne doğru yürüyün burası önünüze gelecektir” diyor.

ÇİMLER ŞAHİT!


Yazının Devamını Oku

Hürriyet Bursa yazdı sorunlar çözüldü

2 Ocak 2021
Kıymetli hemşehirlerim, sevgili Hürriyet Bursa gazetesi okurları.

Ya uçamayanlar ne yapsın?

Acısıyla, tatlısıyla; en kısa özetlimle ömür dediğimiz yaşama ve var olma süremizde bir benzerine daha tanık olmadığımız COVID-19 belasıyla yatıp kalktığımız sıkıntılı bir yılı bitirdik.

Umarım ki 2021’de bu beladan tamamen kurtulup eski hoş muhabbetli günlerimize bir an evvel dönelim. Evet. Bu zor dönemde dahi siz kıymetli hemşehrilerimizin şikâyetlerine, sorunlarına, isteklerine, dileklerine, merhem olabilmenin hesabında olduk.

Bisiklet yolunda uçma imkanı

Yazının Devamını Oku

Durhasan’da Durmayanhasan!

31 Aralık 2020
İsmini “Köylü, Durmayanhasan’a” diye yazmamı isteyen okurumuz şikâyetini şöyle aktarıyor:

“Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan Büyükorhan ilçesinin Durhasan Mahallesi’nin içler acısı halini paylaşmak istiyorum. Eskiden köydük, sonra büyüdük mahalle olduk! Köyken mutluyduk ve umut doluyduk. Mahalle olduk unutulduk, çamura bulandık! Durmayanhasan olarak çalmadık kapı bırakmadık. Ama çamur deryasından kurtulmayı bir türlü başaramadık!”
Bedava çamur banyosu hizmeti almışsınız. Yine de mutlu değilsiniz!

ATMAYI UNUTMADINIZ DEĞİL Mİ?


 

Okurlarımızdan emekli emniyet mensubu S. M., “Muhammet Bey. Sizlerin kıymetli desteği sonucunda yedi yıldır başaramadığımızı başaramamış olmanın sevinci içindeyiz. Osmangazi İlçesi Dikkaldırım Mahallesi Hanedan Sokak’la alakalı olan çok ciddi sıkıntılarımız bitti. Ancak ikinci aya giriyoruz ve bozulan zemine asfalt atılmadı. Çevre sakinleri olarak bu durumdan rahatsızız. Siz başlattınız siz bitiriniz! Lütfen bizlere bir kez daha yardımcı olunuz. İnanın bir daha sizleri rahatsız etmeyeceğiz!”

Yazının Devamını Oku

Yine yanlış anlaşıldık!

30 Aralık 2020
10 Ekim 2020 tarihli Hürriyet Bursa ekindeki köşemde kaleme aldığım trajikomik konumda; TAŞ KUMBARASI İSTİYORUZ! başlıklı yazımda; Zübeyde Hanım Caddesi’nde kaldırım çalışmalarından artan kilitli taşları konu etmiştim.

 Bursa Anadolu Lisesi önündeki ‘giysi kumbarasının’ önüne istiflenen taşlar için de “Taş kumbarası koysanız diyorum... Daha iyi gider.’ Demiştim.
Bu konuşu o gündür bugündür takip ediyordum. Geçen ay… Oradaki giysi kumbarasının kaldırılarak taşların öksüz ve yetim bırakıldığını gördüm! Takip edilir olmak anlamında bu çok başarılı bir olay! Ancak giysi kumbarasının kaldırın demedim ki… Sadece bir de taş kumbarası getirin demek istemiştim. Bu esnada o giysi kumbarasını kaldırma amacınız taş kumbarasına yer açmak içinse; ön yargımdan dolayı özür dilerim! Neyse; şu taş kumbarasını bir an evvel getirin. Kış geldi. Üşümesin o taşlar! Velhasıl yine yanlış anlaşıldık. Büyükşehir ve Osmangazi Belediyesi; taş kumbarasını bekliyoruz lütfen.!

ŞAKA MI YAPIYORSUNUZ? ZEKÂMIZI MI TEST EDİYORSUNUZ?


Yazının Devamını Oku