"Muhammet Kösle" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Muhammet Kösle" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Muhammet Kösle

Çocuklarımız için gizli tehlike

30 Ağustos 2019


İşin tuhaf yanı da çukurların her birinin mezar şeklinde kazılmış olmasıdır. Bu duruma bir anlam veremedim. İşin dikkat çekici yanıysa, kazıların yürüme yolunun üzerinde olmasıdır. Üstelik etrafı açık olmakla birlikte, uyarıcı işaret gibi ekipmanlarla belirtilmemiştir. Bu durum özellikle çocuklarımız için çok tehlikelidir.” E-postayı aldıktan sonra kazıları bizzat inceledim. Bursa’da tarih denince akla ilk gelen adreste bu duruma tanık olunca… Çanakkale Türküsü’ndeki “Ölmeden mezara koydular beni” dizesini getirdi aklıma.

BU NE DEMEK OLUYOR?


Bir engelli yakını olan baba özetimle: “Engellinin halini sadece engelliler gününde üç beş dakikalık gösteri niteliğindeki sahiplenmeleriyle benimseyen yetkililerin samimiyetsiz davranışlarını üzülerek takip ediyoruz. Kaldırımlara çıkmak ve inmek zulüm. Hele kaldırımları kullanmak tam bir ölüm. Bozuk ya da asansörü olmayan üst geçitler ve alt geçitleri gören yok. Ya görme engelli kardeşlerimize sunulan kabartmalı özel taşlara (Yalan Taşları) ne demeli? 

BİR ÖRNEK DAHA

Benzeri şikayetlerle yıllardır yetkililere mesaj veriyorsunuz. Hatta kalıcı çözümleri de anlatıyorsunuz. Ancak bir değişiklik olmadığını üzülerek görüyoruz. Zorluklarla dolu hayatı olan bizleri özde önemseyen yetkililerin olmaması da en acısı. Alın size bir örnek daha. Kaldırıma üşenilmeden döşenmiş olan görme engelli vatandaşlarımız için özel olarak döşenmiş taşların ucu, araç trafiğinin arı kovanı gibi işlediği caddeye çıkıyor. Bu ne demek oluyor? Bizim acımız bize yetiyor. Ne olur bari dalga geçmeyin” diyor.

YALAN TAŞLARI MASALI

Yazının devamı...

Neden kimse ilgilenmiyor

28 Ağustos 2019

Hürriyet Bursa okuru Seval Bakan, Mudanya’daki şikayetini şu şekilde anlatıyor: “Soyadımda olduğu gibi cidden ‘bakıyorum!’ Şuan da bu e-postayı okurken nereye baktığımı merak ettiğinizi düşünüyorum. 7/24 akan foseptik sızıntılarını görür olmaktan, solur olmaktan bıktım ve bıktık. Annemin mirası olan ev bizim kabusumuz olacak sanırım. Burası Mudanya ilçesi Esence Mahallesi Eşkel 29. Sokak Merinos Evleri. Mudanya Belediyesi Büyükşehir Belediyesi’ne, Büyükşehir Belediyesi BUSKİ’ye BUSKİ de Mudanya Belediyesi’ne gidin diyor. Battık ki hem de ne battık! Bize kim yardım edecek?”
Bu konu ile alakalı olarak bir çok şikayet almış ve yayımlamıştık. Böylesine bir değersizlik; akıl sır ermiyor!

GÜÇ YETMEYİNCE...

Emekli öğretmen Selma Karakoç, “Osmangazi Çekirge Mahallesi, Mustafa Sokak, No. 47’den 53 numaraya kadar olan apartmanların önü bazı vatandaşlarımızca kirletilmiştir. Temizlik konusunda bizim gücümüz yetmeyecektir. Belediyemizin desteğini rica ediyor ve bizleri kırmayacağını umut ediyoruz. Sevgilerimle” diyor. Sn. Karakoç öğretmenin ricasına Osmangazi Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Sn. Memiş Memiş’in anında müdahale ettireceğini düşünüyorum. Kolay gelsin.

YAYA GEÇİDİ VAR AMA...

Yazının devamı...

Büyük tehlike

27 Ağustos 2019

“Gemlik sınırında olan Kurşunlu Sahili’nde bence çok büyük tehlikeler var. Şöyle ki; Kurşunlu Jandarma Karakolu istikametinden sahile doğru giderken PTT’ye 250 metre mesafede bulunan kaldırımın altı boşalmış.

KİMSENİN CANI YANMASIN

Buradan her gün yüzlerce insan geçiyor. Ayrıca sahilden denize ulaşmamızı sağlayan merdivenlerin de 3-4 basamağını deniz yutmuş! Birilerinin canı yanmasın diye basamakların kullanımı ip aracılığı ile engellenmiş. Yetkililerin birinin canı yanmadan önlem almasını rica ediyorum. Saygılarımla.” Gemlik Belediyesi’nin önem ve dikkatine…

BU KADAR ZOR OLMAMALI!

Okurumuz Endüstri Mühendisi Sabri Karaca özetimle: “Karacabey ilçesi Bayramdere Mahallesi’ndeki cami arkasında kalan evlerin önüne oluşturulan tehlikeli kanalet çukurları için belediyeye onlarca bildirim yaptık. Kanaletlerin derin çukuruna düşüp bir yerlerimizi kırmamak için yaptığım SKK (Sabri Karaca Köprüsü) tahta köprüleri gösterdik! Aradık, olmadı. Bizzat gittik, muhatap bulamadık.

SESİMİZİ DUYURDUNUZ

Yazının devamı...

Dairesini satıyor çünkü…

23 Ağustos 2019

“Emekli olduktan sonra Osmangazi ilçesindeki Hamitler çöplüğüne oldukça uzak bir mesafede daire satın alarak Bursa’ya yerleştik. Mesleğimle alakalı olsa gerek her şeyi araştırarak hareket eden ben bu daireyi satın almakla hayatımızın en önemli hatasını yapmışım. Milletin evini satıp kaçtığı yerden daire almışım! Ve şimdi oldukça yüksek bedelle satın aldığımız dairemizi satışa çıkarttık. Ancak ne arayan var ne de soran. Dairemizi neden satışa çıkartınız diye soruyorsunuz değil mi? Güzel bir soru.

KOKU DAYANILMAZ

Satıyoruz çünkü kilometrelerce alanı teslim alan çöp kokusu yüzünden bezdik. Balkonu da unuttuk, camımız olduğunu da. Gerek Büyükşehir Belediyesi, gerekse Nilüfer Belediye Başkanları… Burası gerçekten büyükşehir mi?” diyor.

EV Mİ TAŞIYOR YOLU MU İŞGAL EDİYORLAR

Okurumuz Arzu E: “Nilüfer ilçesi FSM Bulvarı’nda karşıma çıktı. Ev taşıma işlemi yapan bir firma, taşıma aracıyla bisiklet yolunu ve yaya yolunu kapatmış. Yetmemiş ana caddeyi de işgal etmiş! Bu iş yapılırken daha planlı bir yerleşim yapılabilirdi diye düşünüyorum. Hiç olmadı aracın çevresi uyarıcı trafik işaretleriyle ve şerit bantlarla kontrol altına alınmalıydı. Herkes kuralını kendi koyar olmuş. İnanın çok üzülüyorum” diyor.

BU HİKAYE HİÇ BİTMEZ

Yazının devamı...

Sahili parselleyen tekne

23 Ağustos 2019

SAHİLİN EN GÜZEL NOKTASI

İki gün önceki köşenizde, sahildeki ilgisizliklere yer verdiğiniz haberinizi okudum. Dikkatimi çekti ve ben de inceledim. Cidden üzücü bir durum vardı ortada. Benim en çok dikkatimi çeken şey ise işaret ettiğim hurda tekne oldu. Sen gel sahilin en güzel noktasını parselle!” diyor. Yetkililere duyurulur.

SON KULLANMA TARİHİ GEÇİNCE

Adının açıklanmasını istemeyen bir öğretmen okurumuz özetimle diyor ki: “Zübeyde Hanım Caddesi Bursa Cumhuriyet ve Bursa Anadolu Lisesi arasında kalan yaya üst geçidinin BÜYÜKŞEHİR yazan harflerinin son kullanım tarihleri geçtiği için (!) olsa gerek ki, harfler teker teker düşmeye başladı! Düşen düşsün, kalan sağlar bizimdir diyelim de… Ya o harfler bir yayanın ya da bir aracın üzerine düşerse…” Kimsenin burnu bile kanamadan en kısa zamanda yetkililerin duruma müdahale edeceğini düşünüyorum.

YAYA YOLU AMA...

Tarih öğretmeni Rıdvan Gündoğdu şöyle diyor: “Osmangazi ilçesindeki Mihraplı Parkı içinde hizmet veren bisiklet kiralama noktasına bir sınırlama getirilmeli. Bisiklet yolunu tamamen kapatacak genişlikteki dört tekerlekli bisikletlerin kullanım izninin iptal ettirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu bisikletler yüzünden biz yayalar güvenli bir şekilde yaya yolunda yürüyemiyoruz! Öyle ki bazen 5, 6 tane dört tekerlekli geniş bisiklet yan yana gidince tam bir kaos, tam bir saygısızlık örneği oluşuyor. Şikayetçiyiz ve şikayetimizin dikkate alınmasını rica ediyoruz.” Büyükşehir Belediyesi’ne duyurulur!

Yazının devamı...

Bir yanlış var ama nerede ?

21 Ağustos 2019

Sözüm ona 2016 yılında Büyükşehir Belediyesi’nce bakımı, temizliği ve onarımı yapılmıştı. Ancak bir yerde bir yanlış var da, nerede var onu çözemedik. Balçık misali olan sahiliyle, kiraya verilen naylondan yapılmış çadırlarıyla, kıyıyı teslim almış olan çöpleriyle, sürüsüne bereket sivrisinekleriyle vs, vs… Bizim Eşkel’de imdat sinyali vermiş. Saygılarımızla.”

HELAL OLSUN SANA GÜZEL KAPTAN

Abonemiz Erol Kobak’a bu çok güzel bildirimi için teşekkür ediyor ve konuyu özetimle aktarıyorum: “17 Ağustos 2019 saat 10:30’da BURULAŞ’a ait olan ve güzergahı H 3 olan belediye otobüsüne, Bursa Şehir Hastanesi’nden kent istikametine gitmek için bindim. Benden iki ya da üç durak sonra otobüse güç bela binebilen 65 yaş civarlarında bir erkek yolcuya gözüm takıldı. Bukart’ını validatöre okuttu. Ancak kartta yeterli bakiye olmadığı için makine ikaz verdi. Bu durum karşısında mahcup olduğu her halinden belli olan yolcu hiç konuşmadan otobüsten iniyordu ki şoför: “Amca gel geç” dedi. Şoför inisiyatifini kullandı. Uygun bir davranıştı bu bence. Ancak sürücünün otobüste bulunan bir başka yolcuya cebinden çıkarttığı parasıyla tur bedelini verip ve tur bedelini ödediği yolcunun kartını alıp validatöre okutması karşısında şok oldum. Bu eli öpülesi emekçi sürücü kardeşimizi candan tebrik ediyorum. ” Böylesine güzel bir e-postaya tanık olmanın mutluğu içindeyim. Helal olsun sana güzel kaptan…

DERDİMİZİ DUYURAMIYORUZ

Esnaf okurlarımızdan olan A. S, özetimle; “Büyükşehir Belediyesi Osmangazi ilçesi Atatürk Caddesi üzerindeki Orhangazi alt geçidi içinde hizmet vermekte olan asansör, köşenizdeki takipçi yazılarınız sonrasında bizlere kazandırılmıştı. Çok teşekkür ediyoruz. Devamında da bozulan ve de yıllarca çalışmadığı için yine çok kez konu yapmanız sonucunda devreye alınan asansör yine bozuldu. Biz derdimizi duyurma konusunda başarılı olamıyoruz. Ne olur bir kez daha yazınız. Alt geçit esnafları adına size teşekkür ediyoruz” diyor.

Yazının devamı...

Almanı geçme hesabı

20 Ağustos 2019

Almanya’da yaşıyoruz. Her yıl annem ve babamın da yaşadığı şehir olan memleketim Bursa’ya geliyoruz. Bu gelişimizde çocuklarımı Nilüfer ilçesi İhsaniye Mahallesi Ulubat Sokak’ta bulunan Ortanca Parkı ve Koşu Yolu olarak tanımlanmış olan alana götürdüm. Koşu yoluna döşenmiş olan kauçuk zemin kaplama malzemelerinin kopmuş olduğunu gördüm. İnanın kahroldum. Bir Türk olarak; hem oluşturacağı (belki de riskler oluştu) risklere, hem işçilik emeğine, hem de çöpe atılmış olan milli servetimize tanık olmanın üzüntüsü ve şaşkınlığını yaşadım. Almanları övmek yerine, Almanı geçme hesabı, planı yapılsın artık! Saygılarımla.” Yetkililere duyurulur.

ASFALT GÜBRESİ SANIRIM!

Adının açıklanmasını istemeyen bir iş insanı: “Osmangazi ilçesi Yakın Çevre Yolu üzerinde aracımızla seyir halindeydik. Önümüzde seyreden kamyona takıldı gözlerimiz. Yine bir kamyonun kasasından patır patır dökülen inşaat malzemeleri manzarası önümüzde akıp gidiyordu! Böylesine özgürcesi boşaltıma çok kez rast geldiğimiz için merak ediyorum... Asfaltı besleyen gübre niyetine mi kullanılıyor acaba? Bizimkisi sadece merak!” diyor.

UÇMA ÖZELLİĞİMİZ OLMAYINCA…

Bir otelde yönetici olarak çalışan okurumuz Onur Uyan: “Gördüğünüz gibi fotoğrafta da göründüğü gibi eşimle çocuğumun geçemediği kaldırım, Osmangazi ilçesi Muradiye Mahallesi Şehzade Mustafa Türbesi önüdür! Ayrıca burası 7/24 bu şekildedir. Kaldırımın otopark olarak kullanılması kabul edilecek bir durum değil. Uçma özelliğimiz yok ki uçalım üstünden!” diyor.

Yazının devamı...

Engelli yoluna ızgara engeli

18 Ağustos 2019

Nilüfer ilçesi Beşevler Caddesi 335/A önündeki görme engelli vatandaşlarımız için özel olarak döşenmiş olan kabartmalı taşlara denk geldim ve işte bu diye bağırdım. Taşların üzerindeki kabartma yönüne paralel olarak döşenmiş ızgarayı gördüm de… Etrafıma bakındım ve baktım ki beni gören yok. Güldüm ki hem de ne güldüm!”

TABELA GETİRİLDİ AMA ZEMİNE SABİTLENMEDİ

Esnaf okurumuz C. H. özetimle bakınız ne diyor: “Bursa Gıda Toptancıları Çarşısı (Nilüfer) girişine çok gerekli olduğunu düşünerek yön tabelası taleplerimiz olmuştu. Tabelamız getirildi. Ancak tabela zemine sabitlenmedi. Yani sert esecek bir rüzgarla ya da birilerinin ittirmesiyle o tabela iki seksen yere uzanacak.

SADECE KAPAĞI DÜŞÜNDÜĞÜ İÇİN YAPMIŞ!

Bir dolmuş taksi sahibi olan Osman A. “Osmangazi ilçesi Kükürtlü Mahallesi Posta Sokak (Apart Otel yanı) üzerindeki BUSKİ’ye ait olan menhol kapağı da bazı arkadaşları gibi dalışını yaptı. Ancak dalış mesafesi biraz fazla kaçtı. Ben de kapak boğulmasın diye yan yüzeyini taşlarla besledim. Bu icraatım kendi arabam ya da vatandaşın arabası ziyan görmesin diye ya da birileri düşmesin diye değil inanın. Sadece kapağı düşündüğüm için bunu yaptım.” diyor.

Yazının devamı...
Muhammet KÖSLE Kimdir?

.