Muhammet Kösle

Bisiklet yolunda uçma imkânı!

9 Eylül 2020
Adını vermek istemeyen bir okurumuz özetimle şöyle diyor:

“Nilüferli olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz! Şöyle ki; sadece Nilüfer ilçemizde bulunan ve bisikletinle ya da motosikletinle güvenli, konforlu ve engelsiz olarak gitmenize imkân vermeyen bisiklet yollarında, uçma imkânının da hediye olarak sunulmuş olduğu hizmetten dolayı çok memnunuz! Bu memnuniyetime ispat olsun diye arkadaşıma çektirmiş olduğum fotoğrafımı yolluyoruz. Uçma merağı olan kardeşlerimiz için adresi veriyorum. İhsaniye Mahallesi 2. İmece Sokak sınırlarında bulunan (Nilvak Nilüfer Kreş ve Gündüz Bakım Evi önü) bisiklet yolu. Saygıyla!”

 

UNUTMAK MODA MI OLDU?

OKURLARIMIZDAN olan Murat Yeşeren, şöyle diyor: “Bursa’nın tarihinde ayrı bir önemi bulunan ve yerli yabancı herkesin uğrak yeri olan Osmangazi ilçesi Alacamescit Mahallesi Çancılar (Tarihi Karakâdi Cami önü) adresi de kazılardan nasibini aldı ve o da unutuldu. Unutmak moda mı oldu?” (!)

3 METREYİ GÖREMEMEK

Yazının Devamını Oku

Gülümsetmek değil gülümsemek istiyoruz!

6 Eylül 2020
Nilüfer ilçesi Altınşehir Mahallesi’nde ikamet eden okurumuz, “Yaya yürüyüş yollarındaki parke taşları kalk gidelim derneğine üye olmuş” derken, “Nilüfer’desiniz Gülümseyin” sloganını hatırlatarak, “Gülümsetmek değil gülümsemek istiyoruz” diyor.

Adının açıklanmasını istemeyen bir maliye çalışanı olan okurumuz özetimle bakınız ne diyor: “Ben ve ailem Nilüfer Belediyesi sorumluğunda olan Nilüfer ilçesi Altınşehir Mahallesi’nde ikamet ediyoruz. Çevresine karşı da son derece duyarlı bir aile olarak gördüklerimiz karşısında üzülüyor ve kahroluyoruz. Yürürken bari keyif alalım diyoruz ama bunu dahi başaramıyoruz! Mahallemizdeki ‘Özel Kültür Okulları’nın karşısında (Doğu tarafında) bulunan kaldırımdaki parke taşlarına ne oldu?’ Sorusuna yanıt bulamamanın üzüntüsü içindeyiz.”

KALK GİDELİM DİYOR

“Yine aynı alanda bulunan yeşil alan içindeki yaya yürüyüş yollarındaki parke taşları da kalk gidelim derneğine üye olmuş! Her gün beşer onar ayaklanarak uçuşa geçen taşların uçuş izinlerinin iptali için Başkan Turgay Erdem’e ricada bulunmak istiyoruz. Elbette uçuş yasağı sonrası da o taşların tamamlanmasını bekliyoruz! Hani bizim Nilüfer’in meşhur bir sloganı var ya. Diyeceğimiz şu ki; gülümsetmek değil gülümsemek istiyoruz.”

Zübeyde Hanım Doğumevi bu hale mi gelecekti...

Adının açıklanmasını istemeyen bir jinekolog, şöyle diyor: “Yüz binlerce mutlu ânâ ev sahipliğini yapan ve onlarca yıla damgasını vuran Zübeyde Hanım, yıllardır acıların çocuğu filmini oynuyor! Yetkililerin neden ilgilenmediklerini bilemem ama bu durum beni çok mu çok üzüyor. Çok yakındır burası geceleri uçuşa geçecek gibi bir his var içimde! İl Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkcı. Burası size yirmi metrelik bir mesafede bulunsun ve böyle olsun. Binlerce anılarım oldu orada... Birilerini bilemem ama ben çok üzgünüm... Zübeyde Hanım Doğumevi bu hale mi gelecekti?”

Yol ortasında musalla taşı olur mu?

Yazının Devamını Oku

Kader piyangosu!

4 Eylül 2020
‘Ölüm Yolu, Ralli Caddesi, Asıl Derdimiz Anlaşılamamak,

Yanıyoruz Derken Kısmete Bakın’ gibi başlıklı yazılarımda Mudanya Bulvarı’nda (Sırameşeler) oluşan yüzlerce kazayla birlikte (aşırı hızdan kaynaklı) yok edilen onlarca masum cana ve heder edilen milyonlarca liralık milli servetimize dikkat çekmek istemiştik.
Ancak bu haklı talebimde başarısız olunca, ‘hız limitine uyulmuyor. Bulvar, mutlaka EDS ile kontrol altına alınmalı. Sn. Valimizden yardım istiyoruz.’ demiştim.
Geçtiğimiz hafta da yasaklı seyir durumuyla alakalı olarak özel izinle Mudanya Bulvarı’nda tam gaz uçurulan kamyonun canavarı olan sürücü de ocakları söndürdü! Sürücünün canavarlığıyla alakalı olarak; anne, baba ve evlattan oluşan bir ailenin feci şekilde ölümlerine tanık olmuştuk. Vali Yakup Canbolat, bizi duyan yok. Yine söylüyorum. Kural tanımaz ve saygı bilmez hız tutkunlarını cezbeden Mudanya Bulvarı (Sırameşeler) EDS ile kontrol altına alınmadığı sürece bakmışsınız kader piyangosunda büyük ikramiye olarak ecel payı düşmüş kısmetimize!

 Köprünün altı çok kötü!

Tofaş (Fabrika) emeklilerinden mühendis Metin Yavuz, özetimle: “Osmangazi ilçesi Panayır Mahallesi İstanbul Caddesi (17. Noter önü) üzerindeki köprünün altı çok kötü durumdadır! Hatta geçtiğimiz aylarda burada küçük çaplı bir yangın da çıkmıştı. Bizim gördüğümüzü yetkililer görmüyor mu? Saygılarımla...” diyor.

İmdat diyoruz!

Yazının Devamını Oku

O çukuru kim kapatacak?

2 Eylül 2020
Hürriyet Bursa gazetesi abonelerinden olan ODTÜ 99 Endüstri Yüksek ve Makine Yüksek Mühendisi, Serkan Özgiray’ın e-postasını aktarıyorum:


“Muhammet Bey, 25 Temmuz 2020 tarihli yayımınızdaki köşenizde, şikâyetim olan Nilüfer ilçesi Cephanelik yaya yürüme yolu üzerindeki can yakıcı çukurun hala var olduğunu görmek beni çok üzdü. Nilüfer ilçesini bizzat gezip gördüğüm onlarca Avrupa ülkesinin gelişmiş şehirleriyle aynı gelişmişlik ve duyarlılık seviyesinde görmeye çalışan biriyim! Vatandaşımızın bacağının kırılmasına dahi sebep olan böylesi riskli bir çukur; Norveç, İsveç, Fransa, Almanya, Amerika gibi ülkelerde olsa, aynı gün içinde etrafı çevrilir, ertesi gün de mutlaka tamir edilirdi. İçini toprakla doldurmaya çalıştığım çukuru ne Büyükşehir Belediyesi, ne de Nilüfer Belediyesi görmüyor! Daha önce yürüyüşümüz esnasında kızımın yaralanmasına neden olan bu çukuru kim kapatacak?”

ASFALT SİLKELENİNCE!


Okurlarımızdan olan Filiz Uysal, bakınız ne diyor: “Nilüfer ilçesi Cumhuriyet Mahallesi Nilüfer Hatun Caddesi başlangıcındaki asfaltı sanki birisi aldı ve silkeledi! Evet, bizim buradaki asfalt tam da böyle. Üstelik iki yıl oldu yetkililerinin umuru değil ne hikmetse!”

DİKKAT YAYA GEÇİDİ…


Yazının Devamını Oku

Bize destek ver Alinur Aktaş Başkan

28 Ağustos 2020
15 Eylül 2008 tarihli yazımda ve daha sonraki yıllarda da önce Osmangazi Belediyesi, sonra da Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı vazifesiyle görev yapan Recep Altepe’ye “Başkanım, çay bahçesi, kafe, çay ocakları gibi hizmet alanlarımızda otomatik bardak yıkama makinelerinin kullanımını şart koşalım lütfen.


O işi çocukluk yıllarımda ben de yaptığım için çok iyi biliyorum. Özellikle kış aylarında su da soğuk diye bardakların yıkanmadan servis edildiği anlar bile oluyor. Zaten normal zamanda bile çoğu gelişigüzel çalkalanarak kullanıma sunuluyor! Keza bu bardakların bazıları bulaşıcı hastalık taşıyan ağızlarla da buluşuyor! Dolayısıyla; ne olursa olsun soğuk suyla yıkanan ya da çalkalanan bardaklar sağlıklı olmuyor!” demiştim.Malum, yüzyılın en feci hastalığı olan Covid–19’un bulaşmasında en etkin role sahip olan etkenlerin biri de hijyen yetersizliği olduğu gerçeği varken… Fırsat bu fırsat olsun. Benzeri iş yerlerinde otomatik bardak yıkama makinelerinin kullanımına zorunluluk getirin lütfen. Bunu başarırsak; hijyen birinci önceliğimiz olmakla birlikte gereksiz su israfının önüne geçerken bardakları yıkayan kişinin fark edemediği çatlaklar yüzünden kesilerek doğranan parmak acılarına da son vermiş oluruz.
Bursa olarak farklılığımızı ortaya koyup öncü olalım bu haklı ihtiyacımıza. Bize destek ver Başkan Alinur Aktaş.

Not. İlgili fotoğrafımı on gün önce belediyemize ait olan bir işletmemizin çay ocağından çektim.

O KALDIRIMI DARALTIN!Yazının Devamını Oku

Görünen köy kılavuz ister mi

26 Ağustos 2020
Hürriyet Bursa gazetesi abonelerinden olan Emekli Emniyet Müdürü Taner Sönmezocak’ın e-postasını özetleyerek aktarıyorum:

 

 
“17 Ekim 2019 tarihli yayımınızda bizim de ikamet adresimiz olan Nilüfer ilçesi Beşevler Mahallesi Başarı Sokak No 5 önündeki kazının kapatılması yönünde bir yayımınız olmuştu. Ancak çok şükür gelen giden olmadı! Bunu unutsak da olur. Malum Bursa’da bunlardan on binlercesi var. Ancak hemen bu adresin yanında bulunan ve arapsaçı hikâyesine dönen terki diyar edilmiş olan ölüm çukuru diye adlandırdığım inşaat ne olacak?”

SÜRÜCÜ ÖLÜMDEN DÖNDÜ


“Her gün bir yerleri göçüyor, çöküyor. Hatta geçen yıl oluşan en büyük göçme sonucu ana caddenin bir kısmı da çökmüş ve o an oradan geçmekte olan bir araç sürücüsü ölümden dönmüştü. (Video kayıtları var) Şuraya yazın lütfen! Orada çok ciddi ziyanlar ve acılar oluşacak. Görünen köyün kılavuzluğu da kalmadı artık! Valilik makamı, Nilüfer ilçesi Kaymakamlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Nilüfer Belediyesi başkanları… Böylesine sahipsiz olan bir tek ilçe daha var mı acaba ülkemiz hudutları içinde?”

ZAKKUMLARI TIRAŞ EDİN…


Yazının Devamını Oku

2021 model görünmeyen kameralar

23 Ağustos 2020
Okurlarımızdan İhsan Denizci, bakınız ne diyor:

“BURULAŞ / Bursaspor Acemler Metro İstasyonu önünde hizmet veren asansör çalışmıyor. Engelli vatandaşlarımız için bu durum hiç de kabul edilir değil. Ayrıca her iki asansörde de ‘Bu asansörler 24 saat kamera ile izlenmektedir’ yazısıyla uyarı yapılmıştır. Ancak ne hikmetse ortada, kıyıda, köşede, içinde ve dışında kamera yok. Yoksa asansör 2021 model görünmeyen kameralarla mı izleniyor?”

ENGELİ OLAN ENGELLİ RAMPASI

Adının açıklanmasını istemeyen zabıta memuru, şöyle diyor: “Tarihi Abdal Köprüsü onarıma girmişti. Onarım sonrası basamaklı alanın bir bölümüne engelli rampası yapılmıştı. Gelin görün ki rampanın önü sizin de gördüğünüz gibi kapalı! Durumu birçok kez “Bu böyle olmamış…” cinsinden ulaşabildiğim yetkililere aktarmıştım. Ancak sonuç; ‘sıfıra sıfır elde var sıfır’ Engeli olan engelli rampası özellikle oraya hiç yakışmadı!”

MENHOL KAPAKLARIYLA İMTİHAN

Bir laf vardır: Sinek ufaktır; ama mide bulandırır. Çalışır didinirsiniz; bir sürü güzel hizmet yaparsınız; ama küçük bir menhol kapağı bu güzel hizmetleri örtüverir. Ne demek istediğimi aşağıdaki iki mesajı okuyunca daha iyi anlayacaksınız; ama sevgili yetkililer; ne olur şu ‘küçük’ menhollerle (rögar) de ilgilenin bir zahmet...

DİKKATE ALINMAYACAĞIMIZI BİLDİĞİMİZ İÇİN...

Yazının Devamını Oku

16 gündür sorun devam ediyor

21 Ağustos 2020
Hürriyet Bursa gazetesi okuru ODTÜ 99 Yüksek Makine ve Yüksek Endüstri Mühendisi Serkan Özgiray’a dikkati için teşekkür ediyor ve e-postasını özetleyerek yayımlıyoruz:

“Muhammet Bey, 04 Ağustos 2020 tarihli ‘Böyle de olmaz ki’ başlıklı köşenizde sorumluluğu BURULAŞ’taki raylı taşıma sistemi metronun yanıltıcı hareket saatine dikkat çekmiştiniz. Ben de ziyaretime gelen bir arkadaşımı metroya bindirmek için Acemler Bursaspor İstasyonu’na girmiştim.”

‘YANLIŞ PROGRAMLAMA’

“Tarih 16 Ağustos 2020 saat de 16.07’yi gösteriyordu. Işıklı LED tabelada Emek istikametine gidecek metronun istasyona girmesine 7, üniversite istikametine gidecek olan metronun da 12 dakika sonra gireceği belirtiliyordu. Ancak 2 dakika sonra gelen metronun, üniversite yönüne gidecek olan metro olduğunu görünce şaştık! Aklıma sizin tanık olduğunuz konu geldi. Bu esnada sizin şikayetinize konu olan sorun da halen devam ediyor. Oysaki bunlar otomasyon sistemleridir. Kişi yanlış programlama yapmadığı müddetçe sistemin yanlış sunum yazması mümkün değildir. BURULAŞ’ı samimi olmaya davet ediyorum.”

YAYA GEÇİDİNE GEREK VAR MIYDI!

ADININ açıklanmasını istemeyen okurumuz şöyle diyor: “Çekirge Meydanı’na yeni atılan asfalttan iki adet menhol kapağı daha doğum yapmak üzere! Yani ikizlerimiz olacak! Doğum sonrası çocuklara kimin adı koyulacak bekleyip göreceğiz! Araç sahipleri için çok zor bu doğum meseleleri! Doğumlara alıştık artık. Ancak mevzu şudur: Bu doğumu bırakıp da 10 metre yanına yaya geçidi çizgisi çizmek inanın akla mantığa uygun bir durum değildir. Çünkü zaten bu çizilen çizgilere 20 metre mesafede hizmet sunan bir yaya geçidi var.”

SİNİRLERİMİZ TAVAN YAPIYOR ÇÜNKÜ...

Yazının Devamını Oku