"Muhammet Kösle" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Muhammet Kösle" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Muhammet Kösle

Sağlıklı kent böyle mi olmalı!

25 Eylül 2019
Destek; binlercemizin sağlığına kavuşması hususunda emeği geçen CHP Bursa Milletvekili Sayın Prof. Dr. Yüksel Özkan’dan geldi.
Milletvekili Sn. Yüksel Özkan’a çok teşekkür ediyor ve bana gönderdiğı yazıyı kısaltarak sizlerle paylaşıyorum: “Meşhur Kent Meydanı’nın zeminindeki bu rezaleti kentin yöneticileri görmüyor mu? Şayet görüyorlarsa görseliyle de son derece çirkin olan kırık dökük alanın tuzaklarına neden müdahale etmiyorlar? Burada kim bilir kaç kişi düştü ve düşme sonucunda da yaralandı. Kaldı ki Bursa eğer bir turizm kenti ise bizi yönetenler bunu içine acaba nasıl sindiriyor. Doğal olarak da meydanda çekilen fotoğraflar şehrimize reklam oluyor! Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış, ülkemizin dördüncü büyük kenti, ülke ekonomisinin lokomotifi olan Bursa’ya yakışan bu mudur? Batılı ülkelerde buzlanmadan kaynaklı düşmelerde dahi yerel yönetimler sorumlu tutuluyorken, soruyorum! Böyle mi olmalı sağlıklı kentler anlayışı? Bu alanlardan sorumlu olan ilgili yerel yöneticilere çağrımdır. Lütfen bu işlerden sorumlu olan ilgili başkanlarınıza, müdürlerinize talimat verin! Seçim öncesi verdiğiniz sözleri hatırlatmamıza gerek olmadığını düşünüyorum! Sağlık açısından tehlikeli; fiziki ve görüntü kirliliği de cabası olan tuzakları kapatın! Trafik, usta sanatçı Erkin Koray’ın şarkısında söylediği “arap saçı” benzetmesine döndü. Sebebi; plansız ve disiplinsiz kentleşme uygulamalarınızdan kaynaklanmaktadır. Zaten her gün trafikte sıkıntı üstüne sıkıntı çeken Bursalı hemşehirlerim bari bu kaldırımlarda yürürken sıkıntıdan uzak kalsınlar. Siz yöneticiler, onlarca yıldır bakmadığınız için göremediğiniz bu alanı “hayır yapamayız” derseniz biz Bursalılar olarak gönüllü guruplar oluşturur bu “kara deliklerin” hepsini kapatırız. Sonra da yeşillendiririz. Bursalı hemşehrilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”


 

Yazının devamı...

Burası dağ başı mı?

22 Eylül 2019


Bir ucu da İzmir Yolu Caddesi’ne çıkan Köröğlu Caddesi’ne çakılan demir lamaların akıbetinin nereye varacağını merak ediyordum ki oluşturulan lamaların üzerine metal paravan çakılmaya başlandığını gördüm. Yani cadde trafiğe kapanacaktı! Akıl erdiremedim. Bu işi yapan kişiye “Yolu ne hakla kapatırsınız siz?” diye sorunca da “Görmüyor musun apartman yapıyoruz. Siz zarar görmeyin diye yolu kapatıyoruz. Hayrola abla?” demesin mi… Burası dağ başı mı?” Bu bir iddia değil. Okurumuzun yolladığı video kayıtlarını da izledim. Yetkililere duyurulur…

‘BİR DE SPONSOR BULSAK’


Hürriyet Bursa okuru Filiz Kınacı özetimle: “Gemlik ilçesi Manastır - Kumla otobüsleri Yenimahalle otobüs durağımızın cebi vardı. İlgililer oturma bankı koymayınca biz de oraya gördüğünüz gibi sağdan soldan temin ettiğimiz oturma banklarını koyduk. Ancak iş oturma bankıyla bitmiyormuş. Onu anladık! Güneş ve yağmuru hisseden tenimiz için kapalı bank temin etmeye çalıştık ama başarılı olamadık. Keşke bir sponsor bulsak. Ne iyi olacak” diyor. Büyükşehir Belediyesi, Gemlik Belediyesi ve BURULAŞ’ın dikkatine!

YER ÇEKİMİNE DAYANAMADI!


Yazının devamı...

Yok olan delinatörler

20 Eylül 2019


Fotoğrafımda gördüğünüz delinatör fidanlarını terminal girişinde çektim. Çok kısa mesafe diye tanımlayabileceğim alana dikilen 396 (Tek tek saydım) delinatörden 357 tanesi paramparça oldu. Geriye kalan 39 tanesinin çoğu da ıskarta oldu olacak… Vaziyet böyle olunca paramparça edilen delinatörlerin yerine yenileri dikilmediğine göre sunulan hizmetin kesinlikle gerekli bir hizmet olmadığı ortaya çıkıyor. Bu sızı sadece burada mı var? Hayır. İddia ediyorum benzeri sızılar yüz binlere yakındır. Burada ıskarta edilen delinatörlerin satış fiyatı (tanesi) 45 lira olunca 17 bin 820 lira uçtu gitti. Ya; boş yere yorulan bedenler, üretim aşamasındaki kimyasal gaz salınımı ve sonrasında da sağa sola atılmasıyla alakalı olarak ekolojik dengeye verdiği ziyanlara ne demeli? Yetkililerin çoğalan ve sonrasında da yok olan delinatörlere dur deme vaktinin gelmiş olması gerekmez mi?

 

SAĞLAMLIK TESTİNE SOKULAN BARİYERLER


Okurumuz Bayram Adaletsever, özetimle şöyle diyor: “Sn. Kösle. Beş ay önce köşenizde değer bulan yazınız sonrasında İzmir Caddesi FSM metro girişi (Kent merkezi gidiş yönü) önündeki bariyerler onarılmıştı. Teşekkür ediyoruz. Ve on gün önce o bariyerler tekrar sağlamlık testine sokuldu. Her gün önünden binlerce yaya ve on binlerce araç, içindeki taşıdığı kişilerle geçtiği halde kimsenin fark etmediği bariyerler konusundan bize yine ses olur musunuz lütfen?” Büyükşehir Belediyesi, BURULAŞ ve Nilüfer Belediyesi; yardımlarınız gerekiyor.

BİR ANLAM VEREMİYOR ÇÜNKÜ…


Yazının devamı...

Spora destek tamam ama... Ya taraftar?

18 Eylül 2019

Ve Başkan Alinur Aktaş’ın imzasıyla saha girişinde asılı olan devasa pankartta: ‘Spora destek, sporcuya değer’ yazıyordu. Bu değerler için teşekkür ediyorum. Ancak, özellikle kale arkalarında oldukça müsait alan olmasına karşın maçı izleyenler için tribün düşünülmemiş olması hatta bir tane dahi bank olmaması çok ilginç!

Vaziyet böyle olunca taraftarların bazıları çok riskli alanları kendilerine tribün yapmışlar. (Sordum, bu durum sürekli böyleymiş) Bazılarıysa “Kentin göbeğinde ayakta maç izlemek çok zor” diye isyan ediyor. Kent merkezinde Spora destek, sporcuya değer tamam ama. Ya taraftar?

PİYANGO KİME VURACAK?

Okurumuz Recep Güçlü: “Yıldırım ilçesi Değirmenönü Mahallesi Şehitler Caddesi No:306 yanındaki ağaç direk devrilmek üzeredir. Devrildiğinde de piyango kime vuracak belli değildir. Direğin devrilmesine engel olan dikenli tel ödüllendirilmelidir” diyor. Yıldırım Belediyesi; sanırım acil olarak desteğiniz gerekmektedir.

EN AZINDAN BEDAVA

Yazının devamı...

Seni de mi kirlettiler Gökdere

15 Eylül 2019

“Kent merkezinden de geçen Gökdere kanalının (Gökdere otobüs durağı yanı) içi bazı saygısızlarca çöplük haline getirilmiştir. Bu üzücü ve düşündürücü durum diğer bazı saygısızlara örnek olmasın lütfen! Konuyu köşeniz aracılığıyla ilgililere duyurmak istiyorum. Kolay gelsin” diyor Dr. Sn. Yıldırım.

Önce suyunu kaybettin. Sonra da bu hale getirildin. Seni de mi kirlettiler Gökdere! Yıldırım Belediyesi’ne ricamız olur…

O TAŞLARI KİM ALACAK?

Okurumuz Filiz Baklacı, diyor ki: “Nilüfer ilçesi Fatih Sultan metro istasyonu girişi geçen yıl bitmek bilmeyen kaz, kır bırak çalışmalardan birine daha ev sahipliği yapmıştı. Sonrasında da artan taşlar tahmin edeceğiniz gibi orada bırakıldı. Taşlar kök saldı. Üzerlerinde otlar bitmeye başladı. O taşları kim alacak?”

KIŞ GELİYOR YANDIK YİNE!

Yazının devamı...

Meşhur olmayı bekleyen kuyu

13 Eylül 2019


“Gerek yazılı basında, gerekse görsel medyada sıkça rast geldiğimiz acılarımızdan biri de ‘Kuyuya düştü ve canından oldu’ gibi haberlerden oluşuyor. Bakınız lütfen. Ben bu kuyuyu üç ay önce de görmüştüm. Ne tesadüf ki, Gemlik’te ikamet eden biri olarak bana oldukça uzakta olan bu kuyuya yine rast geldim. Asıl görmesi gereken ilgililerin görmemiş olmamasına bir anlam veremiyorum. Köşeniz aracılığıyla; ‘Sayın yetkililer! Neredesiniz? Bu kuyu da meşhur olmaya aday! Lütfen meşhur olmadan görün’ diyorum. Adres; Osmangazi ilçesi İstanbul Caddesi Panayır, Nilüfer Sokak girişi Saygılarımla.” Bu işte yine Osmangazi Kaymakamı Sn. Zafer Orhan’a kalacak sanırım. Sn. Orhan, desteğinize ihtiyacımız var.

BİTSİN ARTIK BU TUZAKLAR


Öğretmen okurumuz Aylin K “Geçtiğimiz hafta köşenizde bir okurunuzdan gelen şikayete göre kentin en yoğun yolcusuna ev sahipliği yapan Şehreküstü metro istasyonu içindeki saygısızlığa dikkat çekmiştiniz. Yani görme engeli olan vatandaşlarımıza kurulan tuzak haberiniz. (06 Eylül) O günden sonra da benim de dikkatimi çekti. Her gün takip ediyorum. Hiçbir iyileşme olmadı maalesef. Bırakın iyileşmeyi daha kötüleşti hatta!” diyor. Ve diyorum ki; bitsin artık bu tuzaklar!

O HURDA ARACI KALDIRIN


Yazının devamı...

‘Bir tavsiyem var’

11 Eylül 2019


 “Sn. Kösle, merhaba. Köşenizin sürekli takipçisi olarak son beş yıl içinde bir çok kez yazdığınız ve 2017 yılında da, 2018 yılında da UEDAŞ’ın tarafınıza yaptığı: 05 Temmuz 2018 tarihindeki yayımınızda: “ İş planımıza alınmış olup Denizyıldızı Sokak 2018 yılı Küçük Ek Tesisiler (KET) projesi kapsamında aydınlatma talebi karşılanacaktır... ” açıklamasını yayımlamıştınız.
ZİFİR KARANLIK
Bir aile dostumuzun ikamet ettiği modern ve sözüm ona marka olan adreste değişen bir şey yine yok. Aydınlatma direkleri olmadığı için konutlarıyla meşhur Nilüfer ilçesi Denizyıldızı ve Kıymet Sokak’ta akşam olunca zifir karanlık korkusu tam gaz... Zira bu fotoğrafı da saat 20:07 de çektim. Onlarcası e-posta, Bimer’e, Cimer’e şikayet, UEDAŞ’a bizzat yapılan başvurular ve sizin köşenizde de yayımlanan imdat çağrılarımız. Sonuç; aslı astarı olmayan resmi açıklama ve siz de bu açıklamaya teşekkür ettiniz. Ayrıca bir tavsiyem var. O sokaklara aydınlatma direği dikmek çok zorsa sokakları taşısınlar başka semte! ” ‘Yapıldı’ bilgisini aldığım her konuyu bizzat kontrol etmeye çalışıyorum. Ancak yetemediğim anlar da oluyor elbette. Tıpkı bu konuda olduğu gibi.

NEDEN ONARILMAZ?


Okurumuz E. K. “02 Eylül 2019 saat 12:45’de Ali Osman Sönmez Endüstri Meslek Lisesi önündeki belediye otobüs durağında otobüs bekliyordum. Fotoğrafını çekerek yolladığım darmadağın kaldırıma bir kadın takıldı ve bir düştü ki… Sonrası malum! Canı yanan kadına yardım ettim. Bu kaldırım bu hale nasıl gelir? Geldiyse de neden onarılmaz? Hikayeyi canlı olarak dinlemek isteyen yetkili çıkarsa telefon numaramı yazdım. Verin lütfen. Saygılarımla” diyor. Büyükşehir ve Osmangazi Belediyesi’ne duyurulur…

MEYVE VERMEYEN AĞAÇ DİREK

Yazının devamı...

Öyle bir şeyi merak ediyor ki...

10 Eylül 2019

“Osmangazi ilçesi sınırlarında bulunan Kent Meydanı’nın bozuk zeminiyle alakalı olarak hiçbir yetkilinin kılını dahi kıpırdatmaması cidden çok tuhaf! Oysaki sadece köşenizde onlarca kez bu konuya değinmiştiniz. Böylesine duyarsız kalınmasının sebebi hikmeti nedir? Çok merak ediyoruz?” diyor. Açıkçası ben de çok merak ediyorum!

DİREKLE BAZA ARASINDA SIKIŞAN KABLOLAR

OKURUMUZ Ziya Kaplan bakınız ne diyor: “İstanbul Caddesi Tofaş (Fabrika) karşısında bulunan yüksek enerji kablolarının ilkelce bağlı olduğu elektrik direğine geçtiğimiz ay bir araç çarptı. Bar ile direk arasına sıkışan yüksek enerji kablolarının kısa devre yaparak patlamaması büyük bir mucize oldu. Oluşan ziyanı aynı gün UEDAŞ’a telefon marifetiyle bildirmiştim. Ancak gelip kontrol eden olmadı. Yani o kablolar halen ezik olarak duruyor. Böyle olmaması gerekir diye düşünüyorum.” Kent merkezinde ve vızır vızır araç trafiğine ev sahipliği yapan caddede direk dışından geçirilen kablolar! Hayret! En azından bu direğin önüne koruyucu bariyer yapılabilirdi diye düşünüyorum.

ONU BİLEMEYİZ

BİR fabrikada mavi yaka olarak görev yapan A. K, O. Y, G. L, “Osmangazi ilçesi DOSAB OSB Orkide Sokak’ta (Moral Tekstil Sanayi önü) kaldırımla yeşil alan ortasında hizmet veren ayı tuzağından rahatsızız! Birileri bu tuzağa yakalandı mı? İşte onu bilemeyiz. Ancak onun oradan kesilmesi gerektiğini düşünüyoruz! Saygılarımızı sunuyoruz” diyor.

Yazının devamı...
Muhammet KÖSLE Kimdir?

.