Zeytin ve zeytinyağı yılı

Bu yıl iklim değişikliği ve kuraklık nedeniyle İtalya, İspanya, Yunanistan ve Tunus gibi ülkelerde zeytinyağı üretiminde önemli düşüşler yaşandı.

Haberin Devamı

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Dr. Mustafa Tan’a göre Türkiye’de ise farklı bir tablo var ve zeytin ve zeytinyağı üretiminde tarihe not düşülecek gelişmeler yaşanıyor.

Zeytin ve zeytinyağı yılı
Türkiye, geçen yıla göre yüzde 71 artışla 735 bin ton sofralık zeytin üretimiyle dünya birinciliğine yükselmiş. İspanya’nın yaklaşık yüzde 50 ürün kaybı nedeniyle 750 bin tonlara düştüğü dönemde Türkiye 421 bin ton zeytinyağı üretimiyle de ikinci sırada yer alıyor.
Dünyanın en önemli zeytinyağı üreticilerinden İtalya’nın bu yıl üretimi 300 bin ton civarında kalmış. Ki bu 600 bin ton olan iç tüketimin yarısı. Yunanistan’ın üretiminin de 300 bin ton civarında olduğu söyleniyor.
Mustafa Tan’a göre bu talepler Türkiye ve Yunanistan tarafından karşılanmaya gidilecek.
Bir diğer olumlu haber de Türkiye birkaç yıl öncesine dek ihracatının yüzde 90’ını dökme yaparken bu oran son dönemde yarı yarıya olmuş.
Artık yüksek kaliteli markalı zeytinyağları ihraç ediyoruz. Son dönemde beğenerek kullandığım Yerlim Ania Organik, Pirgion, Nova Vera, Hiç Urla, Olidya, Dr. Tan gibi butik üreticilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Ancak bu arada tağşiş de zeytin hırsızlığı da devam ediyor, sanırım ilgili bakanlıkların daha ciddi önlemler alması gerekiyor...

341 RAKIM

İletişim sektöründe bir ilki gerçekleştirerek 2011 yılında sürdürülebilirlik raporu yayınlayan N’PR’ın kurucusu Nur Başnur birkaç yıl önce işlerini tasfiye ederek, sakin yaşamak farklı alanlarda üretmek üzere Bodrum’a yerleşmişti.
Son uğraşlarından biri de zeytincilik ve 341R adlı yeni bir zeytinyağı markası. Markanın ardındaki isim ise Dr. Emin Cezairli. Cezairli, tıp eğitimi almasına karşın uzun yıllar Frankfurt’ta tekstil sektöründe çalışmış, 23 yıl kadar Mavi Jeans’in Almanya’daki ortağı olmuş. Kurumsal hayatı bıraktıktan sonra da Türkiye’ye dönerek Milas’a yerleşmiş. Cezairli Farm’ı kurmuş.
Adını Milas’ın Yaka Köyü’nün 341 rakım yükseklikteki yamaçlarından alan 341R zeytinyağı iyi tarım uygulamalarıyla kimyasal ilaç kullanmadan erken hasat edilen, coğrafi işaretli Memecik zeytinlerinden elde ediliyormuş.
İlk hasadını denediğim soğuk sıkım 341R aromasıyla, damakta bıraktığı tatla çok özel ve güçlü bir zeytinyağı.
Emin Cezairli, 2021 yılında başlayan zeytinyağı üretimine ek olarak zeytinlikte doğal olarak yetişen tıbbı bitkiler üzerinde de üretime dönük araştırma çalışmalarına devam ediyormuş...

EVDE PİŞİR

Haberin Devamı

Zeytin ve zeytinyağı yılı

Haberin Devamı

Dışarıda yemek, restoran keşfetmek hepimizin sevdiği bir şey. Ancak bazen de özellikle de büyük şehirlerde çalışanlar için bir zorunluluğa dönüşüyor. İnsan zaman içinde evde sevdiklerine sofralar hazırlamayı, güzel yemekler yapmayı özlüyor. Ama çoğumuzun yoğun iş temposu içinde ne yapayım diye düşünmeye hatta alışverişe vakti olmayabiliyor.
Pişir Grubu, alışverişe, yemek tarifi düşünmeye gerek bırakmayacak bir sistem kurmuş.
Her malzeme ölçüsüne göre paketlenmiş, ilave etme sırasına göre detaylı tarifleri verilmiş. Tüm baharatları, hatta bir tutam tuzu bile unutulmamış. Size sadece puzzle yapar gibi malzemeleri sırasına göre bir araya getirip pişirmek kalıyor.
Tarifler için de Aydan Üstkanat, Ali Ronay ve Hazer Amani gibi çok sevdiğim şeflerle anlaşılmış. Ben kitaplarındaki tarifleri de sıkça kullandığım sevgili arkadaşım Aydan’ın hazırladığı iki yemeği, kereviz beğendili limonlu tavuk ve patates püreli bonfileyi keyif alarak pişirdim. Çok da lezzetli oldu. Sadece patatesler o kadar güzel, ince kızartmalık doğranmış ve suyun içinde yollanmıştı ki ben püre yerine patates kızartması yaptım...

Haberin Devamı

YENİKÖY’ÜN EN YENİSİ

Zeytin ve zeytinyağı yılı

Pınar Erdoğan’ı birkaç yıl önce Göktürk’ün ilk İtalyan restoranı Mia Mensa’da bir aile yemeği yediğimiz sırada tanımıştım. Konuklarıyla konuşması, ilgisi, güler yüzü dikkatimi çekmişti. Yanımıza geldiğinde sohbet etmiş, mekânı arkadaşıyla birlikte açtıklarını anlatmıştı.
Birkaç ay önce Mia Mensa’dan ayrıldığını, Yeniköy’de yeni bir yer açtığını öğrendim. Nihayet geçen hafta The Red Balloon adlı yeni restoranına gitme fırsatı buldum. The Red Balloon’da sıcak, samimi, huzurlu bir ortam yaratılmış. Erdoğan, “Evinde misafir ağırlarcasına bir restoran” hayalini gerçekleştireceğe benziyor. Umarım kalıcı bir marka olur.

SOS KRALI

Yemeklerini şef dokunuşlu Akdeniz mutfağı olarak tanımlayabileceğim The Red Balloon’un mutfağının başında Şef Serkan Özçal var.
Özçal aslında sinema televizyon eğitimi almış bir yönetmen. Ama tabaklara imza atmak ağır basınca Mutfak Sanatları Akademisi’nde aşçılık eğitimi almış. Farklı restoranlarda deneyim kazandıktan sonra The Red Balloon’un şefliğini üstlenmiş.
SK ‘sos kralı’ olarak anılan Serkan Şef menüdeki yemekleri ‘Başlayalım, Araya, Doyalım ve Tatlansın’ başlıkları altında toplamış. Yemekte önerileri doğrultusunda yeni hazırlamaya başladığı kış menüsünden seçimlerimizi yaptık.
İsli keçi peynirli, bademli ıspanak salata, Antep fıstığı, limon yağı, nane, kişniş, dereotu ve sumaklı humus, elma suyu, taze baharatlar, krema ve mandalina ile aromalandırdığı ayvalı fasulye, humus, patates, sumaklı soğanlı mini lavaşla sunduğu yaprak ciğer ve siyah pirinçli deniz ürünlü pilav yaratıcı dokunuşları olan çok lezzetli tabaklardı. Tatlılardan en beğendiğim ise süt helvası oldu...

Haberin Devamı

Kalori alacaksan buna değecek

Zeytin ve zeytinyağı yılı

Kaan Yarman, Hürriyet Gazetesi’nde birlikte çalıştığımız dönemde her toplantıya bir tatlı yapar getirirdi. Kaan Yarman, Hürriyet Gazetesi’nde birlikte çalıştığımız dönemde her toplantıya bir tatlı yapar getirirdi. İşinde başarılı olsa da Kaan’ın en büyük hayali bir pastane açmaktı. Kaan pastane açmadı ama tariflerini sosyal medya üzerinden izleyicileriyle paylaşmaya başladı. Ve sonunda da bu tarifler ‘Kalori Alacaksan Buna Değecek’ başlıklı bir kitaba dönüştü. Takipçileri bilir onun tatlılarının hepsinin bir adı ve öyküsü vardır. Antep Fıstıklı Cheese Cake İrem’dir, Dondurmalı Beyaz Çikolatalı Profiterol Esra, Damla Sakızlı Yumoş Kurabiyesi Letafet, Kendini Browni Sana Kurabiye de Ayşe...Her bir tarifi yüzünüz gülümseyerek okusanız da tarifler gayet profesyonelce, ölçüleri gram olarak verilmiş. Kitabı edinin deneyin beğeneceksiniz, ardından rejime başlar mısınız bilemem ama Kaan’ı hiç kilo almış görmedim.

 

Yazarın Tüm Yazıları