"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Gişeyi yenmeye geliyorlar

Yılın gişe canavarlarından “Yenilmezler: Ultron Çağı”, Marvel dünyasının kahramanlarını bir araya getiriyor ve bolca aksiyon vadediyor.

Wim Wenders’in dokunaklı belgeseli “Toprağın Tuzu” ve Nesimi Yetik’in yönettiği, Tansu Biçer’in muhteşem oynadığı “Toz Ruhu” ise haftanın en iyi seçenekleri.

Yenilmezler: Ultron Çağı
Avengers: Age of Ultron
Yönetmen: Joss Whedon
2015/ABD/141’

Üç yıl önce izlediğimiz ilk filmin gişe başarısı, yapımcıları fena halde memnun edince Yenilmezler’in uzun soluklu bir seriye dönüşmesi de kaçınılmaz oldu. İkinci filmde Yenilmezler ekibinde Thor, Black Widow, Iron Man, Kaptan Amerika ve Hulk, Hawkeye ve Nick Fury’nin yanı sıra Quicksilver ve Scarlet Witch de maceraya katılıyor. Tony Stark uyku halinde olan bir barış programını başlatmayı deneyince, işler ters gider. Kahramanlarımız bir yandan gezegenin kaderini dengede tutabilmek için bir teste tabi tutulurlar. Bu arada bir önceki filmde bıraktığımız Ultron’un korkunç planlarını durdurmak Yenilmezler’e düşer. Kahramanlarımızın hayranları kaçırmayacaktır.

Toz ruhlu bir adam
Toz Ruhu
Yönetmen: Nesimi Yetik
2014/Türkiye

İstanbul’da gündelikçi olarak çalışan ve arabesk müzik dinleyerek ve şarkılar besteleyerek kendi halinde, mutlu dünyasında yaşayan 30’larının sonundaki bir adamın yaşadıklarını anlatan “Toz Ruhu”, Adana ve Malatya film festivallerinde “En İyi Film” seçilmişti. Ödüllü kısalarıyla tanıdığımız Nesimi Yetik’in ilk sinema filmi, beyaz perdede pek de göremediğimiz incelikte bir erkek karakter yaratıyor. Özellikle başroldeki Tansu Biçer’in oyunculuğuna dikkat.

Dokunaklı bir yolculuk
Toprağın Tuzu
The Salt of the Earth
Yönetmen: Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado
2014/Fransa-Brezilya-İtalya/110’

Uluslararası uyuşmazlıklara, açlığa ve toplu göçlere tanıklık eden ünlü fotoğrafçı Sebastio Salgado’nun, oğlu Juliano ile çıktıkları bir seyahate usta yönetmen Wim Wenders da eşlik ediyor ve ortaya benzersiz, dokunaklı bir film çıkıyor. Wenders’in yönetmen koltuğunu Salgado’yla paylaştığı film, Cannes’dan iki ödül almış, Oscar’larda da belgesel dalında aday olmuştu. Haftanın en iyilerinden, kaçırmayın!

Çocuklara masal
Karlar Kraliçesi 2
The Snow Queen 2
Yönetmen: Aleksey Tsitsilin
2014/Rusya/78’

Karlar Kraliçesi yenik düşmüş, gücünü yitirmiştir. Kraliçeyi yenen troller özgürlüğün tadını çıkarmaktadır. Fakat yeni bir düşmanları vardır. Dünyayı sonsuza dek buza dönüşmekten kurtarmak için yeni bir kahraman beklenmektedir. Sadece küçük izleyicilere yönelik bir animasyon olduğunu hatırlatalım.

Yalandan aşk
Aşkı Bulunca
Posthumous
Yönetmen: Lulu Wang
2014/ABD/94’

Bir yanlış anlama sonucu, eserleri eskisi kadar ilgi görmeyen bir ressam olan Liam Price’ın öldüğü dedikodusu çıkar. Bu haberle eserlerin satışlarının patladığını gören Liam, gerçeği söylemek yerine “Liam’ın erkek kardeşi” kimliği ile hayatını sürdürmeye karar verir. Fakat intihar eden ressam hikâyesini ilgi çekici bulan gazeteci McKenzie, Liam’ın peşine düşecek, aşk ikisinin de planlarını alt üst edinceye kadar oyun devam edecektir. Romantik komedi arayanlara...

Bir Ankara hikâyesi
Yolunda A. Ş.: Çinçin Bağları Hikayesi
Yönetmen: Emre Budak
2015/Türkiye

İnternetin fenomen dizilerinden biri haline gelen “Yolunda A. Ş.: Çinçin Bağları Hikayesi”, beyazperdede. Ankaralı bir ekip tarafından çekilen film, kentsel dönüşümün Çinçin Mahallesi’nde yaşayan insanların hayatlarını nasıl yerle bir ettiğini konu alıyor. 4 yıl önce Çinçin’de yapılan dönüşüm sonrasında bir grup gecekondu yıkılmış, üç arkadaştan ikisi Ramo ve İbo yeni yapılan konutlara taşınmışlardır. Şimdi ise Fehmi Kır’ın da evinin bulunduğu kısım aynı dönüşüme uğrayacaktır. Fakat Fehmi’nin arkadaşları gibi kolay teslim olmaya niyeti yoktur.

Albüm yapmak zor
Tehlikeyle Flört
Yönetmen: Murat Şenöy
2015/Türkiye

Rock aşığı, yaşları hafif geçkin, naif üç kafadardan oluşan Flört müzik grubu, kenar mahallelerin düğün salonlarında sahne alıp güç belâ karınlarını doyurmaya çalışır. Yıllardır tüm çabalarına rağmen hiç bir yapımcıyı, albümlerini yapmaya ikna edemeyen grup üyeleri çözümü banka soymakta bulur. Yerli komedilere şans tanıyanlara...

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI