‘Dr. Google’a yöneltilen 5 soru

Yeni bir yıla sayılı gün kala ekibim 2021’de Google’da sağlıkla ilgili en çok aranan soruları araştırdı. Ben de bu sorulara yanıt verdim. Artık internette dolaşmanıza gerek kalmayacak.

Haberin Devamı

Bazı sabahlar uyandığımızda kendimizi kötü hissederiz. Birçoğumuzun bu durumda yaptığı ilk şey nedir? Hemen ‘Dr. Google’a danışmak. Baş ağrısı gibi basit bir rahatsızlığınız varsa, kısa bir makale aradığınız yanıtı bulmanıza yardımcı olabilir. Aksi takdirde çıkan sonuçlar karşısında “Aman Allahım bu da ne! Bu olabilir mi” diye endişelendiğiniz anlar yaşayabilirsiniz. Hastalıklara karşı teşhis ve tedavi önerileri için internete başvurmak iyi bir fikir değil. Bu yüzden sağlığınızla ilgili gerçek endişeleriniz varsa doktorunuzla iletişime geçin.

‘Dr. Google’a yöneltilen 5 soru

HIÇKIRIK NASIL GEÇER?

Evde uyguladığım üç formül bende genellikle işe yarıyor. Üçü de diyaframın spazmına neden olan sinir sinyallerini kesebilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarımda (@dr_oz) da farklı öneriler içeren videolar yayımladım. 1 dakika nefesinizi tutun (daha fazla değil), bir tatlı kaşığı şeker ya da bal yiyin veya 45 saniye buzlu suyla gargara yapın. Hıçkırığınız 48 saatten uzun sürerse nefes alıp vermenizde veya uykunuzda kesintiye neden oluyorsa doktorunuza başvurun.

Haberin Devamı

KETOJONİK DİYET NASIL ÇALIŞIR?

Düşük karbonhidratlı beslenmenin kilo kaybını teşvik ettiği bulununca ketojonik diyet popüler oldu. Günde 50 gramdan az karbonhidrat alınca vücut, ihtiyacı olan enerjiyi karbonhidratlardan alamayacağı için yağlardan almaya başlar, böylece yağ yakımı sağlanır. Kulağa güzel geliyor, değil mi? Belki... Bir muz (yaklaşık 27 gram karbonhidrat içerir) yediğinizde günlük limitiniz doluyor ve bu şekilde beslenmeyi bıraktığınızda kiloları geri alabilirsiniz. ‘Keto nefes’ ve ‘keto kasık’ kulağa nasıl geliyor? Bu diyeti uygulayanlarda ağız kokusu ve kasık bölgesinde bakteri artışı oluyor.

‘Dr. Google’a yöneltilen 5 soru

TANSİYONUMU NASIL DÜŞÜRÜRÜM?

Tansiyonunuzu ilaçsız kontrol etmenin sayısız yolu var. Kilo verin (tansiyon genelde kilo arttıkça yükselişe geçer), beslenmenizde tuzu azaltın, egzersiz yapın, sigarayı bırakın ve kafein alımını azaltın. Size yüksek tansiyon teşhisi konulduysa tansiyonunuzu evde izlemeniz ve düzenli olarak doktorunuza görünmeniz önemli.

Haberin Devamı

‘Dr. Google’a yöneltilen 5 soru

GRİP AŞISINI NE ZAMAN OLMALIYIM?

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ne (CDC) göre grip aşısı olmak için en uygun zaman, aşıya ulaşabildiğimiz ekimde başlıyor. Şu an aralıktayız, biliyorum. Ama grip sezonu henüz bitmedi ve pandemide COVID-19’la karıştırılmaması için aşı olup kendinizi korumanız önemli. 

ALKOL VÜCUTTA NE KADAR SÜRE KALIYOR?

Belirli bir zaman dilimi yok. Bu durum, yaş, kilo, o gün yenen yemek miktarı, alınan ilaçlar, karaciğerin durumu ve ne kadar alkol aldığınız gibi sayısız faktöre bağlı. Yine de kabaca söylemek gerekirse küçük bir doz likör yaklaşık 1 saat, bir bardak bira yaklaşık 2 saat, büyük bir kadeh şarap yaklaşık 3 saat ve birden fazla kadeh içki 5 ve üzeri saat anlamına gelebilir. Cleveland Clinic, alkolün kan dolaşımınızdan tamamen çıkmasının tam 25 saat sürebileceğini belirtiyor. Ayrıca başka şekillerde de sisteminizde kalabilir. Örneğin, saçta 90 güne kadar ve idrarda 72 saate kadar alkol izleri bulunabilir.

Yazarın Tüm Yazıları