"Mehmet Öz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Öz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Öz

Hipertansiyon hakkında bilmeniz gereken 6 önemli bilgi

13 Ekim 2019

Normali nedir?
Normal tansiyon 120/80 mm Hg‘nin altındadır. Üst değer (büyük tansiyon) 120 -129 arasındaysa o kişinin kan basıncı (tansiyonu) yükselmiş olarak değerlendirilir.
Sayılar ne anlama geliyor? Tansiyon ölçümünde iki sayı bulunur. İlki, üstte yer alan büyük tansiyon. Kalbinizin her atışında atardamarlarınızdaki basıncı ifade eder. Küçük tansiyonsa her kalp atışınızın arasında kalbiniz gevşemişken atardamarlarınızdaki basıncı ifade eder. Bu sayıların birinde veya her ikisinde olabilecek bir yükselme, hipertansiyon teşhisi koyarken değerlendirilir.
Tansiyon nasıl ölçülür?
Tansiyon, ‘sfigmomanometre’ ile ölçülür. Tansiyonu ölçülecek kişinin en az 5 dakikadır sessiz ve hareketsiz oturuyor olması ve en az 30 dakikadır kafein almamış, tütün kullanmamış ve egzersiz yapmamış olması gerekir.
Evde nasıl takip edilir?
Araştırmalar, evde tansiyon takip etmenin hastanın felç, kalp krizi, kalp veya böbrek yetmezliği risklerini azaltmada hayati önem taşıdığını gösteriyor. İnternetten veya herhangi bir medikal ürün mağazasından şişirilebilir tansiyon aleti edinebilirsiniz.

Yazının devamı...

Mamografi hakkında bilmeniz gereken her şey

6 Ekim 2019

Ne zaman çektirmeye başlamalıyım?

Amerikan Kanser Derneği, kadınlara 40-44 yaşları arasında mamografi çektirme seçeneğinin verilmesi gerektiğini öneriyor. Yani mutlaka 45’inci yaş gününüzden önce ilk mamografinizi çektirmiş olmalısınız. Meme kanserine yakalanma riski ortalama olan bir kadının 45-54 yaşları arasında düzenli olarak her yıl mamografi çektirmesi gerekiyor. 55 yaş ve sonrası mamografi görüntülemesine 2 yılda bir girebilir.

Bazı meme kanseri vakaları, BRCA1 ve BRCA2 gibi kalıtsal mutasyona uğramış genlerin sonucu olarak ortaya çıkar. Eğer meme kanseri teşhisi konmuş birinci derece akrabanız (kız kardeş, anne, kız çocuk gibi) varsa riskiniz ortalama
bir insandan daha yüksektir.

Memeniz plastik bir plakayla sıkıştırılır ve meme dokunuz genişletilerek dokulardaki olası anormallikleri saptayacak fotoğraflar çekilir. En son kullanılan mamografi teknolojisi çok az dozda radyasyona sahiptir.

Mamografi ağrılı mıdır?

Mamografi her kadın için farklı bir tecrübedir ancak görüntüleme esnasında hafif bir rahatsızlık hissetmeniz normaldir. Genellikle yalnızca bir dakika sürer. Eğer hassas veya kuru cilde sahipseniz acı hissiyatı biraz daha uzun sürebilir.Mamogram randevunuz sonrası ağrı hissetmeye devam ediyorsanız, ‘Ibuprofen’ gibi reçetesiz satılan ve steroit yapısında olmayan anti-enflamatuar ilaçlardan kullanabilirsiniz. Tahriş olmuş cildin acısını dindirmek için soğuk banyo lifi ve biraz krem sürmeyi deneyin.

Yazının devamı...

Mışıl mışıl uyku için alışveriş listesi

29 Eylül 2019

D vitamini: Yumurta, somon ve yoğurtDüşük seviyelerdeki D Vitamini ile uyku sorunları arasında olası bir bağlantı olduğunu öne süren birçok çalışma var. Uyku apnesi yaşıyorsanız diğer antioksidanlarla birlikte bu vitamini kullanmak gece nefes almayı ve gece uykusunu kolaylaştırabilir.
Besin reçetesi: Yumurta, somon, tonbalığı, kılıçbalığı, sardalye gibi yağlı balıklar, bazı süt, yoğurt, kahvaltılık gevrek ve narenciye özlü meyve suları gibi gıdalar size yeterli oranda D vitamini sağlar.
E vitamini: Çiğ kuruyemişler, çekirdekler ve ayçiçeği yağı
E Vitamini, çok önemli! Yapılan bazı araştırmalar uyku eksikliğinden meydana gelen zihin bulanıklığına harika bir deva olduğunu söylüyor.
Besin reçetesi: Çiğ kuruyemiş ve çekirdekler ve kanola, ayçiçeği, ceviz, badem gibi bitkisel yağlar en fazla E vitamini içeren besinler arasındadır. Yeşil yapraklı sebzeler ile yağlı balıklar da bu vitamin bakımından zengindirler. Yetişkinler için önerilen besinsel E vitamini değeri 15 miligramdır.
C vitamini: Orman meyveleri, dolmalık
biber ve karnabahar

Yazının devamı...

Beyaz et gerçekten kırmızı etten daha mı sağlıklı?

22 Eylül 2019American Journal of Clinical Nutrition’da yayımlanan araştırmada 21-65 yaş arası sağlıklı kadın ve erkeklerden oluşan bir grupla çalışıldı. Katılımcılara dört ay süreyle, her bir ay için, zengin kırmızı et içeren, beyaz et içeren ve hiç et içermeyen (bitkisel beslenme) protein ağırlıklı üç farklı diyet uygulandı (Dördüncü ayda rutin beslenmelerine devam ettiler).

LDL kolesterol (‘kötü kolesterol’ olarak da bilinir) de dahil tüm kolesterol oranları test edilen 113 yetişkin katılımcının yarısı diğer yarısına oranla daha fazla doymuş yağ (tereyağı ve tam yağlı yiyecekler) tüketti.

Beklendiği üzere, bitkisel protein bazlı beslenme biçimini uygulayan katılımcıların LDL kolesterol düzeylerinde ciddi bir artış olmadığı gözlemlendi. Ancak kolesterol üzerindeki etkilerine gelince, tavuk etinin dana etiyle benzer sonuçlar verdiği görüldü. Hatta bitkisel beslenme diyetine göre her iki tür etin de kolesterolü daha fazla yükselttiğini söylemek mümkündü (üstelik bu durum daha fazla doymuş yağ tüketimine göre de değişmedi).

Genel olarak beyaz et, dana etinden daha iyi bir seçim olmasına rağmen yine de bazı sağlık risklerine sahip bir hayvansal üründür. Tüm et türleri, iltihaplanma sebebi proteinler olan karnitin, lesitin (yağ asidi) veya kolin içerir. Vücut bu proteinleri işlemden geçirirken, trimetilamin oksit (TMAO) seviyesi yükselir ve bu, kardiyovasküler rahatsızlıklar da dahil tüm olası sağlık sorunlarına direkt etki eder.

Bırakmanız anlamına gelmez

Yazının devamı...

Daha fazla B12 almanın doğal yolları

15 Eylül 2019

Vücut B12’yi daha sonra kullanmak üzere karaciğerde depolar ancak biraz eksikliğe yatkınsanız, yeteri kadar B12’ye sahip olamazsınız. Depolanmış olanlar da azalınca eksiklik semptomlarını yaşamaya başlarsınız.
B12 eksikliği kuvvetsizlik, yorgunluk, iştah kaybı, kabızlık, el ve ayaklarda uyuşma gibi semptomlara sebep olabilir ve teşhisi çok kolay olmayabilir.
B12 eksikliği riski en fazla olan kişiler arasında yaşı ilerlemiş yetişkinler, mide-bağırsak sorunları olan kişiler, katı vegan diyet uygulayanlar ve kronik reflüden dolayı proton pompası inhibitörü gibi ilaçlar kullananları sayabiliriz. İyi haberse şu: Doğru besinleri tüketerek ihtiyacınız olan tüm B12’yi alabilirsiniz.
Yetişkinler günde toplam 2.4 mikrogram B12 almalıdır.
Eğer hamileyseniz veya emzirme dönemindeyseniz daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır.


Yazının devamı...

Pişirmeden önce okuyun!

1 Eylül 2019

Su, tavuğunuza ne yapar?

Bazı uzmanlar tavuğu pişirmeden önce yıkamanın gereksiz olduğunu söylüyor. Çünkü yıkadığınızda musluğun altında tuttuğunuz etten salmonella’nın yayılma olasılığı vardır. Tavuğu yıkadığınızda etteki bakteri lavabonun dışına çıkabilir. Ya da yıkama sırasında tavuğun suları mutfağa sıçrayabilir ve diğer gıda, araç gereçler ve yüzeylere bulaşabilir. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi, evde asla çiğ tavuğun yıkanmamasını öneriyor. Çünkü pişirmek zaten bakterilerin ölmesi için yeterli oluyor. İşi sizin yerinize fırınınız görsün. Et termometresi kullanabilir ve pişip pişmediğini anlamak için etin iç ısısını kontrol edebilirsiniz. Termometre 75 dereceyi gösterdiğinde tavuğunuz pişmiş demektir.

Pişirmeye hazırladıktan sonra temizliği nasıl yapmalıyım?

Yazının devamı...

Yüz yaşını devirenlerin yaşam sırları

18 Ağustos 2019

Bu bir sır değil: Artık insanlar her zamankinden daha uzun yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada ortalama yaşam süresi, 1960’lardan beri en hızlı yükselişte. Türkiye’de ortalama yaşam 1990’lara göre 10 yıl daha fazla Türkiye’deki kadınlar ortalama 78 yıl, erkekler ise 72 yıl yaşıyor. Ama neden 100’ncü doğum günümüzü kutlamayalım? Üç haneli rakamlara sahip yaşları gören insanların çoğunlukta olduğu topluluklar üzerine bir takım çalışmalar yapılıyor. Dan Buettner isimli yazar bu insanların yaşadığı yerleri ‘Mavi Bölge’ olarak adlandırıyor. Bu toplulukları çalışarak uzun yaşama katkısı olduğuna inanılan davranışlar ve alışkanlıkları keşfetme şansımız oluyor. Bunların bazıları tahmin ettiğinizden çok daha basit şeyler...

Düzenli egzersiz: Bu sadece fitness salonuna gitmek anlamına gelmiyor. ‘Mavi bölge’lerde yaşayan insanlar bahçe ile uğraşmak veya ev işleri yapmak gibi günlük fiziksel aktivitelerde bulunuyorlar. Haftada en az 150 dakika orta seviyeli egzersiz yapmalısınız. Akşam yemeklerinden sonra yapacağınız yürüyüş gibi aktiviteler de çok işe yarar.

Hayat amacı: Sabahları uyanmak için bir nedeninizin ve hayatta bir tutkunuzun olması yaşamınıza 7 yıl kadar katabilir. Bu işiniz, özel hobiniz bile olabilir. Eğer yaptığınız şeyi sevmiyorsanız yeni fırsatlar arayabilir veya boş zamanlarınızda sizi geliştirecek, ilham verecek aktivite arayışına geçebilirsiniz.

Rahatlama vakti: Herkes strese maruz kalır. Stresi, dinlenmek ve üstünüzdeki basınçtan kurtulmak için her gün kısa bir zaman ayırarak azaltabilirsiniz. Her gün kendinize ayıracağınız o sessiz boşluğu yaratın. Ofiste kapınızı kapatıp 10 dakika yalnız kalmak bile olsa bunu yapın.

Yazının devamı...