Hollywood'daki çifte grevin meşalesi Oppenheimer galasında yanmıştı: Biz yoksak siz de var olamazsınız!

21 Temmuz’da gösterime girecek, sinema severlerin merakla beklediği Oppenheimer filminin İngiltere galası da geçen hafta yapıldı. Filmin yıldızlarla dolu kadrosu ve yönetmeni Christopher Nolan da oradaydı. Ancak geceye damga vuran bu kez Hollywood yıldızlarının kırmızı halı pozları değil Nolan’ın yaptığı duyuru sonucu tüm bu yıldızların galayı terk etmesi oldu.

Haberin Devamı

HOLLYWOOD TARİHİNDE BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ GÜNLER YAŞANACAK

Dünya sinemasının kalbinin attığı, endüstrinin merkezi Hollywood’u oldukça ilginç ve sıkıntılı olacağı kesin günler bekliyor. ABD'de senaristler birliği WGA (Writers Guild of America) 2 Mayıs'ta greve gitmişti. WGA'nın 11 bin 500 üyesinin stüdyo şirketleri ile yapılan ücret görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından gittiği grev sürüyor. Bu grev, 2088’de sona eren ve Hollywood’u adeta kilitleyen senarist grevinden 15 yıl sonra yeniden benzer bir süreci başlatmıştı.

Hollywood’un oyuncular sendikası SAG-AFTRA’nın da (The Screen Actors Guild-American Federation of Radio and Television Artists) 14 Temmuz'da greve dahil olduğunu açıklamasıyla birlikte işler tamamen içinden çıkılmaz bir hale gelmiş oldu. Bu iki sendikanın greve birlikte katılması kararı 1960’dan beri yani 63 yıldır ilk kez görülen bir durum. Ve bu deyim yerindeyse Hollywood’un tamamen “kepenk kapatması” anlamına geliyor.

Haberin Devamı

SENARİST VE OYUNCU BİRLİKLERİ DEV ŞİRKETLERLE ANLAŞMA SAĞLAYAMADI: HOLLYWOOD KEPENK KAPATIYOR!

Senarist ve oyuncu sendikaları bir süredir içinde Paramount, Sony, Universal, Walt Disney ve Warner Bros gibi dev stüdyoları, ABC, CBS, FOX ve NBC gibi ulusal kanalları ve Netflix, Apple TV+, Amazon gibi streaming hizmeti veren dijital platformları da bulunduran Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (Alliance of Motion Picture and Television Producers – AMPTP) ile müzakere içindeydi. Senaristler de oyuncular da sendikaları aracılığıyla hem ücret eşitsizlikleri hem de film ve dizi prodüksiyonlarında yapay zekâ kullanımı gibi konularda anlaşma sağlamaya çalıştı ancak Hollywood’un dev şirketleri bu anlaşmaya yanaşmadı.Hollywooddaki çifte grevin meşalesi Oppenheimer galasında yanmıştı: Biz yoksak siz de var olamazsınızArtık bu tür pozları bir süre göremeyeceğiz: Filmin yıldız oyuncuları galadan ayrılıp arkadaşlarına desteğe gittiler ve grevde olan oyuncular artık bu tür davetlere de katılamayacak... Öte yandan  Oppenheimer dahil olmak üzere birçok önemli yapımda başrol oynayan sayısız İngiliz oyuncu da bu grevin bir parçası: Hem Hollywood'da büyük bir hakimiyetleri olduğu için hem de İngiliz oyuncu ve senaristler birlikleri de bu greve destek verdiği için...

Haberin Devamı

SON ÖRNEĞİ 1960'DA YAŞANMIŞTI: DEV "ÇİFTE" GREV BAŞLADI

Hollywood tarihinin gördüğü en büyük kapsamlı çifte grev de böylelikle başlamış oldu. Hollywood’da çalışan tüm sinema, televizyon, radyo oyuncularını kapsayan SAG-AFTRA’nın da greve destek verip iş bıraktıklarını açıklamasıyla birlikte gösteri dünyasının en büyük eylemlerinden biri başlamış oldu. !3 Temmuz akşamı İngiltere’de düzenlenen Oppenheimer filminin galasında yaşananlar da tüm dünyada bir anda bir numaralı gündem maddesi haline geldi.

Yılın en önemli yapımlarından biri olan ve daha proje aşamasındayken bile büyük merak uyandıran Oppenheimer, 21 Temmuz’da tüm dünyada gösterime girecek. Christopher Nolan’ın yönettiği ve başrollerini Cillian Murphy, Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr., Florence Pugh, Josh Hartnett, Casey Affleck, Rami Malek, ve Kenneth Branagh gibi dev isimlerin paylaştığı film “Atom Bombasının Babası” olarak tanımlanan teorik fizikçi Robert Oppenheimer’ın, ABD hükümeti tarafından “Manhattan Projesi” adı altında ilk atom bombasını üretmesi sürecini ve sonrasında yaşananları anlatıyor.

Haberin Devamı

MERAKLA BEKLENEN OPPENHEIMER GALASINDA İNANILMAZ ANLAR

Hem Christopher Nolan’ın Tenet’ten sonraki ilk projesi olması, hem dünya tarihini değiştiren inanılmaz süreçleri anlatması hem de yıldızlarla dolu kadrosu nedeniyle merakla beklenen film yapım süreci tamamlandığı ve bu hafta sonu gösterime gireceği için grevden etkilenmedi. Ancak filmin kadrosu galada meraklı sinema severlerin ve gazetecilerin karşısına son kez çıkmış oldu.Hollywooddaki çifte grevin meşalesi Oppenheimer galasında yanmıştı: Biz yoksak siz de var olamazsınızGrev kararının açıklanmasının ardından senaristler ve oyuncular sendikası pankartlarıyla sokağa indi: Pankartlarda "Oyuncular sendikası senaristlerin yanındadır" yazıyordu

Oyuncular kırmızı halıda pozlarını verdikten ve toplanan kalabalık filmi izlemek için salona girdikten sonra sahne alan ve bir konuşma yapan Christopher Nolan filmin başrol oyuncularının galayı terk ettiğini açıkladı. “Sizlere üzülerek filmin oyuncularının artık aramızda olmadığını bildiriyorum. Çünkü onlar da Hollywood’daki diğer arkadaşlarının arasına katılmak, grevin bir parçası olmak ve kaldıracakları pankartları hazırlamak için aceleyle gittiler.” Gittiler anonsunu yapan Nolan’ın bu sözleri salondaki yüzlerce seyirci tarafından alkış yağmuruna tutuldu.

Haberin Devamı

HER ŞEY SAAT FARKINA GÖRE AYARLANDI: OYUNCULAR GREVE KATILMAK İÇİN GALAYI TERK ETTİ

Oppenheimer’ın İngiltere galasına saatler kala çıkan, etkinlik zamanının, İngiltere ve Amerika arasındaki saat farkı nedeniyle, grevin ABD’de başlayacağı saate göre ayarlandığı haberleri de böylece doğrulanmış oldu. Grev devam ettiği müddetçe senaristler birliğine bağlı yazarlar ve oyuncular sendikasına üye olan dünya yıldızları, sendika kuralları gereği, herhangi bir proje için çalışamayacakları gibi rol aldıkları yapımların bu tür gala ya da tanıtım etkinliklerinde de boy gösteremeyecekler.

Senaristler sendikası WGA ile dayanışma içinde hareket eden oyuncular sendikası SAG-AFTRA, son dakikaya kadar dev stüdyolar ve yapımcılarla devam ettirdikleri görüşmelerden sonuç almayı beklemiş ancak bu müzakereler olumsuz sonuçlanınca dün, Oppenheimer galasının yapıldığı anlarda, grev kararını açıklamıştı.

Haberin Devamı

ÜNLÜ CEO "SENARİST VE OYUNCULARIN TALEPLERİ GERÇEKÇİ DEĞİL" DEMİŞTİ

Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği, özellikle de son yıllarda sektörü domine etmeye başlayan dijital platformlar senarist ve oyuncuların ücret artırımı taleplerine karşı çıkıyor. Disney CEO’su Bob Iger, bu konuyla ilgili olarak dün bir açıklama yapmış ve senarist ve oyuncuların taleplerinin gerçekçi olmadığı söylemişti. Yıllık maaşı 25 milyon dolar olan ve daha çok yakın zamanda kontratı 2026’ya kadar uzatılan Bob Iger’ın bu sözleri büyük tepki çekti.Hollywooddaki çifte grevin meşalesi Oppenheimer galasında yanmıştı: Biz yoksak siz de var olamazsınızGrev kararı oyuncular sendikası başkanı Fran Drescher tarafından böyle açıklandı: Biz yoksak siz de var olamazsınız!

Senaristlerin greve gitmesinin en büyük sebeplerinden biri büyük stüdyoların ve dijital platformların yazar ücretlerini sürekli kesintiye uğratması ve senaryo yazımında giderek yaygınlaşan yapay zekâ kullanımı. Oyuncular sendikası da benzer şikayetlere sahip.

ÜCRET KIYIMI VE YAPAY ZEKÂ TEPKİSİ DEV BİR GREVE DÖNÜŞTÜ

Ve en büyük tepki gösterdikleri grev gerekçelerinin başındaysa yine yapay zekâ geliyor. Hollywood’un dev şirketleri özellikle figüranlar olmak üzere oyuncuların görüntülerinin dijital olarak kopyalanmasını ve bunun kullanım hakkının sonsuza kadar kendilerinde kalmasını talep ediyor. Üstelik oyunculara sürekli kullanılabilecek bu görüntüler için sadece tek bir sefer ve oldukça düşük bir ücret ödeyerek…

Yazarın Tüm Yazıları