Zafer Anıtı’na 100.yıl dokunuşu

Tarih: 16 Ekim 2023... Yaklaşık iki ay önce bu köşeden, “Ulus’taki Zafer Anıtı’nın zeminindeki kırık dökük taşlara” dikkat çekmiştim.

Haberin Devamı

Hatta.

Bu yılın hem Ankara’nın başkent ilan edilişinin hem de Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olması nedeniyle de “Anıtın zemini 100’üncü yıla yakışmıyor” demiştim.

*

Zafer Anıtı’na 100.yıl dokunuşu

Yine aynı gün okurumuz lşın Demir’in göndermiş olduğu fotoğraflarla birlikte, “Maalesef tamamı bu halde olan zemini gören yok mu?” serzenişine de yer vermiştim.

*

Önceki gün Ulus’taydım.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Zafer Anıtı’nın zemin düzenlemesi için harekete geçmiş.

Malzemeler getirilmiş.

Lakin biraz geç kalındı.

* Bu dakikadan sonra hava şartları bu çalışmaya izin verecek mi?

* Meydana getirilen yeni taşlar zemindeki yerini ne zaman alacak?

Bunları izleyip göreceğiz.

*

Haberin Devamı

ABB, iki yıl önce ise Anadolu Organize Sanayi Bölgesi iş birliğiyle -94 yılın ardından- anıtı kapsamlı şekilde restore etmiş, ancak zeminde hiçbir çalışma yapılmamıştı.

“Keşke taksit taksit değil de bir iş tek seferde bitse” diye düşünmemek de elde değil.

 

SEMT HALİ YIKILIYOR

 

9 OCAK 2023

Zafer Anıtı’na 100.yıl dokunuşu

* Burada Okur Yazar, Çankaya’nın Yukarı Bahçelievler Mahallesi’ndeki Semt Hali için, “Metruk halde, acınacak bir durumda” hatırlatmasını yaparak, “Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), bu binanın yenilenmesi için bir an önce harekete geçmeli” çağrısı yapmıştı.

 

30 OCAK 2023

* ABB Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı, “Belediyemiz kiracısı olan bazı işletmeler, yeni yapılacak projede yeni yer önerilmesine rağmen, anlaşmaya yanaşmamışlardır. Tahliye ile ilgili hukuki süreç devam ettiğinden, iş ve işlemler devam etmektedir” bilgisini paylaşmıştı.

 

10 AY SONRA

 * Bahçelievler’deki Semt Hali’nden geçen günlerde bir fotoğraf geldi. Yıkım başlamış. 

Haberin Devamı

Zafer Anıtı’na 100.yıl dokunuşu

 

ÇAYYOLU-KIZILAY YÖN(LENDİRME) BİLMECESİ

Zafer Anıtı’na 100.yıl dokunuşu

Fotoğrafta gördüğünüz yön levhası, Çayyolu-Alacaatlı Caddesi’nde (Uludağ Et Lokantası önü) çekilmiş.

Fotoğrafı çeken/gönderen ismi bende saklı okurumuz, levhadaki “KIZILAY” yönlendirmesinin “hem zaman hem de yakıt tasarrufu” açısından yanlış olduğunu söylüyor.

*

Ben de merak ettim, Google’a danıştım.

Levhadaki yönlendirme ile (sola dönüş yapılarak) Kızılay’a gitmek, okurumuzun savunduğu ile (sağa dönüş yapılarak) Kızılay’a gitmekten yaklaşık 3 kilometre yolu uzatıyor. 

Bu arada, sola ya da sağa dönüş yapılmayıp düz ilerlendiği takdirde de zaten bir sonraki levhada yine “KIZILAY”, düz gösteriliyor.

Özetle.

Üç seçenek arasında sola dönüş, aslında son sırada yer alır.

 

Haberin Devamı

TELEFERİK KABİNİNDEKİ KOLTUKLARIN DÖŞEMELERİ SÖKÜLMÜŞ

 Zafer Anıtı’na 100.yıl dokunuşu

Bu fotoğraf, Yenimahalle–Şentepe Teleferik Hattı’ndan...

Fotoğrafı çeken/gönderen okurumuz Dursun Türker, “Teleferik kabinindeki koltukların döşemeleri sökülmüş. Yaklaşık üç aydır da böyle. Mevsim kış, insanlar üşüyor. EGO Genel Müdürlüğü, teleferik kabinlerindeki hasarlı koltukları tespit ederek, sorunu gidermeli” demiş.

 

YAPILDI - ÇALIŞTI - BOZULDU   

ÜST GEÇİDİN YÜRÜYEN MERDİVENLERİ YAP BOZ GİBİ

Zafer Anıtı’na 100.yıl dokunuşu

Okurumuz Mustafa Pacci, kentin en önemli arterlerinden Eskişehir Yolu (Dumlupınar Bulvarı) Armada AVM önündeki üst geçit için, “Yürüyen merdivenleri yapıldı, ilk günler çalıştı, ama şimdi yine çalışmıyor” demiş.

Haberin Devamı

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı’na defalarca bildirimde bulunmasına rağmen sonuç alamadığını aktaran okurumuz, “Üstelik buradaki üst geçit sallanıyor. Yeni yapılan yürüyen merdivenlerin hiçbir emniyet tedbiri de yok” diye eklemiş.

 

ÇANKAYA SOKAKLARINDA KENTSEL DÖNÜŞÜM İŞGALİ

Zafer Anıtı’na 100.yıl dokunuşu

Çankaya’dan, “kentsel dönüşüm” şikâyetleri geliyor.

Elbette eski binalar yıkılacak, yerine yenileri yapılacak.

Lakin.

Okurumuz Mustafa Gökler’in dikkat çektiği hususu da göz ardı etmemek lazım.

*

Bakınız.

Okurumuz, bu fotoğrafı Bahçelievler Mahallesi’ne bağlı Prof. Dr. Muammer Aksoy Caddesi’nden 56. Sokak’a girişte çekmiş.

Ve iletisinde şunları aktarmış:

Haberin Devamı

“Her sokakta iki-üç apartman, ‘kentsel dönüşüm’ adı altında yıkılıyor. Bahçelievler’deki tüm sokaklar ve kaldırımlar aynen bu şekilde işgal altında. İnsanlar yürüyecek yer bulamıyor. Çankaya Belediyesi tarafından hiçbir denetim yok.”

 

KISA... KISA...

 Zafer Anıtı’na 100.yıl dokunuşu

“Altındağ’ın Hacettepe Mahallesi’ne bağlı Dumlupınar Caddesi’nde (Kıvrım Sokağı çıkışı), asfalt yol da kaldırım taşları da rezil bir halde. İnsanlar zor yürüyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden (ABB) gerekeni acilen yapmasını rica ediyorum.” 

Hüseyin Sevinç

 

SORUM VAR

ZAFER PARKI’NDA YENİLEME NE ZAMAN BİTECEK?

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), “Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz” duyurusunu asarak, Kızılay-Zafer Parkı’nda yenileme çalışması başlatmıştı.

Zafer Anıtı’na 100.yıl dokunuşu

Okurumuz Mustafa Tozluyurt, çok uzun süredir çalışmanın bitmemesinden şikâyet ederek, “Yetkililer, Kızılay’ın göbeğindeki bu görüntüyü kendilerine yakıştırıyorlar demek ki. Zafer Parkı’nda yenileme ne zaman bitecek?” demiş.

 

 

 

 

 

Yazarın Tüm Yazıları