Sahte Ikea işbaşında!

Bazı uyanık girişimciler, sloganı ‘Evimizin her şeyi’ olan İsveçli Ikea’nın adını ve logosunu kullanarak internette sahte siteler oluşturdu. Bu siteler, zarar verdiği tüketicilere “Ikea ile bağımız yok, ürünlerini satıyoruz” derken, Ikea da bağlantıları olmadığını açıkladı.

Haberin Devamı

İNTERNETTE oluşturdukları sahte alışveriş siteleriyle binlerce tüketicinin canını yakan uyanık girişimciler, şimdi de gözünü IKEA’ya dikti. Bu uyanık girişimciler, mobilyadan ev aksesuarına kadar her zevke ve her bütçeye uygun ürünleriyle farklı dekorasyon çözümleri sunan IKEA’nın Türkiye’deki müşterilerine internet üzerinden online satış yaptığı alışveriş sitesini bire bir kopya ederek, yüzlerce ürünü ‘IKEA ürünü’ diye satmaya çalışıyor. Sahte siteyle ilgili olarak “Bizle bağlantısı bulunmamaktadır” açıklaması yapan İsveç merkezli Ikea’nın Türkiye’de tek bir resmi internet sitesi bulunuyor. 5 mağazası dışında sadece www.ikea.com.tr adlı site üzerinden satış yapıyor.


Sahte Ikea işbaşında

Haberin Devamı

OLMAYAN İLLERE

Tüm bunlara rağmen, internette faaliyet gösteren bir de www.ikeamarket.biz adlı bir başka internet sitesi daha bulunuyor. Ikea’nın resmi sitesiyle hemen hemen aynı özelliklerle tasarlanmış bu site de, İsveç merkezli şirketin ürünlerini pazarladığını iddia ediyor. Üstelik sitenin ana sayfasında bir de yazısı yer alıyor. “Bulunduğu ilde Ikea olmayanların tercihi” diye başlayan bu yazıda, “Yüzlerce Ikea tasarımcısının yarattığı, dünya üzerindeki 250’den fazla mağazasında satışa sunulan ürünleri kapınıza kadar getiriyoruz. Üstelik, internet ortamındaki en uygun fiyat ve en uygun kargo ücretleriyle” deniliyor. Sitenin içeriği ve tasarımı incelendiğin de ise satılan ürünler dışında logosuna kadar Ikea’nın resmi internet sitesiyle hemen hemen aynı olduğu görülüyor. Sahte sitedeki bu ürünler, bazı alışveriş sitelerinde de satılıyor. Bu kez, Ikeamarket.biz’in yerini StoreIkea alıyor. StoreIkea’da, Ikeamarket.biz’de ki ürünlerin aynılarını pazarlıyor. Aradaki fark, sadece fiyat oluyor.


SONUÇ ALINAMIYOR


Ekmel Hilal Özlük, Ikea’dan alışveriş yaptığını düşünerek, sahte Ikea sitelerinin ağına düşen tüketicilerden. Ancak, Özlük gibi aldatıldığını fark eder etmez, İkeamarket.biz ve storeIkea’nın yanı sıra Ikea Türkiye’nin resmi sitelerine başvuruda bulunan tüketiciler, herhangi bir sonuç alamıyor.

Yazarın Tüm Yazıları