GeriDuygu Sedefoğlu Olgunlaşma Enstitüsü’nde yeni dönem
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Olgunlaşma Enstitüsü’nde yeni dönem

Bu haftaki röportaj konuğum 1972 yılında kurulan Adana Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Meral Altınkaya… Konumuz projeleri, olgunlaşma enstitüsündeki çalışmaları…

Olgunlaşma Enstitüsü’nde yeni dönem

Fotoğraf: Damla GÖL – DHA

 

 

Bu haftaki röportaj konuğum 1972 yılında kurulan Adana Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Meral Altınkaya… Konumuz projeleri, olgunlaşma enstitüsündeki çalışmaları…

O kadar çok şey öğrendim ki bu röportajda. Zaman yetmedi, ilerleyen günlerde yeniden ziyaret edeceğim ve mutlaka sizler de ziyaret edip, Meral Hanım ile tanışmalısınız.

Mesela kilimlerin dili varmış, ben bilmiyordum. Bununla alakalı hikâye bile dinledim. Her yörenin kilim motifleri ayrı olurmuş, bunun da sebebi varmış…

3 yıl önce Adana Olgunlaşma Enstitü’nün müdürü değişti ve Meral Altınkaya geldiği günden bugüne dur durak bilmeden tam gaz çalışıyor.

 

Meral Altınkaya kimdir sizi biraz tanıyalım?

Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Tekstil Dokuma Öğretmenliği Bölümünden mezun oldum. 1 yıl kadar özel sektörde iş hayatına başladıktan sonra 92 yılında öğretmenlik mesleğime devam ettim. 23 yıl yıl mesleğimi yaptıktan sonra da Adana Olgunlaşma Enstitüsü Müdürlüğü görevine başladım.

Olgunlaşma Enstitüsü’nü biraz tanımlamanızı istesem?

Adana Olgunlaşma Enstitüsü 1972 yılında kurulmuş, köklü bir kurum. 81 ilin sadece 22 tanesinde bulunan kurumlarımız, haliyle yapılan iş ve işlemler olarak da özel kurumlar. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlıyız.

 

Neler yapıyorsunuz?

Yetişkinlere yönelik eğitim veriyoruz. Geleneksel Türk Milli Kültürünü ve Türk el sanatlarını gelecek kuşaklara aktarmak için araştırma, geliştirme, modernize etme üzerine çalışmalar yapıyoruz. Öğrendiğimiz bir bilgi bizi başka yerlere götürüyor, yeni kapılar açıyor ve yeni bilgilere ulaştırıyor. Unutulmaması için bu yaptığımız çalışmaları kayıt altına alıp, arşivliyor ve yayın haline dönüştürüyoruz.

 

Kaç yayınınız var peki?

2 kitabımız var. Adana yöresel lezzetlerini anlattığımız, yemek tariflerini içeren “Adana Mutfak Sanatı” ve kendi alanında ilk ve tek kitap olma özelliği taşıyan “Boncuk Boncuk Çukurova”

 

Şimdi yeni bir kitap hazırlığındasınız, içeriği nedir?

Adana ve Çukurova bölgesine göç ile gelen farklı kültürlerin, Girit, Balkan, Türkmenistan, Arap vs. gibi mutfak kültürlerini içeren bir kitap hazırlıyoruz.

 

Kaç atölye var?

38 atölye ve 6 derslik var. Atölyelerimizde öğretmen, öğrenci ve usta öğreticilerimizle beraber geleneksel el sanatlarına yönelik çalışmalar yapıyoruz.

 

Mesela?

Sanat Tasarım, Giyim Üretim Teknolojileri; El Sanatları, Nakış, Seramik ve Yiyecek İçecek Hizmetleri. Bu alanlarda öğrenci yetiştirip, çalışmalar yapıyoruz.  Yaptığımız çalışmalar mutlaka ürüne dönüşüyor. Sonra sergiler açıp, defileler yapıyoruz. Ulusal ve uluslararası boyutta eğitimle beraber bölgemizin ve ülkemizin tanıtımına katkıda bulunuyoruz.

 

Hangi kurslar var?

İki tür eğitim uygulamamız var. Olgunlaşma Enstitüsü 2 Yıllık Meslek Lisesi Denklik Programı ve E- Yaygın Mesleki Teknik /Genel Kurslar.

 

Bu sertifikaları alanların ne gibi avantajları var?

2 yıllık denklik programına gelen öğrencilerimiz yaz stajlarını ve işletmelerde beceri eğitimini tamamlayarak işyeri açma belgesi almaya hak kazanıyorlar. Yani bu programla istihdama katkı sağlıyoruz. Diğer kursumuza gelen öğrencilerimiz hobilerine yönelik ya da edinmek istedikleri hobiye yönelik çalışmalar yapıyorlar.

 

Ücretli eğitimler mi bunlar?

Hayır, tamamı ücretsiz.

 

Kayıt için kriterleriniz var mı?

2 Yıllık Denklik Programlarımıza kayıt için; zorunlu öğrenim çağı dışında bulunanlardan, ilköğretim okulu, ortaokul veya imam hatip ortaokulunu tamamlayanlar ile 13 yaşını dolduranlardan açık öğretim liselerine devam edenler kayıt yaptırabilirler. Mesleki ortaöğretim programlarını tamamlayamayanlar ile Bakanlıkça belirlenecek alan/dallarda ortaöğretim programı mezunları tamamlama eğitimine alınır.

E-Yaygın Kurlarına ise ilgili kurusun kayıt kabul şartlarını taşıyan en az okuma yazma bilen vatandaşlarımız kayıt olabiliyor.

 

Yani bir nevi burada meslek edindiriyorsunuz diyebilir miyiz?

Kesinlikle. Geleneksel Türk El Sanatlarımızı ve kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarırken aynı zamanda da genç kızlarımıza meslek edindirme programı faaliyetlerimize devam ediyoruz.

 

Burası biraz da terapi merkezi gibi aslında, sizce?

Kesinlikle öyle. İnsanlar çocuklarını büyütmüş, meşgale olsun diye gelen. Hatta terapi olsun diye doktorunun bile yönlendirdiği insanlar var.

 

Buradan elde edilen gelir döner sermayeye mi aktarılıyor?

Enstitümüz bünyesinde, tüketici eğitimi yerine, üretim içinde eğitimi gerçekleştirmek amacıyla Döner Sermaye İşletmesi kurulmuştur. Öğrencilerimiz, mesleki eğitimi işbaşında yaparak üretime katılmaktadır. Üretilen ve satışı yapılan ürünlerden öğrencilere her ayın sonunda kar payı dağıtılıyor.

 

Sipariş alıyor musunuz?

Evet, alıyoruz. Devlet kurumlarına, özel kurum ve kuruluşlara verdikleri siparişlere göre cevap vermekteyiz. Ürünlerimizin tamamı el işçiliği ve her üründen bir tane yapılıyor. Özel seri gelen siparişlerimiz de oluyor. Mesela bazı kurumlar ürün sayısını yüksek tutabiliyor. Ya da kişiye özel çalışmalar dışında mekânlar ada özel tasarımlar yapabiliyoruz.

 

Her yıl için bir temanız var, bunlar nasıl belirleniyor? Hazırlık aşaması ne kadar sürüyor?

Ön araştırma sonucu konular belirleniyor ve öğretmenler kurulunda da karar veriliyor.  

Seçilen Tema genel Müdürlüğümüze onaya gönderiliyor ve onay aldıktan sonra çalışmalara başlıyoruz.

 

Peki daha çok nasıl temalar oluyor?

Osmanlı, Selçuklu temaları çoğunlukla çalıştığımız konular. Çok zengin desen ve motif seçenekleri var.

Bunun yanında 3 yıldır Adana’mıza ve Çukurova bölgesine yönelik çalışmalara ağırlık verdik. Bölgemizin endemik çiçekleri ve kültürel varlıklarını buluşturduğumuz, Çukurova’nın Nadide Çiçekleri ve Kültür Hazineleri’ koleksiyonu, Anadolu ve Çukurova Bölgesinde ki kilim motiflerinden hazırladığımız ‘harman’ koleksiyonumuz çok beğeni aldı. Bu koleksiyonlarla bu bölgede ki kültürel mirasa dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacımızı gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşadık.

 

Bunları ortaya çıkartırken en dikkat ettiğiniz şey nedir?

Aslını bozmadan modernize etmeye özen gösteririz.

 

Süreç bazen uzayabiliyor mu?

Kesinlikle. Temanın içeriğine göre süre değişiyor. 1 ile 3 yıl arasında bitebiliyor. Temanın araştırma ve tasarım aşaması uzun zaman alıyor. Araştırma ekibimiz sık sık geziler yapıp, veri topluyor. Bu verileri de tasarım üretim ekibine iletiyor.

 

Peki bu üretilen her şeyi insanlar görebiliyor mu?

Tabii ki… Birinci katta müzemiz var.

 

Bu yılın teması ne?

Bu eğitim öğretim yılında geçen yıldan devam eden “Harman” Topraktan Gelenler konulu temamızla birlikte, çalışmalarına bu yıl başladığımız “Beylikler Döneminden Cumhuriyet’e Çukurova Mimari Yapıları” temasına devam ediyoruz.

 

Bu bina çok katlı ve büyük olsa da aslında sizin başarılı çalışmalarınıza artık sığmıyor gibi.  İlerleyen günlerde ek bina gibi bir büyüme planlaması var mı?

Evet, yaptığımız çalışmalarla artık binamıza sığmaz olduk. Daha çok insana ulaşmak ve tanınırlığımızı arttırmak amacı ile yaptığımız işlerle örtüşen tarihi bina talebimiz var. Projelerimizle birlikte bu talebimizi Valiliğimize ve İl Milli eğitim Müdürlüğümüze ilettik. Yaptığımız her çalışma da desteklerini esirgemeyen ve her daim yanımızda olan Adana Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Veysel DURGUN tarihi bina talebimize olumlu baktılar. Umut ediyoruz ki yakın bir tarihte güzel haberi sizlerle paylaşacağız.

 

Peki, o tarihi binada neler yapacaksınız?

Tarihi bir mekân bize tahsis edildiği takdirde, orada Enstitümüzün bazı bölümleriyle birlikte ( Araştırma, Tasarım, Üretim vb.),bölgemizin kültürünü yansıtan ürünlerin yer aldığı satış odası, yöresel yemeklerin ve ürünlerin sunulduğu bir mutfak, geleneksel el sanatları ile yapılmış ürünlerin ve kostümlerin sergilendiği galeri, sergi ve kıyafet sunumlarının yapılabileceği salon gibi hayallerimiz var. Biz hep hayal ediyoruz. Hayallerimizi de gerçekleştiriyoruz. Ve bundan çok heyecan duyuyoruz.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz neler?
Enstitümüz, geleneksel Türk el sanatlarını çağdaş tekniklerle birleştirip, aslını bozmadan bölgenin ve ülkemizin tarihi kültürel dokusunu gözler önüne sermektedir. Bölgemiz öncelikli olmak üzere ülkemizdeki herkesin enstitümüzü ziyaret etmesi ve yazılan yayınları takip etmesi kültürümüz gelecek kuşaklara aktarılması açısından önemli bir rol oynayacaktır.

 

 

X

“Kız çocuğu pembe, erkek çocuğu mavi giyer”

Bu haftaki röportaj konuğum Şükran Isınlık Veziroğlu… Çocuk kıyafetleri üzerine “Le Petitos” markasını kurup, farklı tasarımlarıyla da 3-5 ay içinde ciddi yol almış genç bir girişimci.

Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

 

 

 

Bu haftaki röportaj konuğum Şükran Isınlık Veziroğlu… Çocuk kıyafetleri üzerine “Le Petitos” markasını kurup, farklı tasarımlarıyla da 3-5 ay içinde ciddi yol almış genç bir girişimci.

 

Yazının Devamını Oku

“ 2019 yılından umutluyuz…”

Bu haftaki röportaj konuğum Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç… Konumuz Adana olarak son durumumuz…Yılı nasıl kapattığımızı, 2019’da bizleri nelerin beklediğini, üretim kalemlerimize kadar her şeyi konuştuk…

 

2018’i nasıl kapatıyoruz?

2018,  zorlu ve mücadele içerisinde geçen bir yıl oldu.  Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların etkisiyle özellikle yılın ikinci yarısında ekonomide zorlu şartlarla karşı karşıya kaldık. Kredi maliyetleri ve enflasyonun yükselmesi sonucu reel sektör olarak olumsuz yönde etkilendik. Etkilenmeye de devam ediyoruz. Özellikle finansmana erişim noktasında önemli sorunlarla karşı karşıyayız.

Hükümetimiz tarafından piyasanın normalleştirilmesi ve olumsuz gelişmelerin asgari zararla atlatılması adına yıl içinde birçok önemli kararlar alındı. Açıklanan Yeni Ekonomi Programı kapsamında yerinde ve zamanında alınan tedbirler, uygulanan politikalar piyasaları kısmen rahatlattı. Özellikle döviz kurunda olumlu yönde önemli gelişmeler kaydedildi.

Yeni sistem çerçevesinde ekonomiyi düzenleyici kurumlar arasındaki işbirliği ve uyum, hızlı bir şekilde karar alınmasına imkan sağladı. İş dünyamızın finansal anlamdaki sorunlarının çözümlenmesini, üretim ve istihdamın teşvik edilmesine yönelik atılan doğru adımlar, piyasalarda hemen karşılığını buldu.

2019 umut verici mi?

2019’un, yaraların sarıldığı, ekonomide dengelerin sağlandığı, kayıpların telafi edildiği umutlu bir yıl olacağı inancındayım.

Yazının Devamını Oku

“Sosyal medyayı bağımlılık haline getirme potansiyeli olanların sosyal medyadan uzak durmasında fayda var.”

Yıllardır sosyal medya kullanıp, dijital dünyaya meraklı biri olarak birçok eğitimler de aldım… Eğitimin sonu yok… Yaprak Yapsan ile bir toplantıda tanışıp dijital dünyayı bir de ondan dinleyince bazı şeyleri doğru yaptığımı, bazılarını ise tam yapamadığımı öğrendim…

Fotoğraf: Sedef Nur Sedef

 

Bu haftaki röportaj konuğum Yaprak Yapsan… İnanılmaz enerjik, inanılmaz enerjisi yüksek bir kadın. Dolu dolu… Sosyal Medya ve İtibar Yönetim Uzmanı kendisi…

Yıllardır sosyal medya kullanıp, dijital dünyaya meraklı biri olarak birçok eğitimler de aldım… Eğitimin sonu yok… Yaprak Yapsan ile bir toplantıda tanışıp dijital dünyayı bir de ondan dinleyince bazı şeyleri doğru yaptığımı, bazılarını ise tam yapamadığımı öğrendim…

Buyurun beraber devam edelim…

 

Çok “Hakkımda” kısmını sevmeseniz de, kimdir Yaprak Yapsan?

Yazının Devamını Oku

“GÖNÜL ZENGİNLİĞİ YARATTIK”

Bu haftaki röportaj konuğum Mersin, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan… Konumuz Mezitli Belediyesi’nin yapmış olduğu “Kadın Üretici Pazarı”

Fotoğraf: Şahin YILDIRIM

 

 

Bu haftaki röportaj konuğum Mersin, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan… Konumuz Mezitli Belediyesi’nin yapmış olduğu “Kadın Üretici Pazarı”

Bu proje ile Çin’de ödül alıp, dünyaya örnek oldular… Hatta bazı ülkeler bu projeyi kendi belediyelerinde uygulamak istediklerini dile getirmişler. Mesela bir ülkenin belediyesi Mülteci kadınların yapması için başvurmuş…

Gururla anlattı Neşet Tarhan…

Bir sürü işler yapmışlar görev süresince ama en önceliği temizlik alanlar, çocuklar, gençler ve kadınlar…

Yazının Devamını Oku

Yumurta dondurma işlemi kimlere yapılır?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir alan… Sağlık nedenlerinden dolayı ya da partneri olmadığı için ya da kariyer planlamasından dolayı bebek planlamasını ilerleyen dönemlerde yapmak isteyen kadınların bir seçeneği yumurta dondurmak.

Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

Bu haftaki röportaj konuğum Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı aynı zamanda Tüp Bebek Merkezi Klinik Sorumlusu Prof. Dr. Volkan Noyan…

Konumuz “Yumurta dondurma işlemi”

 

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir alan… Sağlık nedenlerinden dolayı ya da partneri olmadığı için ya da kariyer planlamasından dolayı bebek planlamasını ilerleyen dönemlerde yapmak isteyen kadınların bir seçeneği yumurta dondurmak.

 

Yazının Devamını Oku

Rekora yüzen çocuk

8 yaşındayken ailesi yüzmeyi çok sevdiğini fark edip, destekleme kararı alıyor. Şimdi çok sevdiği yüzme sporu bugün ona bir dolu ödüller kazandırdı ve kazanmaya da devam ediyor.

 Bu haftaki röportaj konuğum Atakan Malgil… Pırıl pırıl bir çocuk ve henüz 13 yaşına yeni girdi.

 8 yaşındayken ailesi yüzmeyi çok sevdiğini fark edip, destekleme kararı alıyor. Şimdi çok sevdiği yüzme sporu bugün ona bir dolu ödüller kazandırdı ve kazanmaya da devam ediyor.

Sadece yaşı nedeniyle sadece Türkiye içindeki yarışmalara katılabiliyor. 13’e basmasıyla birlikte yurtdışı yarışları da devreye girecek.

 

Ve 13 olmasıyla beraber rekor denemeleri de başladı. 29 Aralık 2018’de bir rekor denemesi daha olacak…

 

Bu süreçte aile yaşadıkları şehri bile değiştiriyor… Adana Mersin arasında resmen mekik dokuyorlar… Yani Atakan için müthiş fedakârlıklar yapıyorlar.

Yazının Devamını Oku

Psikologların mücadelesi

Bu haftaki röportaj konuklarım Psikolog Mürsel Şeker ve Psikoloji öğrencisi Abdulğani İçten… Psikolog Mürsel Şekerci Türkiye Psikologlar Platformu Başkanı, Abdulğani İçten ise Yönetim Kurulu üyesi… Abdulğani henüz üniversitede eğitim görüyor ama o kadar dolu ve o kadar çalışkan ki...

Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

Bu haftaki röportaj konuklarım Psikolog Mürsel Şeker ve Psikoloji öğrencisi Abdulğani İçten…

Psikolog Mürsel Şekerci Türkiye Psikologlar Platformu Başkanı, Abdulğani İçten ise Yönetim Kurulu üyesi… Abdulğani henüz üniversitede eğitim görüyor ama o kadar dolu ve o kadar çalışkan ki...

 

Konumuz yeni kurulan Türkiye Psikologlar Platformu ve bu platformun yapacağı çalışmalar, “Mesleki etik yasası” için atacakları önemli adımlar…

 

Yazının Devamını Oku

Gayrimenkul piyasasında son durum

Bu haftaki röportaj konuğum Aylin Sönmez Küçükkaya (Kurucu Ortak), Nurcan Sönmez Gökler (Yurt dışı projeler satış uzmanı), Nurcan Mescilgil (Lüks konut ve proje satış uzmanı), Nursel Topçu (Lüks Konut ve ticari gayrimenkul satış uzmanı)

Fotoğraf: Sedef Nur Sedef

 

Bu haftaki röportaj konuğum Aylin Sönmez Küçükkaya (Kurucu Ortak), Nurcan Sönmez Gökler (Yurt dışı projeler satış uzmanı), Nurcan Mescilgil (Lüks konut ve proje satış uzmanı), Nursel Topçu (Lüks Konut ve ticari gayrimenkul satış uzmanı)

Kadınların bu sektörde olmasının avantajlarından, yenilenen yasalardan, gayrimenkul sertifikası olanların bu işi yapabildiğinden tutun hangi dönemlerde gayrimenkul yatırımının mantıklı olduğuna kadar konuştuk…

 

Neden kadınlar daha çok bu işin içinde? 

Yuvayı dişi kuş yapar. (Gülüyor) İletişimde güven veren yönlerimiz ve esnek olmamız sanırım… 

Yazının Devamını Oku

YİNKADER'den büyük başarı

YİNKADER çok yeni kurulmuş olmasına rağmen 1 buçuk yıl içerisinde çok ses getirecek, büyük projelerle özellikle Üniversite Öğrencilerine ve Sevgi Evleri’nde kalan çocuklarla alakalı çok güzel, dolu dolu projeler gerçekleştirdiler. 

Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

 

Bu haftaki röportaj konuklarım Yenilikçi İnsan Kaynakları Dernek Başkanı ve Başkan Yardımcıları…

 

İŞKUR’un İş ve Meslek Danışmanı aynı YİNKADER’in Başkanı Ergin Koluman, İŞ-KUR İşve Meslek Danışmanı Başkan Yardımcısı Umut Zeybek ve Burcu Nargile…

 

Yazının Devamını Oku

Son yılların favori sporu; Pilates

Bu haftaki röportaj konuğum Tam kapsamlı pilates eğitmeni Gülenay Demirdelen. Mersin G-Fit Pilates&Reformer Studio Merkezinin sahibi… Hem de Polestar Pilates Kurumunun Mersin’deki Eğitim Merkezi. Kısa bir süre sonra da eğitmen yetiştirmeye başlayacaklar.

Fotoğraf: Adnan Açıkgöz – DHA

 

Son yıllarda pilates, yapılan favori egzersizler arasında en üst listede… Düzenli spor yapabilen insanlara hep özenmişimdir, yıllardır o kadar uğraş versem de bir türlü kendimi spor yapma disiplinini edinemedim.

Birçok doktor, ev kadınlarının “Ev temizliği yapmak da spor” düşüncelerine karşı çıksalar da ben de yoğun çalışmayı hep sporla eşleştirdim… Ama Gülenay Hoca gibi bir kadın ile sanırım spor yapmak çok fena zevklidir.

Buyurun beraber devam edelim…

Gülenay Demirdelen kimdir biraz sizi tanıyalım?

Adana Pozantı doğumluyum. İlk ve orta eğitimimi Pozantı’da tamamladım, Selçuk Üniversitesi, İşletme Fakültesi mezunuyum. 1992 yılında da Mersin’e ailece yerleştik.

Yazının Devamını Oku

Meme kanserinde kimler risk altında!

1-31 Ekim, Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olunca Prof. Dr. Tamer Çolakoğlu ile bir araya gelip, meme kanseri üzerine konuştuk…

Fotoğraf: Sude UÇAROĞLU / DHA

 

Bu haftaki röportaj konuğum Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Prof. Dr. Tamer Çolakoğlu…

1-31 Ekim, Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olunca Prof. Dr. Tamer Çolakoğlu ile bir araya gelip, meme kanseri üzerine konuştuk…

 

Meme kanseri belirtileri neler? Kimler risk altında? Kimlere meme boşaltımı işlemi yapılır ve bu meme kanserindeki risk oranını ne kadar düşürür? Ve daha birçok konu üzerinde konuştuk.

Buyurun birlikte devam edelim… 

Yazının Devamını Oku

“Gelenekselin Gücü Adına”

Festivallere, karnavallara doymayan bir şehir oldu hem Adana hem de Adanalılar…

Festivallere, karnavallara doymayan bir şehir oldu hem Adana hem de Adanalılar…

Bu sene düzenlenen 25 yıllık Adana Film Festivaline, 6 sene önce Portakal çiçeği karnavalı da dâhil oldu… Tiyatro Festivali şehrin kültürel çehresini değiştirdi…

 

2 senedir de Adana Lezzet Festivaliyle şenlendi… Her dönemin capcanlı etkinlikleri var artık…

Tabii bütün bunlar Yerel Yönetimlerin, STK’ların ve Adana Halkının sahiplenmesiyle güç buldu…

 

Bu haftaki röportaj konum Adana Lezzet Festivali, konuğum ise Tayyar Zaimoğlu… 12 Ekim’de Adana Lezzet Festivali başlıyor, 14 Ekime kadar da devam edecek…

 

Yazının Devamını Oku

Adana’da Lavanta Tarlası…

Lavanta’yı birçoğumuz severiz. Çiçeğini canlı canlı saksıda evimizde yetiştiremesek de mutlaka lavanta kurusu, lavanta yağı evimizin bir köşesinde vardır.

 

Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

Bu haftaki röportaj konuğum Ziraat Mühendisi İrfan Yüksek

Lavanta’yı birçoğumuz severiz. Çiçeğini canlı canlı saksıda evimizde yetiştiremesek de mutlaka lavanta kurusu, lavanta yağı evimizin bir köşesinde vardır.

 

Ya odamızın bir köşesinde ya da gardrobumuzun içinde minik keselerde…

Yazının Devamını Oku

Süt Proteini Alerjisi nedir? Teşhis nasıl koyulur?

Oğlum Ata’ya da doğduğunda 44 günlükken bu teşhis koyulunca çokça araştırma yapıp, emzirme sürecinde olduğum için de süt proteini diyetine girdim.

 

  

Dr. Bircan Hızlı Karabacak ile son zamanlarda çok yaygınlaşan Süt Proteini Alerjisini konuştuk…

 

Oğlum Ata’ya da doğduğunda 44 günlükken bu teşhis koyulunca çokça araştırma yapıp, emzirme sürecinde olduğum için de süt proteini diyetine girdim.

 

Sosyal medya hesaplarımda süreci ara ara paylaşınca takipçi ve okuyuculardan çok fazla soru almaya başladım. Hekim olmadığım için şahsi olarak bu soruları benim cevaplamamın çok doğru olduğunu düşünmediğim için Çocuk Doktoru Bircan Hızlı Karabacak’a Süt Proteini ile alakalı merak edilen soruları sordum…

 

Yazının Devamını Oku

“Turizm her şeyden önce görünmeyen bir ihracat sektörüdür…”

Bu haftaki röportaj konuğum Tayyar Zaimoğlu… Yıllarca Adana’ya hem tekstil hem de turizm anlamında hizmet verip, istihdam yaratan aile…

Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

Bu haftaki röportaj konuğum Tayyar Zaimoğlu… Yıllarca Adana’ya hem tekstil hem de turizm anlamında hizmet verip, istihdam yaratan aile…

Tayyar bey yıllarca turizm içinde olan biri olarak yüzlerce araştırma, çalışmalar atta proje kitabı yazmış bir kişi…

Adana’nın karnavallar, festivaller şehri olmasından, tarihi Tepebağ projesini, Adana’nın gölünü, yakın iller hakkında sohbet ettik.

 

Şimdilerde yeni bir projesi var “3A Lezzet Bölgesi”

Yazının Devamını Oku

Bağımlılıklardan kurtulmanın yolu

Bu konu bana biraz ilginç geldi çünkü o kadar çok şey öğrendim ki... Kişi neden kilo alır? Bağımlıklarından bir cihaz ile kurtulabilir mi? Bağımlısı olduğu yiyeceklerin dahi ardında bir psikolojik sebebin olması gibi bir dolu şey konuştuk Yasemin Kutlu Varan ile…

Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

 

 

Bu haftaki röportaj konuğum Psikolog Yasemin Kutlu Varan…  Neoterapi Merkezi’nin kurucusu… Bu konu bana biraz ilginç geldi çünkü o kadar çok şey öğrendim ki... Kişi neden kilo alır? Bağımlıklarından bir cihaz ile kurtulabilir mi? Bağımlısı olduğu yiyeceklerin dahi ardında bir psikolojik sebebin olması gibi bir dolu şey konuştuk Yasemin Kutlu Varan ile…

Son zamanlarda sıkça duyduğum Rezonans ve Tomatis Müzik Terapileri konusu üzerine yoğunlaştık… Zaten bu iki sistem de kişinin bağımlılıklarından kurtulmasının bir yolu…

Öncelikle kişiden alınan idrar örneği ile kişinin gıda toleransı kontrol ediliyor… Ortaya çıkan liste ile seanslar başlıyor. Yaklaşık her seans 45 dakika sürüyor. Asıl amaç kişiyi gluten ve şekerden uzaklaştırmak… 45 dakikalık seanslar da yine aynı cihazdan yapılıyor…

Yazının Devamını Oku

İş mahkemelerinde kim haklı?

Hem işçinin hem de işverenin işten çıkarma ve çıkarılma sürecindeki sıkıntılar neler? Alacak ve tazminat davaları, hizmet tespit davaları, işe iade davaları, iş kazalarından kaynaklanan tazminat davaları ve sisteme yeni giren “Arabuluculuk” konularını konuştuk…

 

 Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

 

Bu haftaki röportaj konuğum Avukat Ceyhun Yılmaz…

 

Hem işçinin hem de işverenin işten çıkarma ve çıkarılma sürecindeki sıkıntılar neler? Alacak ve tazminat davaları, hizmet tespit davaları, işe iade davaları, iş kazalarından kaynaklanan tazminat davaları ve sisteme yeni giren “Arabuluculuk” konularını konuştuk…

 

Yazının Devamını Oku

RahatAnne

Bir insan hayatına dair nasıl risk alır, nasıl zor süreçlerden geçer bu röportajda başka boyutla öğrendim… Hem de sırf anne olabilmek için…Bir yandan haberlerde doğurduğu bebeğini çöp konteyrına bırakan anneler, bir yandan daha kokusunu içine çekmeden hayatını riske atan anneler… Hayat ne tuhaf diyor insan… Melis Ayan müthiş fedakârlıklar yapmış…

 Fotoğraf: Ali GÜLERYÜZ

 

Bu haftaki röportaj konuğum Melis Ayan, Nam-ı değer fenomen RahatAnne… Bir gün kendisinden öyle bir mail aldım ki, okurken ağlamaktan canım çıkıyordu neredeyse… Nasıl bir aşk, nasıl bir hikâye…

Bir insan hayatına dair nasıl risk alır, nasıl zor süreçlerden geçer bu röportajda başka boyutla öğrendim… Hem de sırf anne olabilmek için…

Bir yandan haberlerde doğurduğu bebeğini çöp konteyrına bırakan anneler, bir yandan daha kokusunu içine çekmeden hayatını riske atan anneler… Hayat ne tuhaf diyor insan… Melis Ayan müthiş fedakârlıklar yapmış…

Bloğunda taze annelerin, anne adaylarının merak ettiği birçok şey var… Yeni doğum yapanın baş belası olan mastit’ten beslenme, gezme tozma her şey…

 

Yazının Devamını Oku