Sağlık turizminin merkezi İzmir olacak

Uzmanlar, biraz daha dikkatli yönetilebilir ve uluslararası tanıtımı daha profesyonel yapılabilirse, neredeyse 100 milyar doları geçen küresel sağlık pazarının en büyük oyuncularından biri olabileceğimizi söylüyor. Muazzam bir sağlık altyapımız var. Sağlık teknolojisinde lider ülkelerden biriyiz. Devlet hastanelerimiz bile son derece kaliteli otelcilik hizmeti verebiliyor. Özel hastanelerimiz mükemmel. Özellikle Ortadoğu, Balkanlar ve Orta Asya için olağanüstü kalitemiz ve oldukça makul fiyatlarımızla ciddi bir sağlık turizmi atağı başlatabiliriz.

Haberin Devamı


Sağlık turizmi, sağlığın korunması, geliştirilmesi veya hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla kişilerin ikamet yerlerinden başka bir ülkeye seyahat ederek sağlık ve turizm olanaklarından yararlanması olarak değerlendiriliyor. Bu amaçla seyahat eden kişiye de ‘sağlık turisti’ deniyor. Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, sağlık turizmi konusunda kısa süre içinde önemli mesafe kat ettiklerini belirterek, 2022 yılında 10 bin yabancı hastayı sağlığına kavuşturduklarını söyledi. Dr. Kenan Kalı, sağlık turizminin merkezinin İzmir olacağını da ifade ederek şunları anlattı:

 

“İzmir’in sevdiği ve sağlıkta sembol bir marka olan Özel Sağlık Hastanesi’ni kentle yeniden buluşturduk. Burası, birçok kişinin doğduğu, üç kuşak boyunca İzmir’e hizmet etmiş, İzmir’in ilk, Türkiye’nin ise ikinci özel hastanesi. Özel Sağlık Hastanesi’ni İzmir’e kazandırmak bizim için gurur verici. İzmir köklerine ve kendi değerlerine çok bağlı. Dünya tarihinde en iyi sağlık merkezlerinin olduğu bir şehir. İnsanlar buraya şifa bulmaya geliyor. Yakın geçmişte Özel Sağlık Hastanesi ve uzak tarihte de Bergama’nın sağlık mirasını devraldık. İzmir nasıl geçmişte dünyaya sağlık ve şifa dağıttıysa, bugün de bu vizyonu devam ettirsin istiyoruz.

SAĞLIK TURİZMİNİN BAŞKENTİ

Haberin Devamı

İzmir, sağlık turizmi konusundaki potansiyeliyle önemli bir marka şehir. Özel Sağlık Hastanesi kısa süre içinde İzmir’de sağlık turizminin en yoğun yapıldığı hastane oldu. İngiltere ve Avrupa ile İzmir’i buluşturdu. Bu konuda tüm ekip olarak inanılmaz bir gayret gösterdik. Dünyada ilk 20 merkez arasına girecek yapıya ve işlem çeşitliliğine sahibiz. 2022’de 6 branşta hasta getirmeyi başardık. Obezite, estetik cerrahinin kolları, diş tedavileri, rinoplasti ve beyin cerrahisi ameliyatları yapıyoruz. 2023’te bunları devam ettirirken, beyin cerrahisinde, nöronavigasyon işlemleri, üro teknolojik işlemler, prostat hastalıklarıyla ilgili de yabancı hasta getireceğiz. Bu hasta sayısı arttıkça İngiltere ve İzmir arasındaki uçak sayısı da artmaya başladı. Valilik, İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü de bu konuda önemli destekler sunuyor. Antalya’nın 40 yılda ulaştığı turizm kenti seviyesine İzmir bir yılda ulaşamaz. Ama İzmir de kısa sürede sağlık turizminin başkenti olacak. Sağlık turizmi konusunda doğru adımları atarsanız, bir marka şehir yaratabilirsiniz. İzmir’in en önemli teması bana göre sağlık turizmi. Devlet ve hükümet yetkililerini de bu konuda yanımızda görüyoruz.

30 ÜLKEDEN HASTA GELİYOR

Haberin Devamı

Başta İngiltere olmak üzere Almanya, İtalya, kuzey ülkeleri, Güney Afrika, Sri Lanka gibi 30 farklı ülkeden İzmir’e hasta geliyor. Bu yıl ortopedi, üroloji ve beyin cerrahisi konusunda Amerika ve Kanada’dan hasta getirmeyi hedefliyoruz. Eskiden yabancı hastalar fiyat avantajı var diye Türkiye’ye geliyordu. Şimdi ise kalite ve operasyon başarısını görüyorlar. Ülkemizde çok iyi teknolojik altyapı, iyi hastaneler ve deneyimli hekimler var. İzmir ve Kuşadası’ndaki toplam üç hastanemizde 2022 yılında grup olarak sadece biz 10 binin üzerinde yabancıyı sağlığına kavuşturduk. 2023 sonunda ise sağlık turizminde 3–3.5 kat büyümeyi hedefliyoruz. Türkiye, sağlığa ulaşılabilirlik, teknoloji ve hekim kalitesi olarak çok ileri durumda. Avrupa’ya göre fiyat ve kalite anlamında cazip. Bu nedenle Türkiye’de yetişen bir hekimin Türkiye’de kalması doğru olacaktır. Sağlık turizminde ülke olarak çok daha fazla büyüyeceğiz. Bu hizmet çeşitliliği ve fedakar sağlık çalışanları oldukça ülke olarak bir marka konumuna yükseleceğiz.

Haberin Devamı

KUŞADASI VE İZMİR’DE 3 YENİ HASTANE

Özel Sağlık, sadece İzmir’e değil bütün Türkiye’ye ve Avrupa’ya hitap eden bir hastane. İnsanlar artık estetik ameliyatların yanında zorluk derecesi yüksek operasyonlar için de bizi tercih ediyor. Kaliteyi ve hasta memnuniyetini artırmak için çalışıyoruz. Hizmet ihracatı yapıyoruz. Bunu yapabildiğimiz için gurur duyuyorum. Hem istihdama hem ihracata hizmet ediyoruz. Ülkemize döviz kazandırıyoruz. Bu da milli bir görev. Sağlık bizim çok önem verdiğimiz bir konu. İnşaat ve sağlık sektörü birbirini çok destekliyor. Grup olarak sağlık turizmi odağıyla Kuşadası ve İzmir’de toplamda 3 hastane daha açmayı planlıyoruz. Ben ülkemize hep güvendim, genç yapısına enerjisine ve potansiyeline inandım. Bundan sonra da yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Yazarın Tüm Yazıları