İlker Başbuğ’un 10 temel mesajı

GEÇEN akşam Tarafsız Bölge’ye eski Genelkurmay başkanlarından İlker Başbuğ katıldı. Başbuğ’un önemli açıklamalar yaptığı program, reyting rekoru kırdı. İşte Tarafsız Bölge’de İlker Başbuğ’un verdiği 10 temel mesaj...

Haberin Devamı

İlker Başbuğ’un 10 temel mesajı

 

MESAJ 1 - BU KALKIŞMA NE 12 EYLÜL’E BENZİYOR NE DE 27 MAYIS’A

 

15 Temmuz Fetullahçı kalkışması, bundan önceki darbelere benzemiyor. Bundan önceki darbelerin tümü TSK içinde kurgulanmıştı. 15 Temmuz kalkışması ise, dışarıdan bir yapının TSK içindeki uzantıları aracılığıyla yapıldı. Bu açıdan diğer darbelerden farklıdır. Bu kalkışmaya karşı alınacak önlemlerin de işte bu fark göz önünde bulundurularak alınması gerekir.

 

MESAJ 2 - CIA, FETULLAH GÜLEN’E BOŞUNA İMKÂN SAĞLAR MI?

 

Haberin Devamı

Fetullah Gülen nerede yaşıyor? ABD’de... Orada ona o imkânları sağlayan kim? CIA... Bu istihbarat örgütünün ona ABD’de kalma iznini boşuna mı verdiğini düşünüyorsunuz? İstihbarat onu kullanmaz mı?

 

MESAJ 3 -BU İŞİN ARKASINDAKİ GÜÇLERİN ASIL HEDEFİ TÜRK ORDUSU

 

Önce Türk ordusunun terörle mücadele başarısız olduğu tezini ortaya attılar. Bu tez tutmadı. Türk ordusuna komplo kurdular. Bunda da başarılı olamadılar. Bu ikisi tutmayınca... Bu sefer Türk ordusu içine sızan Fetullahçılar eliyle darbe girişiminde bulundular. Bunların temel hedefi, Türk ordusunu güçten düşürmek, dibe vurdurmaktır. Bunun nedenini ise Suriye meselesinde, sınırların yeniden çizilmesinde aramak gerekir.

 

 MESAJ 4 - FETULLAH’I KALKIŞMAYA İTENLER BAŞARISIZ OLACAĞINI BİLİYORLARDI

 

Fetullah Gülen Grubu’nu darbeye iten istihbarat unsurları, bu darbenin başarısız olacağını biliyordu. Onların asıl amacı TSK’yı yıpratmaktı. Fetullahçılar ise başarılı olabileceklerini düşünmüş ya da bu kalkışmayı kendileri açısından son çare olarak görmüş olabilir.

 

Haberin Devamı

MESAJ 5 - CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MÜCADELEDE YALNIZ BIRAKILDI

 

Fetullah, Özal’dan destek aldı. Ecevit sempatiyle baktı. Erbakan mesafeliydi. AKP 2002’den 2007’ye kadar “Cemaat’le iyi geçin ama TSK’yı da karşına alma” taktiği izledi. 2007 ile 2011 arası tam ittifak dönemiydi. “Ne istediler de vermedik” dönemi yani... 2012-2016 arasındaysa savaş vardı. Ancak bu savaşta Cumhurbaşkanı Erdoğan yalnız bırakıldı. Partisi, bakanları onu yalnız bıraktı.

 

MESAJ 6 - DEVLETİ İDARE EDENLER, DARBEYE DOĞRU TEŞHİSİ KOYMALIDIR

 

Bu kalkışma, emir komuta zinciri içinde gerçekleşmedi. Bu Gülen cemaatinin orduya sızdırdığı uzantıları aracılığıyla yaptığı bir kalkışma. Teşhis bu... Ama bakıyoruz alınan önlemlere: Sanki emir-komuta zinciri içinde bir girişim olmuş gibi hareket ediliyor.

 

Haberin Devamı

MESAJ 7- TSK’YA SIZMALARDAN BİRİNCİ DERECEDE MİT SORUMLUDUR

 

2002/2010 yıllarında TSK’dan atılmaların tümü MİT raporlarına göre yapılmıştır. O dönem FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle bir kişi bile ordudan atılmadı. Atılanların tümü başka bir Nurcu grubu olan Mehmet Kurdoğlu ekibine bağlı isimlerdi. MİT’teki Cemaatçiler, rakip gördükleri grubun elemanlarını uzaklaştırmada bizi kullandılar. MİT’te bir asker müsteşar yardımcısı olsaydı belki daha sağlıklı bilgiler gelebilirdi.

 

MESAJ 8 - ORDUNUN DAMARINI KESİYORSUNUZ, YAPMAYIN

 

Abdülhamid’e karşı neler yapıldı ama o bile “Harp akademilerini kapatıyorum” demedi. Bu okullar Osmanlı’nın mirasıdır. Bu müesseselerin kaldırılması hiçbir sorunu çözmez. Türk ordusunun damarını kesiyorsunuz, yapmayın bunu. GATA’yı Sağlık Bakanlığı’na bağlıyorsunuz. Peki Sağlık Bakanlığı’na sızan Cemaatçileri ne yapacaksınız? Kuleli Askeri Lisesi’nin yerine yarın otel yaparsanız bizi yürekten yaralarsınız.

 

Haberin Devamı

MESAJ 9 - KOMUTA KADEMESİ İYİ BİR SINAV VEREMEDİ

 

15 Temmuz’da komuta kademesi iyi bir sınav veremedi. Türk Silahlı Kuvvetleri niye tedbir alamadı? Bu konu incelenmelidir. 11 Eylül’den sonra ABD Senatosu, konunun uzmanlarından oluşan bir kurul oluşturup olayı soruşturdu. Bizde benzer bir çalışma yapılmalıdır.

 

MESAJ 10 - EMİR-KOMUTA BİRLİĞİ BOZULUYOR, BU ORDUYU PERİŞAN EDER

 

Kara, Hava ve Deniz komutanlıklarının Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması emir-komuta birliğini bozar. Emir-komuta birliğini perişan ederseniz, orduyu perişan edersiniz. Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanıp bağlanmaması tartışılabilir. Bu yapılanlarla ordunun gücü dağıtılmaya çalışılıyor, bu çok tehlikeli. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni daha da güçlendirmeniz lazım. Ama bu adımlarla güçlenmiyor, güçsüzleşiyor.

 

 

Haberin Devamı

SEN SAVCI DEĞİLSİN, SEN KATİLİN TEKİSİN

 

VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne yönelik soruşturma, Cemaat’in ilk operasyonuydu.Operasyonu yapan Ferhat Sarıkaya adlı savcıydı.Sarıkaya, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı’yı “usulsüzlük yapıyor” diye tutuklattı. Arpalı, “Ben bu lekeyle yaşayamam” diye cezaevi kantininden aldığı iki top çamaşır ipiyle kendini asarak intihar etti.

 

*

 

Ve bugün... Ferhat Sarıkaya, FETÖ soruşturması çerçevesinde Cemaat’le birlikte çevirdiği dolapları anlatmış.

 

*

 

Üç şey söyleyeceğim:

 

- BİR: Bu adam “tanık” sıfatıyla değil “sanık” sıfatıyla ifade vermelidir.

 

- İKİ: Bu adam bugün “Ankara Savcısı sıfatını taşıyor, görevine derhal son verilmelidirm

 

- ÜÇ: Bu adam Enver Arpalı’nın intiharının baş sorumlusudur, hesaba çekilmelidir.

 

DEĞİNMELER

 

- KASET FARELERİ: Deniz Baykal ve MHP’li yetkililerin özel hayatlarına dalan kaset farelerine operasyon yapılmış. Şu süreçte kim olduklarını en merak ettiğim adamlar bunlar.

 

*

 

- ASKERLİK MESELESİ: Benim askerliğe ilişkin durumumu medyadaki bazı alçaklara servis eden FETÖ’cü askerlerdir. Bu servisi yapan hainler de bulunsun.

 

*

 

- UTANMAZLIK: Ahmet Altan şöyle yazmış: “Neden yapıyorsunuz bunları? Bu insanların darbeci olmadığını, darbeyle hiç alakaları olamayacağını bilmiyor musunuz? Niye bu insanlarla beraber onca gazeteciyi zindana dolduruyorsunuz?” Allah sana gani gani utanma duygusu versin Ahmet Altan!

 

 

 

 

 

 

Yazarın Tüm Yazıları