Kalp tamircisi

Haberin Devamı

O şu anda bırakın Türkiye’yi, dünyanın sayılı hekimlerinden. Özellikle kapalı yöntemle kalp kapakçığı ameliyatı konusunda tartışmasız 1 numaralar arasında! Bir başka deyişle, katater yöntemiyle aort kapağı takılması (Transcatheter Aortic Valve Implantati-TAVI) yönteminin Türkiye’deki tek eğitimcisi. Halen görev yaptığı Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ni, yaşlı ve ameliyat olması riskli hastaları kapalı yöntemle kasık damarından girerek kalp kapaklarını değiştirerek, tamir ederek bir referans merkez haline getiren isim. Aynı zamanda 1 günde yüksek riskli 5 hastanın kalp kapakçığı ameliyatını kapalı yöntemle yaparak Avrupa rekoruna imza atan ve bununla yetinmeyip çıtayı daha yukarılara taşıma sözü veren ekibin başı. Gerektiğinde 24 saat uyumadan, 48 saat de yoğun bakımda takip ederek şifa oldukları hastalarının sayısını artık kendisi bile hatırlamıyor. İçlerinde Türk’ü de var, Katarlısı da... Bir gün İzmir’de, bir gün İstanbul’da, bir gün yurt dışında. Özetle, hasta neredeyse orada. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dayimi Kaya, sadece hastaları sağlığına kavuşturmuyor, aynı zamanda sürekli diğer üniversitelerin tıp fakültelerine gidip meslektaşlarına son gelişmeler hakkında bilgilendiriyor, teorik ve uygulamalı eğitimler veriyor. Genç yaşında profesör olmasına rağmen hala bilgiye aç, inanılmaz araştırmacı, titiz, heyecanlı. Zor ve yorucu bir mesleği yapmasına rağmen bir o kadar da mütevazı. Öyle ki, abartısız kapısı herkese açık. Ve en önemlisi... İyi doktorluğun en önemli anahtarı kabul edilen ‘empati’yi (kendinizi karşınızdakinin yerine koyabilmek) başarabilen hekimlerden. Bunda üniversite 4’üncü sınıftayken kalp krizi geçiren babasının, geçmiş olsun için gelen arkadaşlarına söylediği, “İyi değilim çocuklar. Bu doktorlar beni anlamıyor. İyi bir kalp hekimi en az bir kere kalp krizi geçirmiş olmalı !” sözünün de sanırım etkisi büyük. Hekimin yüz ifadesinin hastayı ne kadar yaralayabileceğini, ameliyatın nasıl geçtiğinin reçeteye yazılan ilaçtan ibaret olmadığını iyi biliyor ve ona göre davranıyor. Hasta ve hasta yakını psikolojisini de iyi biliyor. Bu arada, Dayimi Hoca’yı ‘sıradışı’ yapan bir başka özelliği ise sınıf arkadaşı göz hekimi Prof. Dr. Sait Eğrilmez’le birlikte zaman zaman ellerinde bağlamaları tıp fakültelerini dolaşıp doktor adaylarının, ‘Nasıl daha iyi hekim oluruz?’ sorusuna cevap bulmalarına yardım etmesi. Bunların yanı sıra karnıyarığa bayılıyor. Balık kokoreçi ünlü. Sıkı Galatasaraylı. Böğürtlen yetiştiriyor. İkizler burcu. Güvercin beslemek istiyor. Başarılı bir hekim ama çocukluk hayali uçak mühendisliği.

Haberin Devamı

Kalp tamircisi

KİMDİR?

Haberin Devamı

Adı ve soyadı: Dayimi Kaya
Doğum yeri ve yılı: Eskişehir, 1969
Eğitimi: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi
İşi: Kardiyoloji uzmanı
Burcu: İkizler
Medeni durumu: Fakülteden sınıf arkadaşı Gamze Çapa Kaya ile evli. Aslı (12) ve Eda (9)adında iki çocuk babası

Kalp tamircisi

HAYAT FELSEFESİ

Ailem ve sağlık benim için her şeyin önünde gelir. Aynı zamanda iş ve yakın çevremde ‘iyi bir insan’ olarak anılmak isterim.

Kalp tamircisi

OTOMOBİL

Ruh halimle ilintili

* İlk arabam 1995’te aldığım 90 model kırmızı bir Honda Civic’ti. Şimdi 1992 model gümüş renkli Buick Roadmaster’ım var. Otomobilimi kendim kullanırım ve büyük keyif alırım. Araba seçimimi o dönemdeki ruh halim ve hayata bakış açımı da içeren pek çok gereksinimime karşılık verip vermemesi belirler. Bir otomobilde güvenlik ve dayanıklılığın en önemli iki özellik olduğunu düşünüyorum. Akıcı trafikten hoşlanırım. Dikkatli ve kurallara çok önem veren bir sürücüyüm.

BESLENME

Hastane yemekleri güzel

Haberin Devamı

* Klasik kahvaltıdan hoşlanırım. Tereyağı, peynir ve bal benim için önemli. Bazı günler de evde yaptığımız yoğurdun kaymağını yemek hoşuma gider. Öğlenleri hastanede olduğum sürece yemekhanede ne çıkarsa ondan yerim. Yemeklerimiz güzeldir bu arada... Akşamları ailece sağlıklı yapılmış klasik ev yemeklerini tercih ederiz. Ara öğün olarak kuru yemiş tüketirim. Aslında yemek seçmem. Ancak hakkının verilerek pişirilmesini isterim. Yine de en sevdiğim lezzetlerde ilk sırayı balık, ikinci sırayı ise karnıyarık alır. Mutfağa girmeyi severim. Dana eti ile yaptığım yahni ve balık kokoreçim beğenilir.

Kalp tamircisi

MEKAN

Samimiyet de çok önemli

* Lezzeti ön planda tutan her yeri severim, sonuçta yemek yemeye gidiyoruz. Dalyan Körfez Restoran, Salonis, Sipari, Ciğerci Zarif ve Nazilli Et Lokantası İzmir’de en favori mekanlarım arasında gelir. Gittiğim mekanda lezzet, samimiyet ve tabii ki temizlik ararım.

SPOR

Bol bol doğada yürüyorum

Haberin Devamı

* İstediğim kadar sık olmasa da spor yapıyorum. Ne mi yapıyorum? Bol bol doğa yürüyüşü. Sporda en büyük başarım bir tatil köyündeki mini futbol turnuvasında şampiyonluk. Sıkı bir Galatasaray taraftarıyım. Masa tenisi oynamayı severdim, özlüyorum.

TATİL

1 ay zorunlu ışın iznim var

* Yılda 1-2 kez tatile çıkarım. 30 gün zorunlu tatilim var. ‘Işın izni’ olarak geçer. Yurt içinde Çeşme en sevdiğim yer. Yurt dışında ise yeni yerler keşfetmek için kısa turlardan hoşlanırım. Tatil benim için kafa boşaltma, kitap okuma ve başka konularla ilgilenme fırsatı anlamına geliyor.

Kalp tamircisi

HOBİ

Bağlama çalmak büyük keyif

* Bağlama çalmak, akvaryumculuk, balık tutmak, meyve bahçemle ilgilenmek en büyük hobilerim. Kendimi geliştirebileceğim ve yeni şeyler öğrenebileceğim kitapları okumayı da severim. Ruh halime göre her türlü müzikten hoşlanırım. Konser, sinema, tiyatroda eşim çok mahir. Dolayısıyla ona tabi oluyorum.

KARİYER

Uçak mühendisi olmak isterdim

Haberin Devamı

* İzmir Balçova Ertuğrul Gazi İlkokulu, Balçova Lisesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okudum. Uzmanlığımı Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda yaptım. 2004’te doçent, 2010’da profesör oldum. Özel Ege Sağlık Hastanesi, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalıştım. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapıyorum. Çocukken uçak mühendisi olmak isterdim. İlk paramı askerliğimi uzman tabip olarak yaptığım Diyarbakır’da muayenehane açtığımda kazandım.

MODA

Spor giyinmekten hoşlanıyorum

* Modayı çok fazla takip etmem. Genelde spor giyinmeyi severim. Renk tercihim mavi, lacivert ve gri tonlar. Kıyafetlerimi ya kendim ya da eşimle beraber alırım.

TEKNOLOJİ

Meslek itibariyle aram iyi

* Bizim meslekte teknolojiyle aranız iyi olmak zorunda. Sosyal medyayı aktif kullanacak zamanım olmadığı için hesap açmıyorum.

SEVİMLİ DOSTLAR

Güvercin beslemeyi özledim

* Hayvanları çok severim ancak zaman ayırmam mümkün değil. Ama akvaryumlara bayılırım. Güvercin beslemeyi özlüyorum. Eskiden çok beslerdim.

ASTROLOJİ

İkizlerim, hızlı karar veririm

* Burcum ikizler. Çok ilgili değilim. Ama gazetede şöyle bir bakmadan da geçmem. İkizler hızlı karar verir diye biliyorum. Doğruysa bana uyuyor.

Yazarın Tüm Yazıları