Ne oldu HDP, cevap ver bakalım

HDP Genel Merkezi’nden 17 Mayıs Pazartesi günü bir açıklama yapıldı. Buyurgan bir dille Hürriyet’in ve benim yalanımızı düzeltmemiz ve Demirtaş’tan özür dilememiz isteniyor.

Haberin Devamı

Yalan neymiş?

Ben, Demirtaş’ın, HDP’nin hükümette yer alması için yapılan pazarlıkların ipucunu veren değerlendirmesini yansıtmışım. Gazeteciler her zaman demeçleri yazmazlar, kulis haberciliği diye bir şey vardır. Birçok şeyin perde arkasını da kulis haberlerinden okuruz. Kulis haberciliği, gazeteciliğin esasıdır.

Demirtaş, HDP’nin hükümette nasıl yer alacağını anlatıyor. Ne diyor?

Ortak cumhurbaşkanı adayı diyor. Peki Demirtaş kim? Hem 2014 seçimlerinde hem 2018 seçimlerinde HDP’nin resmi cumhurbaşkanı adayı.

ORTAK ADAY MODELİ

Ortak aday dediğine göre demek ki Demirtaş, 2023 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olmayacak. Geçen seçimde cumhurbaşkanı adayı olmak için Abdullah Gül’ün ortak adaylık önerisini reddeden Meral Akşener de bu kez aday olmayacağı sinyalini veriyor.

Haberin Devamı

Peki bu durumda siyasi kulis yazarı olarak benim bu veriler ışığında 2023 seçimlerine dönük bir projeksiyon yapmamın neresi yanlış?

HDP İKNA EDİLMİŞ

Belli ki mutfakta birileri muhalefetin 2023 seçimlerinde ortak aday çıkarması işini pişiriyorlar. Millet ittifakının resmi ortağı olmayan HDP’yi de buna ikna etmişler.

Bu önemli bir gelişme değil mi? Olmaz mı? 2023 seçimlerine damgasını vuracak en önemli gelişmelerden biri.

YEREL SEÇİMDE HDP KATKISI

HDP son yerel seçimlerde batıdaki büyükşehirlerde belediye başkan adayı çıkarmayıp AK Parti karşısındaki adayları destekledi. HDP’nin desteği etkili olmadı mı? Millet ittifakı İstanbul, Ankara, Adana, Antalya ve Mersin’de HDP’nin desteğiyle seçim kazanmadı mı? HDP’nin desteğiyle 25 yıl sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP’nin eline geçti.

HDP NE KARŞILIĞI İKNA EDİLDİ?

2023 seçimleri için Türkiye’nin kader seçimi yorumu yapılıyor. Bu değerlendirmeye ben de katılıyorum. 2023’e giderken HDP’nin tavrı çok belirleyici olacak. O nedenle HDP’nin ortak cumhurbaşkanı adaylığına nasıl ikna edildiği noktası büyük önem arz ediyor. Hatta 2023’e giderken en önemli sorulardan birini oluşturuyor. HDP ne karşılığında ikna edildi?

KILIÇDAROĞLU’NUN LİDERLER KABİNESİ ÖNERİSİ

Bu noktada Kılıçdaroğlu’nun kısa bir süre önce gündeme getirdiği “liderler kabinesi” formülünü hatırlamakta yarar var. Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı millet ittifakından olunca cumhurbaşkanı yardımcıları da Meclis Başkanı da millet ittifakından olacak. Temel Karamollaoğlu da Meral Akşener de Gültekin Uysal da yönetim kadrosunda olacak” demişti.

Haberin Devamı

Bunun bir eksiği var. O da HDP. Kemal Bey bu aşamada İYİ Parti ve CHP’nin duyarlı tabanını ürkütmemek için HDP’yi gündeme getirmiyor.

DURSUN ÇİÇEK - GÜRSEL TEKİN

Kılıçdaroğlu’nun söylemediğini Dursun Çiçek ile Gürsel Tekin itiraf etti.

CHP’li Dursun Çiçek, “HDP’den bir iki isme bakanlık verilebilir” dedi. Gürsel Tekin, “Meclis’te HDP’li bir başkan vekili var. Kabinede neden bir bakan olmasın?” diyerek öneriye destek verdi.

HDP’Lİ BAKAN NEDEN ÖNEMLİ?

HDP’li bakan konusu neden bu kadar önemli? 2023 strateji açısından en önemli kilometre taşlarından biri de o açıdan önemli.

Düne kadar PKK’lı teröristleri devlete bakan yaptırmayız diyen İYİ Parti cephesinde dahi bir yumuşama hissediliyor da o yüzden önemli.

Haberin Devamı

Dursun Çiçek ne diyor? İYİ Parti’nin milletçi tabanını da ürkütmeyecek isimler olabilir diyor.

HDP DEVLETTE

Puzzle’ın parçalarını bir araya getirdiğimizde bir fotoğraf ortaya çıkıyor. O fotoğrafın tek bir adı var. O da HDP devlette...

Ben HDP’nin meşru siyasetin içinde olmasını, Meclis’te temsil edilmesini hep önemsedim. Ama bu 2023 seçimlerinde HDP’nin devlet yönetimine taşınması projesini görmeme engel değil.

DİLİMİZ KÜRTLERİ İNCİTMEMELİ

HDP’li bakan tartışmasını yaparken bir uyarıda bulunmak istiyorum. Bu tartışmayı Kürtlerimizi incitmeden yapmalıyız. Çünkü bizim Kürtlerimiz kıymetlidir. Nasıl ki PKK ile Kürtler arasına bir çizgi çiziyorsak, HDP’li bakan işini tartışırken de Kürtlerle ilgili özenli bir dil kullanmalıyız. Bu ülkede Kürt cumhurbaşkanı da oldu, başbakan da. Bizim öyle bir takıntımız yok. Ama 2023’te Erdoğan’ı tasfiye etmek için “PKK’nın siyasi uzantısı” denilen HDP ile ittifak planlanıyor, HDP’li bakan formülü hazırlanıyorsa buna kayıtsız kalamayız. Bu kimin kimle ittifak yaptığını göstermesi açısından önemli bir adımdır.

Haberin Devamı

DEMİRTAŞ’A DÖNERSEK

Ben kulis yazısında ne yazdım? Demirtaş’ın “Ortak cumhurbaşkanı adayı ve üç cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Bize bir cumhurbaşkanı yardımcılığı ve üç bakanlık verilecek. İçişleri, Milli Savunma ve Milli Eğitim’i bize vermezler. Dışişlerini de vermezler ama AB ile ilgili bir bakanlık ya da Kültür Bakanlığı gibi bir bakanlık olabilir” dediğini yazdım.

HDP bunun yalan olduğunu ve özür dilemem gerektiğini iddia etti.

SOYLU’DAN HDP’Lİ BAKAN ÇIKIŞI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT’deki yayında HDP’li bakan konusunu bir ileri aşamaya taşıdı.

Hiçbir yoruma girmeden, Süleyman Soylu’nun açıklamalarının aynen aktarıyorum.

Soylu ne diyor?

Haberin Devamı

“Fikrim yok, bilgim var. Peki kim pişiriyor bu işi, nerede pişiyor? Bilgim var diyorum değil mi? Mesele sadece bakanlık değil, başka işler de var. İki bakanlık. Yaklaşık 6-7 aydır pişiyor. Birisi başkan yardımcılığı. Direkt Kandil, buradaki iş tutanlarıyla. Öteki Kültür ve Turizm Bakanlığı” diyor.

SOYLU AYRINTI VERİYOR

Soylu, yayında birlikte olduğu gazetecilere, bakanlığa gelirlerse belgeyi de göstereceğini söylüyor. Bu denli iddialı. Belgeye dayalı konuşması, İçişleri Bakanı’nın açıklamalarına kulak vermemizi gerektiriyor. Soylu, ayrıca ayrıntı veriyor. “Bize ilk etapta İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı gibi bakanlıkları vermezler. Kim konuşmuş, ne konuşmuş, nasıl konuşmuş, talep nereden gelmiş, teklif nereden gelmiş? Altını oluşturmuşlar. Ve bitmiyor. Yok derlerse can yakarım” diye konuşuyor.

HDP’NİN DEVLETTEKİ YERİ

HDP’yi sadece hükümete değil, devlete taşımayı hedefleyen modeli ise Soylu şöyle anlatıyor: “Sonra yetmedi. Diyor ki valiler ve kaymakamlar diyor. Aman diyor iyi çalışın diyor. Bunlara yönelik hükümeti şekillendirmeliyiz diyor. Bürokraside adamlar oluşturmalıyız diyor. Her bakanlıkta bakan yardımcımız olması lazım diyor. Bunu kim diyor? Kandil ve Kandil’in buradaki uzantıları diyor. Ben bakanlık ismi veriyorum. Başkan yardımcılığı.”

NE OLDU HDP?

Ben yazınca esip kükreyen HDP, hadi İçişleri Bakanı Soylu’nun iddialarına yanıt ver?

Burada Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in, “Ne oldu Paşinyan?” cümlesini ödünç alarak ama aynı ses tonu ve tavırla seslenmek istiyorum. “Ne oldu HDP?”

Yazarın Tüm Yazıları