Abdulkadir Selvi

Kadınlar ve gençler İmamoğlu mu Kurum mu diyor

6 Şubat 2024
İstanbul seçiminin anahtarını kadınlar ve gençler ellerinde tutuyor desem yeridir.

Bunu nereden çıkarıyorum derseniz, Optimar’ın anketinden çıkarıyorum. Anketlerin çaprazlama verilerini analiz etmeyi ve satır aralarını okumayı önemsiyorum.

KADINLARDA KİM ÖNDE

Ekrem İmamoğlu’nu başarılı buluyor musunuz sorusuna kadınların yüzde 48.5’i evet derken, erkeklerde bu oran 41.2’ye geriliyor.

Murat Kurum’u beğeniyor musunuz sorusunda ise evet diyen kadınların oranı yüzde 55.8’e çıkıyor. Murat Kurum kadınların desteğinde, 7.3 puanla Ekrem İmamoğlu’nun önünde yer alıyor. Murat Kurum’u başarılı bulan erkeklerin oranı ise 54.9’la yine 13.7 puanla İmamoğlu’nun önünde çıkıyor.

GENÇLER NE DİYOR

18-24 yaş aralığındaki gençlerde Ekrem İmamoğlu’nu başarılı bulanların oranı yüzde 46 olurken, Murat Kurum’u olumlu bulanların oranı ise yüzde 49.4’e çıkıyor.

YAŞLILARIN TERCİHİ

65 yaş üstünde ise veriler birbirine yakın.

Yazının Devamını Oku

İstanbul’da İmamoğlu ve Kurum nefes nefese

5 Şubat 2024
Bu seçimlerde gözler İstanbul’un üzerinde olacak.

Ben de seçim gününe kadar güvenilir araştırma kuruluşlarının İstanbul’la ilgili anket sonuçlarını paylaşmaya devam edeceğim. İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkan adayları belli oldukça ilginç veriler ortaya çıkmaya başladı. Bu kez sadece İmamoğlu ve Kurum’la ilgili sonuçları paylaşacağım ama partilerin adayları netleştikten sonra tamamıyla ilgili verileri aktaracağım.

Hilmi Daşdemir’in başkanı olduğu güvenilir bir araştırma kuruluşu Optimar’ın İstanbul seçimleriyle ilgili sıcağı sıcağına elime ulaşan bir anketini paylaşacağım.

SEÇMEN KUTUPLAŞIYOR

3 bin örneklem üzerinde telefon destekli bilgisayar yöntemiyle yapılan araştırma çok çarpıcı bir sonucu ortaya koyuyor.

1- Ekrem İmamoğlu ile Murat Kurum arasındaki makas hızlı bir şekilde kapanıyor. Hatta bir veride Murat Kurum öne geçmiş durumda.

2- İstanbul seçimlerinin Ekrem İmamoğlu ile Murat Kurum arasında geçmesi bekleniyor. Çünkü seçmen iki aday arasında kutuplaşıyor.

3- Diğer adaylar kazanamayacak ama kimin kaybedeceğini belirlemede etkili olacaklar.

4-

Yazının Devamını Oku

ABD ile ilişkilerde bahar havası mı

2 Şubat 2024
Türk-ABD ilişkilerinde bahar havası da bitmez, krizler de eksik olmaz. Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğini onaylamasıyla birlikte Türk-ABD ilişkilerinde iklim değişti.

Öyle ki biz F-16 satışı onaylanacak mı derken, ABD, F-35 projesine dönüşümüzü gündeme getirdi.

Türk-ABD ilişkilerinde son döneme damgasını vuran gelişmeleri maddeler halinde değerlendirmekte fayda var.

TÜRKİYE’NİN KOZLARI

1- Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliği ABD Başkanı Biden’in en önemli projesiydi.

2- Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in üyeliği konusunda kozlarını çok iyi kullandı.

3- Finlandiya ve İsveç’le yapılan üçlü mutabakat çerçevesinde FETÖ ve PKK’ya desteklerini engelleyen yasal ve Anayasal değişikliklerin yapılmasını sağladı.

4- Finlandiya ve İsveç başta olmak üzere NATO üyeleri tarafından Türkiye’ye karşı uygulanan açık ya da gizli silah ambargolarının kaldırılması sağlandı.

BIDEN ÖNERDİ

Yazının Devamını Oku

CHP-İYİ Parti savaşı seçimlere nasıl yansır

1 Şubat 2024
Meral Akşener, hiçbir faninin diğeri için yapamayacağı iltifatları Ekrem İmamoğlu için yapmıştı. İkinci Fatih ilan etmişti. Yüzünde Rabbi Yessir gördüğünü söylemişti.

İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi için Kılıçdaroğlu’ndan daha çok çaba sarf etmişti.

Ekrem İmamoğlu’nu cumhurbaşkanı adayı yaptırmak için masayı terk etmiş, İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı yardımcılığı önerisini kabul etmesi üzerine masaya geri dönmüştü.

SARAÇHANE’YE KOŞMUŞTU

İmamoğlu hakkında mahkeme kararı çıkınca Saraçhane’ye ilk koşan o olmuş, Ekrem yeni başlıyor” diye çak yapıp destek vermişti. Yani bir babanın evladına yapmayacağı şeyleri yapmıştı. O dönemlerde İmamoğlu’nun ‘ablasıydı”.

Siyaset aynı zamanda adam harcama sanatı olduğu için İYİ Parti Lideri Akşener’in, CHP’li İmamoğlu için kendini paralaması görülmüş, duyulmuş bir şey değildi.

HÜR VE MÜSTAKİL GİRME KARARI

Ama ne zaman ki, İYİ Parti seçimlere, “hür ve müstakil” olarak girme kararı aldı, ne zaman ki Akşener, ittifak yapmayacaklarını açıkladı, İmamoğlu’nun gerçek yüzü ortaya çıktı.

Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti’yi parçalama operasyonunun düğmesine bastı. Başta

Yazının Devamını Oku

CHP ve DEM’de hesaplar değişti

31 Ocak 2024
AK Parti Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim beyannamesiyle ilgili konuşmasını izlerken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in açıklaması geldi.

Tunç Soyer, aday gösterilmeyeceğini MYK toplantısından 5 dakika önce öğrendiğini söylüyordu. Battal İlgezdi de aday olmayacağının Parti Meclisi toplantısından önce Ekrem İmamoğlu tarafından tebliğ edildiğini açıklamıştı.

5 DAKİKA VURGUSU

Tunç Soyer’in 5 dakika vurgusu önemli. Çünkü daha MYK toplanmamış, MYK’da bir karar alınmamış, daha da önemlisi asıl onay mercii olan Parti Meclisi’nde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı görüşülüp oylanmamış ama Tunç Soyer’e aday olmayacağı bildirilmiş. MYK toplantısından 1 saat önce ise Özgür Özel, Cemil Tugay’la görüşüp, “İzmir Büyükşehir Belediye başkan adaylığınızı uygun gördük” demiş.

NAMUS-ŞEREF SÖZÜNE NE OLDU?

Özgür Özel, kurultay konuşmasında önseçim sözünü vermişti. Namus ve şeref sözü diye üstüne basa basa söylemişti. Özgür Özel, namus şeref sözüne ne oldu? Hadi namus şeref sözünü geçtim, önseçim yapılmadı ama daha partinin yetkili kurullarında görüşülmeden Tunç Soyer’e aday olmadığı bildiriliyor, Cemil Tugay’a ise adaylığı tebliğ ediliyor.

Ne âlâ partiçi demokrasi.

SAYGISIZLIK SİTEMİ

Tunç Soyer,

Yazının Devamını Oku

Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’na randevu vermiyor

30 Ocak 2024
EKREM İmamoğlu sadece belediye başkan adaylarının belirlenmesine ağırlığını koymadı, CHP’nin de kaderini belirliyor.

Ekrem İmamoğlu’nun dayatmaları ve partideki iki başlılık nedeniyle CHP tarihinin en kötü seçimlerinden birine hazırlanıyor.

Ekrem İmamoğlu, CHP’nin doğal müttefiki olan Alevileri küstürdü. İstanbul seçimlerini kazanmasında en büyük payı olan İYİ Parti ile ittifakı bitirdi. Elinde bir tek PKK’nın siyasi uzantısı olan DEM Parti kaldı. Bakalım o da seçimi kazanmasına yetecek mi?

ALEVİ BAŞKANLARI TASFİYE

Aleviler, seçimlerde CHP’nin sigortasıdır. İmamoğlu, Alevileri sadece küstürmedi; İstanbul’da Alevi belediye başkanlarını tasfiye etti. Battal İlgezdi ve Ali Kılıç bunun en çarpıcı örneğini oluşturuyor.

ALEVİ LOBİSİNİ YIKTIK

CHP eski Muş Gençlik Kolları Başkanı Erkan Çakır, bir iddia ortaya attı. Erkan Çakır, kurultayda Ekrem İmamoğlu’nun yanında yer alıyor. Kurultay salonunda Kılıçdaroğlu’nu destekleyen CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir ile kavga ediyorlar. “Ekrem İmamoğlu divan odasına çağırdı beni. Bana ‘S...et kazandık, kuduruyorlar. Alevi lobisini yıktık’ dedi” diye konuştu.

Normal bir siyasi akıl bunu yalanlardı. Hele hele Ekrem İmamoğlu’nun bunu yüz defa yalanlaması gerekiyordu. İmamoğlu ne yaptı? İstanbul’daki Alevi kökenli belediye başkanlarını tasfiye ederek bunun bir politika olduğunu ortaya koydu.

İMAMOĞLU’NUN TUNÇ SOYER RESTİ

Yazının Devamını Oku

Santa Maria Kilisesi’ne saldırının arkasındaki plan

29 Ocak 2024
KRİTİK bir dönemden geçiyoruz. Aynen yaz mevsimi, kış mevsimi gibi bizim bir de provokasyon mevsimimiz var. Yaşadığımız son olaylara bakınca provokasyon mevsiminin açıldığını görüyoruz. Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde yapılan saldırıyı kast ediyorum.

Bir yönüyle ‘27 Nisan e-Muhtırası’nın verildiği, Cumhuriyet mitinglerinin yapıldığı, Cumhurbaşkanlığı seçimini engellemek için 367 kararının çıktığı günlere benziyor. Bir yönüyle de Türkiye’yi 28 Şubat sürecine sürükleyen provokasyonların gerçekleştiği olayları hatırlatıyor.

KOKTEYL PROVOKASYON PLANI

Belli ki sadece 28 Şubat planını devreye sokmamışlar. O planın bayatlaması üzerine 2006-2007’deki kiliselere, rahiplere, gayri müslim vatandaşlarımıza yönelik suikastlerin yaşandığı oyunları da devreye sokmuşlar. Hiçbir savaş bir öncekinin benzeri değildir ilkesinden hareket edip, bir ondan bir bundan kokteyl bir provokasyon planı hazırlamışlar.

TETİĞİ ÇEKTİRENLER

Bu olaylarda tetikçiler önemli. Ama onlardan daha önemli bir nokta var;  o da o tetiği çektirenlerin kimler olduğu ve bu tür suikastlerden ne bekledikleri. Yani asıl o tetiği çekenlerin arkasındaki güçler önemli.

1- NEDEN KİLİSE

Suikast için Santa Maria Kilise’nin seçilmesi Hıristiyan Batı dünyasına mesaj verilmesi açısından anlamlı. 

2- PROFESYONELLER

Yazının Devamını Oku

ABD, Suriye ve Irak’tan çekiliyor mu?

26 Ocak 2024
Amerikan seçimleri yaklaşırken Biden yönetimi Suriye’den çekilmek için bir arayış içine girdi.

Amerikan basınında birkaç gündür ABD, Suriye’den çekilmeyi tartışıyor haberleri yapılıyor. PKK’yı kollayan yazarlarda ise, aman PKK’yı-YPG’yi bırakıp nereye gidiyorsun, PKK’lıların durumu da Afganistandakiler gibi mi olacak telaşı sardı.

TRUMP’IN SORUSU

ABD seçimlerinde ezici bir üstünlükle ilerleyen Trump çok önemli bir tartışma başlattı. “Tam 9 trilyon dolar harcadık, Ortadoğu’da milyonlarca insanı öldürdük ve ne elde ettik? Hiçbir şey. Ölüm, kan ve hiçbir şey elde etmedik” dedi.

Trump’ın çıkışı Amerikan halkında karşılık buldu. Amerikan halkı Irak’ta, Suriye’de, Afganistan’da ve Ukrayna’da harcanan trilyon dolarların hesabını soruyor. Trump’ın Ukrayna ve Ortadoğu’dan çekilme vaadi karşılık buluyor.

BIDEN YÖNETİMİ TARTIŞIYOR

Hem yaklaşan seçimler nedeniyle hem de ABD artık Ortadoğu’da bir bataklığa çekildiğini görüyor. Foreign Policy ve Al Monitor, ABD düşünce kuruluşlarında Suriye’den çekilmenin tartışıldığını yazdı.

BATAKLIĞA ÇEKİLİYOR

Yazının Devamını Oku