Valilik babamın külahına anlatsın

İstanbul Valiliği taksilerde sigara içmeyi yasaklamış. Babamın külahına anlatsınlar.

Tatil için ailecek, 10 gündür Florida, Orlando’dayız.

Parklarda, açık havada bile sigara içmek yasak. Sigara içmek isteyenler, kendini zehirleme özgürlüklerini sigara içenlere ayrılmış köşelerde, başkalarına zarar vermeden kullanmak zorundalar.

Zekaya Disney dopingi

Çocuğum doğmadan önce bile yazar dururdum. Walt Disney World gibi eğlence merkezlerine sahip oldukları için ABD’li çocuklar çok şanslı, üç yaşına kadar buraları ziyaret eden çocukların zekası birkaç 10 puan birden zıplar diye... Türkiye’de benzer bir eğlence merkezinin olmaması ise ülkemiz çocukları için büyük bir handikap.

Batılı ülkelerin çocukları, eğitim olanaklarındaki üstünlükleri yetmiyormuş gibi böylesi eğlence merkezlerine sahip olmakla da birkaç sıfır önde başlıyorlar yarışa, bizimkilerin önünde.

Sigara toplumsal zekamızı geriletiyor

Bir de buna zeka gelişimine olumsuz etkisi olan ikincil sigara dumanını ekleyin, yetişmekte olan nesillerimizin zeka gücünün batılı ülkelerle boy ölçüşmeye yetmeyeceğine bugünden emin olabilirsiniz. Türk aileleri zorunlu olarak ikiye ayrılıyorlar. Birinci grupta sigara dumanını umursamayıp, çocuğunu her ortama sokanlar var.

İkinci grupta ise keşhaneden farklı olmadıkları için restoranlardan, kafelerden, sinemalardan, tiyatrolardan, alışveriş merkezlerinden uzak duranlar. Birincilerin çocuklarının zekası maruz kaldıkları sigara dumanı nedeniyle hepten geri kalıyor. İkinci gruptakilerin ise yaşamlarındaki tekdüzeliğin getirdiği uyaran yoksunluğundan...

Kimsenin kimseye saygısının olmadığı, başkalarını dumanlarıyla zehirlemeyi kişilik hakkı sanan cahillerin çoğunlukta olduğu Türkiye’de, İstanbul Valiliği’nin bu iyi niyetli girişiminin akıbetini görmek için kahin olmaya gerek yok. Kapalı yerlerde sigara içmeyi yasaklayan ve hazır olmasına rağmen tam bir yıldır Meclis gündemine alınmayı bekleyen yasa tasarısını çıkarmakta, sigara düşmanı Tayyip Erdoğan bile iktidarsız kalıyor. Kapalı mekanlarda sigara içmeme medeni davranışını benimsetmeye Mustafa Sarıgül’ün gücü, Türkiye’nin en medeni semtlerinden Nişantaşı’nda bile yetmiyor.

Bizzat tanık oldum. Kadının teki sigara içilmez masada, Sarıgül’ün gözünün içine baka baka sigara içti ve hiçbir şey olmadı. Şişli’de Cevahir’in hemen karşısında iki pastane salonu var. İkisinin de bırakın bazı masaları sigara içmeyenlere ayırmalarını, dumansız masa uygulamasından haberleri bile yok.

İDO vapurlarının durumu

İDO yine çok medeni bir kararla vapurlarda, açık alanlar da dahil sigara içmeyi yasaklamış. Ama İDO vapurları keşhane gibi, yasak mürettebatın da umrunda değil. Gökçen Karan’ın e.günlüğündeki (tinyurl.com/25gywk) videoyu izleyin, o vapurlara çocuğunuzu bindirir misiniz karar verin. Durum bu kadar vahimken, İstanbul Valiliği taksilerde sigara içmenin önüne geçebilirse mucize olur.

Keşke geçebilse... Belediye otobüslerinde, metroda bu işin başarılmasının sırrı nedir, önce bunu bulmalıyız. Bu konuya tekrar döneceğim, sizin fikirlerinizi de bekliyorum.
Yazarın Tüm Yazıları