Sigara güzelliğe zararlı

Hepimiz sigaranın zararlarını biliyoruz. Artık satın alınan paketlerde bile sigaranın sağlığa zararlı olduğu göze çarpacak şekilde belirtiliyor.

Peki, ya güzelliğe zararı? O konuda da hiç azımsanmayacak kadar önemli olumsuz etkileri olduğundan haberiniz var mı?

Sigara, pek çok kişi için hayatın bir parçası... Oysa hepimiz sigaranın zararlarını biliyoruz. Satın aldığımız her pakette zararları göze çarpacak şekilde belirtiliyor. Peki ya güzelliğe zararı? Bunu hiç düşündünüz mü? Sigaranın cilde, gözlere, dudaklara zarar verdiğini, kırışıklıklara, selülite ve erken yaşlanmaya neden olduğunu biliyor musunuz?

Bir sigara bağımlısının ağız kanserine yakalanma riski çok yüksek olduğu gibi tütün ve duman da diş eti hastalıklarına yol açıyor, diş çürümesine ve nefesin kötü kokmasına kadar pek çok rahatsızlığı beraberinde getiriyor.

Sigara dumanı ve katran, cildin ihtiyacı olan oksijeni almasına ve besin emilimine engel olarak cildin kuru ve cansız görünmesine yol açıyor. Ayrıca sigara tüketimi, zararlı serbest radikalleri oluşturarak ciltteki kolajen ve elastin liflerini zayıflatıp, cildi zamansız yaşlandırıyor.

Sigaranın vücuda verdiği zararlar

8 Vücutta; yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü ve reflekslerde azalma oluşur.

8 Ciltte renk değişikliği ve yaşlı görünüm başlar.

8 Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma ve ses tellerinin zarar görmesinin yanı sıra kansere yakalanma riskini artırır.

8 Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi, damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi hastalıklar ortaya çıkar.

8 Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Her nefeste 50 bin hücrenin ölümüne sebep olur.

8 Akciğerlerde, kanser, bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

8 Mide ve yemek borusunda, kanama ve kanser oluşumu riski artar.

8 Rahim ve yumurtalıkta, kısırlık, çocuk düşürme, sakat veya erken doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşturur.

8 Testisler ve cinsel organlarda, iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana getirir.

Sigarayı bıraktığınızda neler oluyor?

20 dakika sonra: Tansiyon ve nabız normal düzeye iner.

8 saat sonra: Kandaki oksijen düzeyi normale yaklaşır.

24 saat sonra: Kalp enfarktüsü tehlikesi azalmaya başlar.

48 saat sonra: Sinir uçları kendini yenilemeye başlar.

2 haftadan 3 aya kadar: Dolaşım dengesi düzelir, akciğer fonksiyonu yüzde 30 oranında iyileşir.

1 aydan 9 aya kadar: Öksürük krizleri ve yorgunluk azalır. Akciğer bir ölçüde temizlenir.

1 yıl sonra: Koroner kalp hastalığı riski yüzde 30 azalır.

5 yıl sonra: Akciğer kanseri ve kalp enfaktüsü riski yüzde 30 azalır, nefes ve yemek borusu ile mesane kanseri riski yüzde 50 azalır.

10 yıl sonra: Akciğer kanseri riski yüzde 50-100 oranında azalır.

15 yıl sonra: Koroner kalp hastalığı riski hemen hemen sigara içmeyenler kadar olur.

Karşı konulmazlığın sırrı: Doğru parfüm

á Parfümlerin etkisi her ten renginde farklı olacağı için başkasında beğendiğiniz bir parfüm sizde aynı etkiyi bırakmayabilir. Ten renginize, cilt yapınıza uygun parfümü seçerseniz, doğru sonuca ulaşırsınız.

á Sık aralıklarla farklı kokuları denemek, parfümlerin gerçek kokusunu almanızı engelleyecektir.

á Pafüm denerken bileğinizin iç kısmına 10-15 cm. uzaklıktan sıkın. Sonrasında ilk dakikadan itibaren cildinizde bıraktığı kokuyu takip edin. 15 dakika sonra parfüm asıl kalıcı notalarını bırakacaktır.

á Parfümünüzün kalıcılığını artırmak için saçlarınıza, atar damarların olduğu yerlere de sıkın.

á Parfümü açtıktan 12 ay sonra kullanmayın. 12 ay sonunda koku özelliklerini yitirecektir.


Kime hangi koku gider?

Parfüm seçiminde en önemli kriter kişinin ten rengidir. Esmer, kumral ve sarışınların parfüm seçimleri birbirinden farklı olmalıdır. Çünkü esmer bir tende hoş kokan parfüm, daha açık tenli bir kişi için ağır kaçabilir. Ya da tam tersi açık tenli bir kişide kalıcı olan koku, esmer tenli birinde o kadar kalıcı olmayabilir.

Parfüm seçimi gündüz ya da gece kullanımına, giyim tarzına ve mevsimlere göre de farklılık gösterebilir. Kışın daha şekerli, vanilyalı ve baharatlı kokular ön plana çıkarken, yazın daha hafif ve sabunsu kokular tercih edilebilir.
Yazarın Tüm Yazıları