Nargile meselesi

KAPALI yerlerde sigara içme yasağı getiren, "Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun" bir süre önce yürürlüğe girdi. Yasaya göre tiryakiler, kamu hizmet binaları, koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor ve eğlence yerlerinin kapalı alanlarında sigara içemiyor.

*

Taksiler dahil, bütün toplu taşıma araçlarında da sigara içme yasağı uygulanıyor. Okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının kültür, sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında da tütün ile tütün ürünleri tüketilemiyor.

*

Yasa öyle ya da böyle uygulanıyor. Ama şu da bir gerçek, yasak genelde ciddiye alınıyor. İşyerlerinin dışı, balkonlar, yangın merdiveni araları tiryakilerle doluyor. Yasa restoran, lokanta, kahvehane ve kafeteryalarda 19 Temmuz 2009’dan itibaren uygulanacak. Ve buradan atlayalım nargile meselesine. Nargile de bir tiryakilik, bir keyif işidir. Marpuçla özdeşleşen nargile tutkunlarının buluştuğu ünlü yerler de vardır.

*

Sigara yasaklarından nargileye neden geldim? Sözüm Sancar Maruflu, Necip Kalkan gibi ünlü nargilecilere değil. (Laf aramızda, onlara da pek yakışıyor) Benim tepkim gençlere nargile içirilen yerlere. Birinci Kordon’daki, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’ndaki bazı kafeteryalara gidin de görün. Çoğu 18 yaşın altındaki gençler nargile fokurdatır durur. Üstelik buralarda nargileye albeniler de katılır. Kimi çeşitli aromalarla sunulur. Kiminde promosyon da vardır. Şu kadar fiyatın içine patlamış mısır, bira falan da dahildir.

*

Şimdi, bir yandan "Dumansız günler" gibi sloganlarla sigara yasağı getiren yasalar çıkarılacak, bir yandan gençlerin "Dumanla tanışmasını" sağlayacak, hatta özendirecek nargileye göz yumulacak. Bence çok yaman çelişki. Tamam, sigara yasağı gelecek yıl başlayacak lokanta, restoran, kahvehane gibi yerlerin arasında nargile kafelerinin de olduğu söyleniyor.

*

Ancak gençler, öncelikle 18 yaşından küçük olanlar, için çok geç olmayacak mı? Gençleri düşünen birileri var mıdır? İşletmeciler biraz insafa gelir mi? Gençleri dumana özendiren bu yerler denetlenir mi? Çocuklara nargile verilmemesi tembihlenir mi? Yetkililer, etkililer bir şeyler yapar mı? Yapmalı, değil mi?
Yazarın Tüm Yazıları