Meyve mi, sebze mi?

Domates meyve olabilir mi? Peki ya kabak?

Haberin Devamı

Biz neye sebze, neye meyve diyeceğimizi genellikle pişirme şeklimize ya da tatlara göre belirleriz. Yani tatlı olanları meyve olarak adlandırırken yemeklere koyup tuz attıklarımızı sebze olarak tanımlarız.
Oysa bilim insanları “Çekirdeği olan yiyecekler meyvedir” diyor. Yediğiniz şey çekirdekliyse meyve, yaprak ya da kökse sebze olarak tanımlanıyor bir başka deyişle. Buna göre pek çoğumuzun sebze olarak isimlendirdiği kabak, domates, salatalık, hatta fasulye gibi yiyecekler meyvedir. Soğan, patates, ıspanak, marul gibi yiyecekler ise sebze sınıfına girer.
Manavın kabağı meyve kısmına yerleştirmesi hayal belki ama tüketici olarak bu bilgiyi öğrenmemizde fayda var diye düşünüyorum.

SAHRAP’IN PRATİK MİSAFİR YEMEĞİ

Bu yemekte kullanılacak garnitür konservesi havuç, bezelye, patates karışımından oluşacak. Eğer bu konserve bulunamazsa 1 patates ve 1 havuç rendelenerek kullanılabilir. Ayrıca 1 su bardağı konserve bezelye de eklenmesi gerekir.
3 yemek kaşığı zeytinyağı orta boy bir borcama ya da fırın kabına aktarılır.
Üzerine suyu süzülen bütün haldeki konserve mantarlar yerleştirilir.
Hazır mantar çorbası derin bir kaba koyulup üzerine süt eklenir. Tuz ve karabiber serpilip malzemeler bir tel çırpıcı yardımıyla pürüzsüz kıvama gelinceye kadar çırpılır ve bir kenarda bekletilir.
Mantarların üzerine süzülmüş hazır garnitür konservesi aktarılır ya da rendelenmiş havuç ve patatesle birlikte konserve bezelye ilave edilir.
Son olarak, hazırlanan hazır çorbalı sos malzemelerin üzerini kaplayacak şekilde yavaşça üzerine aktarılır.
Rendelenmiş peynir serpiştirilip varsa galeta unu da eklenir. Yemek, 5 dakika önceden 175 dereceye ve alt- üst konuma ayarlanmış fırında 40 dakika kadar pişirilip çıkarılır. Sıcak sıcak servise sunulur.
Not: İstenirse hazır çorbayla hazırlanan karışıma 1 kutu hazır süt kreması (200 ml) eklenebilir. Mantar yerine de 2 adet tavla zarı formunda doğranmış tavuk göğüs eti de kullanılabilir.

Haberin Devamı

Malzeme listesi

2 su bardağı dolusu konserve mantar
3 yemek kaşığı zeytinyağı
2 su bardağı garnitür konservesi (Havuç, bezelye, patates karışımı)
1 çay kaşığı tuz, karabiber
1 paket hazır kremalı mantar çorbası
3 su bardağı süt
Yarım su bardağı rendelenmiş taze kaşar peyniri
Varsa 2-3 yemek kaşığı galeta unu


Yazarın Tüm Yazıları