İzmir’i uçuracak projeler

Haberin Devamı

Kavuklar Grubu, Ege Bornova'nın ardından, 2013'te birçok ilke imza atmaya hazırlanıyor.Şirket, Türkiye'nin üzeri açılır kapanır sisteme sahip AVM'sini İzmir'de yapacak.
İZMİR’e son yıllarda simge yapılar kazandıran Kavuklar Grubu, 2013’e hızlı giriş yapmaya hazırlanıyor. Firma, geçen ay satışa çıkardığı ve 60 konuttan 22’sinin satışını gerçekleştirdiği Ege Bornova’nın ardından, önümüzdeki yıl iki büyük projeyle adından söz ettireceğe benziyor. Yılbaşında başlayacak 300 bin metrekare inşaat alanına sahip ilk proje, İzmir’de alışveriş merkezi ve konutların bir arada olacağı en büyük karma proje olma özelliğini taşıyor. Üç kuleden oluşan, bin 100 konutun yer aldığı ve Eylül 2013’te satışa çıkması beklenen ikinci proje ise İzmir’de özel sektör tarafından tek seferde yapılan en büyük konut projesi olma unvanına talip. Birçok ilke imza atılacak her iki proje için 500 milyon doların üzerinde yatırım planlanıyor. Şirketin gündeminde ayrıca, uluslararası alanda önemli projelere imza atan firmalarla birlikte İzmir’de yatırım yapmak da yer alıyor. Kavuklar Gayrimenkul Geliştirme Grubu Başkanı Metehan Kavuk, şirketin devam eden ve yapılması planlanan projelerin anlattı, konut almayı planlayanlara önemli tavsiye ve uyarılarda bulundu.

Haberin Devamı

Yatırımcılara kapalı
Yatırımcıyla sosyal donatıları kullanmayanlara kapalı olan Ege Bornova hakkında bilgi veren Kavuk, “Bu projeye satış kaygısı olmadan başladık. Biz komşularımızı arıyoruz. Dolayısıyla yatırım gözüyle bakan ya da sosyal alanlardan faydalanmayı düşünmeyenlere projemizin kapısını kapattık. Ciddi talep var. Ama seçici davranıyoruz. 60 rezidanstan şu ana kadar 22’sini sattık. Yılbaşına kadar projenin yarısını satmayı planlıyoruz. 2013’ün üçüncü çeyreğinde ise tamamını bitirmek istiyoruz.”

İzmir’i uçuracak projeler

Olmayanları getirecek
Bitme aşamasında olan Bayraklı Tower için bu ay oturma ruhsatına başvuracaklarını ve Mart 2013’te projede yaşamın başlayacağını dile getiren Metehan Kavuk, projenin yüzde 93’ünün satıldığını, son şanslıları beklediklerini ifade etti. Kavuk, “Büyük bir hipermarket zinciri geliyor, slow food’un yine önemli bir temsilcisi Bayraklı’da yerini almaya hazırlanıyor. Bunun dışında birçok önemli marka burada olacak. Butik konseptte bir alan oluşturduk. İzmir’de olmayan markaları getirmek için çalışıyoruz” dedi.

Haberin Devamı

Türkiye’de ilk olacak
İzmir Otobüs ve Terminal İşletmeleri A.Ş.’nin karşısına yapılacak ve dünyada ikinci, Türkiye’de bir ilk olan üzeri açılır-kapanır en büyük AVM ünvanına sahip projeye yılbaşında başlayacaklarını aktaran Metehan Kavuk, yanında 800 de konutun yer aldığını dile getirdi. Projenin detayları hakkında bilgi veren Kavuk, sözlerine şöyle devam etti:
“Proje, şu anda yaklaşık 300 bin metrekarelik inşaat alanı bakımından İzmir’de tek noktaya yapılan en büyük yatırım olarak görünüyor. Bizden daha büyük olan ise Adnan Menderes Havalimanı’nın yapımı süren iç hatlar kısmı. Yüzde 5 bizden daha büyük bir alan söz konusu. Ama özel sektör olarak biz ilk sıradayız. Proje için İngiltere, İtalya, İspanya, Portekiz, Amerika ile Türkiye’den İzmir ve İstanbul’dan 12 mimarlık ofisinin katıldığı bir yarışma düzenledik. İpi, Amerikalı HOK göğüsledi. Projede, 800 konut ve 50 bin metrekarelik kiralanabilir alanın bulunduğu AVM yer alıyor. AVM, 26 bin metrekarelik alanın üzeri açılır kapanır bir sistem oluşturacak. Bu, Türkiye’de bir ilk. Daha küçük ölçekli uygulamaları var, ama bu kadar geniş bir alanı kapsayanı henüz yok. Dünyada da ikinciyiz. Diğeri Miami’de yer alıyor. Alt kattan üst kattaki, üst kattan ise alt kattaki vitrini görebiliyorsunuz. Büyük vitrinler olacak. Bir temayla geliyoruz. Türkiye’de teması olan ilk AVM olacağız. Şu anda yapı denetim ve kazı ihalesi bitti. Kazık ihalesine çıkıyoruz. Ardından da kaba inşaata başlayacağız. Yüksek yapılardan geçtik. İnşaata ocak gibi başlayıp martta da ihaleye çıkmayı düşünüyoruz. Konutlar orta kesime hitap edecek, ama lüks hayatın standartlarını sunacak. Proje 325 milyon dolarlık yatırım değeri taşıyor.İzmir’i uçuracak projeler

Haberin Devamı

İZMİR’E RÜZGAR OLACAK
Önümüzdeki yıl hayata geçirecekleri bir diğer konut projesinin daha bulunduğunu ifade eden Metehan Kavuk, orta gelir grubuna hitap edecek olan 1100 konutun yer aldığı Altındağ uçan yoldaki projenin Eylül 2013’te satışa çıkacağını açıkladı. 29 katlı iki, 14 katlı bir kuleden oluşan projenin 180 bin metrekarelik inşaat alanı olacağını ve tek seferde İzmir’de yapılan en büyük konut projesi olduğunu anlatan Kavuk, “Her iki projede de bulundukları bölgelerde kentsel yenilemeye çomak sokmuş olacağız. Projelerimizin tamamı Körfez’i görüyor. İzmir’e bir rüzgar getirmek istiyoruz” dedi.

YABANCILARLA DA PROJE
Son günlerde ardı ardına açıklanan projeleri de değerlendiren Metehan Kavuk, piyasanın hareketlendiğini, daha da hareketli günlerin yaşanacağına dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Biz her yapılan projeye İzmirli gözünden bakıyoruz. Gelen yatırım yapıyor, para getiriyor ve istihdam sağlıyor. Biz gelen yatırıma bu gözle bakıyoruz, rekabet olarak bakmıyoruz. Sonuçta benim kadar İzmir’i tanımaları mümkün değil. Bundan hareketle İstanbul’da da yatırımları bulunan Alman bir grup bizimle ortak yatırım yapmak istediğini iletti. ‘Lokal partnerim olursa yanlış yapmam’ şeklinde bakıyorlar. Biz de bu tip talepleri değerlendiriyoruz. ABD’nin önde gelen inşaat firmalarından Magellan da bunlardan biri.Biz ileride yabancı bir partnerle proje geliştirmek istiyoruz. Onların isminin İzmir’de geçmesi için uğraşıyoruz.”

Haberin Devamı

UCUZ KONUT KORKUTUYOR
İnşaat piyasasında yaşanan son gelişmelere ilişkin de konuşan Metehan Kavuk, Türkiye’de son yıllarda belirli belirsiz birçok kişinin araştırma yapmadan sektöre girdiğini söyleyerek, şu bilgiyi verdi: “Böyle olunca bir anda piyasa şişti. Metrekaresi bin-bin 500 lira arasında olan konutlar çıktı. Bu maliyetlerle bunu kimse satamaz. Bu ileride tüketici için büyük bir risk anlamına geliyor. İnşaat geliştirmede yüzde 10-15 karla çalışırken bu fiyatlar korkutuyor. İzmir’de çok büyük hareketlilik olmadığı için bu gelişmelerden etkilenmedi. İzmirli tüketici çok dikkatli. Bizim yapıların satılmaması gibi bir korkumuz yok. Öncelikle doğru projeler yapıyoruz. Bunun yanında her yıl 1 milyon kişi orta gelir grubuna katılıyor. Projelerin de çoğu da bu kesime yapıldığı için sıkıntı yok.

 

Yazarın Tüm Yazıları