MENÜ

Üstün Zekalı Çocuklar

Üstün Zekalı Çocuklar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Üstün Zekalı Çocuklar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 324 Üstün Zekalı Çocuklar haberi bulunmuştur.

Üstün Zekalı Çocuklar Haberleri

Üstün zekalı çocuklar, diğer çocuklardan izole edilmemeli

Üstün zekalı çocuklar, diğer çocuklardan izole edilmemeli

Son günlerde gündemde olan üstün zekalı çocuklara farklı eğitim modelleri uygulanması gerektiğini belirten uzmanlar, bu çocukların diğer çocuklardan izole edilmesinin ve onları yetişkin gibi büyütmenin doğru olmadığına dikkat çekiyor. Uzmanlar, “Bu çocukların sosyal ortamdan kopmaları önlenmelidir” uyarısında bulunuyor. Uzmanlara göre, bu çocukların eğitimlerin içeriğinin çeşitlendirilmeli ve yaratıcılıklarını sürdürebilecekleri alanlara yönlendirilmeleri gerekiyor.

Türkiyede 500-600 bin üstün zekalı çocuk var

Türkiye'de 500-600 bin üstün zekalı çocuk var

TÜZDEV Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, "Bütün toplumlarda yüzde 2.5 civarında üstün zekalı, 10 binde 1 de deha çapında çocuklar bulunur. Bu konuda her toplum eşit düzeyde. Türkiye'de ilkokul, ortaokul ve lise çağlarında tahminen 500-600 bin üstün zekalı, 5-10 bin de dahi çocuk olduğunu söyleyebilirim. Vakıf olarak bunları arayıp bulmak istiyoruz" dedi.

24.04.2019Eğitim
Dahi çocuklar eğitimcilerle buluşuyor

Dahi çocuklar eğitimcilerle buluşuyor

Türkiye’deki üstün zekalı çocuklar,tecrübelerinden yararlanmak üzere dünyaca ünlü eğitimcilerle bir araya gelecek.

5.04.2018Eğitim
Bir ‘üstün zekâlı çocuk’ hikâyesi

Bir ‘üstün zekâlı çocuk’ hikâyesi

Buket Tahmaz Savaş yeni romanı ‘İçimdeki Gölge’de üstün zekâ ve şizofreniyi buluşturduğu bir öykü anlatıyor. Okurunu adeta klinik bir deney ortamına sokuyor.

15.03.2018Kitap Sanat
Motosiklet grubundan üstün zekalı öğrencileri sevindiren gezi

Motosiklet grubundan üstün zekalı öğrencileri sevindiren gezi

Kayseri’de bir motosiklet grubu sosyal etkinlikler kapsamında TÜZDEV öğrencilerini motosikletleriyle gezdirdi.

9.12.2017Eğitim
6 aylık iken konuşmaya 17 aylık iken ise kitap okumaya başladı

6 aylık iken konuşmaya 17 aylık iken ise kitap okumaya başladı

Ankara'da 6 aylık iken konuşmaya, 17 aylık iken ise akıcı bir şekilde kitap okumaya başlayan, İstiklal Marşı ile bir çok duayı ise ezbere okuyan 2.5 yaşındaki Zehra Melis Acartepe, üstün zekası ile görenleri şaşırtıyor.

29.07.2017Gündem
“Üstün zekalı çocuklar yeteneğine göre eğitilmeli”

“Üstün zekalı çocuklar yeteneğine göre eğitilmeli”

TÜZDEV Genel Başkanı Kemal Tekden, üstün yetenekli çocukların psikiyatra götürülüp ilaca başlatılmaması gerektiğini belirtti. Tekden, "Bu çocuklar, ilgi ve yeteneklerine göre uygun eğitim alabilirler ve yönlendirilebilirlerse büyük icatlar yapabilir, toplumsal faydalar sağlayabilir, başarılı ve mutlu bir yaşam sürebilirler" dedi.

24.07.2017Eğitim
Dahi ve üstün zekalı çocuklar buluşuyor

Dahi ve üstün zekalı çocuklar buluşuyor

TÜZDER tarafından düzenlenen 5’inci Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü, 13 Mayıs'ta YTÜ Davutpaşa Kampüsünde kutlanacak.

3.05.2017Eğitim
Üstün zekalılar mutsuz

Üstün zekalılar mutsuz

Türkiye'de 650 bin civarında olduğu tahmin edilen üstün zekalı ve dahi çocuğun, kendilerine özel okul ve müfredat olmaması nedeniyle normal okullarda okumak zorunda kalmasının, başarısızlığın yanı sıra mutsuzluğa neden olduğu belirtildi.

30.04.2017Eğitim
Üstünlerle ilgili klişeler yanlış

'Üstün'lerle ilgili klişeler yanlış

Üstün zekâlı ve yetenekli çocuklarla çalışan yabancı uzmanlar, bu alanda Türkiye’nin daha çok adım atması gerektiğini anlatarak, veli ve öğretmenlere büyük görev düştüğünü söylüyor. Bu çocukların daha az suç işlediklerini belirten uzmanlar, “Onlarla ilgili çok klişe var. Onların  sevilmediği, depresif ve çılgın oldukları yanlış” diyor.

16.04.2017Eğitim
Dahi çocuklar için ayrı okul teklifi

Dahi çocuklar için ayrı okul teklifi

TÜZDEV’in düzenlediği ‘Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi’ 7-8-9 Nisan’da İstanbul’da yapılacak. Kongrenin tanıtım toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kemal Tekden, “Dahi çocukların ayrı okullarda eğitim alması konusunda Bakanlığa tekliflerimizi sunduk” dedi.

30.03.2017Eğitim
Her meraklı çocuk üstün zekâlı değil

Her meraklı çocuk üstün zekâlı değil

Çocuğum acaba ‘üstün zekâlı’ mı? Bu, hemen her ailenin aklına gelen bir soru. California Irvine Üniversitesi Üstün Zekâlılar Eğitim Direktörü Doç. Dr. Darlene Boyd, bu çocukların tespitinde 4 yaşın çok önemli olduğunu söylüyor. Onların soru sormasının iyi bir ipucu olduğunu da. Ancak bir uyarısı var: “Çoğu meraklı ama hepsi üstün zekâlı değil.”

21.02.2017Eğitim
Türkiyedeki üstün zekalılar EPOC ile tespit edilecek

Türkiye'deki üstün zekalılar EPOC ile tespit edilecek 

Uluslararası Eğitimde İnovasyon Merkezi (ICEI) ile Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) arasında imzalanan protokol ile Türkiye'deki üstün zekalılar, ilk kez kullanılmaya başlanacak "Sıra Dışı Düşünme Potansiyeli Testi" (EPOC) ile tespit edilip, eğitimleri bu çerçevede yapılacak.

8.09.2016Eğitim
‘Dahi Çocuklar’ eğlenirken öğreniyor

‘Dahi Çocuklar’ eğlenirken öğreniyor

Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) Genel Müdürü Tunahan Coşkun, üstün zekalı ve dahi çocukların boş zamanlarını verimli geçirebilmeleri için kurdukları Dahi Park'taki atölyelerde 56 farklı kategoride 12 gün süren eğitim programı düzenlediklerini söyledi.

7.09.2016Eğitim
Üstün zekalı öğrenciler akıllı şehir tasarladı

Üstün zekalı öğrenciler akıllı şehir tasarladı

TÜRKİYE'nin ilk ve tek sadece üstün zekalı çocuklarının eğitim gördüğü TÜZYEV İZMİR'in (Türkiye Üstün Zekalılar Yüksel Eğitim Vakfı) yıl sonu kapanış gösterisi 11 Haziran, Cumartesi günü İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde yapıldı. Öğrencilerin akıllı şehir porjesi büyük ilgi uyandırdı.

16.06.2016Ege
Çocuğunuz üstün zekâlı mı

Çocuğunuz üstün zekâlı mı?

Bazı çocukların okulda ve sosyal yaşamda başarısız olduğundan yakınan aileler var. Bu durum, çocuğunun sorunlarını doğru anlayamayan aileler tarafından içinden çıkılamaz bir durum olarak görülüyor. Çocuğunun yeterli başarıyı elde edemediğini gören ebeveynler, onu arkadaşları ile kıyaslamaya başlıyor. Ancak bu durum çocuğu sosyal yaşamdan koparıyor ve içine kapanmasına sebep olabiliyor. TÜZDER (Tüm Üstün Zekâlılar Derneği) Genel Müdürü Tunahan Coşkun, bu çocukların üstün zekâlı olabileceğini belirtiyor. "Çocuklarla Bir Ömür" programına konuk olan Coşkun, çocukların üstün zekâlı olup olmadığını anlamanın yollarını açıklıyor.

9.06.2016Haberler
Prof. Dr. Aziz Sancar dahi çocuklarla buluşacak

Prof. Dr. Aziz Sancar dahi çocuklarla buluşacak

Nobel Bilim Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, Tüm Üstün Zekalılar Derneği'nin (TÜZDER), ‘Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü’ kapsamında düzenleyeceği ‘Dahiler Dahildir’ sempozyumunda dahi ve üstün zekalı çocuklarla bir araya gelecek.

25.04.2016Eğitim
Türkiyede 400 bin civarında üstün zekalı çocuk var

"Türkiye'de 400 bin civarında üstün zekalı çocuk var"

Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) Genel Başkanı Kemal Tekden, Türkiye'de 400 bin civarında üstün zekalı çocuk olduğunu söyledi.

19.02.2016Eğitim
Üstün zekalılar için bilimsel literatür oluşturulacak

Üstün zekalılar için bilimsel literatür oluşturulacak

Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) tarafından hayata geçirilen “Geleceğimiz İçin Üstün Zekalıların Geleceği Projesi” kapsamında, tespit edilen üstün zekalı çocuklar 10 yıl boyunca takip edilecek ve elde edilen sonuçlarla üniversitelerde ve bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere literatür oluşturulacak.

14.02.2016Eğitim
Türkiyenin ‘sıra dışı’ çocukları aranıyor

Türkiye'nin ‘sıra dışı’ çocukları aranıyor

Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) tarafından hayata geçirilen "Geleceğimiz İçin Üstün Zekalıların Geleceği" projesi kapsamında, İstanbul Avrupa Yakası'ndaki 4-14 yaş arası üstün zekalı ve sıra dışı yeteneklere sahip çocuklar belirlenip, eğitime tabi tutulacak.

21.01.2016Eğitim
Gaziantepe üstün yetenekli okulu geliyor

Gaziantep'e üstün yetenekli okulu geliyor

Gaziantep merkez Şahinbey Belediyesince üstün zekalı çocuklar için bilim ve sanat merkezi temeli atıldı. Ayrıca, belediye, 20 bin öğrenciye de kırtasiye desteğinde bulundu.

3.10.2015Eğitim
Üstün zekalı torunu için yatılı okul arıyor

Üstün zekalı torunu için yatılı okul arıyor

İSTANBUL’da anne ve babasının bakmadığı, üstün zekalı 10 yaşındaki Efe Reis Balcı’nın, bakımını ilk günden bu yana sürdüren anneannesi Meliha Balcı, "Onu çok seviyorum. Ancak, yokluğuna dayanamam. Ancak, okuyabilmesi için yatılı eğitime alınmasını istiyorum" dedi.

21.05.2015Gündem
3 yaşından sonra her çocuğa üstün zekalı testi yapılmalı

3 yaşından sonra her çocuğa üstün zekalı testi yapılmalı

Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) Genel Müdürü Tunahan Coşkun Van’da, Nevşehir’deki çocukların üstün zekalı olup olmadıklarını bilemediklerini anlatarak 3 yaşından sonra Türkiye genelindeki her çocuğa üstün zeka testini yaptırılması gerektiğini söyledi. Coşkun, “ Türkiye dünyanın gerisinde. Hangi ilde kaç tane, üstün zekalı, yetenekli, dahi çocuk var? Devlet bunu bilmiyor. Bunların keşfedilmesi gerekiyor” dedi.

3.05.2015Eğitim
Üstün zekalı çocuklar İstanbulda buluşacak

Üstün zekalı çocuklar İstanbul'da buluşacak

Dahi ve üstün zekalı 200 çocuk ile bu alanda uzman ve eğitimciler ‘Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü’ kapsamında 3 Mayıs’ta İstanbul'da bir araya gelecek.

2.05.2015Eğitim
Üstün zekalı çocuklar üniversitede derslere girecek

Üstün zekalı çocuklar üniversitede derslere girecek

Türkiye Üstün Zekalılar ve Üstün Yetenekliler Vakfı (TÜZYEKSAV) Antalya Şubesi ile Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi arasında imzalanan protokole göre, üstün yetenekli çocuklar, fakültedeki laboratuvarlarda üniversite öğrencileriyle derslere katılabilecek.

9.01.2015Eğitim
Öğretmenler bu sempozyumda buluşuyor

Öğretmenler bu sempozyumda buluşuyor

Çevre Koleji, öğretmenleri 10 Ocak’ta gerçekleşecek ‘1’inci Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği Sempozyumu’nda buluşturuyor.

8.01.2015Eğitim
Üstün zekalı çocuklar keşfedilmeyi bekliyor

Üstün zekalı çocuklar keşfedilmeyi bekliyor

Araştırmalara göre dünya çocuk nüfusunun yaklaşık yüzde 2'si üstün zekalı. Türkiye'de tahmini 648 bin üstün zekalı çocuk bulunuyor. Bu çocukların tespiti ve uygun eğitim süreçlerinden geçirilmesi ise en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor.

4.08.2014Eğitim
TBMMnin araştırma önergesi karnesi

TBMM'nin araştırma önergesi karnesi

Soma'da 270'den fazla işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından, TBMM'de sadece 15 gün önce görüşülüp, AK parti oylarıyla reddedilen, CHP'li Özgür Özel ve 51 vekilin verdiği Soma madenlerine ilişkin araştırma önergesi gündeme oturdu.

15.05.2014Gündem
Üstün zekalı çocuklar Meclis gündeminde

Üstün zekalı çocuklar Meclis gündeminde

Milli Eğitim Bakan Nabi Avcı’nın yanıtlaması için 5 ay önce TBMM’ye üstün yetenekli çocukların eğitimi konusunda soru önergesi veren milletvekili, yanıt alamayınca soru önergesini 2’nci kez Meclis’e sundu.

13.05.2014Eğitim
‘Üstün’e eğitim şart

‘Üstün’e eğitim şart

Johns Hopkins Üniversitesi Üstün Zekâlı Çocuklar Merkezi Uluslararası Gelişim Direktörü Julian Jones, “Üstünlerini eğiten ülkeler gelişiyor” dedi.

25.03.2014Eğitim
‘Üstün’e eğitim şart

‘Üstün’e eğitim şart

Johns Hopkins Üniversitesi Üstün Zekâlı Çocuklar Merkezi Uluslararası Gelişim Direktörü Julian Jones, “Üstünlerini eğiten ülkeler gelişiyor” dedi.

25.03.2014Gündem
Ergenlik üstünlüğü gizleyebilir

Ergenlik üstünlüğü gizleyebilir

Yrd. Doç. Dr. Ayça Köksal, “Kızlarda ergenlik döneminde popülerlik duygusu artıyor ve üstün zekalı özelliklerini gizliyorlar. Anne-babanın kendini gizleyen çocuğu iyi takip etmesi gerekiyor. Erken tanı konulmazsa üstün zeka körelebilir” dedi.

24.02.2014Eğitim

Yazar Sonuçları

Çocuğunuza ‘üstün zekâlısın’ demeyin!

Yaşından büyük sözler söylemesi ya da akıllı telefonu çok iyi kullanması çocuğunuzun üstün yetenekli ya da ileri zekâlı olduğunu göstermiyor. ‘Üstün’e Titre adlı kitabın yazarı Batuhan Nar’la gerçekten öyle bir durum varsa nasıl anlaşılabileceğini ve yapılması gerekenleri konuştuk.

17.08.2018

Hayal kurmayı unutmuş bir milletiz

“Diriliş Ertuğrul” dizisinin yapımcısı Mehmet Bozdağ’la ilgili sektörde sürekli pozitif şeyler duyuyordum da bu kadar donanımlı biriyle karşılaşacağımı tahmin etmiyordum... Henüz 34 yaşında olmasına rağmen tarihe ilgisi ve bilgisiyle dikkat çeken Bozdağ dönem dizilerinde giderek en iddialı isim konumuna yükseliyor. TRT’ye hazırladığı yeni dizisi “Kut’ül Amare”nin Riva’daki devasa setini görünce Türk dizi sektörü adına gururlandım. Bugüne kadar yapılmış en pahalı plato bu... 1914’ün Irak’ın Kut kentinin birebir canlandırıldığı platoda “iyi ki tanışmışım” dediğim Mehmet Bozdağ ile çok keyifli bir sohbet yaptık...

4.11.2017

Üstün yetenekli çocukların problemleri

Üstün yetenekli çocukların ihtiyaçları farklıdır. Onların her şeyi kolay algılayıp kolay çözdüğünü gören anne-babalar, zorluk yaşayabileceğini düşünmezler. Oysa üstün zekalı çocuklar da derslerinde başarısız olabilir, tembellik yapabilir.

23.09.2016

3 Mayıs'ı bekleyin

Yaşadığımız topraklardan ne insanlar geçmiş, ne hayatlar yaşanmış. Bu topraklarda çok büyük işler başarılmış. Dahiler yetişmiş, buluşlara imza atmış, yeni şeyler kurmuş, yaşatmış.

30.04.2015

Bu davanın hesabı sorulmalı

ANAYASA Mahkemesi’nin Balyoz davası ile ilgili olarak verdiği kararın benim için sürpriz olduğunu söyleyemem.

19.06.2014

Dezavantaj dedikleri şey avantajın ta kendisi

HÜKÜMET medyasında, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun CHP ve MHP’nin ortak adayı olarak gösterilmesi üstü örtülü bir endişe ile karşılanmış görünüyor.

18.06.2014

İlk tepkiler beni şaşırtmadı

CHP ve MHP’nin cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nun üzerinde anlaşmalarından sonra ilk tepkiler beni hiç şaşırtmadı.

17.06.2014