MENÜ

Tüzder

Tüzder ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tüzder haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 30 Tüzder haberi bulunmuştur.

Tüzder Haberleri

Dahi çocuklar eğitimcilerle buluşuyor

Dahi çocuklar eğitimcilerle buluşuyor

Türkiye’deki üstün zekalı çocuklar,tecrübelerinden yararlanmak üzere dünyaca ünlü eğitimcilerle bir araya gelecek.

5.04.2018Eğitim
Üstün zekalılar için 10 okula STEM laboratuvarı

Üstün zekalılar için 10 okula STEM laboratuvarı

İstanbul'daki üstün zekalı çocukları kaynağında tespit edip uygun ortamlarda eğitim almasını sağlamak amacıyla kentteki 10 okulda STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik) laboratuvarları kuruldu.

19.10.2017Eğitim
Üstün zekalılar ‘yerinde’ tespit edilecek

Üstün zekalılar ‘yerinde’ tespit edilecek

TÜZDER ile YTÜ ve İTÜ tarafından yürütülen proje kapsamında üstün zekalılar tespit edilip, kendilerine uygun ortamlarda eğitim alması sağlanacak.

15.05.2017Eğitim
Dahi ve üstün zekalı çocuklar buluşuyor

Dahi ve üstün zekalı çocuklar buluşuyor

TÜZDER tarafından düzenlenen 5’inci Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü, 13 Mayıs'ta YTÜ Davutpaşa Kampüsünde kutlanacak.

3.05.2017Eğitim

Üstün zekalılar mutsuz

Türkiye'de 650 bin civarında olduğu tahmin edilen üstün zekalı ve dahi çocuğun, kendilerine özel okul ve müfredat olmaması nedeniyle normal okullarda okumak zorunda kalmasının, başarısızlığın yanı sıra mutsuzluğa neden olduğu belirtildi.

30.04.2017Eğitim
Türkiyedeki üstün zekalılar EPOC ile tespit edilecek

Türkiye'deki üstün zekalılar EPOC ile tespit edilecek 

Uluslararası Eğitimde İnovasyon Merkezi (ICEI) ile Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) arasında imzalanan protokol ile Türkiye'deki üstün zekalılar, ilk kez kullanılmaya başlanacak "Sıra Dışı Düşünme Potansiyeli Testi" (EPOC) ile tespit edilip, eğitimleri bu çerçevede yapılacak.

8.09.2016Eğitim
‘Dahi Çocuklar’ eğlenirken öğreniyor

‘Dahi Çocuklar’ eğlenirken öğreniyor

Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) Genel Müdürü Tunahan Coşkun, üstün zekalı ve dahi çocukların boş zamanlarını verimli geçirebilmeleri için kurdukları Dahi Park'taki atölyelerde 56 farklı kategoride 12 gün süren eğitim programı düzenlediklerini söyledi.

7.09.2016Eğitim
240 üstün zekalı çocuğa eğitim verildi

240 üstün zekalı çocuğa eğitim verildi

Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) Eğitim Koordinatörü Ömer Faruk Şekeroğlu, "Geleceğimiz İçin Üstün Zekalıların Geleceği" projesi kapsamında eğitim verdikleri 240 üstün zekalı öğrencinin sıra dışı düşünme becerilerinde ortalama 15 puanlık artış elde edildiğini belirtti.

1.09.2016Eğitim
Çocuğunuz üstün zekâlı mı

Çocuğunuz üstün zekâlı mı?

Bazı çocukların okulda ve sosyal yaşamda başarısız olduğundan yakınan aileler var. Bu durum, çocuğunun sorunlarını doğru anlayamayan aileler tarafından içinden çıkılamaz bir durum olarak görülüyor. Çocuğunun yeterli başarıyı elde edemediğini gören ebeveynler, onu arkadaşları ile kıyaslamaya başlıyor. Ancak bu durum çocuğu sosyal yaşamdan koparıyor ve içine kapanmasına sebep olabiliyor. TÜZDER (Tüm Üstün Zekâlılar Derneği) Genel Müdürü Tunahan Coşkun, bu çocukların üstün zekâlı olabileceğini belirtiyor. "Çocuklarla Bir Ömür" programına konuk olan Coşkun, çocukların üstün zekâlı olup olmadığını anlamanın yollarını açıklıyor.

9.06.2016Haberler
Çocuğunuz üstün zekâlı mı - Çocuklarla Bir Ömür

Çocuğunuz üstün zekâlı mı? - Çocuklarla Bir Ömür

Bir çocuğun üstün zekâlı olup olmadığını nasıl anlarız?“Çocuklarla Bir Ömür” programında Ömür Kurt’un bu haftaki konuğu TÜZDER (TümÜstün Zekâlılar Derneği) Genel Müdürü Tunahan Coşkun.

6.06.2016Anne Baba
‘Çok zeki değil çalışkanım’

‘Çok zeki değil çalışkanım’

Tüm Üstün Zekâlılar Derneği programına katılan Nobel’li Prof. Dr. Aziz Sancar, “Çoğu insan gibi, sadece orta zekâlı bir insanım” diyerek başarının sırrını açıkladı: Çok çalışmak!

22.05.2016Eğitim
Nobel ödüllü Sancar Türkiyeye geliyor

Nobel ödüllü Sancar Türkiye'ye geliyor 

Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, 11 Mayıs’ta Türkiye'ye gelecek. Sancar, ilk durağı İzmir ardından Ankara ve İstanbul'da öğrenci ve akademisyenler ile buluşacak.

10.05.2016Eğitim
Prof. Dr. Aziz Sancar Türkiyeye geliyor

Prof. Dr. Aziz Sancar Türkiye'ye geliyor

Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, yarın Türkiye'ye gelecek. Sancar, ilk durağı İzmir'in ardından Ankara ve İstanbul'da öğrenci ve akademisyenler ile buluşacak.

10.05.2016Eğitim
Prof. Dr. Aziz Sancar dahi çocuklarla buluşacak

Prof. Dr. Aziz Sancar dahi çocuklarla buluşacak

Nobel Bilim Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, Tüm Üstün Zekalılar Derneği'nin (TÜZDER), ‘Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü’ kapsamında düzenleyeceği ‘Dahiler Dahildir’ sempozyumunda dahi ve üstün zekalı çocuklarla bir araya gelecek.

25.04.2016Eğitim
Üstün zekalılar için bilimsel literatür oluşturulacak

Üstün zekalılar için bilimsel literatür oluşturulacak

Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) tarafından hayata geçirilen “Geleceğimiz İçin Üstün Zekalıların Geleceği Projesi” kapsamında, tespit edilen üstün zekalı çocuklar 10 yıl boyunca takip edilecek ve elde edilen sonuçlarla üniversitelerde ve bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere literatür oluşturulacak.

14.02.2016Eğitim
Türkiyede yüz binlerce üstün zekalı çocuk var

"Türkiye'de yüz binlerce üstün zekalı çocuk var"

Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) Başkanı Tunahan Coşkun, Türkiye'de yaklaşık 650 bin civarında üstün zekalı çocuk olduğunu düşündüklerini belirtti. Coşkun, "Maalesef bunların ne kadarına ulaşıldığını, ne kadarına gerekli eğitim verildiğini de net olarak bilemiyoruz" dedi.

25.01.2016Eğitim
Türkiyenin ‘sıra dışı’ çocukları aranıyor

Türkiye'nin ‘sıra dışı’ çocukları aranıyor

Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) tarafından hayata geçirilen "Geleceğimiz İçin Üstün Zekalıların Geleceği" projesi kapsamında, İstanbul Avrupa Yakası'ndaki 4-14 yaş arası üstün zekalı ve sıra dışı yeteneklere sahip çocuklar belirlenip, eğitime tabi tutulacak.

21.01.2016Eğitim
3 yaşından sonra her çocuğa üstün zekalı testi yapılmalı

3 yaşından sonra her çocuğa üstün zekalı testi yapılmalı

Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) Genel Müdürü Tunahan Coşkun Van’da, Nevşehir’deki çocukların üstün zekalı olup olmadıklarını bilemediklerini anlatarak 3 yaşından sonra Türkiye genelindeki her çocuğa üstün zeka testini yaptırılması gerektiğini söyledi. Coşkun, “ Türkiye dünyanın gerisinde. Hangi ilde kaç tane, üstün zekalı, yetenekli, dahi çocuk var? Devlet bunu bilmiyor. Bunların keşfedilmesi gerekiyor” dedi.

3.05.2015Eğitim
Üstün zekalı çocuklar İstanbulda buluşacak

Üstün zekalı çocuklar İstanbul'da buluşacak

Dahi ve üstün zekalı 200 çocuk ile bu alanda uzman ve eğitimciler ‘Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü’ kapsamında 3 Mayıs’ta İstanbul'da bir araya gelecek.

2.05.2015Eğitim
Üstün zekalı çocuklar keşfedilmeyi bekliyor

Üstün zekalı çocuklar keşfedilmeyi bekliyor

Araştırmalara göre dünya çocuk nüfusunun yaklaşık yüzde 2'si üstün zekalı. Türkiye'de tahmini 648 bin üstün zekalı çocuk bulunuyor. Bu çocukların tespiti ve uygun eğitim süreçlerinden geçirilmesi ise en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor.

4.08.2014Eğitim
Üstün zekâlıların ‘marka’ kavgası

Üstün zekâlıların ‘marka’ kavgası

Türkiye Üstün Zekâlılar ve Dâhi Çocuklar Vakfı (TÜZDEV), Tüm Üstün Zekâlılar Derneği’ne (TÜZDER) markasını kullandığı iddiasıyla dava açtı.

29.07.2014Gündem
23 Nisan etkinliklerle dolu

23 Nisan etkinliklerle dolu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda minikler hem eğlenecek, hem de eğitici etkinlikler yapacak.

21.04.2013Eğitim
Klasik müziğin en eğlenceli hali: Hayvan Karnavalı

Klasik müziğin en eğlenceli hali: Hayvan Karnavalı

Borusan Quartet, BİFO Solistleri, piyanist Ferhan ve Ferzan Önder kardeşler, Saint Saens’ın ‘Hayvanlar Karnavalı’nı Memet Ali Alabora’nın anlatımıyla seslendirecek. Gösterinin ilki 21 Nisan 2013 Pazar günü 16.00’da, ikincisi 22 Nisan Pazartesi akşamı 20.00’de Süreyya Operası’nda yapılacak. Sanatçılarla gösteri hakkında sohbet ettik.

19.04.2013Kelebek
Üstünlerin bakımı için ailelere destek

Üstünlerin bakımı için ailelere destek

Üstünlerin aileleri, çocuklarının yeteneklerini geliştirme ve gelişimlerini desteklemek konusunda bilinçlendirildi.

31.03.2013Eğitim
TÜZDER Başkanı: Üstün zekalılar öğretmenleri sayısı yeterli değil

TÜZDER Başkanı: Üstün zekalılar öğretmenleri sayısı yeterli değil

TÜZDER Başkanı Mehmet Hilmi Eren, üstünlerin anaokulundan itibaren tespit edilmesi gerektiğini belirterek, üstün zekalılar öğretmenleri sayısının ihtiyacı karşılamadığını söyledi.

22.02.2013Eğitim

Yazar Sonuçları

Bu hafta sınır tanımayan Türk bilim insanlarını ağırlayacağız

Dünyanın en iyi üniversitelerinde gerçekleştirdikleri çalışmalarla çok sayıda ödüle layık görülen Türk bilim insanları, 21 ve 22 Mayıs'ta İstanbul'da düzenlenecek "Yurt dışı farkındalık zirvesi"ne katılarak öğrencilerle tecrübelerini paylaşacak.

15.05.2016

3 Mayıs'ı bekleyin

Yaşadığımız topraklardan ne insanlar geçmiş, ne hayatlar yaşanmış. Bu topraklarda çok büyük işler başarılmış. Dahiler yetişmiş, buluşlara imza atmış, yeni şeyler kurmuş, yaşatmış.

30.04.2015