GeriGündem Üstün zekalı torunu için yatılı okul arıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  20
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üstün zekalı torunu için yatılı okul arıyor

Üstün zekalı torunu için yatılı okul arıyor
refid:29064568 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İSTANBUL’da anne ve babasının bakmadığı, üstün zekalı 10 yaşındaki Efe Reis Balcı’nın, bakımını ilk günden bu yana sürdüren anneannesi Meliha Balcı, "Onu çok seviyorum. Ancak, yokluğuna dayanamam. Ancak, okuyabilmesi için yatılı eğitime alınmasını istiyorum" dedi.

Avcılar’daki Cihangir Mahallesi’nde dedesi ve anne annesi ile birlikte oturan, özel ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ayrı ayrı ’Üstün zekalı’ raporu verdiği Efe Reis Balcı, ilkokulu eğitiminin son günlerine girilirken, diploma sevincini yaşayamadan yakınları ile gelecek kaygısına kapıldı.

Üstün zekalı torunu için yatılı okul arıyor


ÖĞRETMENİ: ÇOK ZEKİ

Her dönem karnesi ’pekiyi’ notları ile dolu, takdirname alan Efe Reis Balcı’nın Avcılar Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu 4’üncü sınıf öğretmeni Bilge Güner, öğrencinin arkadaşları ve yaşıtlarına göre çok zeki olduğunun bunun hemen fark edilebildiğini, ailevi sorunların arkadaş ilişkilerini etkilediğini söyledi. Güner, Efe Reis Balcı’nın mutlaka iyi bir eğitim alması gerektiğine inandığını, hasta dönemde girdiği sınavlardan beklenen başarıyı sağlayamadığını iyi eğitim görebilmesi için arayış içerisinde olduklarını bildirdi.

Üstün zekalı torunu için yatılı okul arıyor


AİLE DRAMI

İlkokulu eğitiminin son günlerine devam eden Efe Reis Balcı’ya doğduğu günden itibaren bakan, nüfus kayıtlarında ’annesi’ görünen anneannesi Meliha Balcı, bugüne kadar büyük çaba ile torununu okuttuklarını ancak, bundan sonrası için kaygı duyduğunu söyledi.

Kızı G.’nin 18 yaşındayken Ticaret Lisesi son sınıfta, karşı çıkmalarına rağmen sevdiği K.G.’ye kaçtığını, bu kişinin başka biriyle evli olduğunu 3 ay sonra öğrenince dönmek istediğini ancak, şiddetle karşılaştığını, kaçmasının önlenmesi için eve kapatıldığını anlattı. Meliha Balcı, K.Ş.’nin kızının dönmesini önlemek için hamile bıraktığını ve eşinin kendisine şiddet uygulamaya devam etmesi, evlerine gelerek şiddet uygulaması üzerine ona sığınma evine gitmesini önermekten başka çare bulamadığını söyledi. Balcı, Küçükçekmece’de kadın sığınma evinde kalan kızının sezeryanla dünyaya getirdiği ’Efe Reis’ ismini verdikleri torununa ilk günden bu yana baktıklarını belirtti.

Üstün zekalı torunu için yatılı okul arıyor


Meliha Balcı, aralarında resmi nikah bulunmayan kızı ve damadının sahip çıkmadığı gibi istemedikleri torununu kendi nüfusuna kaydetmekten başka çare bulamadığını bildirdi. Balcı, büyük babası veya baba annesinin de istemediği torunu Efe Reis’e 10 yıldan bu yana baktığını, bunun yanı sıra bir ara eşi ile barışan kızının dünyaya getirdiği kısmen yürüme, zihinsel engelli bir çocuğuna daha bakmak zorunda kaldığını ifade etti. Kirada oturduklarını, eşinin aldığı emekli işçi aylığı dışında gelirleri bulunmadığını, bugüne kadar yardım istemediği nüfusta çocuğu görünen torununun eğitimine devam etmesi için çaresizlik içinde olduğunu belirten Meliha Balcı, şunları anlattı:

"İLKOKULUN SONUNA GELDİK"

"Kızımı artık biz de reddediyoruz. O ve başı suçtan kurtulmayan, yılın büyük bölümü cezaevine kapatılan torunumun babası ayrı kişilerle birlikte yaşıyor. İkisi de çocuklarını bile görmek istemiyor. Torunlarım, nüfusta benim adıma kayıtlı. Efe Reis çok zeki bir çocuk. Özel rehabilitasyon merkezinin verdiği raporun yanı sıra resmi işlemler için kullanılmak üzere Milli Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’nden de ’Üstün zekalı’ raporu verildi. Derslerine katkı sağlaması için Avcılar Belediyesi’nin bazı dersler için verilen kursa kaydettik. Öğretmeni onunla yakından ilgileniyor. 4+4+4 sistemi uyarınca ilkokul eğitimi bitiyor. Bundan sonra ne yapacağımızı bilemiyoruz. Yatılı eğitim veren Darüşşafaka Lisesi sınavlarına girmesi için başvurduk. Anne ve babası olarak hayatta göründüğümüz için olmadı. Benim yaşım; 54, dedesinin; 64. Kaç yıl daha yaşarız Allah bilir. Bu çocukların durumunun ne olacağını kara kara düşünüyorum. Efe’den ayrılmaya dayanamam. Bu kadar zeki torunumun yatılı da olsa okutulmasını istiyorum. Onun okuması, eğitimini sürdürmesi gerek."

Efe Reis Balcı, ‘Annem’ dediği anne annesi ve dedesini çok sevdiğini, hiç görmediği diğer dede ve baba annesinin yanı sıra kendisini ziyarete bile gelmeyen anne ve babasını istemediğini anlattı. Efe Balcı, anne annesinden ayrılmak istemediğini, büyüyünce savcı olmak istediğini belirtti.

"ÇOK ÜSTÜN SINIRINDA ZEKA" RAPORU

Efe Balcı için yapılan testte sözel IQ oranı 134, Performans IQ oranı 131, Toplam IQ oranı 137 çıkarken, "Bireyin saptanabilen entelektüel işlevsellik düzeyi ‘Çok üstün’ sınırları içerisindedir" raporu verildi. Raporda, şu tespitler yer aldı:

"Genel bilgi, benzerlikler, aritmetik, sözcük dağarcığı, yargılama, resim tamamlama, resim düzenleme, küplere desen parça birleştirme, şifre ve labiretler alt testlerinde yaşının üstü performans gerçekleştirmiştir. Bu verilen doğrultusunda bireylerle ilgili uyaranları anımsama, anlık kısa süreli hafıza, işitsel öğrenme, görsel-mekan koordinasyon ve parça bütün ilişkilerinde üretim yeteneği yaşına uygun olduğu söylenebilmektedir. Fakat bireyde uzun süreyi hafıza, görsel dikkat ve detayları ayırt etmesi, dikkati görsel uyarana yoğunlaştırma, soyutlama, kavram, oluşturma, genelleme, mantıksal, ilişki gören kategorik düşünme, olaylar dizisini algılama, neden sonuç ilişkisi kurma, muhakeme gücü, planlama yeteneği, sıralama yeteneği, konsantrasyon, sayısal düşünme, akıl yürütme ve mantıklı düşünme, el-göz koordinasyonu yetilerinde yaşına göre üstün bir performans göstermektedir."


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle