Anne babalar dikkat! Çocuğunuz üstün zekalı olabilir!

Güncelleme Tarihi:

Anne babalar dikkat Çocuğunuz üstün zekalı olabilir
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 27, 2017 00:21

Çocuğu üstün yetenekli olan ebeveynlerin, onları psikiyatra götürüp ilaca başlatmaması gerektiğini vurgulayan TÜZDEV Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, “Bu çocuklar, ilgi ve yeteneklerine uygun eğitim alabilirler ve yönlendirilebilirlerse büyük icatlar yapabilir, toplumsal faydalar sağlayabilirler; başarılı ve mutlu bir yaşam sürebilirler” diye konuştu.

Haberin Devamı

OKULA BİLE GİTMEDEN OKUMA YAZMA MI ÖĞRENDİ?

Anne babalar dikkat Çocuğunuz üstün zekalı olabilir

Çocuğunuzun davranışları yaşıtlarınınkinden farklı mı? Okula bile gitmeden okuma yazmayı mı öğrendi? Ya da sadece televizyondan görüp farklı bir dilde konuşmaya mı başladı? Bu, sizi korkutmasın. Tüm belirtiler çocuğunuzun üstün zekâlı olduğunun göstergesi. Bu noktada aileler için büyük sorumluluk başlıyor. Çünkü bu çocukların toplum içinde kaybolup gitmesini engellemek ebeveynlerin elinde.

Türkiye Üstün Zekâlı ve Dâhi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV), Türkiye’deki üstün zekâlı ve yetenekli çocukların tespit edilmesi, bu çocukların eğitimlerini sağlıklı şekilde sürdürmesini sağlamak amacıyla kuruldu. TÜZDEV Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, anne babaları, çocuklarının davranışlarını gözlemlemesi, yaşıtlarına göre farklılıklar sergilediğini fark ettikleri andan itibaren kendilerine başvurmaları konusunda uyardı.

HER ŞEYİ MERAK EDERLER, HAFIZALARI ÇOK İYİDİR

Anne babalar dikkat Çocuğunuz üstün zekalı olabilir

Üstün zekâlı ve yetenekli çocuklar yaşıtlarından önce yürüme, konuşma, sayı ve harfleri tanıma gibi özel alanlarda kendilerini fark ettirirler. Bu çocuklar akranlarından daha fazla sayıda kelime ile konuşur. Duyduğunu çok iyi hatırlayan bir hafızaları vardır. Uzayı, dinozorları… Her şeyi merak eder, sorgularlar; ‘nasıl, niye? diye sorarlar. Yabancı dile, ritme, müziğe aşırı tepki gösterip kolayca öğrenirler. Çok enerjiktirler.

2 YAŞINDAN İTİBAREN TESPİT EDİLEBİLİR

Anne babalar dikkat Çocuğunuz üstün zekalı olabilir

Zekâ ve yetenek testleri yardımı ile bu tür çocuklar 2 yaşından itibaren tespit edilebilir. Keşfedilmedikleri takdirde ise büyük sorunlar yaşayabilirler. Bu çocukların merak ve ilgileri tatmin edilmediğinde zararlı bireylere dahi dönüşebilirler. Bu çocuklar merakları giderilmezse ruhsal sorunlar yaşayabilir, kötü alışkanlıklar edinebilirler. Üstün zekâlı ve yetenekli çocuklar dikkat eksikliği, hiperaktivite, özel öğrenme güçlüğü, akran ilişkilerinde sorun yaşama gibi sıkıntılar yaşayabilir, içlerine kapanabilirler. Bu çocuklarımıza karşı çok anlayışlı davranmalıyız.

ÇOK ZEKİ OLUP DA OKULDA BAŞARISIZ OLAN PEK ÇOK ÇOCUK VAR

Anne babalar dikkat Çocuğunuz üstün zekalı olabilir

Zekâ dendiğinde Türk toplumunda hemen akademik başarının akla geldiğini vurgulayan Kemal Tekden, “Çocuk sınavda yüksek not almadıysa zeki değil zannediliyor. Sınav ile zekâ arasında bir bağlantı yok. Çok zeki olup okulda başarısız olan pek çok öğrenci var. Ailelere tavsiyem; öncelikle onların çocuk olduğunu unutmasınlar. Ellerine bir baksınlar, küçücük… Bir yılları bile geri gelmeyecek. Bazı aileler ‘Benim bu yaptığım çocuğumda çok işe yaradı, sen de yap’ gibi önerilerde bulunabiliyor. Aileler kulaktan dolma işlere kalkışmasın. Heyecanlanıp, psikiyatra götürüp çocuklarını hemen ilaca başlatmasınlar. Bu çocukların bazılarında karanlık, asansör korkusu gibi endişeler daha fazla olabiliyor. Hemen böyle şeylerden telaşlanıp, ‘Bu çocuk çok zeki ama kötüye mi gidiyor’ diye düşünmesinler.

EN BÜYÜK SORUN EĞİTİLEMEYEN ZEKİLER

Anne babalar dikkat Çocuğunuz üstün zekalı olabilir

Türkiye’de, tüm dünyada olduğu gibi üstün yetenekli oranı yüzde 2 seviyesinde. Bu çocukların ebeveynleri, TÜZDEV’e gelerek test yaptırmalı ve uzmanlarla konuşup görüş almaları gerekir. Türkiye’nin en büyük eğitim sorunu eğitilemeyen zekiler. Bu çocuklar çok zeki ama eğitemiyoruz. Bununla ilgili çalışılmalı. Bu çocuklar, ilgi ve yeteneklerine uygun eğitim alabilir ve yönlendirilebilirlerse büyük icatlar yapabilir, toplumsal faydalar sağlayabilirler; başarılı ve mutlu bir yaşam sürebilirler.

ÖZEL YETİŞMİŞ ÖĞRETMENLER EĞİTMELİ

Anne babalar dikkat Çocuğunuz üstün zekalı olabilir

Bu çocukların hassas ellerde yetiştirilmesi çok önemli. Meraklarını giderici ve farklı şekillerde tecrübe edinebilecekleri, alternatiflerin çok olduğu, uygulama alanları içeren programlarda, özel yetiştirilmiş öğretmenlerden eğitim almaları şart. Öğretmen kadrosu güçlü ve bu alanda çalışmaları olan okullar tercih edilmeli. Bu okullarda fen alanında uygulama laboratuvarı, yıl boyunca yürütülen sosyal projeler, çocuklar için farklı alanlarda eğitim imkanı sunması, yeteneklerin keşfedilmesi için gerekli altyapıyı sunuyor olması açısından gerekli. Özel yetenekliler memleket en önemli meselesi. 

BAKMADAN GEÇME!