MENÜ

Tüzdev

Tüzdev ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tüzdev haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 37 Tüzdev haberi bulunmuştur.

Tüzdev Haberleri

Türkiyede 500-600 bin üstün zekalı çocuk var

Türkiye'de 500-600 bin üstün zekalı çocuk var

TÜZDEV Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, "Bütün toplumlarda yüzde 2.5 civarında üstün zekalı, 10 binde 1 de deha çapında çocuklar bulunur. Bu konuda her toplum eşit düzeyde. Türkiye'de ilkokul, ortaokul ve lise çağlarında tahminen 500-600 bin üstün zekalı, 5-10 bin de dahi çocuk olduğunu söyleyebilirim. Vakıf olarak bunları arayıp bulmak istiyoruz" dedi.

24.04.2019Eğitim
Motosiklet grubundan üstün zekalı öğrencileri sevindiren gezi

Motosiklet grubundan üstün zekalı öğrencileri sevindiren gezi

Kayseri’de bir motosiklet grubu sosyal etkinlikler kapsamında TÜZDEV öğrencilerini motosikletleriyle gezdirdi.

9.12.2017Eğitim
Bir çocuğun üstün yetenekli olduğu nasıl anlaşılır

Bir çocuğun üstün yetenekli olduğu nasıl anlaşılır?

Bir çocuğun üstün yetenekli veya deha çaplı olup olmadığı nasıl anlaşılır? TÜZDEV Genel Başkanı Dr. Kemal Tekden açıklıyor.

15.09.2017Anne Baba
Üstün zekalı çocuklara akademik atölye

Üstün zekalı çocuklara akademik atölye

TÜZDEV'in, üstün yetenekli çocuklar için kurduğu ‘TÜZDEV Akademi’nin atölye çalışmaları eylülde başlıyor.

19.08.2017Eğitim
TÜZDEV’den çocuklara kamp

TÜZDEV’den çocuklara kamp

TÜZDEV, 10-14 yaş grubu çocuklar için İstanbul’da yaz kampı düzenliyor. 21-25 Ağustos arasında İstanbul Marma Otel’de yapılacak kampın eğitim danışmanı Dr. İsmail Tombuloğlu olacak. Çocuklar on farklı atölyeyle tüm gün eğitim alacak.

3.08.2017Eğitim
Anne babalar dikkat Çocuğunuz üstün zekalı olabilir

Anne babalar dikkat! Çocuğunuz üstün zekalı olabilir!

Çocuğu üstün yetenekli olan ebeveynlerin, onları psikiyatra götürüp ilaca başlatmaması gerektiğini vurgulayan TÜZDEV Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, “Bu çocuklar, ilgi ve yeteneklerine uygun eğitim alabilirler ve yönlendirilebilirlerse büyük icatlar yapabilir, toplumsal faydalar sağlayabilirler; başarılı ve mutlu bir yaşam sürebilirler” diye konuştu.

“Üstün zekalı çocuklar yeteneğine göre eğitilmeli”

“Üstün zekalı çocuklar yeteneğine göre eğitilmeli”

TÜZDEV Genel Başkanı Kemal Tekden, üstün yetenekli çocukların psikiyatra götürülüp ilaca başlatılmaması gerektiğini belirtti. Tekden, "Bu çocuklar, ilgi ve yeteneklerine göre uygun eğitim alabilirler ve yönlendirilebilirlerse büyük icatlar yapabilir, toplumsal faydalar sağlayabilir, başarılı ve mutlu bir yaşam sürebilirler" dedi.

24.07.2017Eğitim
TÜBİTAK Başkanı: Uzaya gitmek istiyoruz

TÜBİTAK Başkanı: Uzaya gitmek istiyoruz

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, özel yetenekli çocuklarla ilgili katıldığı kongrede, ”TÜBİTAK olarak biz yeni Türkiye’de gözümüzü yükseklere diktik. Biz uzaya gitmek, Antarktika’ya hakim olmak istiyoruz. Ülkemizdeki her insanın tüm dünya tarafından saygı duyulan bir hale gelmesini istiyoruz ama o saygının sebebini cömertliğimizle karşılamayı arzuluyoruz. Bu hayalleri nasıl gerçekleştireceğimiz sorusunun cevabı ilimden, insan kaynağından geçiyor” dedi.

8.04.2017Eğitim
Dahi çocuklar için ayrı okul teklifi

Dahi çocuklar için ayrı okul teklifi

TÜZDEV’in düzenlediği ‘Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi’ 7-8-9 Nisan’da İstanbul’da yapılacak. Kongrenin tanıtım toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kemal Tekden, “Dahi çocukların ayrı okullarda eğitim alması konusunda Bakanlığa tekliflerimizi sunduk” dedi.

30.03.2017Eğitim
Özel yetenekli öğrenciler bir araya geldi

Özel yetenekli öğrenciler bir araya geldi

Türkiye’nin farklı illerinden gelen çocuklar, Türkiye Üstün Zekalı Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı’nın Eğitim Liderleri kış kampında buluştu.

17.02.2017Eğitim
Türkiyede 400 bin civarında üstün zekalı çocuk var

"Türkiye'de 400 bin civarında üstün zekalı çocuk var"

Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) Genel Başkanı Kemal Tekden, Türkiye'de 400 bin civarında üstün zekalı çocuk olduğunu söyledi.

19.02.2016Eğitim
Çocukların yüzde 2si üstün zekalı

Çocukların yüzde 2'si üstün zekalı

Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) Genel Başkanı Kemal Tekden, tüm toplumlarda deha çaplı çocukların binde bir, üstün zekalı çocukların ise yüzde 2 görüldüğünü söyledi.

6.12.2014Avrupa
Üstün zekalıları tespit için laboratuvar kuracaklar

Üstün zekalıları tespit için laboratuvar kuracaklar

Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV), zeka seviyesi yüksek çocukların hangi alanda beceriye sahip olduğunu belirlemek için yetenek laboratuvarları kuracak.

3.11.2014Eğitim
Üstün zekâlıların ‘marka’ kavgası

Üstün zekâlıların ‘marka’ kavgası

Türkiye Üstün Zekâlılar ve Dâhi Çocuklar Vakfı (TÜZDEV), Tüm Üstün Zekâlılar Derneği’ne (TÜZDER) markasını kullandığı iddiasıyla dava açtı.

29.07.2014Gündem
Türkiye dahi çocuklarını arıyor

Türkiye dahi çocuklarını arıyor

Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı’nın (TÜZDEV) Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) desteğiyle başlatacağı projeyle, üstün zekalı ya da dahi çocuklara, ailelerine ve öğretmenlerine Türkiye genelinde eğitimler başlatılacak. Aileler, 5 yaşından itibaren üstün zekalı olduğunu düşündüğü çocukları için TÜZDEV'le irtibat kurabilecek.

17.06.2014Eğitim
“Üstün zekalı çocuklara sahip çıkılmalı”

“Üstün zekalı çocuklara sahip çıkılmalı”

Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) Genel Başkanı Kemal Tekden, üstün zekalı çocuklara sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Tekden, “Bu çocuklar bizlere Allah’ın bir lütfu, Topkapı hazinelerinden daha kıymetliler. Topkapı hazinelerinin maddi değeri vardır ancak bu çocuklar olmadığında o hazinelerin de kıymeti olmaz” dedi.

19.07.2013Eğitim
Ajanlar yetenekli çocukları yurtdışına götürüyor

'Ajanlar yetenekli çocukları yurtdışına götürüyor'

Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocukların Eğitimi Vakfı (TÜZDEV) Genel Başkanı Kemal Tekden, yabancı ülkelerin ajanlarının, üstün zekalı ve dahi çocukları ailelerine para vererek yurt dışına götürdüğünü savundu.

24.05.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Ondan sır saklamak zorundayım

Erkek arkadaşımın anneannesi vefat etti ve annesi bunu ondan saklamamız gerektiğini söyledi. Fakat aramız da bozuk. Onu yalnız bırakmak istemiyorum ama üstüne düştükçe benden uzaklaşıyor.

10.12.2017

Termik santralların görünmeyen maliyeti

ARAŞTIRMACI ve ekonomist Dr. Bengi Akbulut, ‘Termik Santralların Maliyeti-Alternatif Bir Değerlendirme’ çalışmasında yapılması gündemde olan 5 termik santral projesi inceledi.

5.04.2017