EKSTRA
MENÜ

Müzik Müzesi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.310 haberi bulunmuştur.

Müzik Müzesi Haberleri

Plak sevdası 40 bin plaklık arşiv oluşturdu

Plak sevdası 40 bin plaklık arşiv oluşturdu

Henüz ortaokuldayken babasının açtığı dükkanda plaklarla tanışan işadamı Muhammet Yüksel, para kazanmaya başladığından bu yana 40 bin plak toplayarak, alanında dev bir arşiv oluşturdu. Bu plaklardan 20-25 bini sadece yerel aşıklardan oluşuyor.

5.01.2011Gündem
Gökkuşağını kıskandıran Guatemala

Gökkuşağını kıskandıran Guatemala

İspanyol sömürgecilerin tüm çabasına karşın Maya kültürü direnmiş, hayatın her alanında yepyeni ifade biçimleri geliştirmiş.

5.04.2010Seyahat
Gökkuşağını kıskandıran Guatemala

Gökkuşağını kıskandıran Guatemala

Orta Amerika’nın en renkli ülkelerinden biri Guatemala. İspanyol sömürgecilerin tüm çabasına karşın Maya kültürü direnmiş, hayatın her alanında yepyeni ifade biçimleri geliştirmiş. Hürriyet Seyahat okuru Belma Köylü, Türkiye’nin kışı yaşadığı günlerde Guatemala’nın üç kentinde kısa bir keşif turuna çıktı. En kısa zamanda dönüp gökkuşağını kıskandıran bu ülkeyi hakkıyla keşfetme arzusuyla ayrıldı.

4.04.2010Seyahat
Stradivarius’un sırrı cila değil

Stradivarius’un sırrı cila değil

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi keman yapımcısı Antonio Stradivari’nin, müzik aletleri için basit bir cila kullandığı ortaya çıktı.

4.12.2009Dünya
Türkiye sanal sanata alıştı

Türkiye sanal sanata alıştı

Sanal müzeler arasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı pek çok müzeyi kapsayan sitesi ile TSK'nın kurduğu "Anıtkabir Müzesi" ve Cumhurbaşkanlığının "Atatürk Müze Köşkü" de yer alıyor.

24.10.2009Gündem
Müzik Müzesine anlamlı bağışlar

Müzik Müzesi'ne anlamlı bağışlar

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın Alsancak Garı karşısında bulunan binasını Müzik Müzesi olarak düzenleme çalışmasında önemli adımlar atıldı.

18.11.2008Ege
İzmir’i farklı kılan festival

İzmir’i farklı kılan festival

Filiz Sarper, Türkiye’nin sanat ve kültür hayatına büyük katkıları olan Eczacıbaşı Ailesi’nin ferdi olarak İzmir’de birçok etkinlik gerçekleştiriyor.

23.06.2007Ege
İzmir’de festival günleri başlıyor

İzmir’de festival günleri başlıyor

21. Uluslararası İzmir Festivali yarın Berass’ın "Müzikal Dünya Turu" ile başlayıp Zhilin’in "Symhojazz 20. Yüzyılın Solmayanları" projesi ile son bulacak.

8.06.2007Ege
İstanbul Müzesi nihayet geliyor

İstanbul Müzesi nihayet geliyor

İstanbul nihayet bir kent müzesine kavuşacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tarih Vakfı ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Girişim Grubu’nun işbirliğiyle yapılacak müzenin yeri konusunda üç farklı öneri var.

10.03.2007Kelebek
Türkiyenin ilk müzik müzesi

Türkiye'nin ilk müzik müzesi

Türkiye'nin ilk ulusal müzik müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesinde kuruldu.Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Resmi Gazete'de yayınlanarak, Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan müze, İstanbul Üsküdar'da Tekel deposu olarak kullanılan ve yeniden düzenlenen tarihi binada, 2007 yılı başında hizmete girecek.

17.08.2006Gündem
İzmire müzik müzesi

İzmir'e müzik müzesi

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın (İKSEV) İzmir'in ilk müzik müzesi ve kütüphanesini açacağı bildirildi. İKSEV tarafından yapılan açıklamaya göre, Alsancak Semti'ndeki birbina restore edilerek, kültür sanat kurumu haline getirilecek. Daha önce İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun kullandığı bina Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan alındı. Bina aynı zamanda vakıf merkezi olarak da kullanılacak.

7.02.2003Gündem
Maestronun vasiyeti gerçek oluyor

"Maestro"nun vasiyeti gerçek oluyor

"Ömrümün sonuna kadar konservatuvarın kültürün hizmetine yeniden girmesi için ne gerekiyorsa yapacağım. Bir eş olmanın ötesinde, bir Türk çocuğu olarak. Yorulacağım, ama bu yorgunlukla hastaneye kaldırılsam da razıyım" Bu sözler, bir ressama, sanatçıya, bunun ötesinde eşinin vasiyetini yerine getirmeye çalışan bir kadına, Nihal Şimşek'e ait.

5.10.2002Gündem
Saygun ve Zuckmayerin eserleri yakıldı mı

Saygun ve Zuckmayer'in eserleri yakıldı mı?

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, Eduard Zuckmayer ve Adnan Saygun el yazması eserlerinin yakılması iddiasına ilişkin "inceleme komisyonu" oluşturduğunu belirterek, sorumluların en ağır biçimde cezalandırılacağını söyledi.

15.03.2002Gündem
Yaz günleri etkinliklerle başka güzel

Yaz günleri etkinliklerle başka güzel

Etkinlik takvimleri doldu, biletler hızla tükeniyor. Sıcak yaz günlerinde eğlenmek isteyenler gündüz denize girip akşam konser ve festivallere katılıyor. Önümüzdeki günlerde düzenlenecek konser, festival, sergi, stand-up ve atölyelerden bir seçki hazırladık. Aralarında poptan klasik müziğe konserler de var, müze bahçesinde yapılacak yoga etkinliği de...

Serin sulardan sanat dolu sokaklara

Serin sulardan sanat dolu sokaklara

Pandeminin etkisiyle kendini doğanın kollarına atanlar arttıkça sayfiyede farklı bir hareketlilik başladı. Artık resimden heykele, cazdan baleye sanatın her dalı köylerin, kasabaların sokaklarına taşınıyor. Kuşadası’nda 50 sanatçıyla büyük bir illüstrasyon sergisi hazırlayan küratör Selin Atasoy, Bodrum’da iki sergi açan Murat Pilevneli ve tüm üretimini köye taşıyan ressam Murat İrtem ile bu ‘göçün’ nedenlerini konuştuk. Güneşe taşınan sanat etkinliklerinden geniş bir seçki hazırladık.

18.07.2021Seyahat
İlk müzik aleti

İlk müzik aleti

Anadolu’nun 8 bin 500 yıllık ilk müzik aleti Bilecik’te bulundu.

18.07.2021Seyahat
Ege’nin tropik güzeli: Dikili

Ege’nin tropik güzeli: Dikili

Tertemiz havası, doğal dokusunu koruyan köyleri, sakinliği ve sessizliğiyle doğanın içinde izole tatil için ideal bir adres. Sadece bu kadar değil; turkuvaz renkli suları, Maldivler’i aratmayan Kalem Adası ile deniz, kum, güneş üçlüsünden vazgeçemeyenlerin de yeni gözdesi: Huzurlarımızda İzmir’in yükselen yıldızı Dikili!

18.07.2021Seyahat
Tatile gidemiyorsak tatil bize gelsin

Tatile gidemiyorsak tatil bize gelsin

Normalleşme süreciyle birlikte onbinlerce kişi tatil beldelerine akın etti. Oysa şehirde de her bütçeye ve her zevke göre tatil seçenekleri var. İstanbul’daysanız Atatürk Arboretumu’nda kuğuları izleyebilir, İzmir’deyseniz Doğanbey köyünü gezebilir, Ankara’daysanız Beypazarı’na gidip Türkiye’nin ilk açık hava müzesi olan ‘Yaşayan Köy’ü görebilirsiniz. İstanbul’da olanlar programlarına yeni açılan ‘Müze Gazhane’yi de mutlaka eklemeli.

Bilecikte apartman bahçesinde kazı 8 bin 500 yıllık... Hepsi bulundu

Bilecik'te apartman bahçesinde kazı! 8 bin 500 yıllık... Hepsi bulundu

Bilecik'te apartman bahçesinin Batı Anadolu'da ilk yerleşim yerlerinden biri olduğu ortaya çıktı. Başlatılan kazıda 2 yıllık çalışmalar sonucu 8 bin 500 yıllık olduğu değerlendirilen 11 insan iskeleti, aynı döneme ait 3 delikli müzik aleti ile siyez buğdayı, gernik buğdayı, ekmeklik ve makarnalık buğday, arpa, mercimek ile kara burçak gibi tohum kalıntıları bulundu.

3.07.2021Gündem
Şükürler olsun kavuştuk

Şükürler olsun kavuştuk!

Kısıtlamalar kalktı, etkinlik takvimi hareketlendi; özlediğimiz isimleri sahnede izleyebilir, merakla beklediğimiz sergileri gezebilir, atölyeden atölyeye koşabiliriz. İsteyene rock konseri, isteyene stand-up gösterisi... Bu ay piknik sepetinizi alıp gidebileceğiniz bir caz festivali bile var. Maskenizi unutmayın, herkese sarılmayın ama kültür-sanattan da mahrum kalmayın.

‘Başka Bir Dünya Mümkün’ konserleri

‘Başka Bir Dünya Mümkün’ konserleri

18 Ağustos - 16 Eylül tarihleri arasında açık hava mekânlarında izleyiciyle buluşmaya hazırlanan 49. İstanbul Müzik Festivali’nin biletleri satışa çıktı. Pandemi sonrası yeni bir dönem arayışını simgeleyen ‘Başka Bir Dünya Mümkün’ temasıyla düzenlenen festivalin programını klasik müzik yazarımız Serhan Bali yorumladı.

2.07.2021Kitap Sanat
Türk resminin ilk hocaları ile öğrencileri bir arada

Türk resminin ilk hocaları ile öğrencileri bir arada

Sabancı Müzesi’nde (SSM) açılan ‘Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Ressam Hocaların Ressam Öğrencileri’ sergisi, Türk resminin ilk yıllarındaki kuşaklar arası etkileşimi görünür kılıyor. SSM’nin müdürü Dr. Nazan Ölçer, “Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne imge üretimindeki dönüşümü takip etmemize olanak veren SSM koleksiyonlarını farklı bir bakış açısıyla ele almak istedik. Hoca-öğrenci ilişkisine odaklanan prensibimiz daha önce teşhir etmeye fırsat bulamadığımız eserlerimizi de bu kapsamda değerlendirmemize fırsat verdi” diyor.

25.06.2021Kitap Sanat
49. İstanbul Müzik Festivali, 18 Ağustosta başlıyor

49. İstanbul Müzik Festivali, 18 Ağustos'ta başlıyor

"49. İstanbul Müzik Festivali", 18 Ağustos'ta başlayacak - Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle, "Başka bir dünya mümkün mü?" temasıyla yola çıkan festival, bir ay boyunca 14 farklı mekanda Türkiye ve yurt dışından 30'un üzerinde solist, topluluk ve orkestrayı ağırlayacak.

15.06.2021Keyif
Sanat tanelerini kurtarın

Sanat tanelerini kurtarın

‘Plakçılar çarşısı’ olarak da bilinen Unkapanı’ndaki İMÇ Blokları’nda ünlü sanatçılara ait 8 mozaik, yok olma tehlikesi altında. Özellikle Bedri Rahmi Eyüboğlu imzalı mozaiğin taneleri günbegün yerlere saçılıyor.

15.06.2021Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

İzmir’den dünyaya açılan bir keman virtüözü Tuncay Yılmaz

TÜRKİYE’nin parlayan yıldızları, İzmirli Keman Sanatçısı Tuncay Yılmaz ve Piyanist Emre Elivar, Müziksev’in açılışında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İl Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz gibi önemli konukların izlediği bir konser verdi.

4.06.2011

Müzeler Haftası’nda aynı yakınmalar

18-24 MAYIS tarihleri arasında Müzeler Haftası kutlanır. Kutlanır dediğim de bilhassa ülkemiz için lafın gelişi...

18.05.2011

Üç dinin sentezi Alsancak

Konak Belediyesi’nin şehir turları, semtlerin gizemini aydınlatıyor.

7.05.2011

2010 Kültür Başkenti’nden umduklarım ve bulduklarım

SORUŞTURMALARDAN bıktım. Birçok gazete, dergi bana aynı soruyu yöneltiyorlardı: İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti sona yaklaşırken, yapılanlar konusunda ne düşünüyorsunuz?

12.12.2010

Koleksiyon dün alındı sıra Müzik Müzesi’nde

DÜN Şekib Avdagiç (İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı) telefonda müjdeyi verdi.

21.07.2010

Etem Ruhi Üngör’ün çalgı koleksiyonu hemen alınmalı

ETEM Ruhi Üngör’ün çalgı koleksiyonu alınmayı bekliyor. Daha doğrusu teslim alınmayı bekliyor.

20.07.2010

İstanbul’un ilk modern çarşısı köhnemiş İMÇ, Fatoş’un yeni koleksiyonunun esin kaynağı

Kim ne derse desin, moda dünyasının insanları tuhaftırlar.

Uygulayıcıları değil, yaratıcıları.

18.04.2008

İki dev starla ortak oldum, dünya ’jet-set’ine lüks villa satacağım

GAYRİMENKUL şirketi kuran organizatör Ahmet San, dünyaca ünlü sanatçı Julio Iglesias ile ünlü modacı Oscar De La Renta’yı da proje ortakları arasına kattı.

9.09.2007

İstanbul’da Müzik Müzesi açılıyor

DÜN Harbiye’deki Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde Uluslararası Müzik Kongresi’nin açılış töreni yapıldı ve çalışmalar başladı. Kongre 31 Mayıs 2006 akşamına kadar sürecek. Kongreyi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bilkent Üniversitesi birlikte düzenledi.

29.05.2006

Müzik kültürümüz tartışılacak

ULUSLARARASI Tarihsel Süreç İçinde Türkiye'de Müzik Kültürü 29 ile 31 Mayıs 2006 günlerinde İstanbul'daki Askeri Müze'de konuşulacak, tartışılacak.

22.01.2006

Hikmet Şimşek'i saygıyla anacağız

ORKESTRA şefi Hikmet Şimşek, ölümünün birinci yıldönümünde Mamak Belediyesi'ne devredilen eski Ankara Devlet Konservatuvarı binasında 12 Ekim'de verilecek bir konserle anılacak.

6.10.2002

49. İstanbul Müzik Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla 18 Ağustos – 16 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 49. İstanbul Müzik Festivali ile bu haftanın yazısını açmak istedim. İstanbul’un en güzel zamanı olan yaz konserleri, 49. İstanbul Müzik Festivali ile en keyifli açık hava mekanlarında gerçekleştirilecek.

28.07.2021

Bu heykeller Türk Pop-Art’ı olabilir mi?

Diyarbakır'da karpuz, Rize’de çay bardağı, İnegöl’de çatala batırılmış köfte, Gemlik’te zeytin, Amasya’da elma, Korkuteli’nde bazlama...

28.07.2021

Türk edebiyatını yabancılara tanıtmak

Yalnız bayramlarda değil sair günlerde de gazeteler Cağaloğlu’ndayken Çelik Gülersoy’un yaptığı Yeşil Ev’e gittiğimde, yabancı turistlerin hepsinin elinde birer rehber görürdüm. Nereye gittiklerini, niçin gittiklerini, öneminin nereden kaynaklandığını bilmek isterlerdi.

20.07.2021

Çeşme 2021: Yeni sezondan öne çıkanlar

Geçen hafta Çeşme-Alaçatı’nın belki de pandemi nedeniyle değişen eğlence döngüsünden ve bunun öncülerinden bahsetmiştik. Bu hafta diğer notlarla devam ediyoruz.

17.07.2021

Afyon’a müzik festivalleri yakışır

Dün İhsan Yılmaz’ın Kültürazzi köşesindeki başlığı okuyunca yazmam gerektiğine karar verdim.

8.07.2021

Sakız Adası - Ege’nin en güzel adalarından birinde masmavi günler

Adaların en güzel zamanı ilkbahar ve sonbahardır, yaz ayları kalabalıktır hareketlidir ama bu kalabalık sizi yorabilir. Ada demek huzur, sakinlik demek, Sakız adası demek mavi deniz, gökyüzü, esinti demek, ve daha fazlası.. Bana gezdiğin adalar içinde en çok hangi adayı sevdin diye soranlara, ‘Hayatımın kalan kısmını Sakız Adası’nda yaşayabilirim’ cevabını veriyorum.

4.07.2021